odim

Amd fx 6350 Και κλοκάρισμα

Recommended Posts

Γεια χαρά,έβαλα τον 6350 στα 4,5ghz,τον εχω σταθερα εκει και είναι αρκετά ικανοποιητική η ταχυτητα του,έχω απενεργοποιησει το turbo boost αλλα για να έχω καλύτερες θερμοκρασίες μπορω να ενεργοποιήσω το cool n quiet???? μπορει να ειναι κλοκαρισμενος κι ενεργό αυτό ????

Link to comment
Share on other sites

ναι ενεργοποιησε το

τι θερμοκρασιες εχεις τωρα κ πια ψυκτρα φορας?

Σε idle είναι γύρω στους 45 βαθμους ενω στρεσαρισμενος στο 100% ξεπερνά τους 80 βαθμους, ψύκτρα έχω την noctua ΝΗ-C12P SE14.

Εχω βάλει 1 fan πισω και 2 fans πανω για να διωχνουν τον αερα και βλεπω οτι παραμενει η ιδια κατάσταση,τι αλλο μπορώ να κάνω???

Link to comment
Share on other sites

Σε idle είναι γύρω στους 45 βαθμους ενω στρεσαρισμενος στο 100% ξεπερνά τους 80 βαθμους, ψύκτρα έχω την noctua ΝΗ-C12P SE14.

Εχω βάλει 1 fan πισω και 2 fans πανω για να διωχνουν τον αερα και βλεπω οτι παραμενει η ιδια κατάσταση,τι αλλο μπορώ να κάνω???

Κάτι κάνεις λάθος. Σε idle ο 8350 που έχω τώρα το καλοκαίρι είναι στους 33 και μαξ πάει 50. Βέβαια εγώ έχω ΑΙΟ νεράκι αλλά τόση διαφορά δεν υπάρχει μιας και έχεις καλή αερόψυκτρα.

Μήπως δεν πάτησε καλά η ψύκτρα? Μήπως έβαλες πολύ/λίγη πάστα (ποσότητα όσο 1 κόκος ρυζιού στο κέντρο είναι αρκετή, από εκεί και πέρα αναλαμβάνει η ψύκτρα να την απλώσει με το σφίξιμο).

Πια μητρική και τι ρυθμίσεις/ρεύματα έβαλες?

Ορίστε και ένα λινκ από γειτονικό φόρουμ που έχει μαζεμένα πολλά παραδείγματα και για τον δικό σου. Γενικά θέλει διάβασμα.

8320 oc. Τι, πώς και γιατί? - Overclocking & Case Modding - Insomnia.gr

Link to comment
Share on other sites

80 βαθμοι ειναι παρα πολυ πασα

ποσο vcore εχεις δωσει?

το έχω στο auto και μου δινει απο 1,404 εως 1,416v...............να το βαλω καπου σταθερα αλλα πρεπει να το ψαξω,σε OC πειραζουμε μονο vcore και dram ???

εαν η ταση ειναι μικροτερη για να σηκωσει 4,5ghz θα μου βγάζει μπλε οθονη η θα κανει restart???

Κάτι κάνεις λάθος. Σε idle ο 8350 που έχω τώρα το καλοκαίρι είναι στους 33 και μαξ πάει 50. Βέβαια εγώ έχω ΑΙΟ νεράκι αλλά τόση διαφορά δεν υπάρχει μιας και έχεις καλή αερόψυκτρα.

Μήπως δεν πάτησε καλά η ψύκτρα? Μήπως έβαλες πολύ/λίγη πάστα (ποσότητα όσο 1 κόκος ρυζιού στο κέντρο είναι αρκετή, από εκεί και πέρα αναλαμβάνει η ψύκτρα να την απλώσει με το σφίξιμο).

Πια μητρική και τι ρυθμίσεις/ρεύματα έβαλες?

Ορίστε και ένα λινκ από γειτονικό φόρουμ που έχει μαζεμένα πολλά παραδείγματα και για τον δικό σου. Γενικά θέλει διάβασμα.

8320 oc. Τι, πώς και γιατί? - Overclocking & Case Modding - Insomnia.gr

τα ρευματα τα εχω ολα στο auto εκτος της dram που το εχω 1,55v στα 1866mhz,μητρικη asus sabertooth 990fx r2.0

To HT LINK και το CPU/NB frequency σε τι συχνοτητες να τα βάλω????

κατεβάζω σιγα σιγα την dram πηγαινει και πιο κατω σε αυτη την συχνοτητα...

