Astalavista

inno3D iChill Geforce GTX 980Ti X3 Ultra Review: The silver power

Recommended Posts

Venisk εσυ μην πετάγεσαι και ασχολήσου με τα κρι κρι εκει κατω! Eιναι το μονο που ξερεις καλα :hehe:

:hehe: Άμα σου παίξει μια στο κώλο το κρικρι θα πάει η διαφορά μας στο 1000% και θα ησυχάσουμε κ εμείς από τις θεωρίες σου :hehe:

Βρες κάνα παλιότερο review με πιο παλιούς drivers γιατί δεν σε σώζει τίποτα...

Link to comment
Share on other sites

Αν κρίνω από το Pcars και ολα τα αλλα δεν είναι valid. Σας είπα να τρέχετε in game benches απο games που εχουν.

:hehe:

Κρίση μεγαλείου much? Μπορείς & είναι τέρμα εποικοδομητικό και ευπρόσδεκτο να προτείνεις αλλαγές στην μεθοδολογία των reviews, αλλά θα πρότεινα να συνειδητοποίησης λίγο ότι είσαι ακόμα ένας χρήστης και όχι η Marie Antoinette και να προσαρμόσεις ανάλογα το ύφος σου. Πόσο μάλλον που από το ερώτημά σου προκύπτει ότι μάλλον δεν γνωρίζεις κάποια βασικά πράγματα.

Ενας που να γνωριζει πεντε πραγματα υπαρχει εδω μεσα ?

Υπάρχουν, αλλά θα σου φανούν χρήσιμοι;

To ότι τα boost clock values του σχετικού table που είναι γραμμένα στο BIOS των καρτών με GPU Boost 2.0 είναι ορισμένα ώστε να εφαρμόζονται αναλόγως κατανάλωσης και θερμοκρασίας της κάρτας & το ότι αν βάλεις το ίδιο BIOS σε δύο ίδιες κάρτες με διαφορετικά ASIC θα πάρεις διαφορετικά παρατηρήσιμα (gpuz) boost clocks το γνωρίζεις; Το ότι το ASIC της κάρτας επηρεάζει την παρατηρούμενη κατανάλωση σε load; Επομένως - και βγάζοντας απ' έξω τις θερμοκρασίες χάριν παραδείγματος - ότι μία 980 Ti με χαμηλό ASIC τρώει power throttling @ 1300 @ 250w limit, ενώ μία άλλη με υψηλότερο ASIC, πάλι limited @ 250w και με το ίδιο clock table KAI δεν τρώει power throttling ΚΑΙ της μένει tdp για να περάσει και στο επόμενο boost core clock value είναι σαφές;

Αν ναι, δεν τους χρειάζεσαι αυτούς που γνωρίζουν πέντε πράγματα και μπορείς να καταλάβεις μόνος σου που κάνεις το λάθος στην συλλογιστική σου. Υποθέτεις ότι τα δύο chip δίνουν ίδιες καταναλώσεις στα ίδια clocks και το πράμα πάει south από εκεί και πέρα...

Edited by caution
Link to comment
Share on other sites

Τα turbo clocks εξαρτώνται από ASIC, TEMPS, TDPs τα ξερω απο οταν εφαρμόστηκαν. Αυτά οχι σε μενα αλλα στα ασχετακια...

Caution η inno3d εχει 280w tdp out of the box. Η MSI εχει 250w tdp.

Απλα ειναι τα πραγματα: H ΜSI 1430Mhz δεν παιζει με τιποτα και ειδικα με 70+ asic σε out of the box.

Επισης μια διαφορα 100mhz στον πυρηνα μετα βιας μπορει να δωσει 5% καθαρη αποδοση.

Εαν εχουμε το σεναριο που η μια καρτα παιζει με ASIC 90 και στους 50 βαθμους, και η αλλη με ASIC 50 στους 80 βαθμους. Και παλι διαφορες 15 και 20% δεν προκειται να δεις.

Κατεβαστε το review, φτιαχτε τα νουμερα ετσι οπως πρεπει και αφηστε τα αλλα....

Επισης δεν με ενδιαφερει εαν η πρωτη ειναι η MSI, τα ιδια θα ελεγα αν ηταν και η Inno3D μπροστα. Τα νουμερα ειναι λαθος και αυτο με ενοχλει....

