MetallicGR

Στις 29 Ιουλίου τα Windows 10 της Microsoft

Recommended Posts

[NEWS_IMG=Στις 19 Ιουλίου τα Windows 10 της Microsoft]http://www.hwbox.gr/images/news_images/microsoft.jpg[/NEWS_IMG] Ανακοινώθηκε και επίσημα η ημερομηνία κυκλοφορίας των νέων Windows 10 από τη Microsoft.

Η πρόεδρος της AMD Lisa Su επιβεβαιώνεται αφού μόλις σήμερα η Microsoft ανακοίνωσε πως το λειτουργικό θα κυκλοφορήσει επίσημα την Τετάρτη, 29 Ιουλίου. Σύμφωνα με το blog post της η Microsoft με τα Windows 10 θα βρεθούν στις συσκευές των συνολικά 1.5 δισεκατομμυρίων χρηστών που είναι μοιρασμένοι σε περισσότερες από 190 χώρες σε όλο τον κόσμο. Τα Windows 10 είναι η ευκαιρία της Microsoft να ξαναμπεί στο παιχνίδι και να δελεάσει όσους δυσαρεστήθηκαν με την εμφάνιση των Windows 8.

Τους επόμενους μήνες, η Microsoft ετοιμάζει μια σειρά από updates για το νέο λειτουργικό και θα είναι εντελώς δωρεάν, ενώ ήδη στις εκδόσεις των Windows 7 και 8.1 έχει έρθει μέσω του Windows Update ένα εργαλείο που βοηθά τους χρήστες να χρησιμοποιήσουν την προσφορά της δωρεάν αναβάθμισης στο νέο λειτουργικό.

[img_alt=Στις 19 Ιουλίου τα Windows 10 της Microsoft]http://www.hwbox.gr/members/2195-albums570-picture46517.png[/img_alt]

Link to comment
Share on other sites

RTM θα βγει κάπου στα μέσα Ιουνίου. Έτσι κι αλλιώς η τελευταία preview είχε διορθώσεις μόνο στην εμφάνιση και όχι bugs ή προβλήματα.

Link to comment
Share on other sites

RTM θα βγει κάπου στα μέσα Ιουνίου. Έτσι κι αλλιώς η τελευταία preview είχε διορθώσεις μόνο στην εμφάνιση και όχι bugs ή προβλήματα.

Τόσο νωρίς?

Link to comment
Share on other sites

Τόσο νωρίς?

Συνήθως εκεί βγαίνει η RTM, 1-1.5 μήνα νωρίτερα από την τελική ώστε να προλάβουν να στήσουν οι κατασκευαστές τα δικά τους, να φτιάξουν drivers, κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως εκεί βγαίνει η RTM, 1-1.5 μήνα νωρίτερα από την τελική ώστε να προλάβουν να στήσουν οι κατασκευαστές τα δικά τους, να φτιάξουν drivers, κλπ.

Στο faq της κράτησης βλέπουμε το εξής:

What happens when I reserve?

When you reserve, you can confirm your device is compatible with Windows 10. Between reservation and when your upgrade is ready, the files you need for the upgrade will be downloaded to your PC to make the final installation go more quickly. Then, when your upgrade is ready after July 29, 2015, you get a notification that lets you get started with your upgrade.

Δηλαδή από τη στιγμή που θα γίνει η κράτηση μέχρι η αναβάθμιση να είναι έτοιμη θα κατέβουν τα αρχεία που απαιτούνται για την αναβάθμιση. Δηλαδή πριν να είναι έτοιμη η RTM θα κατέβουν κάποια αρχεία στον υπολογιστή. Το πιθανότερο σενάριο είναι πριν να είναι έτοιμη η RTM να κατέβει κάποια έκδοση πιθανόν RC, αρκετές μέρες πριν την 29η Ιουλίου για να μη γίνει συνωστισμός στο download (4-5GB) και όταν είναι έτοιμη η RTM τις τελευταίες μέρες να κατέβει και αυτή σε μορφή delta (500ΜΒ). Γι'αυτό και η MS πριν λίγο καιρό πανηγύριζε όταν πέτυχε το πρώτο delta update. Με αυτή τη λογική η RTM θα είναι έτοιμη πολύ πιο μετά από τα μέσα Ιουνίου.

Επίσης αν η RTM ήταν έτοιμη τον Ιούνιο θα είχαμε και ανακοίνωση για το Surface 4 pro την ίδια μέρα με τα windows 10.

Κατά τη γνώμη μου η RTM θα κλειδώσει γύρω στις 20-22 Ιουλίου.

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως εκεί βγαίνει η RTM, 1-1.5 μήνα νωρίτερα από την τελική ώστε να προλάβουν να στήσουν οι κατασκευαστές τα δικά τους, να φτιάξουν drivers, κλπ.

