panos444

ssd για λαπτοπ

Recommended Posts

Καλησπέρα σας,

μπαίνω κατευθείαν στο θέμα:

Θέλω να αγοράσω ssd για το λαπτοπ μου. Budget ~200 ευέλικτο αν μείνει και ο εσωτερικός δίσκος μέσα. Δεν έχει οπτικό μέσο το λάπτοπ.

Μοντέλο λαπτοπ Dell Inspiron 7537. Το κουφάρι είναι ίδιο σε όλα απότι βλέπω. Τα χαρακτηριστικά είναι: 15,6 full hd, i7 4510u,16gb ram, 750gt nvidia, 1tb hybrid.

Σειρά επιλογής: Αξιοπιστία>Επιδόσεις>Χώρος. Θέλω να είναι τουλάχιστον 256.

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Link to comment
Share on other sites

Μακρυά απο samsung σε ότι αγορά και να κάνεις! ¨:P

Intel αξιοπιστία για μένα και ας μην έχουν τις απόλυτες επιδόσεις στα benches, έτσι και αλλιώς σε καθημερινή βάση δεν θα δεις διαφορές.

Link to comment
Share on other sites

Υπερβάλλεις φίλε και το ξέρεις, ένα κακό προϊόν δεν ακυρώνει όλα τα υπόλοιπα που έχει βγάλει, σίγουρα στο λάπτοπ δεν θα δεις διαφορά είτε intel είτε ocz είτε samsung βάλεις.

Link to comment
Share on other sites

Υπερβάλλεις φίλε και το ξέρεις, ένα κακό προϊόν δεν ακυρώνει όλα τα υπόλοιπα που έχει βγάλει, σίγουρα στο λάπτοπ δεν θα δεις διαφορά είτε intel είτε ocz είτε samsung βάλεις.

το θέμα δεν είναι το κακό προϊόν αυτό καθε αυτό! αλλά το πως αντιμετώπισε και αντιμετωπίζει τους πελάτες της εφόσον αποδεδειγμένα το προϊόν είναι failure αν με πιάνεις. Εκτός και αν περίμεναν και αυτοί να πάνε σε αντικατάσταση μόνο και εφόσον πχ πάρει φωτιά όπως τα nvidia shield. ¨:hehe:

Τα 500mb/s τα βρήκες? παρεμπιπτόντως? :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά λόγω δουλειάς δεν ξέρω τι παίζει τα δύο -τουλάχιστον- χρόνια. Σας έχω χάσει στην συζήτηση.

Καταρχάς το θέμα που με "καίει": Παίρνει με κάποιο τρόπο hdd+ssd όποιου είδους και να είναι αυτός;

Να σημειώσω ότι η μόνη "βαριά" χρήση είναι τα vm's που φέρνω από την δουλειά και τίποτα άλλο. (όποτε δεν κουβαλάω το δεύτερο λαπτοπ..)

Θα ήθελα να το βάλω και να μην ασχοληθώ ξανά ποτέ! Δεν γίνεται καμία σοβαρή χρήση.. :/

Link to comment
Share on other sites

Κάτσε πρώτα μην μου ζαλιστείς :hehe: Κοίτα τα βρήκα! Και με 100gb μέσα..εσένα πόσα σου λείπουν 1700mb read? :hehe:

PMp3H8s.png

Επειδή κάπου κολλάει το as ssd δεν μπορώ να κάνω κάτι εγώ γι αυτό ούτε η sammy φταίει αλλά το πρόγραμμα..

Στο θέμα μας τώρα, [MENTION=739]panos444[/MENTION] πρέπει να δεις τι θύρα είναι αυτή στο dvd sata 2-3..

Link to comment
Share on other sites

Κάτσε πρώτα μην μου ζαλιστείς :hehe: Κοίτα τα βρήκα! Και με 100gb μέσα..εσένα πόσα σου λείπουν 1700mb read? :hehe:

PMp3H8s.png

Επειδή κάπου κολλάει το as ssd δεν μπορώ να κάνω κάτι εγώ γι αυτό ούτε η sammy φταίει αλλά το πρόγραμμα..

Στο θέμα μας τώρα, @panos444 πρέπει να δεις τι θύρα είναι αυτή στο dvd sata 2-3..

ΔΕΝ υπάρχει DVD. Είναι νέα μόδα αυτή. Άλλη ελπίδα υπάρχει; Έστω ένα θαύμα; Αυτός που έχω ήδη μέσα και δεν θα ήθελα να καταργήσω είναι Sata 3. [MENTION=408]antonis[/MENTION] έχει διαφορά ένα 50αρικο αξίζει; Τι παραπάνω θα πάρω από τα 5 χρόνια εγγύησης με τον έβο, που εδώ που τα λέμε και τα 5 μου είναι υπέρ αρκετά; Ποιον ocz μου λέγατε και ποιον intel;

Edited by panos444
εντιτ
Link to comment
Share on other sites

Τα υβριδικά δεν νομίζω ότι θα σου δώσουν τίποτα το σοβαρό..θα έκανα τον hdd εξωτερικό usb 3 και στην sata 3 να πάει ο ssd να πηγαίνει το laptop κομμάτια.

ocz arc και intel 730

Ο intel και ο 850 pro είναι ακριβοί για laptop.

