Astalavista

inno3D iChill Geforce GTX 980Ti X3 Ultra Review: The silver power

Recommended Posts

Eπειδη εχω την καρτα στα χερια μου και εχω πολλες ενστάσεις απο το review. Σε πολλα σημεια (και στο θεμα της ψυξης) αλλα κυριως πανω στα νουμερα των benchmarks.

Ενα παραδειγμα, θα μπορουσατε να μου αναφέρατε πως βρήκατε τα fps στο project cars ?

Ο μονος ασφαλής τροπος για κατι τετοιο ειναι: (με την χρηση fraps)

- 1 αμαξι

- ιδια πιστα, καιρικες συνθηκες, ιδια ωρα διεξαγωγης αγωνα.

- 5 γυρους

- ιδια καμερα

- AUTO PILOT

Το κανατε ετσι ?

Edited by Sebastian
Link to comment
Share on other sites

Η μεθοδολογία στο Project Cars (βάζω μόνο τις επιλογές για το 1080p. Τα 1440/2160 έτρεξαν όπως το 1080 χωρίς msaa):

1080p 60Hz, high, AFx16, no, msaa, fxaa high, off, ultra x5, off, 1, off, high x2, no.

Το τεστ έγινε στη πίστα Bugatti, με McLaren P1, in-game ώρα 10:00, 21 αντίπαλοι με P1 και εμείς στη τελευταία θέση για extra load. Simulate στο on και η μέτρηση ξεκινά από τα πράσινα φώτα (fraps) και συνεχίζεται για 60 δευτερόλεπτα.

Η κάρτα έχει reference PCB (BIOS) γι' αυτό και πέφτει κάτω από την MSI σε πολλά τέστ (δεν είναι οι χρονισμοί). Όσο για τις θερμοκρασίες, η θερμοκρασία περιβάλλοντος ήταν 31 βαθμοί σε εμάς και παρ' όλα αυτά ήταν χαμηλότερες από την MSI λόγω του ευμεγέθους συστήματος ψύξης. Τις διαφορές τις παρατήρησες σε σύστημα με 4770K, 1866 CL11, 353,30, W764;

Link to comment
Share on other sites

Η μεθοδολογία στο Project Cars (βάζω μόνο τις επιλογές για το 1080p. Τα 1440/2160 έτρεξαν όπως το 1080 χωρίς msaa):

1080p 60Hz, high, AFx16, no, msaa, fxaa high, off, ultra x5, off, 1, off, high x2, no.

Το τεστ έγινε στη πίστα Bugatti, με McLaren P1, in-game ώρα 10:00, 21 αντίπαλοι με P1 και εμείς στη τελευταία θέση για extra load. Simulate στο on και η μέτρηση ξεκινά από τα πράσινα φώτα (fraps) και συνεχίζεται για 60 δευτερόλεπτα.

Η κάρτα έχει reference PCB (BIOS) γι' αυτό και πέφτει κάτω από την MSI σε πολλά τέστ (δεν είναι οι χρονισμοί). Όσο για τις θερμοκρασίες, η θερμοκρασία περιβάλλοντος ήταν 31 βαθμοί σε εμάς και παρ' όλα αυτά ήταν χαμηλότερες από την MSI λόγω του ευμεγέθους συστήματος ψύξης. Τις διαφορές τις παρατήρησες σε σύστημα με 4770K, 1866 CL11, 353,30, W764;

Λαθος εγινε το τεστ! Για αυτο τα νούμερα ειναι άλλα ντι άλλων...

Αν δεν μπορείτε να κάνετε ασφαλή τεστ καλύτερα να τρέχετε μονο Benchmarks (Valley, Heaven, 3D Marks) και In game Benchmarks οπως στα tomb raider, thief, mordor, batman arkham knight, metro last light redux και αφήστε τα άλλα.

Η Ιnno 3D εχει Reference PCB ΟΜΩΣ με 280watt tdp στο 100% και 300tdp στο 107% οταν το 980ti reference εχει στο 100% τα 250watt και στο 110% εχει 275watt! Που ειναι υπερ αρκετο για τους χρονισμους που εχει.

Edited by Sebastian
Link to comment
Share on other sites

Από την στιγμή που οι κάρτες stack-άρουν απολύτως φυσιολογικά, τι είναι αυτό που έχει γίνει λάθος [MENTION=950]Sebastian[/MENTION]? Τι είναι αυτό που θα έπρεπε να δούμε;

Edited by Astalavista
Link to comment
Share on other sites

Λαθος εγινε το τεστ! Για αυτο τα νούμερα ειναι άλλα ντι άλλων...

Αν δεν μπορείτε να κάνετε ασφαλή τεστ καλύτερα να τρέχετε μονο Benchmarks (Valley, Heaven, 3D Marks) και In game Benchmarks οπως στα tomb raider, thief, mordor, batman arkham knight, metro last light redux και αφήστε τα άλλα.

