MetallicGR

Θα συνδυάζατε RAM διαφορετικών κατασκευαστών;

Θα συνδυάζατε RAM διαφορετικών κατασκευαστών;  

47 members have voted

  1. 1. Θα συνδυάζατε RAM διαφορετικών κατασκευαστών;

    • Ναι με "ψάξιμο"
    • Όχι, για κανέναν λόγο
    • Όχι, θα πουλούσα τις υπάρχουσες για να αναβαθμίσω
    • Άλλο θα επεκταθώ...


Recommended Posts

Η μνήμη του υπολογιστή μας, τρέχει σε συγκεκριμένα specs που έχει ορίσει ο κατασκευαστής και υπάγεται σε ορισμένους "περιορισμούς" από το JEDEC. Ένα DIMM διαθέτει μια χωρητικότητα, μια συγκεκριμένη συχνότητα λειτουργίας, την τάση λειτουργίας καθώς και τα timings της τα οποία μετρώνται σε nanoseconds και στην περίπτωση των kit, τα specs είναι ίδια για να διατηρηθεί μια κάποια σταθερότητα στο σύστημα.

Παλιότερα, ο συνδυασμός RAM από διαφορετικούς κατασκευαστές ήταν ένα αρκετά φιλόδοξο πείραμα και είχε πολλές περίεργες συνέπειες στο σύστημα πρώτον επειδή ο ελεγκτής μνήμης βρισκόταν στο Northbridge και δεύτερον επειδή πολλά δευτερεύοντα timings είχαν σημαντικές διαφορές από DIMM σε DIMM. Πλέον, με τους κατασκευαστές των chip που βρίσκονται επάνω στις RAM να είναι συγκεκριμένοι, αρκεί να βρούμε ένα ζεύγος που είναι αρκετά κοντά στα timings, στη συχνότητα και στην τάση για να έχουμε ένα σταθερό σύστημα.

Έτσι φτάνουμε στο εύλογο ερώτημα εν έτη 2015, θα συνδυάζατε RAM διαφορετικών κατασκευαστών;

Ναι με "ψάξιμο"

Όχι, για κανέναν λόγο

Όχι, θα πουλούσα τις υπάρχουσες για να αναβαθμίσω

Άλλο θα επεκταθώ...

[img_alt=Θα συνδυάζατε RAM διαφορετικών κατασκευαστών;]http://www.hwbox.gr/members/3682-albums416-picture26758.jpg[/img_alt]

Link to comment
Share on other sites

Στον υπολογιστή του σπιτιού όχι, θα πήγαινα κατευθείαν σε καινούριες αν ήθελα αναβάθμιση.

Στη δουλειά το έχω κάνει άπειρες φορές όταν χρειάζεται κάποιος υπολογιστής έξτρα RAM, ανάλογα τι μας έχει μείνει stock. Ακόμη και με διαφορετικά timings και συχνότητα λειτουργίας δεν έχει παρουσιαστεί πρόβλημα στο 99% των περιπτώσεων.

Link to comment
Share on other sites

Είμαι στην τρίτη επιλογή.

Αν και το είχα κάνει πιο παλιά με Samsung και Kingston, όλα ήταν μια χαρά χωρίς κανένα πρόβλημα.

Πλέον θα πουλούσα το σετ που έχω για ένα καλύτερο αποτέλεσμα.

Link to comment
Share on other sites

Άλλο θα επεκταθώ...

Σε δικό μου σύστημα ποτέ κ για κανένα λόγο, σε σύστημα φίλου που δεν έχει μία ως συνήθως ναι γιατί όχι, αν δούλευε..

Link to comment
Share on other sites

Σε έναν που ξέρει πως να βάλει χειροκίνητα timings και volts στο bios δεν νομίζω να έχει θέμα εφόσον μιλάμε για διαφορετικών χαρακτηριστικών dimms.

Εγώ αναβάθμισα κοιτάζοντας να πάρω τις ίδιες μνήμες ακριβώς πάντως γιατι βαριέμαι τα ψαξίματα, θέλω το plag n play.

Link to comment
Share on other sites

Ναι με "ψάξιμο" γιατί και στα κιτάκια υπάρχουν διαφορές από στικ σε στικ και ας είναι και από την ίδια παρτίδα. ΠΧ κιτάκι ddr2, 800CL4 στα 800CL4 & 900CL4 μια χαρά, στα 1000CL5 έπαιζε το 1 στικ. Το άλλο ήθελε 0.1V παραπάνω για να παίξει. Τα ακριβά kit με handpicked τσιπάκια είναι βέβαια άλλο πράγμα αλλά στον σωρό υπάρχουν διαφορές.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now