Έχετε υπερχρονίσει την κάρτα γραφικών σας;  

52 members have voted

  1. 1. Έχετε υπερχρονίσει την κάρτα γραφικών σας;

    • Ναι την έχω υπερχρονίσει διατηρώντας το ίδιο σύστημα ψύξης.
      21
    • Ναι, με aftermarket ψύξη.
      7
    • Όχι, οι επιπλέον επιδόσεις δε με ενδιαφέρουν.
      15
    • Όχι, γιατί θεωρώ ότι μειώνω τον χρόνο ζωής της.
      7
    • Overclocking;!
      2


Recommended Posts

Σε gaming χρήση, το υποσύστημα που είναι αναμφίβολα υπεύθυνο για τις επιδόσεις που λαμβάνουμε είναι η κάρτα γραφικών μας. Το συγκεκριμένο υποσύστημα βρίσκεται σε κάθε υπολογιστή είτε με τη μορφή ενσωματωμένου κυκλώματος στον επεξεργαστή, είτε σε αποκλειστική κάρτα που συνήθως οι επιδόσεις της είναι ανώτερες από από την πρώτη υλοποίηση. Και στις δύο περιπτώσεις όμως, το overclocking μερικών MHz από τον πυρήνα και την μνήμη της, μπορεί να επιφέρει πολύ θετικά αποτελέσματα, όπως φυσικά επιπλέον FPS για μια πιο smooth gaming εμπειρία. Δεδομένου ότι το O/C στις κάρτες γραφικών είναι αρκετά εύκολο και πραγματοποιείται με τη βοήθεια ορισμένων προγραμμάτων όπως το MSI Afterburner μέσα από το λειτουργικό, εσείς, έχετε υπερχρονίσει την κάρτα γραφικών σας;

1. Ναι την έχω υπερχρονίσει διατηρώντας το ίδιο σύστημα ψύξης.

2. Ναι, με aftermarket ψύξη.

3. Όχι, οι επιπλέον επιδόσεις δε με ενδιαφέρουν.

4. Όχι, γιατί θεωρώ ότι μειώνω τον χρόνο ζωής της.

5. Overclocking;!

[img_alt=Έχετε υπερχρονίσει την κάρτα γραφικών σας;]http://www.hwbox.gr/members/2195-albums570-picture42709.png[/img_alt]

Link to comment
Share on other sites

1. Ναι την έχω υπερχρονίσει διατηρώντας το ίδιο σύστημα ψύξης.

Ναι γιατί δεν με φτάνουν τα 115fps στα 1600p στο metro last light που βγάζει default..:hehe:

Συνήθως την αφήνω με το εργοστασιακό oc γιατί δεν έχει νόημα...αν τώρα πάω σε 4k θα ναι μόνιμα 1500/1900 ή όσο πάει!!

Link to comment
Share on other sites

Ναι με την υδρόψυξη, αλλά σημαντικό είναι το πόσο κρατάω το overclock profile ενεργοποιημένο! Δεν έχω πιέσει πολύ ποτέ την κάρτα να δω που φτάνει. Ούτε έχω ξεκλειδώσει volt κλπ. Ουσιαστικά μιλάμε για κάτω των 100MHz overclock, γιατί την υδρόψυξη για την ησυχία την έκανα και όχι για να πιέσω το overclocking. Το οποίο όμως το ενεργοποιώ σπάνια, γιατί μόνο αν παίζω rome 2 total war στις μάχες μέσα χρειάζεται. Κατά 90% ο υπολογιστής είναι stock όσο είναι ανοιχτός. Όχι επειδή του κάνω κακό με το μικρό overclock, αλλά γιατί δεν υπάρχει νόημα να σερφάρεις, να σχεδιάζεις 3D και να παίζεις κανένα diablo 3 με overclocked κάρτα. (που είναι και factory OCed εδώ που τα λέμε)

Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν εχει κωλωσει πουθενά ενα κλικ την ανεβαζω. Την είχα ανεβάσει χαλαρα στα 1000/1300 αλλά με τις ζεστες έκανε throttling. Για να μην κάνει έπρεπε να ρυθμισω χειροκίνητα το fan κάτι που είχε ως αποτελεσαμα να μου κανει παρατήρηση ο γείτονας για οχλαγωγια και το εριξα στα default για τωρα το καλοκαιρι!!!! :hehe:

Link to comment
Share on other sites

γιατί μόνο αν παίζω rome 2 total war στις μάχες μέσα χρειάζεται.

Με συγκινεί να ξέρω ότι υπάρχει κ άλλος που παίζει το απόλυτο έπος στρατηγικής :)

Link to comment
Share on other sites

Μωρέ ναι, αλλά είμαι ο μόνος που με κάθε driver update (nVidia) μου αρχίζει τα κόλπα και φτού από την αρχή; Ίσως να φταίει οτι πάντα την βάζω όριο.

Μαμά ψύκτρα (Gigabyte 970 G1 Gaming)

Link to comment
Share on other sites

Ναι την έχω υπερχρονίσει διατηρώντας το ίδιο σύστημα ψύξης.

115 Mhz πυρήνα και 150 μνήμη τα fps αυξήθηκαν αρκετά σε μερικά games αλλα και η θερμοκρασία το ίδιο :tongue-new: (Laptop)

Link to comment
Share on other sites

MSI GTX280 την ανεβάζω αβέρτα όποτε παίζω για να μην κολλάει και ανοίγω και το side panel

και fanάκι στο 100% :hehe:

Και εδώ βλέπουμε τον founder του πιο oc site στην χώρα.....

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ψήφισα το 5) tho.

MSI GTX280 την ανεβάζω αβέρτα όποτε παίζω για να μην κολλάει και ανοίγω και το side panel

και fanάκι στο 100% :hehe:

άμα δεις έχω κάνει άλλο 1 account (stavros) για να σου δίνω (διπλά) likes όποτε σε βλέπω :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Οχι αλλά το σκέφτομαι.

Εχω την asus gtx680 που είναι ήδη oc σε 1222gpu 6050memory.

Λέτε να έχει ακόμα περιθώρια?

Το bios είναι απο τα "γνωστά" με ξεκλείδωτο το 100% στους ανεμιστήρες και ξεκλείδωτη τάση.

Υπάρχει κανένας οδηγός εδώ?

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα κ oc να κάνεις στην 680 μην περιμένεις θαύματα βαριά 4-5 fps θα πάρεις. Ανάλογα βέβαια σε τι ανάλυση είσαι και τι παιχνίδια παίζεις.. Φαντάζομαι δεν θα κάνεις oc για να παίξεις lol χαχα..

Sent from my SM-N910C

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα κ oc να κάνεις στην 680 μην περιμένεις θαύματα βαριά 4-5 fps θα πάρεις. Ανάλογα βέβαια σε τι ανάλυση είσαι και τι παιχνίδια παίζεις.. Φαντάζομαι δεν θα κάνεις oc για να παίξεις lol χαχα..

Sent from my SM-N910C

1680 x 1050 είναι η οθόνη που έχω στις 22 ίντσες.

Προς το παρών με το GTA V πάει μια χαρά και με καλύπτει.

Θα περιμένω λίγο να πέσουν οι τιμές να "χτυπήσω" μια 980Τi μιας και για την 680 είχα ματώσει πάνω απο πεντακοσάρικο!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now