Spirosssss

SSD σε παλιό barebone. Αξίζει;

Recommended Posts

Το λοιπόν,

Έπεσε στα χέρια μου αυτό: Fujitsu-Siemens Esprimo Q5010 - LKN:CRE1001311-005 | CZC.cz με windows 7 Pro πάνω φρεσκοπερασμένα, αυθεντικά. Νταξ, το Aero απλά το ξεχνάω :hehe: αλλά ακόμα και έτσι το μηχανάκι χέζεται πάνω του για να ανοίξει το My Computer.

Ευθύς αμέσως παρήγγειλα μια 2αρα κάρτα RAM την οποία δεν έχω κουμπώσει ακόμα να δω αν όντως έδωσε καμμια ανάσα. Να προχωρήσω και σε κανα SSD μπας και γίνει αξιόμαχο το μηχανάκι; Ξέρω οτι ο SSD δεν είναι πανάκεια μιας και έβαλα και σε ενα ACER Aspire One με Atom και δεν άλλαξε τίποτα (πουλήθηκε πλέον εκείνος ο δίσκος).

Μήπως να πάω και πίσω σε Win XP να ανασάνει; Αλλά τα XP + SSD δεν θα είναι κ ότι καλύτερο.

Γνώμες;;;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Όντως ανάσανε! Πλέον ανοίγει το bitdefender και μπορώ να ανοίξω και το My Computer ταυτόχρονα! Σκάσαν 600Μβ updates τώρα, ίσως είναι και αυτό για να περάσω στα 10ρια.

Θα κοιτάξω για κάνα ssdάκο Β' χέρι μου φαίνεται έτσι για το γαμώτο και θα το κατεβάσω υπόγα να γίνει Lab PC

Link to comment
Share on other sites

Οτιδήποτε ssd και να βάλεις είναι κέρδος :) Μπορεί να μην τον αξιοποιήσεις στο 100% των δυνατοτήτων του, αλλά μόνο και μόνο η διαφορά στα random access αρκεί για να δεις διαφορά στην απόδοση.

Link to comment
Share on other sites

Acer Aspire One δεν κατάλαβε τίποτα με ssd :hehe:

Μήπως έφταιγε και η RAM; Εγώ σε ένα παλιό toshiba laptop με core 2 duo, έβαλα 4gb ram so dimm ddr2 και έναν vetrex 4 120gb με windows 7 και από laptop 7 χρόνων τότε, φαινόταν σαν laptop 2 χρόνων. Άσε που ο SSD δεν πάει χαμένος! Αν θες πάρε και καλό SSD (όχι φθηνιάρικο) γιατί μετά μπορείς να τον βάλεις σε άλλο σύστημα αν θες. Το toshiba το πούλησα χωρίς τον SSD και τώρα εκείνος ο vertex 4 είναι σε ένα barebones Zotac και μπορεί αργότερα να μπει και σε καλύτερο σύστημα. Οι SSD δεν πάνε χαμένοι με τίποτα!

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον όπως είπε ο Αντώνης ο Ατοm φταίει που είναι σαν τρικυκλο φορτωμενο με ψυγείο κουζινα κ 2 πλυντήρια :hehe:

Θα τον πάρω κ άμα δεν αλλάξει τπτ θα πάει στο dell της γυναίκας.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now