Edited by Sebastian
Link to comment
Share on other sites

Αυτά οχι σε μενα...

Μακερώσει;

Ε αφού τα ξέρεις αυτά και ΔΕΝ ξέρεις τα ASIC των εν λόγω καρτών, πως βγάζεις πορίσματα ξάφνου-λιγομίλητε-φίλε μου;

Edited by caution
Link to comment
Share on other sites

:hehe: Άμα σου παίξει μια στο κώλο το κρικρι θα πάει η διαφορά μας στο 1000% και θα ησυχάσουμε κ εμείς από τις θεωρίες σου :hehe:

Βρες κάνα παλιότερο review με πιο παλιούς drivers γιατί δεν σε σώζει τίποτα...

:hehe: τα ξερεις καλα βλεπω!!! Το πιασες αμεσως....

Μακερώσει; :hehe:

Ε αφού τα ξέρεις αυτά και ΔΕΝ ξέρεις τα ASIC των εν λόγω καρτών, πως βγάζεις πορίσματα ξάφνου-λιγομίλητε-φίλε μου;

Οχι βρε...

Σου ξανα λεω το πιο μπανανα ASIC με το καλύτερο ASIC, την μια να την τεσταρες στην Αφρικη και την αλλη στην Αντάρτικη, τετοιες διαφορες δεν θα εβλεπες....Tdp δεν ακουμπαω γιατι εχει ενα αερα 30w η Inno.

Βασικα στο Pcars το παραδεχτηκατε και μονοι σας οτι εχετε κανει λαθος εμμέσως με τον τροπο του game testing.

Σας ειπα πως θα το τεσταρεις....Κανε το και ελα πες μου...

Edited by venisk
Link to comment
Share on other sites

3682-albums671-picture52517.png

3682-albums671-picture52482.png

3682-albums671-picture52491.png

3682-albums671-picture52496.png

3682-albums671-picture52492.png

3682-albums671-picture52493.png

Που το είδες το 15-20%?

Θες να μετρήσω ξανά τα "φάλτσα" αποτελέσματα (δυο έχω βρει μέχρι στιγμής)? Γιατί για τα παραπάνω δεν έχω κανέναν λόγο να κατεβάσω το review. Αλλά να τα ξαναμετρήσω. Τι θα αλλάξει;

Νομίζω το ξεχειλώσαμε γιατί προσπαθείς να βγάλεις από την μύγα ξύγκι.

Link to comment
Share on other sites

Οχι βρε...

Σου ξανα λεω το πιο μπανανα ASIC με το καλύτερο ASIC, την μια να την τεσταρες στην Αφρικη και την αλλη στην Αντάρτικη, τετοιες διαφορες δεν θα εβλεπες....Tdp δεν ακουμπαω γιατι εχει ενα αερα 30w η Inno.

30 watt διαφορά δεν είναι αρκετή για να "καταπιεί" σε boost clocks ένα πιο low leakage κομμάτι στην πράξη Sebastian. Όχι επειδή το λέει ο caution στο x forum, αλλά επειδή τέτοια και μεγαλύτερα variations υπάρχουν στις στιγμιαίες καταναλώσεις, από κάρτα σε κάρτα.

Tώρα, το πόσο "γραμμικά" περνάει ένα % διαφοράς clock στα fps ενός game engine, ποια και πόσα frames κάνει drop ο driver όταν πέφτουν τα clocks και αλλάζει η σειρά και ο ρυθμός των έτοιμων frames στο framebuffer (η απαρχή του shuttering) είναι αρκετά σύνθετο θέμα και είναι υπεραπλούστευση να το προσεγγίζεις με απλή μέθοδο των τριών.

Αυτά :)

Link to comment
Share on other sites

Auτες ειναι λογικες διαφορες...

Οταν ανεβαίνει ενα review απο την αρχη θα πρεπει να ειναι σωστο. Ειπα που εχω ενστασεις (πχ Pcars, AC Unity) δεν τα ειδα και ολα....

seb test

Ο μονος ασφαλής τροπος για κατι τετοιο ειναι: (με την χρηση fraps)

- 1 αμαξι

- ιδια πιστα, ιδιες καιρικες συνθηκες, ιδια ωρα διεξαγωγης αγωνα.

