Recommended Posts

( Wtf με το cpuz @ overclocking σελίδα; Ποια τάση κάνει report; )

Ναι, το read είναι τελείως off :hehe: Δεν γνωρίζω τον λόγο, αλλά παραδοσιακά στις giga το έχω παρατηρήσει αυτό το φαινόμενο!

Link to comment
Share on other sites

2η σελ, 3η φωτο: ειναι σωστη ?

Υστερα απο ενα γρηγορο διαβασμα:

Οι επιδοσεις της ειναι τοοοσο κοντα με αλλες μητρικες (δεν θα περιμεναμε και κατι αλλο)

που πραγματικα σε κανει αναρωτιεσαι:

ολα τα υπολοιπα features που εχει, ειναι ικανα να δικαιολογησουν τη τιμη της ?

Προσωπικα θα ελεγα οχι.

Δε παυει να ειναι παντως πανεμορφη !

Edited by E||hnas
Link to comment
Share on other sites

πάρα πολύ ωραίο review και board...αλλά η τιμή ειναι αλλού, ούτε το πιο καλό Χ99 δεν έχει τόσο!

Asrock X99 WS-E/10G | Skroutz.gr Υπάρχουν και πιο ακριβά ακόμα στο 2011 αλλά τουλάχιστον σε αυτήν την κατηγορία τα χρήματα μπορεί να δικαιολογούνται!!Στο Ζ170 με τίποτα..

Link to comment
Share on other sites

Μα στο 2011-3 υπάρχει ο 5960x!! Τα 600 ευρώ για τον 6700k δεν δικαιολογούνται ποτέ! Γενικά καμία τιμή πάνω από 400 ευρώ δεν έχει λογική στο μεσαίο chipset.

Από την στιγμή που υπάρχει κόσμος που βρίσκει ότι η τιμή είναι οκ, δεν καταλαβαίνω γιατί η τιμή δεν έχει λογική.

Για εμάς είναι ακριβή...

Αλλά αν θες να το δούμε και αλλιώς.

Rampage V Extreme 438 ευρώ

ASUS ROG Rampage V Extreme/U3.1 (90MB0JG1-M0EAY0) Preisvergleich | geizhals.eu EU

Σύμφωνα με την λογική σου η αντίστοιχη Ζ170 πρέπει να είναι πιο φθηνή...μάλλον όχι.

Maximus VIII Extreme 463 ευρώ

ASUS ROG Maximus VIII Extreme (90MB0LU0-M0EAY0) Preisvergleich | geizhals.eu EU

Άρα, το Ζ170 τελικά είναι πιο ακριβό από το Χ99 κατά ~30 ευρώ.

Πάμε να δούμε τώρα ποια μητρική είναι πιο κοντά σε features με την G1 Gaming.

MSI X99 Godlike 501 ευρώ

MSI X99A Godlike Gaming (7883-003R) Preisvergleich | geizhals.eu EU

Z170 G1 Gaming 522 ευρώ

Gigabyte GA-Z170X-Gaming G1 Preisvergleich | geizhals.eu EU

Άρα, η G1 Gaming είναι πιο ακριβή κατά 20 ευρώ από το αντίστοιχο Χ99 σε features mobo και 60 ευρώ από την M8E που έχει λιγότερα features. Δεν βλέπω κάποιο λάθος κάπου...απλά είναι ακριβή.

Link to comment
Share on other sites

Μα(Ν)γκες μου ούτε εγώ καταλαβαίνω την "δυσφορία" σας σχετικά με τις τιμές και τις συγκρίσεις με τα X99 Boards.

Αρχικά θα έκανα παράδειγμα με αμάξια αλλά ο [MENTION=4651]Nickzzz[/MENTION] και ο [MENTION=1152]caution[/MENTION] θα με κράξουν και δεν το κάνω.

Κατα δευτερον λοιπόν είναι το top προϊόν της Gigabyte στα Z170, είναι υπερφορτωμένο με ότι υπάρχει, είναι η ναυαρχίδα

της, κάνει branding και γουστάρει και ας μην πουληθεί ούτε ένα (που θα πουληθεί, αλλά λέμε τώρα)!

Όποιος θέλει Z170, ξεκινάνε στο skroutz από 115? (και μάλιστα είναι και ASUS :P), απλά μην μπερδέυουμε

την βούρτσα με την άλλη βούρτσα! Οι επιδόσεις είναι bounded στα chipset και στα bios και προφανώς όταν μια

μητρική έχει Z170, είτε έχει 50? είτε 1000? το performance θα είναι εάν όχι ίδιο, με μια απόκλιση της τάξης

του 2-3% σε Μ.Ο. σε όλα τα benchmarks που την δοκιμάζουμε.

Από εκέι και πέρα, ο καθένας μας είναι υπέυθυνος για την τσέπη του και κάνει ότι μα ότι θέλει!

Για εμένα καλά κάνει και έχει τέτοιο mobo στο Z170 και όχι στο X99 για τον απλό λόγο πως έχει μεγαλύτερη

διείσδυση στην αγορά ως chipset :)

Και για να κλείσω το ποστ μου επειδή θα σκάσω και θέλω να μου την πεί ο [MENTION=4651]Nickzzz[/MENTION] και ο [MENTION=1152]caution[/MENTION]

υπάρχει το Audi A1 Quattro που στην Ελλάδα είχε 90.000? και πουλήθηκε μόλις ένα από τα 333 που

παράχθηκαν ποτέ.

