MetallicGR

Intel: Μετά τους Kaby Lake, έρχονται οι Ice Lake επεξεργαστές

Recommended Posts

[NEWS_IMG=Intel: Μετά τους Kaby Lake, έρχονται οι Ice Lake επεξεργαστές]http://www.hwbox.gr/images/news_images/intel2.jpg[/NEWS_IMG] Οι πηγές λένε πως η Intel ακύρωσε την ανάπτυξη των Cannonlake και θα γεμίσει το "κενό" με τους Kaby Lake μέσα στο 2016, ενώ οι Ice Lake θα εμφανιστούν το 2017.

Αρκετές διαστάσεις έχει πάρει το θέμα με τους επερχόμενους επεξεργαστές της Intel καθώς όπως δηλώνουν πηγές, η πασίγωνστη εταιρεία σχεδίασης και κατασκευής μικροεπεξεργαστών ακύρωσε την ανάπτυξη των Cannonlake, γεμίζοντας το κενό με τους Kaby Lake μέσα στο 2016 με τους Ice Lake, οι οποίοι μάλιστα θα επαναφέρουν την χρήση των FIVR δίπλα στο die του επεξεργαστή. Τονίζεται ότι οι επερχόμενοι '>Skylake επεξεργαστές, όσο και οι Kaby Lake που θα βασίζονται σε παρόμοια αρχιτεκτονική στα 14nm FinFET, θα είναι συμβατοί με το LGA1151 socket και θα επανατοποθετήσουν τα VRM επάνω στη μητρική, κάτι που ενδέχεται να βοηθήσει στις παραγόμενες θερμοκρασίες των chip.

Μέχρι στιγμής όπως είναι φυσικό, δεν υπάρχουν περισσότερες πληροφορίες για τους εν λόγω επεξεργαστές, σχετικά με την αρχιτεκτονική ή την υποστήριξη νέων instructions sets που θα επιταχύνουν ορισμένες καθημερινές και μη εργασίες.

[img_alt=Intel: Μετά τους Kaby Lake, έρχονται οι Ice Lake επεξεργαστές]http://www.hwbox.gr/members/2195-albums570-picture49571.png[/img_alt]

Edited by MetallicGR
Link to comment
Share on other sites

Πάντως εγώ περιμένω να δώ τη σύγκριση του i7 6700K με τον 5820K. Καιρό τώρα το σκεύτομαι να πάω σε X99 αλλα περιμένω να δώ πρώτα τι θα λένε τα "καμάρια" της Z170 πλατφόρμας ...

Link to comment
Share on other sites

Πάντως εγώ περιμένω να δώ τη σύγκριση του i7 6700K με τον 5820K. Καιρό τώρα το σκεύτομαι να πάω σε X99 αλλα περιμένω να δώ πρώτα τι θα λένε τα "καμάρια" της Z170 πλατφόρμας ...

Οριακά μπροστά θα ναι ο 5820k και πάλι. Εκεί που θα ξεσκίζει τον 6700k, είναι στο bandwidth των RAM.

Link to comment
Share on other sites

Οριακά μπροστά θα ναι ο 5820k και πάλι. Εκεί που θα ξεσκίζει τον 6700k, είναι στο bandwidth των RAM.

οριακά μπροστά που θα είναι? χλωμο το βλέπω....

το Χ99 μονο σε vantage και multithreading κλπ θα ειναι μπροστά (και σε AIDA, μην ρε ριξω αυτο που λες για τις RAM :hehe: )

Link to comment
Share on other sites

βάλτους στα ίδια mhz και ξαναπές μου :hehe:

οι κοντρες στα αμαξια γινονται αν εχουν ιδια αλογα?

Συνελθετε κυριε μου :hehe:

κι εγω θα στεναχωριομουν αν τα ειχα σκασει για Χ99 αλλα παντα ετσι πηγαινε το παιχνιδι της intel, στο ιδιο εργο θεατες

Link to comment
Share on other sites

καλά πες μου το αυτό οταν θα κάνεις delid και όταν θα το πουλάς μετά απο 2 χρόνια για να πάρεις το 7700κ :hehe:

το καλό το άρμεγμα στην μεσαία κατηγορία γίνετε όταν σου αλλάζουν τα σοκετ και τα chipset 5 5 για να "διορθώσουν" κάποια bugs του παλαιότερου .

