Recommended Posts

[NEWS_IMG=Η MSI λανσάρει την mainstream Z170A PC Mate μητρική]http://www.hwbox.gr/images/news_images/msi22.jpg[/NEWS_IMG] Στο site της MSI εμφανίστηκε η εν λόγω μητρική, η οποία φέρει το νέο Z170 Chipset, ενώ διατηρεί λιτή εμφάνιση.

Το Z170 σίγουρα δεν προορίζεται μόνο για Gaming χρήση. Ως εκ τούτου, η MSI λανσάρει μια πιο λιτή Z170 μητρική η οποία δεν διαθέτει κάτι extreme από πλευράς εμφάνισης, όμως υπόσχεται να προσφέρει υψηλές επιδόσεις και επεκτασιμότητα στους χρήστες που την χρειάζονται. Η τροφοδοσία του LGA 1151 Skylake επεξεργαστή πραγματοποιείται από ένα κύκλωμα 6 φάσεων και ενός 8-pin EPS power connector, ενώ βρίσκουμε και τέσσερις θύρες για μνήμες DDR4. Επιπλέον, στο PCB υπάρχουν δύο PCIe x16 slots για AMD Crossfire ενώ η μόνη αισθητική πινελιά που καλύπτει το καφέ PCB είναι τα λευκά "traces" των μνημών.

Ανάμεσα από τις PCIe βλέπουμε την ύπαρξη μιας M.2 32 Gb/s υποδοχής. Στο πίσω μέρος, επιβεβαιώνεται πως η μητρική υποστηρίζει τρεις οθόνες από την κάρτα γραφικών του επεξεργαστή χάρη στις DVI, D-Sub και την HDMI 2.0 θύρα. Ταυτόχρονα, η μοντέρνα αυτή μητρική εξοπλίζεται και με δύο PCI legacy θύρες που λειτουργούν από 3rd party ελεγκτή. Τέλος, η MSI Z170A PC Mate αναμένεται με τιμή κοντά στα $120.

[img_alt=Η MSI λανσάρει την mainstream Z170A PC Mate μητρική]http://www.hwbox.gr/members/2195-albums570-picture51117.png[/img_alt]

[img_alt=Η MSI λανσάρει την mainstream Z170A PC Mate μητρική]http://www.hwbox.gr/members/2195-albums570-picture51116.png[/img_alt]

Edited by MetallicGR
Link to comment
Share on other sites

Αν είναι να μην έχεις απαιτήσεις δεν πας στο z170 είναι πολύ απλό :) Μια χαζή κίνηση για μένα για πολύ default pc..

Γιατί το λές αυτό ρε? Αφού θα βγούν και μικροί skylake σε λίγες ημέρες!

Έξυπνο κατ'εμέ το design του κουτιού! Θυμίζει Intel CPUs φάση :T:

Link to comment
Share on other sites

Οι μικροί skylake θα κάνουν και στα νέα μικρότερα chipset..με περισσότερα πράγματα πάνω και ίσως και καλύτερη τιμή. Μπορεί και όχι και να έχω άδικο, μόλις βγουν τα αντίστοιχα h170 κλπ θα δούμε.

Link to comment
Share on other sites

Αυτα το Intel-στύλ design στο κουτί είναι έξυπνη κίνηση marketing πιστεύω. Λανσάρει υποσηνείδητα στο πελάτη οτι είναι η μητρική που "ταιριάζει" με τη Intel

Link to comment
Share on other sites

Ναι γιατί αλλιώς θα έβαζες amd...:hehe: Δλδ η gigabyte που έχει τις περισσότερες μπλε μητρικές που υπάρχουν μισεί την amd και προτείνει υποσυνείδητα στο κόσμο να αγοράζει intel.. Σοβαρευτείτε κύριοι!!!