Εκανα καποιες αλλαγες και διαπιστωσα με το stability test του overdrive την μικροτερη ταση που μπορει να σηκωσει στα 4,5ghz ειναι στα 1,392v αυτη ειναι η vcore μονο του CPU,υπαρχει και η τάση CPU/NB αυτην την πειράζω η την αφηνω στο auto??? στο auto την εχω τωρα.

κατι αλλο ανοιγω το ΗWmonitor και μου εμφανιζει δυο διαφορετικες θερμοκρασιες στον cpu,η πρωτη πανω πανω γραφει 36 βαθμους και η δευτερη κατω 21 βαθμους σε idle κατασταση,σε αλλο προγραμμα που εβαλα συγκεκριμενα το wise system monitor μου εμφανιζει μια μπαρα στην επιφανεια εργασιας και την δευτερη θερμοκρασια του cpu στους 21 βαθμους,αρα να υποθεσω οτι η σωστη μετρηση ειναι η δευτερη???? γιατι εγω εβλεπα την πρωτη μονο....

Edited by MetallicGR
Link to comment
Share on other sites

δες λιγο το Load Line Calibration ειναι σε AUTO ?

μετα τις αλλαγες π εκανες τι θερμοκρασιες εχεις σε full load ?

load line calibration ειναι στο auto.

25 βαθμους 3%

60 βαθμους 100%

δε μπορω να βρω στο ιντερνετ μια database για τις κατωτερες τασεις ανα συχνοτητα στον 6350,μονο στο cpuworld εχει στα 4.2ghz 1.425v,μου φαινεται λιγο υπερβολικη..

Edited by MetallicGR
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, κάτω από τους 40 μην δίνεις σημασία γιατί δεν μετράει σωστά την θερμοκρασία κανένα πρόγραμμα για τους AMD.

Το 1,392 είναι μόνο για την CPU ναι το CPU/NB άστο στο auto προς το παρόν, το HT LINK βάλτο κοντά στο 2600, ενεργοποίησε το Cool 'N Quiet για να σου ρίχνει την ταχύτητα και το ρεύμα όταν είναι idle.

Σε παρακαλώ διάβασε το λινκ που σου έβαλα, έχει ο Πέτρος ένα αντίστοιχο σύστημα με 6300 ακολούθησε τα βήματα του μέχρι τα 4.5 και λογικά θα είσαι ΟΚ.

Ότι άλλο χρειαστείς, εδώ είμαστε.

Link to comment
Share on other sites

Σε παρακαλώ διάβασε το λινκ που σου έβαλα, έχει ο Πέτρος ένα αντίστοιχο σύστημα με 6300 ακολούθησε τα βήματα του μέχρι τα 4.5 και λογικά θα είσαι ΟΚ.

Μήπως να 'γραφες τα βήματα εδώ, γιατί δε πρόκειται να βρούμε πουθενά τον Πέτρο;

[MENTION=14136]odim[/MENTION] Σου σύμπτυξα τα post, εάν είναι σου είναι δυνατό, ένα post τη φορά. ;)

Edited by MetallicGR
Link to comment
Share on other sites

http://www.insomnia.gr/topic/502667-8320-oc-τι-πώς-και-γιατί/?p=53128219 ορίστε στο αντίστοιχο ποστ κάποιες ρυθμίσεις μιας και έχει την ίδια μητρική ο TS. Κοίτα μονάχα ότι το παιδί έχει 8320.

Και εδώ ένα νήμα με 6300. FX-6300 Overclock-Έφτασε η ώρα - Overclocking & Case Modding - Insomnia.gr

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με το amd overdrive και το stability test που εκανα κατέληξα στις παρακάτω ρυθμίσεις:

FX6350 @ 4,5GHZ

CPU RATIO 22.5

CPU BUS FREQ 200

MEMORY FREQ 1866MHZ (ειναι η default speed δεν κλοκαρα συχνοτητα στις μνημες)

CPU/NB FREQ 2200MHZ (αυτό το έβαλα τυχαία :P)

HT LINK SPEED 2600MHZ

CPU MANUAL VOLTAGE 1.356250V

DRAM 1.50V

CPU LOAD LINE CALIBRATION ultra high

CPU/NB LOAD LINE CALIBRATION high

CPU CURRENT CAPABILITY 130%

CPU/NB CURRENT CAPABILITY 120%

CPU POWER PHASE CONTROL extreme

CPU POWER RESPONSE CONTROL ultra fast

CPU/NB POWER RESPONSE CONTROL fast

CPU POWER THERMAL CONTROL 130

DRAM CURRENT CAPABILITY 100%

DRAM VOLTAGE FREQ 300

DRAM POWER PPHASE CONTROL optimized

COOL N QUIET disabled by cpu

Να κάνω καμιά αλλαγή η να τα αφήσω όλα έτσι??????

