Chris92

Ανεξηγητο προβλημα σε ram ddr3

Recommended Posts

Λοιπον ειχα αγορασει μεταχειρισμενες απο e-shop πριν απο 2 χρονια καποιες μνημες mushkin 3x2gb ddr3.Με το που αγοραστηκαν ,ετρεξα memtest και λειτουργουσαν αψογα χωρις errors.Ομως μου εκαναν δωρο αλλες μνημες καινουργιες,συνεπως οι mushkin αποθηκευτηκαν στην ντουλαπα και ξεχασα σχεδον την υπαρξη τους.Προχτες σε ενα ξεκαθαρισμα,τις βρηκα και ειπα να τις δοκιμασω.Κανενα ομως στικ δεν λειτουργει,χωρις ομως να χτυπαει το ηχειακι της μητρικης.Απλα δεν ποσταρει.Το διαγνωστικο πανελ της μητρικης κολλαει στο ραμ detection (κατι τετοιο).Καθαρισα τις επαφες τους,δοκιμαστηκαν σε αλλο πσ αλλα τπτ.Πως μπορει να χαλασαν ταυτοχρονα ολες,ενω ειχαν αποθηκευτει στην συσκευασια τους,χωρις υγρασια κλπ.Σας εχει τυχει τπτ παρομοιο?

Edited by venisk
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να θέλουν παραπάνω ρεύμα για να δουλέψουν..αν δλδ οι νέες δουλεύουν στα 1.5v οι παλιές δεν θα ποστάρουν καν αν θέλουν 1.65v. Ψάξε να μάθεις πόσο ρεύμα θέλουν οι munskin και πόσο οι νέες..

Link to comment
Share on other sites

Ξεχασα να το αναφερω ,εχω κανει clear cosmos,και παλι τπτ.Και ολες οι μνημες παλιες και καινουργιες παιζουν στα 1,65v.Παρολα αυτα εβαλα χειροκινητα τα volt έχοντας τις νεες πανω,και μετα κουμπωσα τις παλιες.Και παλι τπτ.

Δοκιμασα 1 στικ καθε φορα,αλλα δεν λειτουργησε κανενα

Edited by venisk
Link to comment
Share on other sites

Το σκεφτηκα και αυτο.Τις δοκιμασα στις εξης μητρικες:

,Asus maximus extreme

Asus p5e64 WS evolution

Gigabyte 990fxa ud3

Το εχω αποδεχτει οτι οι μνημες ειναι πλεον αχρηστες αλλα ρε γαμωτο τις ειχα πληρωσει ακριβα,και χαλασαν στα καλα καθουμενα!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχουν εγγύηση?

απο το e-shop σιγουρα οχι, λογικα θα εχουν εφορου ζωης απο τη Mushkin αλλα δεν εχω ξαναστειλει rma στο εξωτερικο,και δεν ξερω εξοδα αποστολης,ουτε την διαδικασια.

Περισσοτερο ανοιξα το θεμα,διοτι μου εκανε εντυπωση το γεγονος αυτο,και αν ειχατε ξανακουσει τπτ παρομοιο και καμια λυση επιδιορθωσης.

Link to comment
Share on other sites

Με απλό ταχυδρομείο όπου και να ναι Ευρώπη πάνε με καμιά 10ρια ευρώ..έξοδα να ρθουν πίσω θα ναι δικά τους..μίλησε τους να μάθεις..αφού δεν σου δουλεύουν σε καμία μητρική με αυτό έπρεπε να ξεκινήσεις το θέμα σου.

Link to comment
Share on other sites

Από eshop γιατί δεν έχουν?

Ήταν μεταχειρισμένες με 6 μήνες εγγύηση?

Εδώ δές κάτω κάτω: Support

η Mushkin ζηταει παραστατικο αγοράς οπωσδηποτε, ειδαλως πληρωνεις ενα fee για να αποδειξεις :hehe: οτι δεν τις έχεις κλέψει? :hehe:

για την αξια που εχουν οι συγκεκριμενες, δεν νομιζω να αξιζει....

αλλα κανε μια δοκιμη παλι, ισως να αλλαξανε την πολιτικη τους, αυτο ηταν το 2009

Link to comment
Share on other sites

η Mushkin ζηταει παραστατικο αγοράς οπωσδηποτε, ειδαλως πληρωνεις ενα fee για να αποδειξεις :hehe: οτι δεν τις έχεις κλέψει? :hehe:

για την αξια που εχουν οι συγκεκριμενες, δεν νομιζω να αξιζει....

αλλα κανε μια δοκιμη παλι, ισως να αλλαξανε την πολιτικη τους, αυτο ηταν το 2009

Από eshop γιατί δεν έχουν?

Ήταν μεταχειρισμένες με 6 μήνες εγγύηση?

Εδώ δές κάτω κάτω: Support

εχω κανονικα αποδειξη αγορας,απλα δεν εχουν εγγυηση απο το eshop διοτι αγοραστηκαν μεταχειρισμενες με μειωμενη εγγγυηση αν θυμαμαι καλα

Link to comment
Share on other sites

εχω κανονικα αποδειξη αγορας,απλα δεν εχουν εγγυηση απο το eshop διοτι αγοραστηκαν μεταχειρισμενες με μειωμενη εγγγυηση αν θυμαμαι καλα

E η Mushkin δεν γνωρίζει πως τις πήρες από το eshop.

Μπορείς να τους στείλεις αίτημα για RMA κανονικά στην Mushkin και αν το ψάξεις με ΕΛΤΑ και απλή αποστολή, δεν θα σου κοστίσει και τίποτα σημαντικό. Όλα αυτά αφού βεβαιωθείς ότι πράγματι οι μνήμες είναι νεκρές ε; :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now