- 5 γυρους

- ιδια καμερα

- AUTO PILOT

your test

Το τεστ έγινε στη πίστα Bugatti, με McLaren P1, in-game ώρα 10:00, 21 αντίπαλοι με P1 και εμείς στη τελευταία θέση για extra load. Simulate στο on και η μέτρηση ξεκινά από τα πράσινα φώτα (fraps) και συνεχίζεται για 60 δευτερόλεπτα.

λαθος, λαθος, λαθος σκεπτικο! Θα οδηγηθεις σε εσφαλμενα αποτελεσματα απο χερι!

Γιατι ?

Λετε για EXTRA LOAD σε bench test με προσθεση αστάθμητου παράγοντα -> Ποιος σας ειπε οτι σε ενα review μας ενδιαφερει τετοιο EXTRA LOAD οταν θα δημιουργήσει πρόβλημα στο αποτέλεσμα του τεστ ? Σκοπος ειναι η αξιοπιστία του...

Τα actual gaming test πρεπει να γινονται πολυ προσεκτικα, γι αυτο καλυτερα το πιο safe ειναι να αποφευγονται.

Σχετικα με την Ιnno 3d που εχω

Eχει 69 asic και 1.19v stock ταση που της δινει 1355mhz core και οταν περασει τους 60 βαθμους η καρτα κανει throttle σε 1.18v ταση και 1.340mhz core με την μνημη να παραμενει 7.200mhz.

Που το είδες το 15-20%?

Νομίζω το ξεχειλώσαμε γιατί προσπαθείς να βγάλεις από την μύγα ξύγκι.

View image: 12

Edited by venisk
Link to comment
Share on other sites

Το great success σε αυτή την υπόθεση είναι οτι η nvidia κατάφερε να κάνει 2 ίδιες κάρτες που θα τις πάρεις δίπλα δίπλα από το ράφι, της ίδιας εταιρίας και των ίδιων χαρακτηριστικών που θα τις βάλεις στο ίδιο σύστημα και στα ίδια προγράμματα, να έχουν διαφορετικές συχνότητες λειτουργίας..

Link to comment
Share on other sites

Το great success σε αυτή την υπόθεση είναι οτι η nvidia κατάφερε να κάνει 2 ίδιες κάρτες που θα τις πάρεις δίπλα δίπλα από το ράφι, της ίδιας εταιρίας και των ίδιων χαρακτηριστικών που θα τις βάλεις στο ίδιο σύστημα και στα ίδια προγράμματα, να έχουν διαφορετικές συχνότητες λειτουργίας..

Γιατί αν πάρεις δύο ίδια τάπερ από τον Σαρακάκη, πηγαίνουν κοπιο ρε Nickzzz;

Το ήθελες το car analogy σου :hehe:

Link to comment
Share on other sites

μήπως παίζει και ο παράγοντας ψήκτρα κτλ κτλ??? η διαφορές είναι μέσα στα όρια του ούτε καν του στατιστικού λάθους που να σου πω και σαν gamer με τις 10δες μετράω τα ΦΠΣ τώρα εσείς αν κρίνετε μια κάρτα σε ριβιου από το ASIC και τα TDP του custum με το reference τότε οκ βάλε και multiplayer FPS για να μετράς και την πάστα που έχει η κάρτα σου... τέλος πάντων... ένα πράγμα ξέρω άμα πιστεύω ότι έχει κάποιος λάθος τραβάω και ένα βίντεο με το πως και τι και που γράφω μια σωστή πρόταση χωρίς μου του σου ξου και λέω αυτή είναι η γνώμη μου..

τώρα αν το καναρινάκι μου είναι πιο μεγάλο από το παπαγαλάκι σου υπάρχει και το ΠΜ.

Θενκ γιου ιν αντβανς

ΑΟΥΤ.

Link to comment
Share on other sites

Κοιτάξτε τι συνήχηση έχουν φέρει οι κάρτες της nvidia, μια είναι η λύση, ριζοσπαστική Αti, πάμε όλοι μαζί να διώξουμε το κατεστημένο!

Λέμε όχι στα tpd limits

Λέμε όχι στα pw throttles

Λέμα όχι στα boosts clocks

Λέμε όχι στα crapworks

Λεμε όχι στα 3.5Gb+0.5 Ram fiasko

Λέμε όχι στα physx sovraka

Λέμε όχι σε καμμένα εγκεφαλικά κύτταρα..

