MetallicGR

Έχετε κάνει τη μετάβαση σε SSD; Και αν ναι πόση διάρκεια ζωής απομένει στο drive σας;

Έχετε κάνει τη μετάβαση σε SSD; Και αν ναι πόση διάρκεια ζωής απομένει στο drive σας;  

53 members have voted

  1. 1. Έχετε κάνει τη μετάβαση σε SSD; Και αν ναι πόση διάρκεια ζωής απομένει στο drive σας;

    • Ναι, Θα επεκταθώ...
    • Όχι, αλλά θα ήθελα στο desktop
    • Όχι, αλλά θα ήθελα στο laptop
      0
    • Όχι, θεωρώ ότι δεν έχουν φτάσει ακόμη σε αρκετά "ώριμο" επίπεδο


Recommended Posts

Ο δίσκος στερεάς κατάστασης που έχουμε όλοι στους υπολογιστές μας είναι το υποσύστημα που ευθύνεται για την ραγδαία αύξηση στις επιδόσεις του, από την εκκίνηση/κλείσιμο μέχρι και στο χρόνο που απαιτείται για την έναρξη ενός προγράμματος και όπως έχουν αναφερθεί πολλάκις, ένα αναπόσπαστο κομμάτι ενός σημερινού συστήματος άσχετα από τις συνολικές του επιδόσεις. Υπολογιστές γραφείου αλλά και gaming υψηλών επιδόσεων διαθέτουν πλέον κάποιας μορφής SSD για την ταχύτερη μεταφορά δεδομένων από και προς αυτόν. Όπως φαίνεται από την προηγούμενη πρόταση διαλέξαμε "εσκεμμένα" δύο διαφορετικές κατηγορίες συστημάτων για να αποδείξουμε πως η χρήση του SSD δεν κινείται πάντοτε ανάλογα με τις επιδόσεις ενός PC. Ως εκ τούτου, το "PC γραφείου" μπορεί να κάνει περισσότερες εγγραφές μικρών αρχείων από το "Gaming" απλά γιατί στο πρώτο υπάρχουν περισσότερες εγγραφές μικρών αρχείων από το δεύτερο.

Αρκετά όμως με την θεωρία και ας περάσουμε σε μερικά αληθινά στατιστικά, τα οποία θα μας βοηθήσετε να συλλέξουμε! Έτσι γεννιέται το ερώτημα του σημερινού poll μας: Έχετε κάνει τη μετάβαση σε SSD; Και εάν ναι, πόση διάρκεια ζωής απομένει στο drive σας;

Σημειώνεται ότι εφόσον επιλέξετε την πρώτη επιλογή "Ναι, Θα επεκταθώ" παρακαλείστε να ανεβάσετε ένα screenshot από το δωρεάν και μικρό πρόγραμμα CrystalDiskInfo, (ανοίγει σε νέο παράθυρο και κατεβαίνει αυτόματα), το οποίο δείχνει την επιλογή Health Status στο πράσινο πλαίσιο αλλά και η ένδειξη total host writes στη δεξιά πλευρά. Ένα απλό παράδειγμα μπορείτε να δείτε παρακάτω.

[img_alt=Έχετε κάνει τη μετάβαση σε SSD; Και εάν ναι, πόση διάρκεια ζωής απομένει στο drive σας;]http://www.hwbox.gr/members/2195-albums625-picture51616.jpg[/img_alt]

Edited by MetallicGR
Link to comment
Share on other sites

Ας κάνω την αρχή!

Το drive που έχω χρησιμοποιήσει περισσότερο είναι ένα Kingston HyperX 120 GB που χρησιμοποιείται σχεδόν δύο χρόνια στο κύριο PC και επιτελεί κυρίως δουλειές γραφείου. Έχει γραφεί περίπου 53 φορές στο σύνολο της χωρητικότητάς του (6364 GB), ενώ είναι up and running 394 ημέρες.

Σε μέσο όρο λοιπόν 16 GB/day εγγραφές.

Remaining Life: 100%

3782-albums654-picture51630.PNG

Edited by chris2005dim
Link to comment
Share on other sites

[MENTION=3782]chris2005dim[/MENTION] εάν κατάλαβα καλά έκανες τις ώρες λειτουργίας δια 24 για να βγάλεις τις ημέρες

που σε εμένα είναι 1045 ώρες / 24 = 43,5 ημέρες και μετά τα GB (Total Host Writes) δια τις ημέρες

δηλαδή σε εμένα 1484GB/43,5ημέρες = 34GB την ημέρα?

PS Αυτός είναι ο SSD του γραφείου και είναι εγκατεστημένος από αρχές Απριλίου σε αυτό το PC.

