La_MoRt

APC UPS

Recommended Posts

950va είναι 480w φίλε μου..σίγουρα θα κάνεις την δουλειά σου αλλά δεν ξέρω μελλοντικά αν πας σε μεγαλύτερο cpu..πχ εγώ όταν είχα το sli με τις 570 1.5 χρόνο το ups ήταν απενεργοποιημένο..

Link to comment
Share on other sites

Τι θα πρότεινες για να έχω και μια κάλυψη σε περίπτωση μελλόντικής αναβάθμισης. Αν και όσο για το CPU όσο περνάνε οι γενιές μειόνεται και η κατανάλωση ή κάνω λάθος; Για μελλόντικα σκέφτομαι κάτι παρόμοιο με το σύστημα σου ή του ίδιου βελινεκούς, χωρίς τη κάρτα. Έχω σκοπό να μείνω με αυτή εφόσον το DX12 θα το υποστηρίξει και δεν έχω και monitor μεγαλύτερο απο 1080p.

Αν μπορείτε σας παρακαλώ μπορείτε να μου πείτε αν υπάρχει κάποια σχέση που υπολογίζεται πόσα VA χρειάζομαι;

Edited by La_MoRt
Link to comment
Share on other sites

Τελικά νομίζω πως θα καταλήξω σε κάτι τέτοιο να είμαι και 100% κομπλέ και να έχω και το κεφάλι μου ήσυχο σε μελλοντική αναβάθμιση. Μήπως ξερετε αν αυτά έχουν software για παρακολούθηση γιατί δε γράφουν κάτι;

https://www.skroutz.gr/s/6234081/APC-Back-UPS-1400VA-Schuko.html

Link to comment
Share on other sites

Να προτεινω να δεις κατι και σε EATON μερια.

Ειναι ενα κλικ κατω απο τα APC και αρκετα καλα.

Σε APC να κοιταξεις στη Smart σειρα, πιο ακριβα αλλα αρκετα καλυτερα απο τα απλα.

Πριν παρεις κατι παντως να κοιταξεις που κυμαινεται στο φουλ το pc σου, ωστε να μην

παρεις και καποιο που ειναι πολυ πανω απο αυτα που χρειαζεσαι. Και σε λεφτα, και

σε ρευμα θα γλυτωσεις.

Link to comment
Share on other sites

Τα κοίταξα λίγο και ευχαριστώ για τη πρόταση σου. Νομίζω όμως πως θα παω στα APC που είναι σταθερή αξία και θα πάω σε αυτό που είπα πιο πάνω. Δε μου χρειάζεται τόσο μεγάλο αλλά θέλω να έχω το κεφάλι μου ήσυχο και για μελλοντική αναβάθμιση. Ούτως ή αλλώ το UPS είναι σαν το τροφοδοτικό, σου μένει. Πρώτη αλλάγη είναι αυτή και έρχεται και το EVGA supenova 1000 P2 σιγά σιγά.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά κατέληξα σε αυτό: https://www.skroutz.gr/s/6234081/APC-Back-UPS-1400VA-Schuko.html

Ευχαριστώ για το χρόνο σας. Πάντως είναι τούμπανο και το software κάνει ότι θέλεις μέχρι και τη κατανάλωση που έχει ο υπολογιστής με χρονοδιάγραμμα που θα του ορίσεις εσύ σου λέει και αυτό μπορεί να στο μετατρέψει και σε λεφτά.

Link to comment
Share on other sites

Επώνυμο έτσι μπράβο, με το ρεύμα δεν είναι να παίζουμε! Κάπου το 2004 έσκασε η ασφάλεια ενός trust ups που είχα και έσκασε ένα ocz τροφοδοτικό 200 ευρώ..τους είπα ότι έσκασε μοναχό του και πήρα τότε το stacker 830..επικές eshop στιγμές :hehe: Τυχαίνουν στραβές και με τα επώνυμα αλλά τουλάχιστον έχεις το κεφάλι σου λίγο πιο ήσυχο!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now