20 χρόνια σου χουν φάει το μεδούλι, ήρθε η ώρα της αλλαγής, ήρθε η ώρα να σπάσει το απόστημα, ήρθε η ώρα να φύγει το κατεστημένο ετών,

Ati με async compute και έχεις το κεφάλι σου ήσυχο, τελειώνουμε μια και καλή με το παλιό, λεμε ναι στο νεο! ¨:P

Link to comment
Share on other sites

Κοιτάξτε τι συνήχηση έχουν φέρει οι κάρτες της nvidia, μια είναι η λύση, ριζοσπαστική Αti, πάμε όλοι μαζί να διώξουμε το κατεστημένο!

Λέμε όχι στα tpd limits

Λέμε όχι στα pw throttles

Λέμα όχι στα boosts clocks

Λέμε όχι στα crapworks

Λεμε όχι στα 3.5Gb+0.5 Ram fiasko

Λέμε όχι στα physx sovraka

Λέμε όχι σε καμμένα εγκεφαλικά κύτταρα..

20 χρόνια σου χουν φάει το μεδούλι, ήρθε η ώρα της αλλαγής, ήρθε η ώρα να σπάσει το απόστημα, ήρθε η ώρα να φύγει το κατεστημένο ετών,

Ati με async compute και έχεις το κεφάλι σου ήσυχο, τελειώνουμε μια και καλή με το παλιό, λεμε ναι στο νεο! ¨:P

Και πρεπει να φορτωθούμε την ΑΤΙ ? :hehe:

Με 2-3 αλλαγες στο bios και παιζει πενα η καρτα... γι αυτους που γουσταρουν πριν Kepler εποχη!

Ολες τις καρτες τις μαιμουδευω με βαση τα γουστα μου. (πχ 2χ580gtx, 690gtx, gtx titan, 2x780gtx DCUII, 2x970gtx και τωρα την 980Ti)

...και ενα Valley απο το αρχειο με stock bios να μοιράζει σακουλες! Οι μνήμες ειναι artifact free εως τα 8.500mhz

http://postimg.org/image/6i9mkip71/

View_image_00000.jpg

...για δωσε ενα valley με την MSI πριμαντόνα Venisk :hehe:

Edited by Sebastian
Link to comment
Share on other sites

Γιατί αν πάρεις δύο ίδια τάπερ από τον Σαρακάκη, πηγαίνουν κοπιο ρε Nickzzz;

Το ήθελες το car analogy σου :hehe:

Αν μπορέσεις να κρατήσεις όλες τις συνθήκες ίδιες, πιστεύω μπορείς να πάρεις κοντινά αποτελέσματα.*

Αν κάτι παρόμοιο έκανε η intel/amd στους επεξεργαστές μάλλον θα είχε πέσει το μισό internet την επόμενη μέρα. Φαντάζεται κανείς να έλεγε η intel o 4790k παίζει turbo boost ανάλογα με το binning και μπορεί να έχεις από 4,2 ως 4,5 όπως κάτσει στο κομμάτι, 5960X, ε μπορεί 3,3 μπορεί και 3,5GHz όπως την βρίσκει ο επεξεργαστής; Στην amd δε, πιστεύω θα είχε γίνει απόλυτος χαμός αν έκανε κάτι τέτοιο και θα διαβάζαμε τα απίστευτα. Από την άλλη με την nvidia όλα χαλαρά δεν έγινε και κάτι έτσι λειτουργεί το turbo μας (αν και φαντάζομαι οτι τέτοιες εξυπνάδες δεν θα κάνει στις tesla/quadro που τις αγοράζουν με τα φορτηγά για supercomputers αλλά και πάλι ποτέ δεν ξέρεις)... Όταν στους άλλους είναι 100% προβλέψιμο, min-max, TDP limits κ.τ.λ στην nvidia ρίχνουμε ζάρι να δούμε τι θα κάτσει.

