POWER1FM

Peltier cpu cooling

Recommended Posts

Εγώ... με λάθος τροφοδοτικό κάποτε :hehe:

Στην πράξη, με block σάντουιτς, τροφοδοτικά κτλ, είναι αρκετά πιο ακριβό σπορ από όσο δείχνει. Σε αέρα, πρόσφατα είχε κυκλοφορήσει μια V3 Voltair, αλλά ποτέ δεν κατάφερα να επικοινωνήσω με την εταιρία...

Edited by caution
Link to comment
Share on other sites

Κάποια στιγμή πριν χρόνια είχα πετύχει σε δοκιμή στο pc magazine ενα πολύ μαζεμένο σε διαστάσεις σύστημα με φρεον.

Το θυμάται κανείς?

(Δεν το πιστεύω οτι μετά τον 8400 που έτρεχε στα 4Ghz με αέρα ανοίγω πάλι τέτοιες συζητήσεις! )

Link to comment
Share on other sites

Σε άλλες εποχές τα peltier ήταν μια επιλογή. Τώρα δεν νομίζω να χρησιμοποιούνται και πολύ. Πολύς κόπος για λίγο κέρδος. Χρειάζεται πολύ καλή ψύξη, ξεχωριστό τροφοδοτικό για την 5αρα ή 12αρα οπότε ξεφεύγει στο οικονομικό θέμα.

Θυμάμαι επί εποχής PIII 550 (στα 875 τότε) τον είχα με peltier και μια γομαρόψυκτρα για την εποχή (thermalright).

Μέχρι που τα έπαιξε το peltier και έκανε τον PIII κάρβουνο για την ψησταριά.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=14753]POWER1FM[/MENTION] όπως σου είπαν και οι από πάνω, τα Peltier αποτελούν παρωχημένη τεχνολογία ψύξης για τα PC μας.

Αυτό που ρωτάς το λέμε SS από το Single Stage ή Phase Change.

Μπορείς να διαβάσεις περισσότερα σε αυτό εδώ το θέμα και στα link που έχουμε μέσα!

Γενικά εάν θέλεις απλά ησυχία ή καλύτερες επιδόσεις, το πιο Value For Money είναι μια καλή υδρόψυξη.

Όλα τα υπόλοιπα δεν αξίζουν επειδή καίνε πολύ...μετά το τερματίζεις με Υγρό Άζωτο aka LN2 αλλά εκεί

είναι hardcore οι καταστάσεις, τα αποτελέσματα και η ζωή των Parts σου :P

Τι ακριβώς θέλεις να κάνεις εσύ για να το πάμε ανάποδα? :)

Link to comment
Share on other sites

Ακαδημαϊκά ρωτάω προς το παρόν για να ξέρω τι επιλογές έχω και αν αξίζει το κόστος και τον κόπο να φτάσω τον 5960 στα όριά του.

Link to comment
Share on other sites

Ακαδημαϊκά ρωτάω προς το παρόν για να ξέρω τι επιλογές έχω και αν αξίζει το κόστος και τον κόπο να φτάσω τον 5960 στα όριά του.

Με κάθε είδους ψύξη, έχεις διαφορετικά όρια.

Στα "πιο όρια" του μπορείς να τον πάς με LN2 αλλά χρειάζεσαι πολλές γνώσεις και πειράματα.

Εμείς κάτι ξεκινάμε σύντομα από OC Guides και είμαστε Αθήνα.

Δεν ξέρω εσύ που είσαι και τι κάνεις...αλλά από Σεπτέμβριο θαρρώ πως θα μπορείς να μας επισκευθείς

για να τα δούμε όλοι μαζί και να βγάλουμε scorάκια καλά!

Στον Πειραιά είμαστε! Θα έλεγα εάν ψήνεις το παραπάνω σενάριο να ξεκινήσεις να ψάχνεσαι

με την μητρική, τις μνήμες και την ψύκτρα που έχεις για να είσαι έτοιμος τότε. :)

Link to comment
Share on other sites

Εξηγήστε του ανθρώπου οτι τα cascade, LN2 κ.τ.λ. είναι για χρήση μόνο για benchmarks και βαθμολογίες και δεν κάνουν για καθημερινά πράματα, γιατί δεν φαίνεται να είναι ξεκάθαρο τι θέλει να κάνει ακριβώς.

:)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά θέλω να πάρω το maximum για καθημερινή χρήση!

Απλά συγκεντρώνω ιδέες και γνώσεις όμως προς το παρόν γιατί δεν θέλω να χαλάσω άλλα χρήματα αυτή τη στιγμή και δεν υπάρχει και πολύ διάθεση λόγω καλοκαιριού.

Link to comment
Share on other sites

Το peltier/TEC μπορεί να παίξει από -10 μέχρι και -30. Με υπό του μηδενός θερμοκρασίες είναι πολύ υψηλές οι πιθανότητες να υπάρξει υγροποίηση/υγρασία, οπότε πρέπει να σκεφτείς ότι η μητρική θα χρειαστεί και μόνωση.

Το δεύτερο κακό του είναι ότι η μια του πλευρά είναι πολύ ψυχρή και η άλλη πολύ θερμή, οπότε πρέπει να προσαρμόσεις κάποια ψύξη πάνω, με την πιο χρήσιμη να είναι υδρόψυξη.

Για non-benching καταστάσεις, πρέπει να απαντήσεις στον εαυτό σου αν αξίζει τον κόπο!

Edited by Astalavista
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά θέλω να πάρω το maximum για καθημερινή χρήση!

Απλά συγκεντρώνω ιδέες και γνώσεις όμως προς το παρόν γιατί δεν θέλω να χαλάσω άλλα χρήματα αυτή τη στιγμή και δεν υπάρχει και πολύ διάθεση λόγω καλοκαιριού.

Για 24/07 maximum μόνο υδρόψυξη.

Εάν δεν παίζουν φράγκα, έτοιμη μόνο σε CPU εάν παίζουν φράγμα και όρεξη/μεράκι

πάς για custom.

ΠΡΟΣΟΧΗ: Εάν πας για custom, καλό θα έιναι να πάρεις universal blocks

για να μπορείς να τα χρησιμοποιήσεις και αργότερα και να μην τα "παντρέψεις"

με το hardware σου και μεταπουλώντας τα χασεις όλη την αξία τους.

Link to comment
Share on other sites

μπορείς αν πας σε custom υδροψυξη και μόνο για το cpu το οποίο και θέλει καλή ψύξη οι σύγχρονες κάρτες γραφικών σπάνια απαιτούν καλύτερη ψύξη εκτός βεβαία αν τις κάνεις overclock και δώσεις παραπάνω ρεύμα οπου εκεί κάνει δουλειά η υδροψυξη .

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now