Η Ιnno 3D εχει Reference PCB ΟΜΩΣ με 280watt tdp στο 100% και 300tdp στο 107% οταν το 980ti reference εχει στο 100% τα 250watt και στο 110% εχει 275watt! Που ειναι υπερ αρκετο για τους χρονισμους που εχει.

120px-Webcomic_xkcd_-_Wikipedian_protester_cropped.png

Link to comment
Share on other sites

Το review ειναι fail. Γιατι εχετε κανει λαθος τα τεστ!

Δειτε και τα TDPs που μου τα φερατε σαν δικαιολογια! :hehe:

Η Ιnno 3d στο 100% out of the box εχει το μεγαλύτερο tdp. Απο αριστερά (evga ref, inno3d στο κεντρο και msi gaming δεξια)

image.jpg

Απλα να ειστε πιο προσεκτικoι στα review σας...

Τωρα καταλαβα γιατι ο gorilas μου ειχε προτεινει τα review του hwbox στα gpu section πριν μερικα χρονια! :hehe:

Edited by Sebastian
Link to comment
Share on other sites

Επιμένεις ότι έχουμε κάνει λάθος τα τεστ, αλλά συνεχίζεις να μην μας λες που ακριβώς και ποια είναι η πραγματικότητα στα νούμερα (αφού γνωρίζεις).

Για την ιστορία, οι κάρτες βγαίνουν απ το κουτί τους και μετρούνται έτσι όπως βγήκαν. Και η inno3D παίζει αρκετά MHz πιο κάτω σε σχέση με την MSI.

Link to comment
Share on other sites

Επιμένεις ότι έχουμε κάνει λάθος τα τεστ, αλλά συνεχίζεις να μην μας λες που ακριβώς και ποια είναι η πραγματικότητα στα νούμερα (αφού γνωρίζεις).

Για την ιστορία, οι κάρτες βγαίνουν απ το κουτί τους και μετρούνται έτσι όπως βγήκαν. Και η inno3D παίζει αρκετά MHz πιο κάτω σε σχέση με την MSI, συνεπώς και οι διαφορές είναι φυσιολογικές.

Link to comment
Share on other sites

Επιμένεις ότι έχουμε κάνει λάθος τα τεστ, αλλά συνεχίζεις να μην μας λες που ακριβώς και ποια είναι η πραγματικότητα στα νούμερα (αφού γνωρίζεις).

Για την ιστορία, οι κάρτες βγαίνουν απ το κουτί τους και μετρούνται έτσι όπως βγήκαν. Και η inno3D παίζει αρκετά MHz πιο κάτω σε σχέση με την MSI.

Διαβασε και θα καταλαβεις που εχει γινει το λαθος.

Συνεχίζετε τις ανακρίβειες παντως...

Η Inno 3d τρεχει τα games στα 1350-1360mhz/7200mhz με 280w tdp οταν η MSI στα 1370-1380mhz/7.100mhz με 250w tdp

Το μπουκαλι το τρωει πρωτη η MSI απο το tdp, out of the box.

Αν κρίνω από το Pcars και ολα τα αλλα δεν είναι valid. Σας είπα να τρέχετε in game benches απο games που εχουν.

Edited by Sebastian
Link to comment
Share on other sites

...που είναι το πρόβλημα σου να σε καταλάβουμε.

Οτι δεν βγάλανε την κάρτα που έχει, την καλύτερη κάρτα ever και το δώρο της Inno και της nVidia στην ανθρωπότητα και το gaming ; :hmmm:

Link to comment
Share on other sites

Ορέστη δεν νομίζω ότι βγάζουμε άκρη - και σε παρακαλώ να σταματήσεις με τους χαρακτηρισμούς σου αν δεν έχεις να αποδείξεις το αντίθετο.

Αν αμφιβάλλεις για το ποια είναι πιο γρήγορη κάρτα (απ' όσο καταλαβαίνω κατά την γνώμη σου θα έπρεπε να είναι η inno3D) , τότε δες το παρακάτω screenshot και ας αφήσουμε τις αερολογίες περί TDP κλπ.

inno3D iChill Geforce GTX 980Ti X3 Ultra

Imgur: The most awesome images on the Internet

MSI GTX 980 Ti Gaming 6G

Imgur: The most awesome images on the Internet

Δες το boost που φτάνει η πρώτη και αυτό που φτάνει η δεύτερη. Κανένα "μπουκάλι" από TDP δεν βλέπω στην MSI.

Edited by Astalavista
Link to comment
Share on other sites

Ορέστη δεν νομίζω ότι βγάζουμε άκρη - και σε παρακαλώ να σταματήσεις με τους χαρακτηρισμούς σου αν δεν έχεις να αποδείξεις το αντίθετο.