Link to comment
Share on other sites

ασε τι λεει το overdrive

πηγαινε στα bios κανε ενα default settings κ ξεκινα

TURBO OFF

CnQ ON

ανεβασε συχνοτητα επεξεργαστη στα 4.5 με vcore 1.40

μην αλλαξεις κατι αλλο προσωρινα

κανε save and exit κ δοκιμασε με occt αν θα τρεξει κ τι θερμοκρασιες εχεις

αν βγαλει μπλε οθονη η κολλησει γενικα ο υπολογιστης τοτε ξανα μπες στα bios κ ανεβασε το vcore μεχρι να βρεις σταθεροτητα.. μονο μην ξεφυγεις πανω απο 1.45-1.46

Link to comment
Share on other sites

προς στιγμη κ με την ψυκτρα π εχεις εισαι μια χαρα

δοκιμασες με 1.40 αν τρεχει ? πρεπει να αφησεις τουλαχιστον 10λεπτα το τεστ

ελπιζω να μην εσφηξες παρα πολυ τις βιδες στην ψυκτρα

να ειναι βιδωμενη κανονικα μεχρι εκει π αρχιζει κ ζοριζει

Link to comment
Share on other sites

προς στιγμη κ με την ψυκτρα π εχεις εισαι μια χαρα

δοκιμασες με 1.40 αν τρεχει ? πρεπει να αφησεις τουλαχιστον 10λεπτα το τεστ

ελπιζω να μην εσφηξες παρα πολυ τις βιδες στην ψυκτρα

να ειναι βιδωμενη κανονικα μεχρι εκει π αρχιζει κ ζοριζει

φιλε οι κανονικες θερμοκρασιες ποσο πρεπει να είναι??? γιατι αν το αφησω πολυ ωρα στο τεστ ξεπερνα τους 65 βαθμους.......ειναι πολυ ζεστοι οι amd η εγω κανω καποιο λαθος???

Λοιπον γυρισα τα παντα στο default και auto,αρχικη συχνοτητα στα 3,9ghz και turbo freq 4,2ghz cool n quiet always enabled....

Χωρίς τίτλο.gif

εδω οι θερμοκρασιες δεν εχουν μεγαλες διαφορες......

Χωρίς τίτλο.gif

έβαλα turbo disabled

ratio 21

στα 4,2ghz με ταση 1,425v συμφωνα με το cpuworld

οι θερμοκρασιες ξεφευγουν σε σχεση με την προηγουμενη μετρηση,ειναι μηπως υπερβολικη αυτη η ταση?????

Χωρίς τίτλο.gif

Χωρίς τίτλο.gif

Χωρίς τίτλο.gif

Χωρίς τίτλο.gif

57fd092346a6e_93596996194396296494396495

57fd09234e2b0_93596996194396296494396495

Edited by MetallicGR
merged posts!
Link to comment
Share on other sites

το τουρμπο να το εχεις κλειστο

απο εκει κ περα δοκιμασε την συχνοτητα 4.5 με 1.38ρευμα

δοκιμασε κ πες μου αν τρεχει σωστα κ τι θερμοκρασια εχεις

Link to comment
Share on other sites

το τουρμπο να το εχεις κλειστο

απο εκει κ περα δοκιμασε την συχνοτητα 4.5 με 1.38ρευμα

δοκιμασε κ πες μου αν τρεχει σωστα κ τι θερμοκρασια εχεις

Χωρίς τίτλο.gif

turbo disabled

cool n quiet always enabled

ταση 1,381250v ειναι η κατωτερη τιμη στα 4,5ghz

Στο digi power τα έχω ολα στο auto μονο στις φασεις το χω στο extreme

HT link στο auto

Να πειράξω κάτι από αυτά η να το αφήσω έτσι????? οι θερμοκρασιες ειναι καλες???

Χωρίς τίτλο.gif

Χωρίς τίτλο.gif

57fd0923582e3_93596996194396296494396495

Edited by odim
Link to comment
Share on other sites

στην φωτογραφια λεει οτι το cpu vcore ηταν σε 1.43

βαλε το LLC σε normal κ ξανα τρεξε το τεστ

το load line calibration δεν εχει επιλογη normal....

Link to comment
Share on other sites

τι επιλογες εχει ? low - medium κλπ ?

δοκιμασε την χαμηλοτερη κ πες μου

regular,medium,high,ultra high,extreme και το auto..το εβαλα regular και κανω το τεστ...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now