στα 2-3 προηγούμενα windows ήταν 2-3 μήνες :P

Link to comment
Share on other sites

Μιά ερώτηση ρε παιδιά εγώ έχω 3 PC σπίτι ενα στο σαλόνι (με "μαυρα" windows 7 ultimate όπου εκεί ήρθε το εικονίδιο για win10) 1 Λάπτοπ με γνήσια win Home 7 64bit serv pack1 και το μεγάλο μου με μαύρα πάλι windows 7 64bit ultimate. Στο Μεγάλο και στο Λάπτοπ δεν ΄βγήκε κανένα εικονίδιο ....παίζει να πηγαίνει ανα IP Royter 1 Inv και να μου βγήκε στο 1ο PC που του έκατσε ?? . Γιατί θέλω να τα βάλω στο Λάπτοπ με τα γνήσια 7αρια και τώρα προβληματίστικα ?

Και το παράξενο είναι οτι το Λάπτοπ το είχα ανοιχτό αρκετή ωρα πρίν ανοίξω του Σαλονιου και του έκανα Update ! ?

Και τα 3 είναι πάνω στο ίδιο δύκτιο.

Edited by Hellfire
Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανένας ποιο συγκεκριμένο update είναι που βάζει τον WIN 10 Advisor (με των κωδικό αριθμό του) να τσεκάρω εάν το έχουν και τα άλλα 2 pc μου που....λογικά μια και εκείνα τα έχω ανοιχτα συνέχεια πρέπει να το έχουν >

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανένας ποιο συγκεκριμένο update είναι που βάζει τον WIN 10 Advisor (με των κωδικό αριθμό του) να τσεκάρω εάν το έχουν και τα άλλα 2 pc μου που....λογικά μια και εκείνα τα έχω ανοιχτα συνέχεια πρέπει να το έχουν >

KB3035583 (περίπου τον Μάρτιο ήταν διαθέσιμο)

Link to comment
Share on other sites

KB3035583 (περίπου τον Μάρτιο ήταν διαθέσιμο)

Σωστός τα έχω και στα άλλα 2 PC αλλά εικονίδιο πουθενα ....ψάχνω να δώ αν θα βγάλω άκρη (ούτε χειροκίνητα τρέχοντας το GWX.exe κάνει τίποτα και μέχρι στιγμής ούτε αυτό βοήθησε

How to Enable ʽGet Windows 10? App icon in the Windows 7/8.1 taskbar? | Techdows

και το έψαξα είμαι οκ και απο windows (me SP1) καί έχω και τα απαραίτητα Update. τέσπα.

Link to comment
Share on other sites

Ρε σεις, την παλεύετε καθόλου; "Κάντε κράτηση" και κουραφέξαλα, λες και όταν βγουν θα είναι σε "έλλειψη"... Αν θέλετε να γίνετε πειραματόζωα από day1 και να φάτε στη μάπα κάθε ασυμβατότητα που θα προκύψει με το μηχάνημα και τα περιφερειακά σας, ok, be my guest... Αν δεν περάσει ένα εξάμηνο τουλάχιστον και δεν τα δω στην πράξη, δεν αναβαθμίζω. win7/ubuntu ftw.

Link to comment
Share on other sites

Ρε σεις, την παλεύετε καθόλου; "Κάντε κράτηση" και κουραφέξαλα, λες και όταν βγουν θα είναι σε "έλλειψη"... Αν θέλετε να γίνετε πειραματόζωα από day1 και να φάτε στη μάπα κάθε ασυμβατότητα που θα προκύψει με το μηχάνημα και τα περιφερειακά σας, ok, be my guest... Αν δεν περάσει ένα εξάμηνο τουλάχιστον και δεν τα δω στην πράξη, δεν αναβαθμίζω. win7/ubuntu ftw.

Εμένα φίλτατε είναι μέσα στην "Δουλειά μου " να τα δοκιμάσω οπότε την...."Παλεύω Ναι" για αυτό να μήν Κρίνεις δεν είμαστε όλοι στα 45+ Κάνγκουρες (κάλλη ώρα όπως με τα αμάξια λένε τους Νεαρούς ! :stung:) ....των υπολογιστών.

Και ναι ο άλλος μπορεί να τα θέλει απο την 1η ημέρα τί ζόρι τραβάς ,γούστο του και καπέλλο του !!

Link to comment
Share on other sites

Εμένα φίλτατε είναι μέσα στην "Δουλειά μου " να τα δοκιμάσω οπότε την...."Παλεύω Ναι" για αυτό να μήν Κρίνεις δεν είμαστε όλοι στα 45+ Κάνγκουρες (κάλλη ώρα όπως με τα αμάξια λένε τους Νεαρούς ! :stung:) ....των υπολογιστών.