ποιος στεναχωριέται ? εγώ ? :hehe: πληρώνετε 400 ευρώ τους 4c/8t αν θέλετε :hehe:

Ωωωωω σας είπε κορόιδα εσάς με Χ99 ΩωωωΩωωωωωωωωωωΩωω

:hehe:

αχ ναι μωρέ τι κοροϊδία 430 6c/12t 395 4c/8t

αισθάνομαι πολύ κορόιδο που κάνω render σε 2 λεπτά :hehe:

η αμδ φταίει που καθόμαστε και τρωγόμαστε μεταξύ μας :hehe:

Edited by MetallicGR
merged posts
Link to comment
Share on other sites

άσε μας μωρέ σπυρε :hehe: όλοι δίκιο έχουμε ο καθένας για τους λόγους του .

θέλεις gaming pc πάρε 1151 θες κάτι να σου κρατήσει στο χρόνο με περισσότερα cores πάρε 2011-3 απλό είναι .

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=1118]venisk[/MENTION] που βλεπεις αυτη την διαφορα δυναμης?

Σε ρωταω γιατι εχω σπιτι και καθονται μια Χ99 μητρικη και εναν 5930Κ αλλα δεν βλεπω λογο να αγορασω DDR4 και να αλλαξω τον 4790Κ μου για εναν απλο λογο: που βλεπω αυτη την διαφορα δυναμης εκτος απο AIDA,Winrar και Vantage?

A, και render που κανει ο φιλος μου ο [MENTION=408]antonis[/MENTION]

Link to comment
Share on other sites

Έχεις αγοράσει 5930k μητρική κ δεν αγοράζεις ραμ γιατί σου τελείωσαν τα φράγκα όλα τ αλλά τώρα είναι χαζομαρουλες..μόλις το ανοίξεις θα καταλάβεις το λόγο..

Sent from my SM-N910C

Link to comment
Share on other sites

Έχεις αγοράσει 5930k μητρική κ δεν αγοράζεις ραμ γιατί σου τελείωσαν τα φράγκα όλα τ αλλά τώρα είναι χαζομαρουλες..μόλις το ανοίξεις θα καταλάβεις το λόγο..

Sent from my SM-N910C

ποιος ειπε οτι τα εχω πληρωσει? :hehe:

εχω mini itx Z97 και δεν γουσταρω πια τα μεγαλα κουτια

[MENTION=1144]Spirosssss[/MENTION] εχω τα Χ99 για διακοσμητικα χώρου λοιπόν :hehe:

Edited by junior-21-
Link to comment
Share on other sites

ποιος ειπε οτι τα εχω πληρωσει?

Ε άμα στα χαρίσανε είναι χειρότερο hw από τον 4790 ρε εννοείτε αυτό, όσο είναι κλειστά στα κουτιά του είναι πιο αργός! :hehe:

Link to comment
Share on other sites

το καλυτερο hardware για μενα πλεον ειναι η φαμιλια. Όλα τα αλλα αδιάφορα ;)

Σωστος ο μικρος :P

Αν θες βεβαια σου φυλαω εγω το επεξεργαστη σου να μην καθεται κιολας :D

Link to comment
Share on other sites

Σωστος ο μικρος :P

Αν θες βεβαια σου φυλαω εγω το επεξεργαστη σου να μην καθεται κιολας :D

θα γινει η δουλεια...αρκει να κερασεις καφε :P

Ε άμα στα χαρίσανε είναι χειρότερο hw από τον 4790 ρε εννοείτε αυτό, όσο είναι κλειστά στα κουτιά του είναι πιο αργός! :hehe:

tray ειναι και τα 2 :hehe:

το κουτι μου ειναι mini itx επισης, το benchtable το χαρισα πριν 2 χρονια, που να το στησωωωωωωωωωωωωωωωω?

Ζω ένα δράμα, ασε me εμένα και κοίτα να αλλαξεις το τροφοδοτικο σου με titanium, εχεις μείνει πίσω :hehe: [MENTION=1144]Spirosssss[/MENTION]

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now