MetallicGR

Έχουν οι SSD φτάσει ή και ξεπεράσει τους HDD σε αξιοπιστία;

Έχουν οι SSD φτάσει ή και ξεπεράσει τους HDD σε αξιοπιστία;  

43 members have voted

  1. 1. Έχουν οι SSD φτάσει ή και ξεπεράσει τους HDD σε αξιοπιστία;

    • Ναι, η αξιοπιστία τους βρίσκεται πάνω από αυτή των HDDs.
    • Όχι, έχουν πολύ δρόμο ακόμα.
    • Ναι, αλλά μόνο στα enterprise drives.
    • Όχι, δε νομίζω να γίνει αυτό ποτέ!
      0


Recommended Posts

Μπορεί οι SSDs την τελευταία πενταετία να έχουν κατακλύσει την αγορά και να γίνονται αναπόσπαστο κομμάτι ενός υπολογιστή, άσχετα με την χρήση του, έχει "διεγείρει" την διεθνή κοινότητα κυρίως για το πόσο αξιόπιστα είναι τα drives των κατασκευαστών. Σε προηγούμενο poll, είχαμε ερευνήσει την αξιοπιστία των κατασκευαστών, αλλά τι γίνεται εάν βάλουμε και τους μηχανικούς σκληρούς δίσκους στο παιχνίδι; Αδιαμφισβήτητα, από την αρχή της κυκλοφορίας των SSD, έχουν γίνει τεράστια βήματα για την βελτίωση της αξιοπιστίας σε σχέση με τους HDDs με νέες τεχνολογίες garbage collection, προστασίες από πτώση τάσης και άλλα πολλά, όμως το ερώτημα παραμένει ακόμα και εν έτη 2015, σύμφωνα με την εμπειρία σας, έχουν οι SSD φτάσει ή και ξεπεράσει τους HDD σε αξιοπιστία;

Ναι, η αξιοπιστία τους βρίσκεται πάνω από αυτή των HDDs.

Όχι, έχουν πολύ δρόμο ακόμα.

Ναι, αλλά μόνο στα enterprise drives.

Όχι, δε νομίζω να γίνει αυτό ποτέ.

[img_alt=Έχουν οι SSD φτάσει ή και ξεπεράσει τους HDD σε αξιοπιστία;]http://www.hwbox.gr/members/2195-albums570-picture42048.png[/img_alt]

Link to comment
Share on other sites

Όχι, έχουν πολύ δρόμο ακόμα.

Καλοί, χρυσοί, υπερβολικά γρήγοροι αλλά εκτός του ότι δεν έχουν φτάσει σε αξιοπιστία τους hdd δεν δίνουν ακόμα αρκετά gb για να αξίζει ο αποθηκευτικός χώρος!

Σήμερα αν έκανε 300 ευρώ ο αντίστοιχος 6tb red μου σε ssd θα τον έπαιρνα επειδή έχω ότι χρειάζομαι 2 φορές αλλά θα είχα μεγάλες αμφιβολίες για το πόσο θα ζούσε! Για κάποιον όμως που κρατάει τα αρχεία του σε ένα μέρος και χαζό είναι σαν λογική αλλά και επίφοβο!!

Οπότε για αποθήκες hdd για λειτουργικό m.2 και για το project και το asseto ssd με win 7 γιατί δεν έχει feedback η g27 στα 10 :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται και από τον SSD φυσικά. Αν μιλάμε για low end SSD με 3 χρόνια εγγύηση δεν είναι το ίδιο με τον 850 pro με 10 χρόνια εγγύηση. Αλλά επειδή υπάρχει έστω ένας consumer ssd με 10 χρόνια εγγύηση ψήφισα ναι. Επίσης υπάρχουν enterprise HDD με 5 χρόνια εγγύηση. Μην ξεχνάμε ότι έναν μηχανικό αν τον ρίξεις ή υποστεί γερό σοκ σε laptop μετά τον κλαις πιθανότατα. Για να μην πω αν είσαι γκαντέμης και σου χτυπάει η κεφαλή και δεν είναι απλώς κάποιο bad sector. Στους SSD αν χαλάσει ένα κελί μικρό το κακό και έχουν φροντίσει για λύση εξαρχής και αυτόματα.

Οπότε για αξιοπιστία είμαστε μια χαρά. Για τιμές προς GB έχουμε πολύ δρόμο ακόμα.

Edited by GregEl
Link to comment
Share on other sites

Μόνο τα 2.5" μηχανικά που μου έχουν πεθάνει σε laptop στο παρελθόν να αθροίσω, αρκεί για να ψηφίσω το πρώτο. :hehe:

Χώρια οι FALS.

Χώρια οι παλιοί Seagate.

Χώρια κάτι δράματα σε perc με σκάσιμο σκληρού πάνω στο rebuild.