5-albums76-picture51634.jpg

Edited by GoriLLakoS
Link to comment
Share on other sites

Ο μικρός που μπήκε πρόσφατα (αφού τα έφτυσε ο Vector 150)

730-albums470-picture51643.JPG

Και ο μεγάλος που τον έχω λίγο καιρό...

730-albums470-picture51644.JPG

O μικρός θα αλλαχτεί σύντομα με έναν της προκοπής αρκεί να βρω χρόνο:

730-albums470-picture51645.JPG

Link to comment
Share on other sites

Τους Vertex 4 τους έχω σε raid0 για το OS και όλα τα προγράμματα πλην παιχνιδιών. Τον evo τον έχω για games drive.

Οι vertex 4 κανονικά ήταν OS drives σε 2 διαφορετικά συστήματα για 1-2 χρόνια επιπλέον, οπότε τα νούμερα και η φθορά μου φαίνονται λογικά.

ssds_1.png~original

Edited by GregEl
Link to comment
Share on other sites

εγω δε καταλαβα τι σημαινει ναι,θα επεκταθω..τον εχω ηδη,τι "θα επεκταθω"?

Το θα επεκταθώ αναφέρεται στο δεύτερο σκέλος της ερώτησης του poll, δηλαδή τη διάρκεια ζωής που απομένει στο drive, την οποία θα πρεπει να postάρει κανεις σε αυτο το θεμα.

Edited by chris2005dim
Link to comment
Share on other sites

Έχω κάνει μετάβαση απο το 2009 με έναν Intel X25M 80gb και είδα το φως το αληθινό.

Μετά ο μλκς έκανα υποβάθμιση στον Samsung evo 840 120gb που ναι μεν δεν έχασε απο διάρκεια ζωής ακόμα (θα βάλω img αυριο) αλλά έχασε σε επιδόσεις. 50mb/s read/write. :hehe:.

Κάποια ssd drives δεν χάνουν μόνο διάρκεια με το πέρασμα του χρόνου αλλά και ταχύτητα, να συμπεριληφθεί στο πολλ περικαλώ! :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Απο το 2009 με εναν Crucial 128gb που έφυγε με το παλιο μηχανημα και μετα 840 EVO 120gb και 840 PRO 128GB στο τωρινο μηχανημα και ναι δεν έχω προβλημα.

Και οι 2 Sammy εχουν πανω απο 1000 μέρες ακόμη.

Στάλθηκε από το SM-G355HN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by STORM1978
Link to comment
Share on other sites

ΝΑΙ x 6 φορές... και για όλα τα ΠιΣιά που έχω, μέχρι και στο εταιρικό λάπτοπ...

ορίστε οι τρεις από τους έξι που έχω και είναι εύκολο να ποστάρω:

ssdslife.jpg

λείπουν ο intel 330 @ 120GB σε ενα ideapad U350 που έχω δανείσει σε συγγενικό μου πρόσωπο, ο 840EVO @ 120GB που έχω στο λαπτοπ της δουλειάς, και ένας intenso ΤΟP @ 120GB των 50? σε ένα ψοφίμι ΑΤΟΜ για την μικρή στο παιδικό δωμάτιο..

υγ. δώστε βάση στον 60άρη intel με το uptime των 2.5 χρόνων.. ήταν μέχρι πρόσφατα στο 24x7 μου και τον άλλαξα μόνο και μόνο γιατί δεν θα ήταν εύκολο να περάσω τα win10 πάνω του... τώρα βρίσκεται στο backup μηχανάκι του 24x7...

ssdslife.jpg

ssdslife.jpg

ssdslife.jpg.51278b2669c6d22811ae5a441f6

Edited by lyk
Link to comment
Share on other sites

Και μία από το drive στο HTPC. Δυστυχώς το CrystalDiskInfo δεν τον αναγνωρίζει...

730-albums470-picture51661.PNG

Και μία από το μικρό λάπτοπ στο σπίτι...

730-albums470-picture51662.PNG

Και μία από το παροπλισμένο Toshiba της γυναίκας (το τρίτο λάπτοπ του σπιτιού)...

730-albums470-picture51663.PNG

Με ένα από τα κορυφαία drives...

Edited by jax7480
Link to comment
Share on other sites

Είδες διαφορά στον Ατομ με/χωρίς ssd;;

Τον έβαλα με ταυτόχρονη εγκατάσταση win10... άρα δε έχω κοινή βάση σύγκρισης...

Ειχα δοκιμασει εγω καποτε SSD σε ατομ. Δινει αλλον αερα αν και ο SSD υπολειτουργει.

γι'αυτό και επέλεξα ότι φτηνότερο - απλούστερο βρήκα σε SSD, θεωρώ ότι δεν άξιζε να μπει κάτι καλύτερο καθώς δεν θα το εκμεταλλευόταν...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now