*

Η ένστασις εδώ είναι ότι πάλι συγκρίνουμε το τελικό προϊόν, Type R, με ένα υποσύστημα (gpu) του τελικού προϊόντος (pc). Για εμένα, πρέπει να δούμε τους 2 κινητήρες σε engine dyno π.χ. Και πάλι οι εταιρίες, ενώ έχουμε να κάνουμε με μηχανικά συστήματα με το variation που έχουν, δεν σου λένε, ε το type R θα παίζει από 280-320 άλογα ανάλογα με το τι κομμάτι πήρες, 228kW :shifty: όλα.

Τέλος πάλι για την σύγκριση κινητήρων/αυτοκινήτων VS pc parts που δεν μου αρέσει, η gpu, το συγκεκριμένο κομμάτι, είτε σπίτι σου την μετρήσεις, είτε στο HwBox lab, είτε στην Αμερική, αν τα ρεύματα είναι σωστά, η θερμοκρασία δεν είναι της κόλασης και το υπόλοιπο pc λίγο πολύ το ίδιο, φαντάζομαι ελάχιστες διαφορές θα δεις, δεν επηρεάζει π.χ. η θερμοκρασία αν δεν είναι εκτός ορίων, τις πράξεις μέσα στην gpu (φαντάζομαι). Τον ίδιο κινητήρα πάλι, να τον στήσεις σε 3 διαφορετικά labs, τρεις διαφορετικές μετρήσεις θα πάρεις, γιατί πραγματικά τα πάντα επηρεάζουν το αποτέλεσμα (θερμοκρασίες, πιέσεις, υγρασία, καύσιμο[ακόμα και με ίδιο RON υπάρχει διαφορά π.χ.], λάδια, υπόλοιπα μηχανικά συστήματα που συνδέεις πάνω, κ.τ.λ γιατί πραγματικά όλα αυτά επηρεάζουν την καύση (και για αυτό δεν θα δούμε σύντομα εμπορικό HCCI).

:)

Link to comment
Share on other sites

- Συνολικα το review ειναι ωραιο (εφετζιδικο) αλλα πασχει και σε πολλα (στην ουσια). Οπως τα νουμερα σε καποια bench δεν ειναι σωστα... δειτε τις μεθοδους in game actual benchmark για πιο valid αποτελεσματα και να διπλοτσεκαρετε οταν βλέπετε χτυπητές διαφορες που δεν στεκουν.

- Επισης οι καρτες πρεπει να παιζουν σε bench table και σε συγκεκριμενη θερμοκρασια δωματιου out of the box (επιλέγουμε 22-24 βαθμους).

Δεν εφαρμοζω αλγεβρα για να βγαλω temps :hehe:. Γιατι οι temps επιρεαζουν και το turbo ρολοι.

- Eπισης εικονες απο τα gfx sets του καθε παιχνιδιου σε καθε σελίδα με το ανάλογο παιχνιδι.

Oταν γινεται το reveiw θα πρεπει και ο αλλος που ειναι στο ΣΠΙΤΙ του να μπορει να βαζει τα ιδια sets και να βλεπει συγκρίνει - αποτελέσματα.

ΑΠΛΑ ΜΕ ΤΟ REVIEW ΣΑΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ

Γενικα θελω να πω more καλα λογια, αλλα βλεπω κραχτες αδυναμιες και ασάφειες....

Αυτο που μου αρεσε (απο τα λιγα) ηταν οι φωτογραφιες με την καρτουλα (με το τριώροφο αλλα και γυμνη) !

Edited by Sebastian
Link to comment
Share on other sites

να σας πω εμένα που δεν μ'αρέσουν τα turbo κατι σε ατμόσφαιρα έχουμε?

nano

Ενα απο τα πολλα bios που τις εφτιαξα :hehe: base, boost, turbo ίδιο!

View image: 3

Προσοχη οταν ακυρωνεις το turbo ρολοι τοτε χανεις performance στα benchmarks (500 ποντους σε 3d mark 11 κ.α). Στα games benches απο οσο ειδα οχι. Εχει να κανει με τον driver της Nvidia.

Το καλυτερο ειναι να μην πειραζεις τα base, boost αλλα μονο το turbo. Oριζεις το turbo οπου εσυ γουσταρεις και ακυρωνεις ολα τα throttle απο την αλλη!

3D CLOCKS -> 1443mhz/7.800mhz

1.2v ταση stable

350w tdp 100%

no temp/voltage/tdp throttle

image.jpg

....μπορεις να δωσεις ταση και μεχρι 1.28v αλλα δεν αξιζει!

