MetallicGR

Θα αναβαθμίσετε στους Intel Skylake CPUs;

Θα αναβαθμίσετε στους Intel Skylake CPUs;  

75 members have voted

  1. 1. Θα αναβαθμίσετε στους Intel Skylake CPUs;

    • Θα αναβαθμίσω άμεσα!
      4
    • Το σκέφτομαι σοβαρά.
      7
    • Το σκέφτομαι, αλλά μάλλον θα διατηρήσω το ίδιο σύστημα.
      8
    • Όχι, δε βλέπω τον λόγο σε σύστημα 3ετίας ή και νεότερο.
      40
    • Όχι, οι επιδόσεις δεν ανταποκρίνονται στην τιμή της πλατφόρμας.
      16


Recommended Posts

Οι Skylake βρίσκονται κοντά μας εδώ και μερικές ημέρες, με την Intel να είναι πεπεισμένη πως οι προς το παρόν δύο νέες προτάσεις της θα δώσουν την ανάλογη ώθηση στις επιδόσεις. Οι επεξεργαστές Core i7 6700K και Core i5 6600K που κάνουν αρχικά την εμφάνισή τους, φέρουν μερικά αναμενόμενα χαρακτηριστικά όπως ελεγκτή μνημών DDR4 και είναι η πρώτη mainstream πλατφόρμα που την υποστηρίζει. Μερικά ακόμα στοιχεία, όπως η νέα αρχιτεκτονική Skylake στα 14nm η οποία δίνει μόλις 7 με 8% ώθηση σε σχέση με την αμέσως προηγούμενη, δε φαίνεται να πείθει ορισμένους, καθώς το κόστος για τη απόκτηση μόνο των βασικών υποσυστημάτων όπως μητρική, επεξεργαστής και μνήμες, αγγίζει υψηλότερα νούμερα απ' ότι συνήθως.

Στον χώρο του overclocking, τα πράγματα φαίνονται πιο ενδιαφέροντα, καθώς οι πρώτες έρευνες δείχνουν πως τα νέα CPU έχουν διαφορετικό τρόπο λειτουργίας σε χαμηλές θερμοκρασίες, ενώ μετά την αφαίρεση του IHS, (κάτι που ακυρώνει αυτόματα και την εγγύηση του προϊόντος), προσφέρει μια γενναία μείωση των θερμοκρασιών και κατ' επέκταση υψηλότερους χρονισμούς σε νερό και υγρό άζωτο.

Η νέα πλατφόρμα συνοδεύεται και από το Z170 Express Chipset, το οποίο φέρνει κι άλλα καλούδια στο τραπέζι, ειδικά όσον αφορά τις γραμμές αποκλειστικά για SSD drives, ενώ προστίθεται και υποστήριξη για RAID 0 των M.2.

Τελικά με όλα αυτά, εσείς θα αναβαθμίσετε στους νέους Skylake;

Θα αναβαθμίσω άμεσα!

Το σκέφτομαι σοβαρά.

Το σκέφτομαι, αλλά μάλλον θα διατηρήσω το ίδιο σύστημα.

Όχι, δε βλέπω τον λόγο σε σύστημα 3ετίας ή και νεότερο.

Όχι, οι επιδόσεις δεν ανταποκρίνονται στην τιμή της πλατφόρμας.

[img_alt=Θα αναβαθμίσετε στους Intel Skylake CPUs;]http://www.hwbox.gr/members/2195-albums625-picture50951.jpg[/img_alt]

Link to comment
Share on other sites

αν και εχω χ99 ψήφισα το 4ο αν κάποιος έχει σύστημα 3ετιας δεν αξίζει να αναβαθμίσει . ( να πάει από 4c σε 4c δηλαδή)

στις ddr4 έπεσαν οι τιμές στις μητρικές χ99 επίσης το μόνο ακριβότερο είναι ο cpu με τους έξτρα 2 cores .

Link to comment
Share on other sites

Όχι αν δεν βγει 6c/12t στη mainstream platform ή αν δεν είναι αρκετά καλύτερος ο 4c/4t από τον 3770Κ (ώστε ο 4c/8t να έχει ακόμα μεγαλύτερη διαφορά)...