.

.

.

Link to comment
Share on other sites

τους έχουν ξεπεράσει το μόνο που μένει τωρα ειναι να πέσουν οι τιμές στα πολλά tb να πετάξουμε τους μηχανικούς η να τους έχουμε εξωτερικούς :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Τους έχουν ξεπεράσει εδώ και καιρό. Αυτό δείχνουν και τα αποτελέσματα των εταιρειών για επιστροφές.

Το θέμα είναι οι τιμές. Αν οι τιμές των SSD φτάσουν έστω και στο 2πλάσιο των αντίστοιχων σε χωρητικότητα HDD, τότε δεν υπάρχει επιστροφή.

Link to comment
Share on other sites

Διαφωνώ, πόσοι έχουν hdd και πόσους και πόσοι έχουν ssd.....δεν ξέρεις πως τα group βγάζουν βλάβες? Όμως πήρες, μαζί με σένα παίρνει κ ο μισός πλανήτης, σίγουρα θα βγούνε περισσότερα χαλασμένα από τι το 1% που είναι τα daihatsu...παράδειγμα...

Επίσης να προσθέσω ότι από προσωπική εμπειρία μου έχουν χαλάσει 2 ssd και 2 hdd.

Edited by venisk
Link to comment
Share on other sites

Το ερώτημα που έχω να κάνω εγώ είναι: Μπορείς να σώσεις τα δεδομένα σου από SSD που τα έπαιξε; Αν η απάντηση είναι όχι, τότε οι μαγνητικοί διατηρούν το βασικό πλεονέκτημα της δεύτερης ευκαιρίας, την δυνατότητα να σώσεις τα δεδομένα σου σε δίσκο που τα έπαιξε, έστω και με υψηλό κόστος.

Link to comment
Share on other sites

Διαφωνώ, πόσοι έχουν hdd και πόσους και πόσοι έχουν ssd.....δεν ξέρεις πως τα group βγάζουν βλάβες? Όμως πήρες, μαζί με σένα παίρνει κ ο μισός πλανήτης, σίγουρα θα βγούνε περισσότερα χαλασμένα από τι το 1% που είναι τα daihatsu...παράδειγμα...

Επίσης να προσθέσω ότι από προσωπική εμπειρία μου έχουν χαλάσει 2 ssd και 2 hdd.

Αναλογικά πάει το ποσοστό, δηλαδή στις 100.000 SSD πόσοι γύρισαν πίσω και το ίδιο και στους HDD.

Επίσης το θέμα του να σώσεις τα δεδομένα σου όντως είναι σχεδόν ανέφικτο αλλά με τις τιμές που υπάρχουν το ίδιο είναι και για τους HDD.

Επίσης αυτός που θεωρεί τα δεδομένα του κρίσιμα, έχει backup.

Τέλος το ερώτημα νομίζω του poll είναι σαφές.

Link to comment
Share on other sites

όπως λέει ο ζαχος τα σημαντικά αρχεία τα κάνουμε back up ,ποιο φτηνά βγαίνει να έχεις διπλούς (και τριπλούς για ρωτήστε πόσο κάνει μια ανάκτηση) δίσκους από το να πληρώσεις μια ανάκτηση δεδομένων.

έχω 10gb σχέδια και αρχεία τα οποία τα έχω στον ssd οπου τα δουλεύω και τα έχω back up σε δυο μηχανικούς και ένα usb το οποίο μπαίνει μόνο για να κάνω copy τα αρχεία.

Link to comment
Share on other sites

Ό ένας από τους 2 κυρίους που ψήφισε, έχουν πολύ δρόμο ακόμα, να μας πει για τον 4TB εξωτερικό του που τα έπαιξε σήμερα.

Δεν τα έπαιξε ο εξωτερικός αλλά η πλακέτα του κουτιού του mybook! Τίποτα δεν έχει η hitachara που είχε μέσα 100% health. Και το κακό δεν είναι ότι χάλασε το κουτί το κακό ξέρεις ποιο είναι..

Μα γιατί να κάνουν τέτοιο πράγμα στην πλακέτα και να μην το διαβάζει σαν κανονικό δίσκο το pc δεν καταλαβαίνω! Το o&ο recovery τρέχει τώρα και ότι βρει έτσι κ αλλιώς έχουμε πει ότι μας ενδιαφέρει το χουμε 2 φορές!!!

Link to comment
Share on other sites

SSD αν πεσουν κιαλο οι τιμες δεν θα υπαρχει επιστροφη.... οσο για την ταχυτητα δεν το συζηταμε καν...

Samsung 850 Pro 10 χρονια εγγυηση o wd black 5 χρονια.... απο εκει καταλαβαινεις αρκετα πραγματα... οποτε ΝΑΙ

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now