Link to comment
Share on other sites

Ανάποδα πάει συνήθως. Οσοι στήνουν καινούργιο σύστημα συνήθως πρώτα διαλέγουν τι μάρκα CPU θα πάρουν, και ύστερα επιλέγουν σε τι μητρική θα τη βάλουν. Με αυτά τα χρώματα στο κουτί η MSI είναι σαν να λέει "πήρες intel? αυτή είναι που σου πάει γάντι" - υποσεινηδητα πάντα. Παλία τρίκ του marketing βασικά.

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να θέλω να με επικηρύξουν οι διαφημιστές γραφίστες wanted dead or dead, σε ποιόν πιάνει πλέον το marketing συσκευασίας; Υπάρχει ακόμα κάποιος που πάει στο πλαίσιο σαν να είναι supermarket και να διαλέγει hardware επιτόπου και να το βάζει στο καλαθάκι του για να φτιάξει σύστημα; "Παλικάρι πιάσε και εκείνες τις RAM εκεί πίσω σου και βάλε και μισό tera δίσκο (τριμμένο)." Στις μέρες μας νομίζω υπάρχουν 2 κατηγορίες αγοραστών. Οι ενημερωμένοι και οι άσχετοι που ζητάνε από τους ενημερωμένους να διαλέξουν για αυτούς. Οπότε όταν κάποιος ενημερωμένος διαλέγει είτε για αυτόν είτε για άλλον, κοιτάει χαρακτηριστικά on-line και διαλέγει ανάλογα την εμπειρία του, τα reviews και για τους λόγους που θέλει τη μητρική. Ασχολείται κανείς με το κουτί; Μήπως το έχουν καταλάβει οι εταιρίες και οι φωτογραφίες που δίνουν για online press είναι με το κουτί για να δικαιολογήσουν την πληρωμή του γραφίστα;

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να θέλω να με επικηρύξουν οι διαφημιστές γραφίστες wanted dead or dead, σε ποιόν πιάνει πλέον το marketing συσκευασίας; Υπάρχει ακόμα κάποιος που πάει στο πλαίσιο σαν να είναι supermarket και να διαλέγει hardware επιτόπου και να το βάζει στο καλαθάκι του για να φτιάξει σύστημα; "Παλικάρι πιάσε και εκείνες τις RAM εκεί πίσω σου και βάλε και μισό tera δίσκο (τριμμένο)." Στις μέρες μας νομίζω υπάρχουν 2 κατηγορίες αγοραστών. Οι ενημερωμένοι και οι άσχετοι που ζητάνε από τους ενημερωμένους να διαλέξουν για αυτούς. Οπότε όταν κάποιος ενημερωμένος διαλέγει είτε για αυτόν είτε για άλλον, κοιτάει χαρακτηριστικά on-line και διαλέγει ανάλογα την εμπειρία του, τα reviews και για τους λόγους που θέλει τη μητρική. Ασχολείται κανείς με το κουτί; Μήπως το έχουν καταλάβει οι εταιρίες και οι φωτογραφίες που δίνουν για online press είναι με το κουτί για να δικαιολογήσουν την πληρωμή του γραφίστα;

imo υπάρχουν χώρες υποανάπτηκτες βλέπε Ελλάδα που οι καταναλωτές των retail είναι περισσότεροι από τους online.

Υπάρχουν και χώρες βέβαια που το παίζουν ανάποδα σε φάση 90-10 (online vs retail).

Link to comment
Share on other sites

Ως ( πρώην ) υπάλληλος για πολλά χρόνια σε κατάστημα μεγάλης αλυσίδας ηλεκτρονικών, και γνωρίζοντας τι εστί Ελλην καταναλωτής απο πρώτο χέρι ... θα συμφωνήσω με τον GoriLLakoS 100%