Και ναι ο άλλος μπορεί να τα θέλει απο την 1η ημέρα τί ζόρι τραβάς ,γούστο του και καπέλλο του !!

Καταρχήν το μήνυμά μου δεν είχε το ύφος της απάντησής σου, αλλά anyway. Δε μου λες, είναι μέρος της δουλειάς σου να κάνεις reservation για το download, λες και άμα δεν το κάνεις θα σου ρίξει άκυρο ο server της ms και δεν θα μπορείς να το κατεβάσεις; IT δεν είσαι σίγουρα διότι αν ήσουν δεν θα ασχολιόσουν με win 10 παρά μόνο μετά από χρόνια. Οπότε πες μας και ποια δουλειά είναι αυτή που σε καίει τόσο να κάνεις reservation μη χάσεις το download 29 Ιουλίου....

Δεν καταλαβαίνεις ότι η ms απλά θέλει να δημιουργήσει ντόρο και να κάνει μια έρευενα για να δει τι ενδιαφέρον υπάρχει για τα 10άρια;

ΥΓ το συμπέρασμα για την ηλικία μου, πώς το έβγαλες;

Edited by gdp77
Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν το μήνυμά μου δεν είχε το ύφος της απάντησής σου, αλλά anyway. Δε μου λες, είναι μέρος της δουλειάς σου να κάνεις reservation για το download, λες και άμα δεν το κάνεις θα σου ρίξει άκυρο ο server της ms και δεν θα μπορείς να το κατεβάσεις; IT δεν είσαι σίγουρα διότι αν ήσουν δεν θα ασχολιόσουν με win 10 παρά μόνο μετά από χρόνια. Οπότε πες μας και ποια δουλειά είναι αυτή που σε καίει τόσο να κάνεις reservation μη χάσεις το download 29 Ιουλίου....

Δεν καταλαβαίνεις ότι η ms απλά θέλει να δημιουργήσει ντόρο και να κάνει μια έρευενα για να δει τι ενδιαφέρον υπάρχει για τα 10άρια;

ΥΓ το συμπέρασμα για την ηλικία μου, πώς το έβγαλες;

Την έρευνα και τα πειράματα η MS τα έκανε με τους INSIDERS. Δε θα τα κάνει την 29η Ιουλίου.

Δεύτερον το reservation δεν έχει την έννοια μην χάσεις το download την 29η Ιουλίου αλλά να αρχίσει να κατεβάζεις αρκετές μέρες πριν και όταν βγει η RTM και τη συγκεκριμένη αυτή μέρα να κατεβεί ένα μικρό μόνο delta update για να μην παραφορτωθούν οι servers της MS.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν το μήνυμά μου δεν είχε το ύφος της απάντησής σου, αλλά anyway. Δε μου λες, είναι μέρος της δουλειάς σου να κάνεις reservation για το download, λες και άμα δεν το κάνεις θα σου ρίξει άκυρο ο server της ms και δεν θα μπορείς να το κατεβάσεις; IT δεν είσαι σίγουρα διότι αν ήσουν δεν θα ασχολιόσουν με win 10 παρά μόνο μετά από χρόνια. Οπότε πες μας και ποια δουλειά είναι αυτή που σε καίει τόσο να κάνεις reservation μη χάσεις το download 29 Ιουλίου....

Δεν καταλαβαίνεις ότι η ms απλά θέλει να δημιουργήσει ντόρο και να κάνει μια έρευενα για να δει τι ενδιαφέρον υπάρχει για τα 10άρια;

ΥΓ το συμπέρασμα για την ηλικία μου, πώς το έβγαλες;[/QUOT

1ον.Το ποιά είναι η δουλειά μου είναι δικό μου θέμα και δεν σε αφορά φίλε μου ούτε νομίζω οτι έχω υποχρέωση να στην αναλύσω (είπα οτι το κάνω λόγω δουλειάς απο εκεί και πέρα ο καθένας ότι νομίζει καταλαβαίνει)

2ον το εάν είμαι ΙΤ ή οποιαδήποτε κλάδου διπλωματόυχος ή πτυχιούχος ή ότι άλλης πάσης φύσεως δεν μπορείς να το γνωρίζεις για αυτό επαναλαμβάνω Μήν Κρίνεις !!

3ον Εάν έχεις "Θέματα" με την MS δέν με απασχολή τα παράπονα σου στην εταιρία.

4ον Δέν έβγαλα κανένα συμπέρασμα για την ηλικία σου (δεν ξέρω πώς το αντιλήφθηκες αυτό ??) απλά ανέφερα την δικιά μου ...όπως και το έχω ξανα κάνει χάρην αστείου σε άλλα post μου εδω μέσα.

