Astalavista

Intel 6th Gen Skylake Review: Core i7 6700K & i5 6600K get tested

Recommended Posts

Ωραίο που υπάρχει ποικιλία στα cpus.

Το μυστικό στους skylake είναι να έχουν ψηλά τις μνήμες. Προσωπικά, από 3400 και πάνω βλέπω ότι ανοίγει πολύ η διαφορά με το Ζ97...Όχι, σφικτές μνήμες αλλά πολλά Mhz στις μνήμες θέλει το Ζ170 για να δείχνει πολύ καλό. Τουλάχιστον, τις υποστηρίζει τέτοιες ταχύτητες οπότε λίγο υπομονή να βγουν κιτάκια σε πιο προσιτές τιμές.

Link to comment
Share on other sites

κι εγω αυτο εβλεπα. Είναι μαλλον αδικο να γινεται συγκριση με ddr4 RAM @ 2133

νομιζω είναι σαν να εχεις τον 4790Κ με DDR3 @ 1066 :P [MENTION=771]sofos1990[/MENTION] μου εκανε εντυπωση η διαφορα στο XTU σε σχεση με 4790Κ

ανυπομονω να τον αποκτησω :D

ωραια παρουσιαση παίδες :T: ευχαριστούμε πολύ :respekt:

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο για το review παίδες, υποδειγματικό, πληρέστατο και αναλυτικότατο! :T:

Πιστεύω ότι για κάποιον που ήδη έχει Ivy Bridge ή Haswell δεν αξίζει και τόσο η μετάβαση. Δεν περιλαμβάνω μέσα τους overclockers που πάντα ψάχνουν το κάτι παραπάνω γιατί αυτοί έτσι κι αλλιώς θα πάνε σε Skylake. Για κάποιον όμως Intelάκια που θέλει τώρα να αγοράσει ένα καινούριο PC, δεν βλέπω το λόγο να μην πάει σε Ζ170 με την προϋπόθεση ότι θα αγοράσει και γρήγορες μνήμες. Δίνοντας βέβαια κάτι περισσότερο πας σε Χ99 και έχεις και περισσότερα threads και περισσότερους πυρήνες. Ο 6600Κ αυτή τη φορά και με βάση τις Ελληνικές τιμές, μου φαίνεται πιο appealing από τα 400? που ζητάει ο 6700Κ.

Link to comment
Share on other sites

Η igpu όντως φαίνεται να αναβαθμίστηκε κάπως. Ίσως πρέπει να δούμε και καμιά μέτρηση σε παιχνίδια εκτός από τα benchmarks για να είμαστε πιο σίγουροι.

Link to comment
Share on other sites

κι εγω αυτο εβλεπα. Είναι μαλλον αδικο να γινεται συγκριση με ddr4 RAM @ 2133

νομιζω είναι σαν να εχεις τον 4790Κ με DDR3 @ 1066 :P [MENTION=771]sofos1990[/MENTION] μου εκανε εντυπωση η διαφορα στο XTU σε σχεση με 4790Κ

ανυπομονω να τον αποκτησω :D

ωραια παρουσιαση παίδες :T: ευχαριστούμε πολύ :respekt:

Απλά θες μνήμες στα 3000 και πάνω για να δείξει. Στα 3400 απλά είναι το επόμενο μεγάλο σκαλοπάτι.

Στο xtu πλεόν δεν θες cpu mhz αλλά ram mzh. 2 mem. dividers >100 cpu mhz. Επίσης, φαίνεται η διάφορα λόγο βελτιωμένου hyper threading plus

https://en.m.wikipedia.org/wiki/Intel_ADX

Edited by sofos1990
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστούμε για το review.

Μόνον παιδιά μην βαζετε καν tomb raider σε CPU reviews, αφού ακούει μόνο σε gpu και μάλιστα πολύ.

Sent from my MI 2S using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τελικά το κέρδος του 5-10% ανάλογα με την δοκιμή υπάρχει και εδώ, το ίδιο και στην igpu, αν και οι ddr4 είναι ακόμα σε αρχικά στάδια δυνατοτήτων, στις τιμές μας τα χαλάνε πολύ που έχουν ανέβει και στις μητρικές και στους επεξεργαστές +?30 περίπου (?)... :'(....

Είπα να δοκιμάσω και από περιέργεια τον 4690 στα 4,4GHz με μνήμες στα 2133MHz 11-11-11-30 για να δω τι διαφορά υπάρχει, πάλι το κέρδος είναι λίγο πολύ το ίδιο, στο latency μας τα χαλάνε λίγο (+10ns).