Link to comment
Share on other sites

Το ότι αγοράζουμε retail όμως δεν σημαίνει ότι δεν ενημερώθηκες πρώτα online ή από αλλού. Δηλαδή ειδικά για μητρικές δεν πας τυφλά σε ένα μαγαζί να διαλέξεις επιτόπου ώστε να σε επηρεάσει το κουτί. Δεν είναι θήκη για κινητό που πας βλέπεις 2-3 και διαλέγεις. Ναι είμαστε πιο πολύ του retail style στην Ελλάδα. Είχα διαβάσει σε έρευνα ότι αποφεύγουμε και το πλαστικό χρήμα και ενώ μπορεί να παραγγείλουμε και online διαλέγουμε για κάποιο λόγο αντικαταβολή όταν μπορούμε και τύπου παραλαβές από κατάστημα. Πριν 5 χρόνια ειδικά όταν "λεφτά υπήρχαν" μπορώ να θυμηθώ περιπτώσεις του τύπου πάμε στο πλαίσιο και διάλεξε επιτόπου οθόνη ή πάρε μνήμες που έχουν εκεί σίγουρα, έναν εξωτερικό δίσκο, ένα router κλπ. Υπάρχουν ακόμα αυτοί που θα πάρουν το γιο ή την κόρη και θα πάνε στα public και θα του πάρουν macbook επειδή πέρασαν στο πανεπιστήμιο χωρίς να το ψάξουν. Αλλά πάλι δεν επηρεάζει το κουτί του macbook για την επιλογή. Αλλού έχει πέσει το marketing. Ακόμα και να πας να αγοράσεις μητρική χωρίς ψάξιμο από πριν, όταν πας στο κατάστημα δεν μπορώ να φανταστώ τη στιγμή που θα πάρεις 2 κουτιά με μητρικές στα χέρια και θα διαλέξεις ανάλογα το κουτί.

Αλλά τα πράγματα έχουν αλλάξει νομίζω ακόμα και για εμάς. Ξέρω άτομα που κάθε Κυριακή ψάχνουν το crazy sundays του e-shop ανελλιπώς. Οι εταιρίες χρησιμοποιούν το facebook για διαφήμιση περισσότερο από κάθε άλλο μέσο, τα περιοδικά τεχνολογίας σταματούν ή γίνονται online κλπ. Πριν 5 χρόνια πόσοι χρησιμοποιούσαν το skroutz.gr; Νομίζω ότι στις αυθόρμητες αγορές (impulse buying) είναι που μπορεί να σε επηρεάσει το κουτί και έχουν μειωθεί σημαντικά στην Ελλάδα στις μέρες μας.

Πραγματικά η μόνη περίπτωση που μπορώ να σκεφτώ ότι λειτουργεί το κουτί μιας μητρικής σαν marketing σήμερα είναι να το δει ένας πιτσιρικάς σε ένα μαγαζί, να του αρέσει το logo, η φιγούρα από έξω και το ότι είναι gaming και να πρήξει τα @ρχίδια του πατέρα να την αγοράσει. Άλλωστε για αυτό το λόγο όλες οι κάρτες γραφικών παλιά είχαν πάντα μια φανταστική φιγούρα από έξω (και αναρωτιόμασταν αν είναι από κάποιο παιχνίδι). If you know what I mean...

8.1-asus5850_box.jpg

Link to comment
Share on other sites

μια χαρα μητρικη είναι Ζ170+ ψυχτρες οτι πρέπει για να το συνδιασεις με το πιο φθηνο ξεκλειδωτο CPU και να του πιεις το αίμα για οσους ξεχνανε

thats what overclock is all about!

cheap'n'dirty!!!

Link to comment
Share on other sites

@GregEl Το ότι η Ελλάδα είναι ακόμα retail oriented οφείλεται σε μεγάλο βαθμό στο γεγονός ότι υπάρχουν

δυνατές αλυσίδες ακόμα στο retail και ο κόσμος έχει μάθει έτσι.

Η νέα γενια φαίνεται πως πάει να το αλλάξει αυτό...αλλά η νέα γενιά δεν έχει ???.

Συνεπώς πάει αγκαζέ με την παλιά γενιά που έχει τα ??? σε retailers και αγοράζουν από εκεί.

