johnkerveri

Πρόβλημα με κάρτα γραφικών (μάλλον)

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους!

Τις τελευταίες μέρες αντιμετωπίζω ένα σοβαρό θέμα με την οθόνη μου. Εκεί που πήγα μια μέρα να ανοίξω τον υπολογιστή μου άνοιξε μέχρι το login screen των windows (τα 10 έχω) και μετά μαύρισε... Ηταν σαν να είχε κλείσει τελείως η οθόνη... Ανοιξα τον υπολογιστή τον καθάρισα τον λειτούργησα ξανά και για κανένα 10λεπτο δούλευε αλλά μετά πάλι τα ίδια... Τον πήγα σε 2 γνωστούς μου να μου πουν τι φταίει, ο ένας μου είπε ότι θέλει αλλαγή το τροφοδοτικό γιατί αυτό φταίει κατά την γνώμη του (460watt) και ο άλλος μου είπε πως ίσως να φταίει το ανταπτοράκι στο οποίο συνδέω το καλώδιο της οθόνης, γιατί το καλώδιο δεν συνδέεται απευθείας στον υπολογιστή... Σίγουρα δεν φταίει το καλώδιο γιατι το δοκίμασα σε άλλη οθόνη και υπολογιστή, δοκίμασα να συνδέσω την οθόνη του αδερφού μου στον υπολογιστή μου ούτε αυτή δούλευε... Αρχίζω να ανησυχώ μήπως έχει θέμα η κάρτα γραφικών, αλλά ειλικρινά δεν έχω ιδέα σε τι μπορεί να ευθύνεται αυτό το πρόβλημα :( :( :(

Κανείς καμιά ιδέα έχει?

Το σύστημά μου:

Τροφοδοτικό:Coolermaster 460W Elite Power

Επεξεργαστής:Intel Core i3 2100

Μητρική:Gigabyte Z68MA-D2H-B3

RAM:DDR3 Corsair 4GB Dimm Vengeance

VGA: GeForce 1GBGTX 460

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!!!

δοκίμασα να συνδέσω την οθόνη του αδερφού μου στον υπολογιστή μου ούτε αυτή δούλευε...

Σε αυτή την πρόταση ακυρώνεις τον τίτλο του θέματος :) Βάλε την κάρτα του αδερφού σου στο pc σου και δοκίμασε αν ανοίξει φταίει η κάρτα γραφικών..αν δεν ανοίξει δοκίμασε και το τροφοδοτικό του..αν ανοίξει φταίει το τροφοδοτικό το έπιασες?

Link to comment
Share on other sites

Χαχαχα ναι ομολογώ πως όντως έσφαλα στον τίτλο... :/

Χμμμμ οκ ναι θα τις κάνω και αυτές τις δοκιμές ελπίζοντας πως θα βγάλω επιτέλους κάποια άκρη :)

Ευχαριστώ πολύ :)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ και για την αλλαγή του τίτλου :)

Το δοκίμασα και όντως με του αδερφού μου έπαιζε κανονικότατα... Βέβαια μετά που ξαναέβαλα την δικιά μου άρχιζε να μου βγάζει σαν ενημέρωση το συγκεκριμένο κείμενο:

"Display Driver NVIDIA Windows Kernel Mode Driver, Version xxx.xx stopped responding and has successfully recovered" (Τα χ ειναι η εκδοση του driver της καρτας γραφικων μου). Οπότε δοκίμασα να κατεβάσω τον τελευταίο driver αλλά και πάλι τίποτα τα ιδια προβλήματα...

Edited by venisk
Link to comment
Share on other sites

Η κάρτα τα έπαιξε όχι ο driver

Ειλικρινά αυτή η φράση μου σπάραξε την καρδιά ήλπιζα πως θα υπάρχει πρόβλημα με τον driver :(

3 και κάτι χρονάκια άντεξε θα της δώσω μια τιμητική έξοδο ;)

Ευχαριστώ πάρα πολύ για την βοήθεια :)

Link to comment
Share on other sites

Επιβεβαίωσε ότι δεν έχει εγγύηση γιατί είπες 3 χρόνια κ όλες οι κάρτες σχεδόν έχουν τόσο..

