JC_Denton

H Swiftech παρουσίασε την Caldera Heatsink για τη Radeon HD 4870 X2 !

Recommended Posts

[WRAPLEFT]http://www.hwbox.gr/images/imagehosting/548a2c5af59240.jpg[/WRAPLEFT]H πασίγνωστη στα θέματα της υδρόψυξης Swiftech ανέλαβε να φτιάξει μερικά νέα προϊόντα για την κορυφαία AMD Radeon HD 4870 X2, της οποίας η σωστή ψύξη είναι ένα "πρόβλημα" για αρκετούς.

Η νέα λοιπόν λύση της εταιρείας ακούει στο όνομα Caldera και αποτελείται από δύο βασικά τμήματα - το heatsink και το waterblock.

Ξεκινώντας με το heatsink, πρόκειται για μια full-cover ψύκτρα η οποία αναλαμβάνει την ψύξη των μνημών, vrm/mosfets και του i/o chip, αφήνοντάς μας μετά 2 επιλογές: Ή θα ψύξουμε τους πυρήνες με 2 ξεχωριστά waterblocks ή θα βάλουμε το συμβατό με την Caldera Heatsink, Caldera 4870X2 Water-block.

Με αυτές τις επιλογές κάποιος σίγουρα θα μπορεί να προσαρμόσει την Caldera στις ανάγκες του, μιας και η πρώτη επιλογή μας επιτρέπει με το κόστος ενός full cover water-block, να έχουμε τη δυνατότητα να επαναχρησιμοποιήσουμε τα VGA water-blocks και σε άλλη κάρτα γραφικών.

Τα αναλυτικά χαρακτηριστικά της Caldera Heatsink:

- Υλικό κατασκευής: Μαύρο ανοδειωμένο 6061 Αλουμίνιο

- Διαστάσεις (Ίντσες): 8.2" (L) x 3.6 (W) x .47" (H)

- Διαστάσεις (Χιλιοστά): 208mm (L) x 93mm (W) x 12mm (H)

- Βάρος: 6.4 oz (181 g)

- Υλικό επαφής: high thermal conductivity pad

- Τιμή: 39.95 δολάρια

Μερικές φωτογραφίες από την Caldera Heatsink μαζί με τα 2 blocks και το full-cover:

4649337558bd685.jpg

4649337558d12bc.jpg

4649337558d97aa.jpg

Link to comment
Share on other sites

H τιμή δεν κατάλαβα ποιά είναι... 40$ έχει μόνο το plate... Θέλεις και άλλα ~100? για τα δύο μπλόκς και κάτι ρέστα για τα λοιπά...

Γύρω στα 80 βγαίνουν τα μπλοκ,και ξέρεις ότι αν αλλάξεις κάρτα δεν χρειάζεται να τα πετάξεις...:D

Link to comment
Share on other sites

Γύρω στα 80 βγαίνουν τα μπλοκ,και ξέρεις ότι αν αλλάξεις κάρτα δεν χρειάζεται να τα πετάξεις...:D

σωστός! Απλά μετά θα πρέπει να παίρνεις συνέχεια 2 core vga :hehe: καταναλωτισμός!

Link to comment
Share on other sites

Παίδες η 4870Χ2 ζεσταίνεται πολύ. Με το σύστημα της Swiftech θέλεις οπωσδήποτε active cooling στην κάρτα.

Προσωπικά, όσο και να μου αρέσουν τα προϊόντα της Swiftech, βρίσκω την λύση της χειρότερη από ένα full cover block.

Όταν βγάλει το fc της το ξανασυζητάμε...

Link to comment
Share on other sites

Details me needs, temps, o/c :D

Temps: 34'C idle - 39'C under load με stock clocks και θερμοκρασία δωματίου 22'C.

Στο oc ακόμα ψάχνομαι. Με ΑTitool και Furmark μου βγάζει 850/950mhz και η θερμοκρασία φτάνει καμιά φορά τους 41'C στο furmark.

Απλά η μ@λ@κια είναι οτί αυτά κάνουν utilization του ενός core και δεν μπορώ να είμαι απόλυτα σίγουρος για το stability. Πάντως εχθές μου έκανε κάτι κουλά στο CoD5 γι αυτό δεν μπορώ να σου πω ακόμα για full stable oc.

Link to comment
Share on other sites

αν είχα δώσει και εγώ 100? αυτό θα προτιμούσα και εγώ :P

Γιατί νομίζεις οτί όλο το πακετάκι της swiftech κοστίζει λιγότερο...?

Και δεν κοστίζει λιγότερο και δεν ψύχει τα πάντα όπως του ΕΚ (και κάθε άλλο full cover) και θέλει και active cooling στην ψύκτρα. Εσύ ποιο προτιμάς? ;)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now