Εκεί λοιπόν εκτός του ότι κάθε κατάστημα προωθεί τις μάρκες που έχει, είναι ο πωλητής

που παίζει παιχνίδι και σε αυτό το κοινό, "σπρώχνει" ότι σχεδόν θέλει.

Εκεί λοιπόν παίζει ρόλο η συσκευασία. Παίζει ρόλο σε συνεργασία με τον πωλητή.

Το ότι το ψάχνουν όλοι online με βρίσκει αντίθετο.

Η νεολαία η τωρινή δεν είναι όπως είμασταν εμείς.

Βαριέται να διαβάσει, βαριέται να ψάξει, τα θέλει όλα έτοιμα στο πιάτο

και συνήθως "τρώει" ότι τους σερβίρεις.

Γι'αυτό και το youtube γνωρίζει άνθιση και έχει μεγάλη διείσδυση σε νέους.

Ο νέος θα δεί ένα video με την Gigabyte G1 Z170, θα κοιτάξει την εμφάνιση,

θα ακούσει την καλή κριτική και θα πάει να την πάρει.

Ο νέος δεν θα κάτσει να διαβάσει το review μας των 15 σελίδων και να αποκτήσει

δική του κρίση διαβάζοντας και άλλα reviews/άρθρα/κριτικές.

Συνεπώς έτσι δημιουργούνται τα "κακά" fanboys που όλοι έχουμε δει

και απαντούν σε φάση "Mόνο ASUS και τα μυαλά στα κάγκελα" και όταν τους

ρωτήσεις το απλό "ΓΙΑΤΙ?" δεν ξέρουν να σου απαντήσουν. Ίσως δεν γνωρίζουν

καν πως υπάρχει εταιρία που λέγεται MSI ή πως η EVGA βγάζει μητρικές.

Δεν γνωρίζουν καν πως να μπουν στο BIOS ή πως να συνδέσουν έναν ανεμιστήρα.

Αυτό το πράγμα δεν συμβαίνει μόνο στην Ελλάδα, αλλά σε όλο τον κόσμο.

Η εμφάνιση παίζει μεγάλο ρόλο...ίσως και τον μεγαλύτερο από όλους...

αλλιώς η εταιρίες ακόμα θα είχαν καφέ PCB και ροζ/γαλάζια Dimm Slots.

Δες για παράδειγμα την Ταϊβάν που είναι η καρδιά του hardware για όλο τον κόσμο:

http://www.hwbox.gr/news-hwbox/41145-taiban-o-paradeisos-tou-hardware.html

και μιλάμε για την κεντρική αγορά τους, όχι για κάτι μικρό.

Edited by venisk
Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα τι θέλεις να πεις @GoriLLakoS.

Ισχύει αυτό που λες με το ποιος έχει τα λεφτά και το θέμα συνήθειας είναι πολύ μεγάλο ειδικά για τις πιο παλιές γενιές.

Το κουτί στο retail θα βοηθήσει τον πωλητή, σε αυτό συμφωνώ.

Αν οι πωλητές στα retail δουλεύουν και κάνουν όσες πωλήσεις έκαναν πριν 5 χρόνια τότε πάω πάσο, το όμορφο κουτί χρειάζεται.

Και για τους σημερινούς νέους συμφωνώ ότι βαριούνται και δεν ασχολούνται πολύ,

αλλά έχω την εντύπωση ότι λόγω οικονομικών περιορισμών αρχίζουν να ενημερώνονται λίγο παραπάνω.

Και το video στο youtube μπορεί να σε βοηθήσει να ενημερωθείς (LinusTT ftw)

Το fanboy-ism υπήρχε από παλιά δυστυχώς. Αν σήμερα είναι λίγο πιο ισχυρό, είναι λόγω marketing πάλι.

Το ROG brand είναι πάρα πολύ πιο εδραιωμένο από το G1 ή το Fatal1ty.

Τυχαίο που το 90% από αφίσες που έχω δει σε e-shop.gr points είχαν ROG hardware;

Η εμφάνιση παίζει ρόλο, αλλά άλλο το mat black pcb και άλλο το μπλε κουτί της msi.

