diafanos

Q6600 overclock - sos

Recommended Posts

Γεια σας παιδια .... οποιος μπορει να με βοηθησει να κανω οc τον 6600 γιατι δεν βγαζω ακρη και μεχει σκασει !

καταρχας η μητρικη μου η p5n-d .... εχω 6 gb ραμ ...οι 2 ειναι 333 και η 1 400mhz . και δεν εχω στοκ ψυκτρα .

με διαφορα settings απο το νετ .... δεν ειχα τπτ stable .... και δεν θελω τρελο oc .... στα 3,0ghz θα ειμαι σουπερ !

πιστευω χωρις να ξερω πολλα οτι παιζουν ρολο οι διαφορετικες μνημες ....

οποιος εχει την διαθεση να βοηθησει εδω ειμαστε .. κερνας και μπυρες αν τα καταφερω :) .. εχω και skype για αμεση επικοινωνια αν χρειαστει ... (diafanos666) .... ευχαριστω

Edited by diafanos
Link to comment
Share on other sites

Με fsb 1333 πολλαπλασιαστή 9 και linked memory με timings 5-5-5-15 και κανά +100mv στον επεξεργαστή δεν δουλεύει?

οταν λες για +100mv τι εννοεις ?

είναι G0 η B3 stepping ?

πόσο ρεύμα παίρνει σε load στα default ?

einai G0 για τα αλλα δεν γνωριζω ... ενα SS με deafault

oc.jpg

oc.jpg

oc.jpg

oc.jpg.d81196f4b45180681eb9045fac000055.

Link to comment
Share on other sites

δώσε 1,3 εως 1,35 ρεύμα και δες και κάλο θα ήταν να δοκίμαζες χωρίς την 400αρα μνήμη για αρχή .

αν δουλέψει βάλε την μνήμη και ξανά δες αν βγάλεις stress test κατέβαζε σιγά σιγά το ρεύμα . ο δικός μου έκανε τα 3ghz με 1,28 εσένα μπορεί να θέλει λιγάκι παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Αυτές οι ρυθμίσεις είναι από το δικό σου pc ή είναι φώτο που βρήκες στο net?

απο το δικο μου ειναι ... αλλα καμια σχεση ... απλα πατουσα διαφορα να δω μεχρι που μπορει να φθασουν ... δεν επαιξα μαυτα τα settings .. δεν ανοιγε καν το pc

Link to comment
Share on other sites

βάλε 333χ9 με τις μνήμες 1/1 στα 333 δηλαδή με όλα τα settings default (κανε ένα clear cmos πρώτα) και δώσε 1,35 στο cpu .

με αυτήν την μητρική μην περιμένεις να ανεβεί και πολύ

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτές τις ρυθμίσεις που έχεις βάλει στις φώτο αν αλλάξεις το fsb σε 1333, το cpu multiplier σε 9, το vcore σε 1,35, όλα τα άλλα voltage σε auto, δεν παίζει?

Επίσης όταν λέει Actual Μem Μhz 1333 εννοεί 1333/4=333?? Γιατί το linked στα chipset της intel αυτό σήμαινε τώρα αν είναι κάτι άλλο, δεν έχω ιδέα

Link to comment
Share on other sites

βάλε 333χ9 με τις μνήμες 1/1 στα 333 δηλαδή με όλα τα settings default (κανε ένα clear cmos πρώτα) και δώσε 1,35 στο cpu .

με αυτήν την μητρική μην περιμένεις να ανεβεί και πολύ

Σε αυτές τις ρυθμίσεις που έχεις βάλει στις φώτο αν αλλάξεις το fsb σε 1333, το cpu multiplier σε 9, το vcore σε 1,35, όλα τα άλλα voltage σε auto, δεν παίζει?

Επίσης όταν λέει Actual Μem Μhz 1333 εννοεί 1333/4=333?? Γιατί το linked στα chipset της intel αυτό σήμαινε τώρα αν είναι κάτι άλλο, δεν έχω ιδέα

αλλαξα και εβαλα 2χ4gb μνημες των 400mhz .. ειναι καλυτερες απο των 333?

τωρα ρε παιδια με τα settings ειδικα για τις μνημες δεν μπορω να καταλαβω τι πρεπει να κανω... linked i unlinked? εχει το μενου fsb ratio για 1:1 , actual mem και memory time settings...

με απλα settings 1333x9 & 1,35v δεν ανοιγει το pc

Link to comment
Share on other sites

όχι 1333 * 9 αυτό μας κάνει 11997 mhz λογικό είναι να μην ανοίγει :hehe:

βάλε 400*8 δηλαδή 3200mhz οι μνήμες 1:1 για να παίξουν στα κανονικά τους mhz και ρεύμα στο cpu 1,35

Link to comment
Share on other sites

ετσι το περνει με 1333χ9 το διαβαζει στα 3ghz ..... :)

τωρα εβαλα 1:1 τις μνημες και με καποια settings 3,2ghz ...ανοιξε το pc .. εκανα τεστ με prime95

αλλα στο 10λεπτο ανεβασε 90βαθμους και το σταματησα

Link to comment
Share on other sites

πασα εγω με τον Q6600 δεν πειραζα καθολου το ρευμα κ γενικως ειχα τα bios σε default settings

ανεβαζα μονο την συχνοτητα στα 3.0 κ ηταν σταθεροτατος

εχεις δοκιμασει να δεις αν θα τον τρεξει ετσι ?

Link to comment
Share on other sites

Κάποιες μητρικές δεν bootaραν με κάποια fsb απλά η μητρική σου λέει ότι έχει support για fsb 1333. Μήπως να ελέγξεις αν έχεις το τελευταίο bios?

στο νετ για συγκεκριμενη μητρικη μιλανε για 1333 ομως συνεχεια .. ειναι αυτο που το εχουν σαν 1333/4 οποτε 333 ..bios ειναι το τελευταια

πασα εγω με τον Q6600 δεν πειραζα καθολου το ρευμα κ γενικως ειχα τα bios σε default settings

ανεβαζα μονο την συχνοτητα στα 3.0 κ ηταν σταθεροτατος

εχεις δοκιμασει να δεις αν θα τον τρεξει ετσι ?

φιλε μου μονο με fsb ωστε να παει στα 3,0 οχι δεν εκανε κατι σεμενα ...

τωρα εβαλα στα 3,0 με 1,35vcore ht - nb 1.3 & sb auto

ανοιξε .... ετρεξα το prime 17 λεπτα κ η θερμοκρασια πηγε 81 ( δεν ειναι πολυ καλο αυτο ε? ) ... αλλα λεω να το αφησω αργοτερα κανα 5ωρο να δω τι θα κανει

Link to comment
Share on other sites

τιποτα και με τα τελευταια settings ..μετα απο 2ωρες εβγαλε ερρορ το prime .... απογοητευτικα ... δεν ξερω τι πρεπει να κανω.... χαθηκα με τοσες ρυθμισεις

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου ποια ψύκτρα έχεις; Το ότι δεν έχεις στοκ δε σημαίνει τίποτα. Τη συγκεκριμένη πλατφόρμα δε τη γνωρίζω, αλλά τα 3.2GHz μάλλον δε τα σηκώνει η ψύξη του. Θα πρέπει να πέσεις κάτω από τα 3GHz με λιγότερο ρεύμα (1.3 οχ) και να δοκιμάσεις τη σταθερότητα του συστήματος.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου ποια ψύκτρα έχεις; Το ότι δεν έχεις στοκ δε σημαίνει τίποτα. Τη συγκεκριμένη πλατφόρμα δε τη γνωρίζω, αλλά τα 3.2GHz μάλλον δε τα σηκώνει η ψύξη του. Θα πρέπει να πέσεις κάτω από τα 3GHz με λιγότερο ρεύμα (1.3 οχ) και να δοκιμάσεις τη σταθερότητα του συστήματος.

φιλε ελαχιστες φορες δοκιμασα για 3,2 ... και με 2,70-2,80 παλι τα ιδια .... οχι οτι εχω καποια ιδιαιτερη ψυκτρα ... μια coolermaster ..... αλλα και ποιο χαμηλα που επαιξα δεν ανεβαινε πανω απο 70 αλλα το τεστ εβγαζε σφαλμα

Link to comment
Share on other sites

Άρα μιλάμε για αερόψυκτρα αρκετά φθηνή για να ικανοποιήσει το CPU. (παρεμπιπτόντως ακόμα δεν ξέρω ποια ψύκτρα έχεις :P ) @ Stock πόσο πάει το CPU από άποψη θερμοκρασιών;

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι μπορεί μεν το CPU να ναι σταθερό, αλλά να μη σε καλύπτει η ψύκτρα, γι' αυτό και σου είπα αρχικά να πέσεις κάτω από τα 3GHz - και αφού μου λες ότι δοκίμασες στα 2,7 και 2,8 χωρίς αποτέλεσμα - πολύ χαμηλότερα, κάτι που δεν αξίζει.

Link to comment
Share on other sites

δεν θυμαμαι ακριβως μοντελο τις ψυκτρας εχει καιρο ... και απο την στοκ τοτε ειχε -5 βαθμους το λιγογτερο οταν την αλλαξα ... σε idle ειμαι ειμαι 38-42βαθμους ..

τωρα για το oc ... εχω βρει απο το νετ settings με στοκ ψυκτρα .... με ιδια cpu μητρικη ραμ κτλ κτλ ... και να ειναι stable ... αλλα σεμενα τιποτα !! γιαυτο λεω να τα παρατησω :) εχει ενα μηνα δοκιμαζω διαφορα αλλα κανενα καλο αποτελεσμα ...

Link to comment
Share on other sites

Ασε τα ρευματα και τα λοιπα και ξεκινα να ανεβαζεις το fsb.

Το 1333 του cpu σου το πετυχαινει με το 4 * 333

Τις μνημες σου, αν ειναι στα 800 mhz θα στις δειχνει στα 200.

Ξεκινα να ανεβαζεις το fsb.Εγω στο προηγουμενο pc μου ειχα ενα E5450 Xeon και επαιζα

απο τα 333 στοκ στα 419. Δλδ το fsb ειχε παει στα 1677.Και ο cpu 419 * 9 = 3771 mhz.

Επισης μετα κοιτας και τις μνημες και το link που κανει,επειδη ανεβαινουν συχνοτητα λογο

fsb,να μην πανε πολυ πανω απο τα 800 που ειναι default.Εμενα ειχε μια επιλογη

για 2 * τη συχνοτητα οποτε επαιζαν στα 838 mhz οπου δεν ειχαν προβλημα.

Εκει αρχισα να κοιταζω τα ρευματα για να τον κανω stable και ειχα νομιζω τον cpu στο 1.27

Link to comment
Share on other sites

γνώμη μου ειναι οτι με αυτην την μητρική θα ταλαιπωρθεις χωρίς αποτελεσμα.

τα καλα κομμάτια Q6600 επαιζαν 3200 μ 1.25v αλλα σε σωστές μητρικές οπως asus rampage extreme και abit ΑΒ9 quad gt.

Οπότε γνωμη μου επειδή η ψυχτρα σου δεν ειναι και κατι ιδιατερο απο οτι καταλαβα και τα cpu αυτα οταν τα ανεβαζες ηταν αρκετα ζεστα, μην ασχοληθεις για κατι πάνω απο 2.8-3g γιατι απλα δεν θα βγαλεις ακρη ποτε!

Δοκιμασε αυτα που σου ειπαν τα παιδια όπως 1333x8 που ειναι 2666mhz αν δεν ειναι stable εκει 100% δεν ειναι απο cpu, ειναι μνήμες ή μητρική δωσε ρευματα σε vdimm και sb μεχρι να ειναι stale και μετα δοκιμασε 1333x9 να δεις αν το εχει το cpu.

vcore μην δώσεις πάνω απο 1.33-1.35v δεν εχει νοημα ανεβάζεις τα watt χωρις λογο, κανονικά αν δεν μενεις απο μητρική/μνήμες το cpu θα πρέπει να παίξει εκει :T:

Edited by mortisboy
Link to comment
Share on other sites

παιδες ευχαριστω πολυ μονο που ασχοληθηκατε ... ειπα να μην ξανα δοκιμασω αλλα θα κανω αλλο ενα τεστ οσα μου ειπατε και οτι γινει ..... ειπα κεγω λιγο να πειραξω τον επεξεργαστη μου αλλα μαλλον θα παρω αλλον στο τελος!! θα κανω 2-3 αλλαγες που ειπατε ξανα και θα ενημερωσω

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now