[MAG_THUMB=4690]http://www.hwbox.gr/members/4651-albums301-picture51107.PNG[/MAG_THUMB] [MAG_THUMB=4690]http://www.hwbox.gr/members/4651-albums301-picture51108.PNG[/MAG_THUMB] [MAG_THUMB=4690]http://www.hwbox.gr/members/4651-albums301-picture51111.jpg[/MAG_THUMB]

[MAG_THUMB=4690]http://www.hwbox.gr/members/4651-albums301-picture51109.PNG[/MAG_THUMB] [MAG_THUMB=4690]http://www.hwbox.gr/members/4651-albums301-picture51110.PNG[/MAG_THUMB]

Link to comment
Share on other sites

Ανάλογα φίλε..δεν κάνει το ίδιο ο 5820k που είναι ο φτηνότερος που μπαίνει σε x99 με τον 6600k που κουμπώνει στο z170 και γίνεται ένα τέλειο gaming σύστημα.

Link to comment
Share on other sites

Η λογική μου όμως είναι η εξαίρεση..γιατί δεν φτάνουν τα λιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιγα ακόμα! :hehe: !! 6600k+z170 και μένουν λεφτά για m.2/καλή ψύξη και είναι κόλαση :)

Link to comment
Share on other sites

i5-6600K ~?275

"Φυσιολογική" Z170 μητρική π.χ. MSI Z170 Krait ~?155

DDR4 2400MHz, CL15, 8GB ~?85

Σ=?515, κάπως τσιμπημένο κόστος, αλλά με τις τιμές στους επεξεργαστές αυτή την στιγμή δεν μπορείς να κάνεις κάτι και να πας σε haswell δεν έχει τόσο κέρδος εκτός και αν πας σε κλειδωμένο (H97, i5-4460 κ.τ.λ.) και να χώσεις την διαφορά στα γραφικά. Ίσως με καλύτερη διαθεσιμότητα να μειωθούν κάπως οι τιμές στους Skylake.

Όπως και να έχει, X99 για gaming ακόμα και με 5820K είναι overkill, για εμένα.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει περίπτωση να δώσω το τορινό σύστημα μου σε φίλο που το θέλει για 2 με 2μιση κατοστάρικα και να χτυπήσω ένα 6600k με μια μεσαιας ταξης μητρικη ... ( μαλλον τη MSI gaming M5 λεω, άν το κάνω... ). Αρα δηλαδη το κόστος να παει γύρω στα 300 ευρα. Δεν ξέρω αν αξίζει πάντως, ο μόνος λόγος αν το κανω θα είναι για τη πολυ καλύτερη μητρική/chipset σε σχέση με το Z77, οχι οτι περιμένω να δω καμμία σοβαρή διαφορά απο τον 3570k...

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει περίπτωση να δώσω το τορινό σύστημα μου σε φίλο που το θέλει για 2 με 2μιση κατοστάρικα και να χτυπήσω ένα 6600k με μια μεσαιας ταξης μητρικη ... ( μαλλον τη MSI gaming M5 λεω, άν το κάνω... ). Αρα δηλαδη το κόστος να παει γύρω στα 300 ευρα. Δεν ξέρω αν αξίζει πάντως, ο μόνος λόγος αν το κανω θα είναι για τη πολυ καλύτερη μητρική/chipset σε σχέση με το Z77, οχι οτι περιμένω να δω καμμία σοβαρή διαφορά απο τον 3570k...

Πρέπει να πας και σε DDR4 μνήμες, οπότε υπολογιζε και αυτο το κόστος;)

Link to comment
Share on other sites

Όπως και να έχει, X99 για gaming ακόμα και με 5820K είναι overkill, για εμένα.

Γι όλους είναι overkill και για μένα και γι αυτό δεν το προτείνω σε κάποιον που φτιάχνει gaming pc, ότι μπορώ και τα διαθέτω δεν σημαίνει ότι χρειάζεται κάποιος που παίζει παιχνίδια x99 μην τρελαθούμε :)

Υπάρχει περίπτωση να δώσω το τορινό σύστημα μου σε φίλο που το θέλει για 2 με 2μιση κατοστάρικα και να χτυπήσω ένα 6600k με μια μεσαιας ταξης μητρικη ... ( μαλλον τη MSI gaming M5 λεω, άν το κάνω... ). Αρα δηλαδη το κόστος να παει γύρω στα 300 ευρα. Δεν ξέρω αν αξίζει πάντως, ο μόνος λόγος αν το κανω θα είναι για τη πολυ καλύτερη μητρική/chipset σε σχέση με το Z77, οχι οτι περιμένω να δω καμμία σοβαρή διαφορά απο τον 3570k...

Δώσε το αν μπορείς, περάσαν τα χρόνια του, του χρόνου θα πρέπει να το χαρίζεις για να φύγει :) 6600k z170 ddr4!!

Edited by venisk
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now