Ωραία η Taiwan, αλλά ακόμα και εκεί για τον πληθυσμό τους το retail πρέπει να είναι μικρό-μεσαίο.

Διαφήμιση πέφτει παντού ναι, αλλά νομίζω ότι η κίνηση στο retail μειώνεται παντού.

Είτε λόγω στροφής στο online, είτε για οικονομικούς λόγους.

Για αυτό νομίζω ότι τα όμορφα κουτιά δεν παίζουν τόσο ρόλο.

Ξαναλέω αν το retail είναι όπως παλιά, τότε αναθεωρώ.

Link to comment
Share on other sites

ηρθα για να δω τι λεει η μητρικη και μονο για την μητρικη δεν ειδα :P

θα την εχω αυριο μεθαυριο οποτε ξεκινατε να ρωτατε οτι θελετε και θα απαντησω οτι μπορεσω.

το συστημα θα εχει τον i5 6600k και 8gb ddr4 2133mhz της kingston καθως και ενα μετριο 430 watt τροφοδοτικο της σειρας cx της corsair

Edited by poseidon2399
Link to comment
Share on other sites

ηρθα για να δω τι λεει η μιτρηκη και μονο για την μητρικη δεν ειδα :P

θα την εχω αυριο μεθαυριο οποτε ξεκινατε να ρωτατε οτι θελετε και θα απαντησω οτι μπορεσω.

το συστημα θα εχει τον i5 6600k και 8gb ddr4 2133mhz της kingston καθως και ενα μετριο 430 watt τροφοδοτικο της σειρας cx της corsair

Πόσα layers έχει και πόσα Oz χαλκού?

Τι revision είναι το Z170 που έχει μέσα?

Πές μου πόσο Vdroop έχει με το CPU σου στα 4.5GHz, εάν έχει.

Τα Power Phases πόσα είναι? είναι αληθινά? ή έχουν doubler και τα προωθούν για κανονικά?

Άντε ρε παιδιά να πούμε και τίποτα σχετικό με την μητρική :P

Καλώς σε βρήκαμε [MENTION=14809]poseidon2399[/MENTION] :T:

σε πειράζω :D

Link to comment
Share on other sites

για τα layers διαβαζω παντου οτι εχει 4. τα power phases ειναι 2x3 οπως ειδα σε πολλα site. τα υπολοιπα οταν ερθει. Για 4.5 δεν ξερω αν θα πιασει να σου πω την αληθεια.. θα δειξει. Θα ειναι καθαρα θεμα μητρικης γιατι το συστημα θα το χω caseless οποτε δεν περιμενω προβληματα με θερμοκρασιες. το πολυ πολυ βαζω και τον ανεμιστηρα απο πανω να φυσαει pff

Απ' την αλλη το τροφοδοτικο μου δινει max 120 watt στον cpu οποτε δεν ξερω αν θα παρει πολυ overvoltage αφου τραβαει 95 watt στα stock.

ευχαριστω gorilako ωραιο φαινεται το site ;)

Edited by poseidon2399
Link to comment
Share on other sites

@MetallicGR

Φιλε η μητρικη δεν υποστηριζει SLI τωρα το δα οτι εχεις γραψει για SLI. και απο οτι φαινεται απο τα pci lanes δεν θα υπαρξει bios update που θα αλλαξει τα πραγματα.

το 6 φασεων ειναι τριων αλλα διπλασιασμενο προσοχη :P ( βασικα ετσι διαβασα σε 2-3 site, δεν εχω link εχω μπει σε 2000 site :P )

Edited by poseidon2399
Link to comment
Share on other sites

Στο άλλαξα από quote σε mention γιατί γινόταν χαμός με το κείμενο. :P

Ναι έχεις δίκιο για το SLI, λάθος μου και σ' ευχαριστώ για τη διόρθωση. Ισχύει ότι πρόκειται για περιορισμό (μόνο x8 x8) που έχει θέσει η NVIDIA.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now