Edited by Sebastian
Link to comment
Share on other sites

...για δωσε ενα valley με την MSI πριμαντόνα Venisk

Όταν τρέξεις το valley χωρίς πουστιές ευχαρίστως, δεν γίνεται να βγάζω 31min και εσύ 45 και βάζοντας το nv inspector και 2 πράγματα να πηγαίνουν 44!

Link to comment
Share on other sites

ΨΕΥΤΙΕΣ ΜΕ ΤΑ 1430Mhz της Gaming οut of the box !!!

http://www.hardwarecanucks.com/forum/hardware-canucks-reviews/69855-msi-gtx-980-ti-gaming-6g-review.html

One thing to take into account is the frequencies listed above are for MSIʼs so-called OC Mode which is what the Gaming 6G runs at when itʼs installed with accompanying software. Meanwhile Gaming Mode with a 1140MHz Base Clock is the default frequency.

Τα μαμα ρολογια της MSI 980ti ειναι τα GAMING ρολογια δηλαδη:

-> BASE 1140mhz

-> BOOST 1.228MHZ

Memory 7.010mhz

με 250w

Inno 3d Ultra x3

-> BASE 1.152mhz

-> BOOST 1.240MHZ

Memory -> 7.200mhz

με 280w

Οταν η ΙNNO 3D ερχεται με καλυτερο boost, +30w στο 100%, ταχυτερη μνημη και καλυτερο συστημα ψυξης.

Αλλα την βγαλατε και χειροτερη! Well done! :hehe: :hehe:

Όταν τρέξεις το valley χωρίς πουστιές ευχαρίστως, δεν γίνεται να βγάζω 31min και εσύ 45 και βάζοντας το nv inspector και 2 πράγματα να πηγαίνουν 44!

[/b]

Παρτην πετα την....και ψαξε κανενα κρι κρι!

θέλω να μου πεις αυτό το 350 TDP που λες συνέχεια πως το υπολογίζεις... ? και όπως λες με στοιχεία και φώτος όχι με θεωρίες του χάους και υποθέσεις.

350w εννοω...

Edited by venisk
Link to comment
Share on other sites

350w εννοω...

το τι εννοείς με το τι ισχύει στην πραγματικότητα έχει μεγάλη διαφορά... Τόση ώρα μιλάς για ΒΙΟΣ και ιστορίες και το μόνο που κάνεις είναι να μιλάς για πράγματα που πάλι δεν επαληθεύεις.... τα 350 WATT ή TDP που λες πως τα βγάζεις..... περιμένω.... θέλω μια φώτο από βατόμετρο που να μου δείχνει 350..... και επίσης θέλω να δω μέσω του msi afterburn σε βιντεάκι όλα αυτά που λες... γιατί τόσο καιρό διαβάζω αυτά που λες και εδώ και αλλού και νόημα δεν βγάζουν... Αν ο γορίλλας σου πρότεινε κάτι καλό θα ήταν να το συζητάς εκ του προσωπικού. Στο θέμα μας πάλι... Αν δεν σου αρέσει η δουλεία κάποιου θα σου πρότεινα την άποψη αυτήν να την κρατήσεις πάλι εκ του προσωπικού γιατί Φανμποϊσμοι στα ρεβιου και ιστορίες γιατί έτρεξε το cars στην τελευτέα θέση και όχι στην πρώτη και γιατί βγάζει 4 ΦΠΣ λιγότερα ή περισσότερα δεν απασχολούν κανέναν... Τώρα μπορώ με 10000 τρόπους με τα default ρολόγια να σου βγάλω 20 διαφορετικά αποτελέσματα.. και χωρίς να πειράζω ΒΙΟΣ και χωρίς να διαφημίζομαι οτι ξέρω να κάνω EDIT... Αν θεωρείς τον εαυτό σου ικανό που πιστεύω οτι το πιστεύεις... κάνε ένα ρεβιου εδώ μέσα να το δούμε και εμείς οι "ΧΑΖOI" μπας και μάθουμε κάτι...

οπότε όπως λένε και οι κοντοχωριανή σου Long story short.... ιδού η Ρόδος ιδού και το πήδημα... φόρεσε μας τα γυαλιά και πάσαρε σακούλα όπως λες και εσύ..

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now