Αν αμφιβάλλεις για το ποια είναι πιο γρήγορη κάρτα (απ' όσο καταλαβαίνω κατά την γνώμη σου θα έπρεπε να είναι η inno3D) , τότε δες το παρακάτω screenshot και ας αφήσουμε τις αερολογίες περί TDP κλπ.

inno3D iChill Geforce GTX 980Ti X3 Ultra

Imgur: The most awesome images on the Internet

MSI GTX 980 Ti Gaming 6G

Imgur: The most awesome images on the Internet

Δες το boost που φτάνει η πρώτη και αυτό που φτάνει η δεύτερη. Κανένα "μπουκάλι" από TDP δεν βλέπω στην MSI.

1ον) Mα δεν μιλησα για μπουκαλι στην MSI. Εσεις ειπατε για τυχον μπουκαλι λογου του reference pcb στην Ιnno. Και σας λεω οτι η Ιnno εχει καλυτερο TDP out of the box!

Εστω σαν δεδομενα τα result απο το 3d mark 2011 που ειναι στο 5% μεταξυ τους. Δικαιολογει αυτο ?

image.jpg

Inno 3d απο 3D MARK 2011 -> http://www.3dmark.com/3dm11/10295981

ρολογια κατα το benchmark 1.355mhz και μολις περασει τους 60 βαθμους επεσε στα 1.340Mhz.

gpu score Inno 3d Ultra x3 -> 25.331 και MSI Gaming -> 25.754

Αλλα και παλι το προβλημα μου δεν ειναι τα benches αλλα ο τροπος που κανατε τα actual gameplay benches!

Edited by Sebastian
Link to comment
Share on other sites

1ον) Mα δεν μιλησα για μπουκαλι στην MSI. Εσεις ειπατε για τυχον μπουκαλι λογου του reference pcb στην Ιnno. Και σας λεω οτι η Ιnno εχει καλυτερο TDP out of the box!

Εστω σαν δεδομενα τα result απο το 3d mark 2011 που ειναι στο 5% μεταξυ τους. Δικαιολογει αυτο ?

image.jpg

Θα δωσω εικονα απο 3D MARK 2011 σε λιγο....

Βάση των χρονισμών δεν βλέπω η inno3D να έχει καλύτερο TDP.

Δεύτερον, η διαφορά στο 3DMark 11 είναι γύρω στο 8%. Αυτή η διαφορά μπορεί να επιβεβαιωθεί σχεδόν σε όλες τις μετρήσεις, αλλά ποτέ δεν μπορεί να είναι τελείως σταθερή. Αλλού θα είναι μεγαλύτερη και αλλού μικρότερη.

Τρίτον, λες συνέχεια ότι τα νούμερα είναι ότι να ναι (κάτι που σπιλώνει την εικόνα ολόκληρων των μετρήσεων), ενώ κοντοστέκεσαι στην μεγαλύτερη διαφορά που εμφανίστηκε μόνο σε ένα παιχνίδι. Κοιτάς το το δέντρο και χάνεις το δάσος!

Link to comment
Share on other sites

Seb εκεί στο Λονδίνο.. πηδάς καθόλου; Ή οι Εγγλεζες είναι τόσο απαισιες (που είναι) και ξεχαρμανιαζεις στο pc? :hehe:

Πού είναι το βρετανικό σου στυλ στους τρόπους;;

Kαλα ρε στο Λονδινο να βρεις Εγγλεζα ? Αυτες ειναι μειοψηφία εδω...

AC Unity (μπακαλονουμερα που λεγαμε)

image.jpg

Paris_Tuileries_Garden_Facepalm_statue.jpg

Edited by Sebastian
Link to comment
Share on other sites

Αν σου τρέχαν από τα μπατζάκια θα έπαιρνες ακριβότερη υλοποίηση και δεν θα κλαιγόσουν δικαιολογώντας για άλλη μια φορά την επιλογή σου.

Κάνε ένα review αντίστοιχο, θα βάζω το cpu μου σε διαφορετικές συχνότητες και θα σου λέω ότι τα κάνεις όλα λάθος :)

Link to comment
Share on other sites

Inno 3d απο 3D MARK 2011 -> NVIDIA GeForce GTX 980 Ti video card benchmark result - Intel Core i7-4790K,ASUSTeK COMPUTER INC. MAXIMUS VII HERO

ρολογια κατα το benchmark 1.355mhz και μολις περασει τους 60 βαθμους επεσε στα 1.340Mhz.

gpu score Inno 3d Ultra x3 -> 25.331 και MSI Gaming -> 25.754

Αλλα και παλι το προβλημα μου δεν ειναι τα benches αλλα ο τροπος που κανατε τα actual gameplay benches!

