MetallicGR

Σπάνε ρεκόρ οι πωλήσεις του iPhone 6S της Apple

Recommended Posts

[NEWS_IMG=Σπάνε ρεκόρ οι πωλήσεις του iPhone 6S της Apple]http://www.hwbox.gr/members/2195-albums497-picture35029.jpg[/NEWS_IMG] Από τις δημοφιλέστερες συσκευές που έχει λανσάρει ποτέ η γνωστή εταιρία του Κουπερτίνο.

Η επίσημη κυκλοφορία του smartphone της Apple την περασμένη εβδομάδα ήταν και η μεγαλύτερη που έχει ζήσει ποτέ η εταιρία και όπως ανακοίνωσε, τις πρώτες τρεις μέρες, πουλήθηκαν 13 εκατομμύρια συσκευές. Ο CEO Apple Tim Cook δήλωσε μάλιστα πως "οι πωλήσεις είναι φαινομενικές" και σε αυτό βοηθούν τα νέα χαρακτηριστικά όπως το Live Photos και η τεχνολογία 3D Touch. Επιπλέον, το iPhone 6S αναμένεται να κυκλοφορήσει σε 40 ακόμα χώρες συμπεριλαμβανομένης και της Ελλάδας στις 9 Οκτωβρίου, ενώ τα παραπάνω νούμερα πραγματοποιήθηκαν κατά το πρώτο κύμα πωλήσεων που έλαβε χώρα στις μεγαλύτερες αγορές του κόσμου, όπως της Κίνας και των ΗΠΑ.

Εκτός από τα νέα χαρακτηριστικά βέβαια του νέου iPhone, τις πωλήσεις φαίνεται πως δικαιολογεί και το βελτιωμένο hardware με τον A9 επεξεργαστή, ο οποίος είναι αρκετά ισχυρός, πλησιάζοντας σε επιδόσεις ακόμα και τον Core M του νέου Macbook σε ορισμένες δοκιμές, ενώ συνθλίβει τις συσκευές της Samsung μόνο στο single-core test του Geekbench.

[img_alt=Σπάνε ρεκόρ οι πωλήσεις του iPhone 6S της Apple]http://www.hwbox.gr/members/2195-albums570-picture52183.png[/img_alt]

Link to comment
Share on other sites

Θα το χτυπησεις μπομπα?

Όχι ρέι! Τι να το κάνω? Αφού έχω το 6.

Γενικά δεν είμαι τόσο gadgetάκιας όσο με κράζει ο [MENTION=1118]venisk[/MENTION].

Είχα το 3GS,μετά πήγα στο 5 που το στράβωσα και μετά πήγα στο 6 επειδή είχα στραβωμένο 5.

Δεν αλλάζω smartphones επειδή βγαίνει κάτι καλύτερο :P

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά μιας και αγόρασα πρόσφατα το 6 εχω να πω ένα πράγμα μονο

Δεν κολλάει πουθενά όσες εφαρμογές να εχω να τρέχουν απο πίσω!

Όποτε το 6S με 2GB Ram πιστεύω θα ειναι θηρίο!

Link to comment
Share on other sites

ΙΜΟ, κανείς δεν έχει πάρει στα σοβάρα το upgrade πρόγραμμα της Αpple. Αν πιάσει, μιλάμε για στάνταρ πωλήσεις σε κάθε iPhone. Μόνο σε USA at the moment though.

Σκέψου όταν θα το επεκτείνει και για MBpro κτλ. Θα σου πουλάει ας πούμε το "Air" πακέτο και θα έχει όλα τα φετινά Air με μία βαρβάτη συνδρομή. Αα και έτσι όπως τα πάει με το Α9 kai αφού έχει δικό της OS, mark my words, δεν θα κρατήσει τα intel για καιρό και στα μεγάλα της.

Link to comment
Share on other sites

Σκέψου όταν θα το επεκτείνει και για MBpro κτλ. Θα σου πουλάει ας πούμε το "Air" πακέτο και θα έχει όλα τα φετινά Air με μία βαρβάτη συνδρομή. Αα και έτσι όπως τα πάει με το Α9 kai αφού έχει δικό της OS, mark my words, δεν θα κρατήσει τα intel για καιρό και στα μεγάλα της.

Δύσκολο. Αν ήξερες τι λεφτά παίζονται και πόσα παίρνει η Apple για να βάζει Intel...δεν θα πήγαινα σε δική μου λύση γιατί αύριο βαράει μια επίθεση η Intel και το θάβει το chipάκι της Apple. Θα γίνει κάτι τέτοιο μόνο αν το θέλει η Ιntel. Money talks.

Link to comment
Share on other sites

Δύσκολο. Αν ήξερες τι λεφτά παίζονται και πόσα παίρνει η Apple για να βάζει Intel...δεν θα πήγαινα σε δική μου λύση γιατί αύριο βαράει μια επίθεση η Intel και το θάβει το chipάκι της Apple. Θα γίνει κάτι τέτοιο μόνο αν το θέλει η Ιntel. Money talks.

Πως να το θάψει το chipάκι ρε Σόφο η Intel; Δεν είναι open-source το MacOS, κλειδωμένους στο οικοσύστημα θα τους έχει τους πελάτες η Apple και η intel θα παλεύει με τα Windows 36 και τις φοβερές της επιδόσεις...

H Apple και παίρνει λεφτά για να βάλει Intel σήμερα & θα ξαναπάει σε δικό της chip. