MetallicGR

Φωτογραφία του πρώτου de-lidded Core i7 6700K εμφανίζεται

Recommended Posts

[NEWS_IMG=Φωτογραφία του πρώτου de-lidded Core i7 6700K εμφανίζεται]http://www.hwbox.gr/images/news_images/intel2.jpg[/NEWS_IMG] Τι θερμοαγώγιμο υλικό χρησιμοποιεί η Intel ανάμεσα στο heatspreader και το die στους Skylake;

Μέσω μιας νέα φωτογραφίας που έρχεται στο φως από το Coolaler, ο Intel Core i7-6700K θα χρησιμοποιεί το ίδιο θερμοαγώγιμο υλικό ανάμεσα από το IHS και το die με τους Haswell επεξεργαστές, δηλαδή απλή πάστα. Η συγκεκριμένη είδηση μας πάει μερικά χρόνια πίσω, στους Ivy Bridge που ήταν οι πρώτοι επεξεργαστές που "έσπασαν" τις συνήθειες της Intel, εισάγοντας θερμοαγώγιμη πάστα μεταξύ του πυρήνα και του heatspreader, σε αντίθεση με την κόλληση (από το υλικό Ίνδιο) που εξακολουθεί να χρησιμοποιεί με τους Extreme επεξεργαστές της. Το αποτέλεσμα ήταν αρκετά πιο υψηλές θερμοκρασίες λειτουργίας σε σχέση με την προηγούμενη γενιά επεξεργαστών παρόλο που η κατασκευαστική μέθοδος είχε μειωθεί.

Αρκετοί enthusiasts, μη αντέχοντας τις υψηλές θερμοκρασίες, αναγκάστηκαν να χρησιμοποιήσουν είτε διαφορετικές, πιο ισχυρές ψύκτρες, είτε να πάρουν την πιο οικονομική οδό και να αφαιρέσουν το heatspreader, κάτι που θα ακύρωνε την εγγύηση του προϊόντος. Έτσι, οι Core i7-6700K “Skylake-S” chip θα συνεχίσουν την πρόσφατη "παράδοση" της Intel χρησιμοποιώντας το NGPTIM. Να θυμίσουμε ότι ο εν λόγω επεξεργαστής θα αποκαλυφθεί τον Αύγουστο με διαθεσιμότητα στην αγορά τον Σεπτέμβριο και θα χρονίζεται στα 4GHz, με Turbo στα 4.2GHz, υποστήριξη DDR3L/DDR4 μνήμες RAM και θα τοποθετείται στο LGA1151 socket.

Δείτε επίσης:

http://www.hwbox.gr/news-cpu-apu/16715-intel-ivy-bridge-kai-thermokrasies-ftaiei-i-nea-thermoagogimi-pasta.html

[img_alt=Φωτογραφία του πρώτου de-lidded Core i7 6700K εμφανίζεται]http://www.hwbox.gr/members/2195-albums570-picture48630.png[/img_alt]

Edited by MetallicGR
Link to comment
Share on other sites

cpu αρκετόν ευρώ και εχει παστουλα οδοντοκρεμας.και απο την αλλη η amd να κανει πολυ καλύτερη δουλεια και να χρησημοποιη κολλησει στα τελευταια μοντελα apu με τα μισα λεφτα και κατο σε αξια cpu.περαστικα μαγκες.

Link to comment
Share on other sites

Να περιμένουμε κ εδώ δλδ skylake refresh? :tongue-new:

Ούτε με τους Devil's Canyon βελτιώθηκε και πολύ η κατάσταση. Βέβαια η "εξίσωση", 8350 @ 6.7GHz = 4790 @ 4GHz υπάρχει ακόμα και με "χάλια πάστες". :hehe:

Link to comment
Share on other sites

.περαστικα μαγκες.
Βέβαια η "εξίσωση", 8350 @ 6.7GHz = 4790 @ 4GHz υπάρχει ακόμα και με "χάλια πάστες".

Περαστικά όντως [MENTION=3386]NoOne[/MENTION] :hehe:

2.7 κούφια παραπάνω ghz club :hehe:

Link to comment
Share on other sites

κοιτά αν στα 6,7 έχεις κάποιον να σου γεμίζει το κάνιστρο ln2 δεν νομίζω να έχεις θέμα αρκεί να κάνεις ότι κάνεις γρήγορα πριν αρπάξει με το ρεύμα που θα τρώει στο κεφάλι :hehe:

Link to comment
Share on other sites

στοκ είναι ακόμα χειρότερα τα πράγματα πιστεύω 4,7 ένας fx 4,4 ο 4790κ στοκ και οι δυο .

λοιπόν έκατσα και έκανα υπολογισμούς αν θέλω να κάνω render με AMD στα 6,7 ghz θα μπω μέσα από το άζωτο .τελικά πολύ vfm το χ99 :hehe:

το θέμα είναι οτι η ιντελα βαζει οτι νάνε στους μικρούς cpus γιατί βλέπει ότι ακόμα και έτσι ειναι ανώτεροι σε επιδώσεις , αν είχε ένα ανταγωνισμό θα βλέπαμε όλοι cpus με κολλημένα καπάκια αντί για πάστα (όπως είναι οι 2011-3)

Link to comment
Share on other sites

αν και παλιο, εχει εδω καποιες πληροφοριες. επισης το κολπο με τα υγρα μεταλλα.

Rumor: Intelʼs Haswell-E chips will use Conductive Epoxy | NAG Online

Intel Core i7-5960X De-Lidded Haswell-E Uses Soldered TIM

http://pc.watch.impress.co.jp/docs/column/sebuncha/20120511_532119.html

Edited by conroe
Link to comment
Share on other sites

Γενικά θα δείτε το CPU ότι είναι σε cost down mode. Άσχετα αν το performance είναι πολύ καλό, κατασκευαστικά υστερεί.

Τι παρατηρείς Σοφοκλή; Μεγάλο variance στα κομμάτι ή κάτι πιο "μηχανικό";

Link to comment
Share on other sites

Είναι τουλάχιστον άτοπη η σύγκριση της θερμοαγώγιμης στα CPU της Intel και στα APUs της AMD,

επειδή όλα όσα γράφονται(εται) είναι εικασίες. Εκτός εάν κάποιος τα στείλει για χημική ανάλυση

(και το βουλώσω).

Επίσης, το KitGuru ήταν ψηλά στα μάτια μου αλλά πλέον μπήκε στην καητηγορία των site που μάλλον

θα σνομπάρω και αυτό επειδή θέλει απλά να τραβάει τα φώτα της δημοσιότητας επάνω του.

Δηλαδή από μια photo τα γράψαν όλα αυτά? Που να το είχαν και εκεί το CPU ε?

Γενικά θα δείτε το CPU ότι είναι σε cost down mode. Άσχετα αν το performance είναι πολύ καλό, κατασκευαστικά υστερεί.

Σόφο, αυτό λέγεται εξέλιξη και όχι "υστέρηση".

Και το Trigger το 1ο είχε περισσότερα layers στο PCB και καλύτερο CPU από το 2ο, και το 2ο το εξέλιξαν τόσο ώστε έκανε πιο πολλά πράγματα.

Έτσι πάει όλος ο κόσμος. Νέα υλικά, νέος σχεδιασμός, περισσότερο performance..

Link to comment
Share on other sites

Σόφο, αυτό λέγεται εξέλιξη και όχι "υστέρηση".

Και το Trigger το 1ο είχε περισσότερα layers στο PCB και καλύτερο CPU από το 2ο, και το 2ο το εξέλιξαν τόσο ώστε έκανε πιο πολλά πράγματα.

Έτσι πάει όλος ο κόσμος. Νέα υλικά, νέος σχεδιασμός, περισσότερο performance..

Δεν διαφωνώ. Μόνο που στην συγκεκριμένη περίπτωση καμία αλλαγή στην κατασκευή. Ίδια υλικά, ίδιος σχεδιασμός, λιγότερα components(μέρος του FIVR είναι πλέον στο mobo). Στο Skylake οκ το καταλαβαίνω εφόσον το FIVR είναι εκτός αλλά και οι Broadwell το ίδιο σκηνικό...

Σαν καταναλωτή δεν με νοιάζει πως θα είναι αν έχει καλύτερο performance απλά λόγος να γίνεται.

Στην Computex lapάραμε το καλό CPU. Όπως το τρίβαμε έβλεπες ότι οι γωνίες έφευγαν πρώτες δηλαδή δεν ήταν απόλυτα ίσιο.

Plus αυτό που με ενοχλεί περισσότερο είναι ότι πληρώνει ο άλλος 500-1000 ευρώ να πάρει CPU και εδώ και 2 γενιές έχουν αφαιρέσει την ψύκτρα. Θα μου πεις και ποιος χρησιμοποιεί την μαμά ψύκτρα. Δεν διαφωνώ αλλά είναι το πιο premium CPU που πουλάς και λείπει η ψύκτρα.

Η Ιntel το παλεύει με την πάστα απλά ακόμα δεν έχει βρει την σωστή. Αν δεν κάνω λάθος στους Haswell Refresh μας είχαν πει ότι χρησιμοποιούν διαφορετική formula.

Ναι, Intel αρρώστια, λατρεία, μονοπώλιο...

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω εάν συμφωνώ....η Intel..να κάνει λάθος με την Thermal Paste τόσο καιρό....και να μην μπορει να το διορθώσει?

Κάτι δεν μου ακουγεται καλά όσο και να θέλω να το πιστέψω.

Για το Cooler καλά κάνει και δεν βάζει...γιατι δεν νομίζω κανένας να έβαζε την stock σε CPU των 500 και των 1000?.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω εάν συμφωνώ....η Intel..να κάνει λάθος με την Thermal Paste τόσο καιρό....και να μην μπορει να το διορθώσει?

Κάτι δεν μου ακουγεται καλά όσο και να θέλω να το πιστέψω.

Για το Cooler καλά κάνει και δεν βάζει...γιατι δεν νομίζω κανένας να έβαζε την stock σε CPU των 500 και των 1000?.

Πες του μου την επόμενη φορά που θα πάρεις τέτοιο CPU και δεν θα έχεις σκεφτεί ότι η προηγούμενή σου ψύκτρα κουμπώνει...:hehe:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now