Εντάξει μην μου απαντήσετε, ξέρω ότι με 90.000? αγοράζεις οικογενειακή αμαξάρα ή γενικά ότι αμάξι θέλεις που

πιθανόν να είναι καλύτερο από ένα A1...γούστα είναι αυτά ;)

Link to comment
Share on other sites

Μα(Ν)γκες μου ούτε εγώ καταλαβαίνω την "δυσφορία" σας σχετικά με τις τιμές και τις συγκρίσεις με τα X99 Boards.

Αρχικά θα έκανα παράδειγμα με αμάξια αλλά ο @Nickzzz και ο @caution θα με κράξουν και δεν το κάνω.

Κατα δευτερον λοιπόν είναι το top προϊόν της Gigabyte στα Z170, είναι υπερφορτωμένο με ότι υπάρχει, είναι η ναυαρχίδα

της, κάνει branding και γουστάρει και ας μην πουληθεί ούτε ένα (που θα πουληθεί, αλλά λέμε τώρα)!

Όποιος θέλει Z170, ξεκινάνε στο skroutz από 115? (και μάλιστα είναι και ASUS :P), απλά μην μπερδέυουμε

την βούρτσα με την άλλη βούρτσα! Οι επιδόσεις είναι bounded στα chipset και στα bios και προφανώς όταν μια

μητρική έχει Z170, είτε έχει 50? είτε 1000? το performance θα είναι εάν όχι ίδιο, με μια απόκλιση της τάξης

του 2-3% σε Μ.Ο. σε όλα τα benchmarks που την δοκιμάζουμε.

Από εκέι και πέρα, ο καθένας μας είναι υπέυθυνος για την τσέπη του και κάνει ότι μα ότι θέλει!

Για εμένα καλά κάνει και έχει τέτοιο mobo στο Z170 και όχι στο X99 για τον απλό λόγο πως έχει μεγαλύτερη

διείσδυση στην αγορά ως chipset :)

Και για να κλείσω το ποστ μου επειδή θα σκάσω και θέλω να μου την πεί ο @Nickzzz και ο @caution

υπάρχει το Audi A1 Quattro που στην Ελλάδα είχε 90.000? και πουλήθηκε μόλις ένα από τα 333 που

παράχθηκαν ποτέ.

Εντάξει μην μου απαντήσετε, ξέρω ότι με 90.000? αγοράζεις οικογενειακή αμαξάρα ή γενικά ότι αμάξι θέλεις που

πιθανόν να είναι καλύτερο από ένα A1...γούστα είναι αυτά ;)

1. Η ένσταση είναι στο θέμα των επιδόσεων. Δεδομένου οτι ο 6700K και η μνήμη είναι που θα δώσουν τα νούμερα και όχι τόσο πολύ η μητρική όπως φαίνεται από τα τέστ είτε ?200 δώσεις είτε ?600, τα ίδια θα βγάλεις. Εκτός και αν πηγαίνεις για το μέγιστο OC και τα benches. Βέβαια έχει άλλα έξτρα που μπορεί να ενδιαφέρουν κάποιους. Επίσης δεν συγκρίνω τι παίρνεις με ?600 ή ?90.000 από διάφορες κατηγορίες αλλά συγκεκριμένα για το Z170. Εσύ το λες κιόλας. Αν το πάρεις θα το πάρεις για όλα τα άλλα.

2. To A1 το παίρνεις ολόκληρο δεν διαλέγεις τα κομμάτια που θες να έχει πάνω όπως γίνεται στα pc. Οπότε αν θες αυτόν τον κινητήρα αυτή τις επιδόσεις κ.τ.λ. δεν έχεις άλλες επιλογές και παίρνεις τελικό πακέτο. Στα pc συνήθως χτίζεις γύρω από έναν-δυο συγκεκριμένους επεξεργαστές με άπειρες επιλογές για αυτούς.

Εκτός από το epenis οτι έχει ένα όχημα περιορισμένης παραγωγής, τώρα υπάρχει και το S1 στα ?35Κ που μπορεί να το πάρει όποιος θέλει και ελάχιστη διαφορά θα έχει. Έκανε καλή αγορά αυτός ο ένας που το πήρε; Δεν ξέρω να πώ. Η μητρική αυτή δεν είναι περιορισμένης παραγωγής ή κάτι άλλο για να μπορούμε να κάνουμε την σύγκριση με το audi.

--------------------

Long story short, τι τιμή δεν αντικατοπρίζει τις επιδόσεις στα pc, όπως ίσως θα μπορούσε να πει κάποιος για τα αμάξια (stock).

:)

Link to comment
Share on other sites

Και στην αντίστοιχή asus η z170 είναι υπερβολική για έναν 4πύρηνο ότι και να έχει πάνω η μητρική.

Άλλο 600 ευρώ και άλλο 463! με 137 ευρώ αγοράζεις άλλο ένα z170 και πάλι επιμένω όμως ότι είναι πάρα πολλά.

Επίσης πόσο άκυρη είναι η σύγκριση με τα 500 ευρώ που κοστίζει η αντίστοιχη x99 με quad channel υποστήριξη για 6 και 8 core cpu, όλα μα όλα τα άλλα είναι δεύτερα.

Αδιαφορώ αν είναι gigabyte asrock msi asus, για οποιαδήποτε μητρική πέρα του κορυφαίου chipset θα έλεγα τα ίδια!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now