Recommended Posts

[NEWS_IMG=Τα Windows 95 γίνονται 20 ετών!]http://www.hwbox.gr/images/news_images/microsoft.jpg[/NEWS_IMG] Σαν σήμερα 24 Αυγούστου του 1995, η Microsoft ανακοίνωσε το ολοκαίνουριο λειτουργικό σύστημα Windows 95!

Το λειτουργικό σύστημα που εισήγαγε εκείνη την περίοδο η Microsoft διέθετε πολλά νέα χαρακτηριστικά όπως το start menu και υποστήριξη για υψηλής ποιότητας κάρτες ήχου, ενώ για πρώτη φορά, υπήρχε η δυνατότητα αποθήκευσης αρχείων με όνομα έως και 250 χαρακτήρων! Πολλά από αυτά ίσως να μην κάνουν το αυτί σας να ιδρώνει, όμως τότε αποτελούσαν την κορυφή της τεχνολογίας γι' αυτό και η υποδοχή τους ήταν σε γενικές γραμμές θερμή. Επίσης, αξίζει να αναφέρουμε πως ένα από τα χαρακτηριστικά που μας συνοδεύει μέχρι και σήμερα, το Plug and Play, αποκαλύφθηκε εκείνη την περίοδο. Γυρίζοντας πίσω στον χρόνο, ας πάμε ένα ταξίδι στην ίδια ημερομηνία στο 1995 και να απολαύσουμε την (ξεκαρδιστική) παρουσίαση των Windows 95 στο παρακάτω βίντεο:

<iframe width="750" height="450" src="https://www.youtube.com/embed/lAkuJXGldrM" frameborder="0" allowfullscreen=""></iframe>

[img_alt=Τα Windows 95 γίνονται 20 ετών!]http://www.hwbox.gr/members/2195-albums625-picture51315.jpg[/img_alt]

Edited by MetallicGR
Link to comment
Share on other sites

Να αλλάξω την ατάκα που λέω σε πελάτες που γκρινιάζουν για λογισμικό μου που παρουσιάζει προβλήματα στα Windows 95-98 τους.

Έλεγα οτι το λειτουργικό/browser τους ξέρει προπαίδεια. Να τους λέω οτι σε λίγο τελειώνει το πανεπιστήμιο πλέον.

Link to comment
Share on other sites

Να αλλάξω την ατάκα που λέω σε πελάτες που γκρινιάζουν για λογισμικό μου που παρουσιάζει προβλήματα στα Windows 95-98 τους.

Έλεγα οτι το λειτουργικό/browser τους ξέρει προπαίδεια. Να τους λέω οτι σε λίγο τελειώνει το πανεπιστήμιο πλέον.

Και όλως περιέργως έχει φτάσει μέχρι το πανεπιστήμιο απλά γνωρίζοντας προπαίδεια. Win 95 FTW

Link to comment
Share on other sites

I feel old...

[video=youtube;miZHa7ZC6Z0]

Είναι το λειτουργικό που με έκανε να ασχολούμαι με τους υπολογιστές. Είχα επαφές με PC και παλαιότερα στα Win 3.1, αλλά λόγω της σπανιότητας τους και της νεαρής μου ηλικίας δεν τα είχα χρησιμοποιήσει πολύ τότε, αλλά εκ των υστέρων.

Ήταν η απλότητα τους που μου κέντρισε το ενδιαφέρον, και ήταν αυτό το στοιχείο* που αύξησε την διείσδυση της τεχνολογίας στον μέσο άνθρωπο. Μέχρι τότε ο υπολογιστής ήταν ένα ακόμα ακριβό "εργαλείο δουλειάς"...

Well, μαζί και το "σπρώξιμο" της MS στις προεγκαταστάσεις...

Ωραίες εποχές. Τώρα στήνονται στην ουρά για να πάρουν iPhone, τότε στηνόντουσαν για να πάρουν Windows...

windows95launchman.0.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ο κολλητός που είχε πάρει το 97 νομίζω έναν pentium 2 κοντά στο 1εκ δραχμές κ είχαν μέσα τα 95..παίζαμε nba 98 και ένα άλλο με μηχανές που δεν θυμάμαι..η μεγάλη βλακεία που έκανε ήταν ότι πέταξε στα σκουπίδια αυτό το pc..για τα συγκεκριμένα windows δεν μπορώ να πω πολλά γιατί δεν τα χρησιμοποίησα ποτέ σε δικό μου pc..

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now