Μα εγώ δεν σου έδειξα το 11άρι για να δούμε την διαφορά στο σκορ, αλλά την διαφορά στα boost clocks που εξηγεί τις όποιες διαφορές.

Αλλά αν πιαστούμε στο 11άρι, αναιρείς τον εαυτό σου. Το δικό σου Graphics score επιστρέφει 25331 και το δικό μου 24584. Το οποίο γενικά επηρεάζεται από το υπόλοιπο σύστημα (δες physics και combined, βγάζεις 12Κ και το δικό μας 9Κ).

Συνεπώς στο δικό σου σύστημα η MSI θα έβγαζε παραπάνω graphics, οπότε η σύγκριση [δική σου inno3D] -> [δική μας MSI] είναι άτοπη.

facepalm1.jpg

Όσον αφορά την μεθοδολογία μας, τα αποτελέσματα δείχνουν γενικά συνέπεια, αλλά πάντα θα υπάρχουν εξαιρέσεις.

Link to comment
Share on other sites

Ενας που να γνωριζει πεντε πραγματα υπαρχει εδω μεσα ?

Η διαφορα στα boost clocks ειναι 40MHZ. Προφανως αναφερεσαι στα turbo clocks / actual gaming clocks. Που εκει η διαφορα ειναι 50mhz max.

Η Ιnno 3d που εχω παιζει 1340-1355 τα παντα και η MSI την υπολογιζω στα 1380Mhz out of the box.

Msi VS Inno 3d

image.jpg

Τωρα εαν εσυ με τα 50mhz max δικαιολογείς διαφορες, 15-20% και ειδικα στα παιχνίδια. Λυπάμαι...

Venisk εσυ μην πετάγεσαι και ασχολήσου με τα κρι κρι εκει κατω! Eιναι το μονο που ξερεις καλα :hehe:

...αμα ηθελα κατι τοπ δεν θα επερνα και παλι την MSI. Αλλα δεν με ενδιαφερει αυτο!

Edited by Sebastian
Link to comment
Share on other sites

Ενας που να γνωριζει πεντε πραγματα υπαρχει εδω μεσα ?

Η διαφορα στα boost clocks ειναι 40MHZ. Προφανως αναφερεσαι στα turbo clocks / actual gaming clocks. Που εκει η διαφορα ειναι 50mhz max.

Η Ιnno 3d που εχω παιζει 1340-1355 τα παντα και η MSI την υπολογιζω στα 1380Mhz out of the box.

Msi VS Inno 3d

image.jpg

Τωρα εαν εσυ με τα 50mhz max δικαιολογείς διαφορες, 15-20% και ειδικα στα παιχνίδια. Λυπάμαι...

Venisk εσυ μην πετάγεσαι και ασχολήσου με τα κρι κρι εκει κατω! Eιναι το μονο που ξερεις καλα :hehe:

...αμα ηθελα κατι τοπ δεν θα επερνα και παλι την MSI. Αλλα δεν με ενδιαφερει αυτο!

Σου έδειξα τα screenshot παραπάνω σχετικά με τα boost clocks. Η μια φτάνει τα 1330 και η δεύτερη τα 1430. Αν αυτό το υπολογίζεις max 50 MHz, τι να πω. Math done right.

Έχεις κολλήσει σε 2 συγκεκριμένα chart που δείχνουν τις μεγαλύτερες αποστάσεις και μου μιλάς συνεχώς για διαφορά 15-20%, ενώ τα υπόλοιπα αποτελέσματα του review δεν σε επιβεβαιώνουν και επίσης δεν το ισχυρίστηκα ποτέ ότι αυτή είναι η διαφορά τους.

Επιπλέον δεν καταλαβαίνω γιατί μου παραθέτεις συνέχεια το BIOS Tweaker. Έχεις την κάρτα στα χέρια σου η απλά κατέβασες ένα bios και το αναλύεις;

Ασε τα ποιος ξέρει και ποιος όχι, σου μιλάω με στοιχεία και συ μιλάς με υπολογισμούς και θεωρία.

Link to comment
Share on other sites

Παιζει η MSI 980Ti στα 1430Μhz out of the box καρφωτα ? ΨΈΜΑ ΤΕΡΆΣΤΙΟ! :hehe:

20150915_133256.jpg

Η Inno3d που εχω στα χερια μου παιζει 1355Mhz μεχρι τους 60 βαθμους και 1340mhz οταν περασει τους 60.

Oι MSI 980τι Gaming, out of the box τρεχουν στα 1370-1380mhz.

Σοβαρο review -> http://www.hardwarecanucks.com/forum/hardware-canucks-reviews/69855-msi-gtx-980-ti-gaming-6g-review.html

Edited by Sebastian
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now