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς ανταγωνισμό οχι απλα εχει τραβήξει χειρόφρενο η intel αλλά έριξε ολόκληρη άγκυρα.

Με τον πυ πυ πύραυλο που εχω δεν βλέπω λόγο για αναβάθμιση, 3 απο μενα.

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα τραβαει ακομη ο ι5-3570Κ@4,5GHz πανω στην Asus Maximus V-gene@32GB DDR3 1600MHZ

Δεν αξιζει να δωσεις καμια 700αρα για τι 10% πανω.... ( CPU-MOBO-RAM)...

Καλυτερα θα παω σε μια R9 fury X or X2 μαζι με Benq XL2730Z για παιχνιδι....

Γνωμες ακουωω ειμαι ολος αυτια, αμα αξιζει και εχω λαθος να μαζευω λεφτα απο τωρα...

Link to comment
Share on other sites

Το σκέφτομαι (αλλά όχι πολύ) και θα μείνω ( για κάνα-δυο χρόνια ακόμα) με τον 3770Κ.

Αν πιάσω όμως το Τζόκερ (χα! χα! με έχει βαρέσει η ζέστη) θα αναβαθμίσω.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το σκέφτομαι για αλλαγή αλλά δεν υπάρχει ρευστό για το συγκεκριμένο πράγμα..

Εχω 290 3770Κ και πιο πολύ θέλω την αλλαγή για Video και Photo Edit για Gaming πλέον δεν με νοιάζει γιατί πήρα Xbox One :hehe:

αλλά πρώτα άμα δώσω κάτι θα φύγει για κάρτα πρώτα κανα 390Χ η καμια Fury

Link to comment
Share on other sites

θεωρώ ότι τα λάθη που έκανε η AMD και έπεσε τα τελευταία χρόνια δεν πρέπει να τα κάνει η Intel, αλλά αυτή η κίνηση δείχνει απλά ότι προσπαθεί με κάποιον τρόπο να δώσει μια καλύτερη ώθηση στην αγορά.

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι όταν βγει κάποιος "μικρός" i5 με χαμηλό TDP / κατανάλωση (γιατί θα πρέπει να τροφοδοτηθεί από picoPSU 120W), με μια σχετικά δυνατή iGPU, να κάνω την κίνηση...

Περίπου κάθε 2 χρόνια αναβαθμίζω - αλλάζω πλατφόρμα. Οπότε αναμένω και το σχετικό asrock mini-itx M/B, για να τα πάρω πακέτο.

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι όταν βγει κάποιος "μικρός" i5 με χαμηλό TDP / κατανάλωση (γιατί θα πρέπει να τροφοδοτηθεί από picoPSU 120W), με μια σχετικά δυνατή iGPU, να κάνω την κίνηση...

Περίπου κάθε 2 χρόνια αναβαθμίζω - αλλάζω πλατφόρμα. Οπότε αναμένω και το σχετικό asrock mini-itx M/B, για να τα πάρω πακέτο.

NUC ; :hmmm::shifty:

Link to comment
Share on other sites

NUC ; :hmmm::shifty:

όχι για την χρήση που θέλω / χρειάζομαι...δεν κάνει :tennis: (24x7 downloader / uploader, file server με αρκετά ΤΒ πάνω του, encoding κατά καιρούς κλπ).

NUC (ή έστω κάποιο NUCοειδές) θα μου ήταν τέλειο για το παιδικό δωμάτιο, κρυμμένο πίσω από την τηλεόραση, για να διαβάζει η μικρή...

Link to comment
Share on other sites

O i7-3770K Καλα κρατει και πιστευω για 2-3 χρονια ακομα... Επισης θελω να δω και τους zen της AMD ανεκαθεν ημουν οπαδος (οχι βλακας) της AMD αν βγαλει κατι ισαξιο η παραπλησιο της intel θα τους τιμησω!!! Αλλιως παλι intel... Επισης αντι για nuc θα προτιμουσα APU για εμενα προσωπικα καλυτερη πλατφορμα αρκει να ειναι mini-micro atx.

Gigabyte Socket FM2+ GA-F2A88XN-WIFI Rev3.0 GLan Audio Raid μαζι με AMD A8-7650K η A8-7670K

Edited by konmarin
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now