Edited by venisk
Link to comment
Share on other sites

ε για να μην σου λέει βλακείες το trabakoulas :hehe: ε όσο νανε τον βάζεις σε ένα άλλο πισι αργότερα θα σε χάλαγε να είχε εγγύηση ?

εγώ έτσι το σκέφτηκα και πήρα pro .

και με τον evo δεν θα έχεις πρόβλημα είπαμε ήταν ένα μεμονωμένο πρόβλημα τους 840 evo αυτό .

Link to comment
Share on other sites

Τα υβριδικά δεν νομίζω ότι θα σου δώσουν τίποτα το σοβαρό..θα έκανα τον hdd εξωτερικό usb 3 και στην sata 3 να πάει ο ssd να πηγαίνει το laptop κομμάτια.

Δεν θα ήθελα, προτιμώ κάτι κόμπακτ. Αν δεν γίνεται κάτι θα αγοράσω και ένα Nas αλλά δεν υπάρχει χρόνος να ασχοληθώ. Τα hybrid δεν πάνε βήμα, όπως ακριβώς και στα αυτοκίνητα! :P

Δεν έχει dvd ; 99% τότε δεν θα έχει υποδοχή να μπει δεύτερος και θα πρέπει να τον βγάλεις τον παλιό δίσκο.

Τα Inspiron ξέρω πως είναι η οικονομική σειρά, και φβάμαι πως είναι πιθανόν, προσφάτως στη δουλειά που έχουμε latitude μου έβαλαν και νομίζω ή msata μου βάλαν ή κάτι τέτοιο. Δεν ασχολήθηκα καθόλου όμως.

Πόσο καιρό είναι στην αγορά οι 850; Έκανα υπομονή 7 μήνες αν είναι να πάρω φρέσκο μουλάρι σε κάνα μήνα.

Link to comment
Share on other sites

Πόσο καιρό είναι στην αγορά οι 850; Έκανα υπομονή 7 μήνες αν είναι να πάρω φρέσκο μουλάρι σε κάνα μήνα.

[MENTION=730]jax7480[/MENTION] μόνο εσύ μπορείς να απαντήσεις εδώ μέσα σε αυτό.

Για δώσε τα φώτα σου!

Link to comment
Share on other sites

Δεν γνωρίζω τίποτα για νέο drive που θα παρουσιάσει η Samsung. Mε τους 850 θα είναι για την ώρα απ'όσο ξέρω.

Όσο για drive στο λάπτοπ, νομίζω πως τα Inspiron 7537 δεν έχει mSATA οπότε ότι κάνεις θα το κάνεις με caddy.

Προσωπική άποψη, δώσε κάτι παραπάνω και πήγαινε σε κάποιο mid range drive με πολλά GB (850 EVO, OCZ Arc 100)

Αν δεν σε ενδιαφέρουν τα GB, τότε κορυφαίες επιλογές υπάρχουν με πολλά χρόνια εγγύησης (SanDisk Extreme PRO, Samsung 850 PRO).

Αν θέλεις κορυφαία αξιοπίστία τότε πας για Intel 730. (το μοντέλο των 240GB έχει χαμηλά writes αλλά αφού θα βάλεις VMs επάνω δεν σε νοιάζει).

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν μπορώ να συνδυάσω και τον εσωτερικό νομίζω τα 500gb πρέπει να επιλέξω, γιατί έχω καεί καμία δυο φορές με εξωτερικούς δίσκους. Έτσι θα είναι και πιο κόμπακτ λύση. Είδα ποσο έχει ο Ιντελ και μου ήρθε ταμπλας.. Ο 850 Έβο έχει βγάλει θέματα; Δεν ήθελα να πάρω Samsung για λόγους ιδιαιολογιας αλλά δεν θα το αποφύγω μάλλον.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Στα λεφτά του παίζει μόνος του ο 850 evo ρε. Έτσι κ αλλιώς back up θα έχεις στον hdd οπότε δεν νομίζω ότι υπάρχει λόγος να αγχώνεσαι για κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Αυτός είναι που γράφεις ακριβώς. Όποτε ξεχνώ τον εσωτερικό.Άρα μάλλον για 500αρη. Σας ευχαριστώ πολύ όλους!

Off topic: ποτε βγαίνει η νέα γενιά Ιντελ στους σταθερούς;

Sent from my iPhone using Tapatalk

Edited by venisk
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now