Χμμμ ναι αυτο θα το ψαξω ;)

Τελευταία προσπάθεια, δοκίμασε τη κάρτα σου στο Pc του αδελφού για να σιγουρευτείς. Μπορεί να είναι φως φανάρι ότι η κάτι έχει η δική σου, αλλά κάντο. :)

Αυτο δυστυχως δεν γινεται δεν εχω την αδεια του να το κανω :(

Μια τελευταια ερωτηση :)

Εαν τυχον δεν εχει εγγυηση η καρτα σε ποια καρτα μου προτεινεται να κινηθω αν κοιταξω για αγορα καινουριας; Σκεπτομενος εως 150? αλλα ειμαι ανοιχτος σε ολες τις προτασεις :)

Link to comment
Share on other sites

Σε τόσο αδύναμο pc ίσως και τα 150 να είναι υπερβολή.. Ο i3 δεν είναι ικανός να τρέξει τίποτα φίλε.. Οπότε να πούμε μια nvidia 950 κάτι τέτοιο και πολύ είναι..θα προτιμούσα να μαζέψεις λεφτά και να αλλάξεις σύστημα..

Sent from my SM-N910C

Link to comment
Share on other sites

Χμμμμ ομολογω πως το σκεφτομουν να αλλαξω το συστημα γενικα αλλα πιο πολυ ειχα στο μυαλο να αλλαξω καρτα γραφικων ram και τροφοδοτικο...

Η αληθεια ειναι πως μεχρι τωρα μια χαρα μου πηγαινει το pc δεν εχω καποιο θεμα απο αποψη επιδοσεων...

Δεν του βαζω και τιποτα σοβαρο να κανει... Οποτε μαλλον με μια νεα καρτα νομιζω (και ελπιζω) πως θα ειμαι οκ :)

Link to comment
Share on other sites

Μόλις είδα ότι έχεις μόνο μια ram! Ανεπίτρεπτο! Θα βάλεις άλλη μια ίδια 4άρα και μια απλή καρτούλα τύπου 370x είναι πολύ καλό το μαγαζί και θα στη φέρει σε όσο καιρό λέει είναι από δω Χανιά και από κει πήρα την 980ti μου :)

Την 950 gtx δεν την βλέπω στην αγορά ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

Επισης μια τελευταια ερωτηση... Εκτος του θεματος της οθονης, πολλες φορες κανει και μονος του restart ο υπολογιστης... Να υποθεσω πως το κανει γιατι προσπαθει απο μονος να φτιαξει το προβλημα που εντοπιζει η και εδω παιζει κατι;

Link to comment
Share on other sites

Την 950 gtx δεν την βλέπω στην αγορά ακόμα.

Ναι και εγω που την εψαξα δεν την βρηκα :(

Ευχαριστω για τις προτασεις παντως ;)

Ναι μια ram οπωσδηποτε θα αγοραστει :)

Link to comment
Share on other sites

Όταν κάνει restart το pc 2 πράγματα φταίνε συνήθως ή κάποιος driver κρασάρει ή κάποιο κομμάτι hw είναι χαλασμένο! Πρέπει να το δοκιμάσεις και με την κάρτα του αδερφού σου να δεις αν σου κάνει restarts!

Link to comment
Share on other sites

Με την καρτα του αδερφου μου ολα ετρεχαν αψογα... Δυστυχως για μενα δλδ :(

Δεν παιζει σε καμια περιπτωση να φταιει ο driver? Λογω windows 10 κυριως το λεω δεν ξερω αν υποστηριζουν την καρτα γραφικων

Link to comment
Share on other sites

Νεότερο update. Έβαλα την κάρτα μου στον υπολογιστή του αδερφού μου και εκτός από μερικά κολλήματα στο Diablo 3 έτρεχε μια χαρα... :/

Και επίσης έβγαλε ξανά και το μήνυμα του προβλήματος του driver που είχε βγάλει σε μένα...

Ειλικρινά μόνο και μόνο από τα νεύρα μου θέλω να την πετάξω...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now