- Απλά το μόνο που θα σου πώ είναι οτι η δουλειά μου είναι να βρίσκω οτιδήποτε (περι υπολογιστών Hardware,Software,να επισκευάζω κτλπ Αναλύω κτλπ,Δορυφορικών,Δυκτίων,Mods Πάσης Φύσεως,και τέλος πάντων σε πολλούς αρκετούς άλλους τομείς του ιδίου Κλάδου) που επιθυμεί ο "πελάτης" όποτε εκείνος το επιθυμεί Είτε απο την 1η μέρα κυκλοφορίας του Είτε απο την Τελευταία.

Εσύ κάτσε άμα θές μετά απο 5 χρόνια και βάλε τα ή μην τα βάλεις και καθόλου.

Ορθώς και αναφέρεις την γνώμη σου ...αλλά απο εκεί και πέρα δεν σημαίνει οτι όλοι πρέπει να την συμερίζονται

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=14021]Hellfire[/MENTION] παρόλο που με τους linuxάδες δεν τα πάω και πολύ καλά όπως οι περισσότεροι απλοί άνθρωποι που δεν καταλαβαίνουν τον κόσμο τους νομίζω ότι ο [MENTION=376]gdp77[/MENTION] εδώ έχει δίκιο..είναι δυνατόν να κάνουμε κράτηση για λειτουργικό? Τα 10 τα έχω 6 μήνες στο pc μου και είμαι συνειδητοποιημένο πειραματόζωο, και γούσταρα γιατί δούλευαν πένα μέχρι την 10300 που μπιπ το μπιπ της μέσα και ακούω ήχο από την onboard :) Αλλά εγώ δεν εργάζομαι στο pc για να με νοιάζει και τόσο. Για κάποιον που η δουλειά του είναι στο pc κανονικά πρέπει να περιμένει τουλάχιστον μέχρι να κυκλοφορήσουν επίσημα.

Link to comment
Share on other sites

@Hellfire παρόλο που με τους linuxάδες δεν τα πάω και πολύ καλά όπως οι περισσότεροι απλοί άνθρωποι που δεν καταλαβαίνουν τον κόσμο τους νομίζω ότι ο @gdp77 εδώ έχει δίκιο..είναι δυνατόν να κάνουμε κράτηση για λειτουργικό? Τα 10 τα έχω 6 μήνες στο pc μου και είμαι συνειδητοποιημένο πειραματόζωο, και γούσταρα γιατί δούλευαν πένα μέχρι την 10300 που μπιπ το μπιπ της μέσα και ακούω ήχο από την onboard :) Αλλά εγώ δεν εργάζομαι στο pc για να με νοιάζει και τόσο. Για κάποιον που η δουλειά του είναι στο pc κανονικά πρέπει να περιμένει τουλάχιστον μέχρι να κυκλοφορήσουν επίσημα.

-Φίλε μου δεν διαφωνώ ...αντιθέτως συμφωνω μαζί σου.

Απλά αυτό που δεν καταλαβαίνεται είναι ότι κάποιοι ανθρωποι (όπως σε όλα τα πράγματα πάνω στην γη Υλικά ή Αυλα) θέλουν έτσι γιατί γουστάρουν να τα αποκτούναι αμέσως (σε οτιδήποτε μπορεί να φανταστεί ο νούς σου).

Και επαναλαμβάνω ενα μικρό κομμάτι με αυτά που ασχολιέμαι είναι να δοκιμάζω ...και να προτείνω (για αυτό και αν διαβάσεις παραπάνω θα δείς οτι έχω στο σπίτι μόνο 3 PC)

Η όλη μου ερώτηση ήταν για το Windows 10 Advisor Update πείρα την απάντηση μου το έψαξα βρήκα την λύση μου και τέλος.

Άλλα δεν μπορω να μην απαντήσω σε κάποιον που με τα λεγόμενα του με θεωρή χαζό και την πάρτη του έξυπνο ο καθένας έχει την άποψη του και σεβαστή, απο εκεί και πέρα όμως δεν ξέρει αυτός που γράφει πίσω απο το πλήκτρολόγιο (τί Backround έχει) και γιατί κάνει ότι κάνει οπότε την άποψη του ναι να την εκφράση την κρίση του όμως να την μετράει και αναλόγος να φέρεται.

Και το τελειώνω το θεματάκι εδώ μια και δεν υπάρχη πλέον νόημα ευχαριστώ για την απάντηση απο τον dimikats και όλα καλα.

Υγ. Όπως ανέφεραι κάποιος παραπάνω δέν είναι Κράτηση είναι πρός Διευκόλινση και στο τέλος τέλος τί μας νοιάζει αφού είναι Δωρεάν πέστε το όπως θέλεται, (και ναι πιστεύω οτί θα πειραματίζονται ακόμα αλλά όχι τόσο όσο στην technical !).Και ναι ενοείται οτι η ημερομηνία έναρξης τους είναι η επίσημη,για τίς εκδόσεις τίς οποίες αναφέρουν.

Edited by Hellfire
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now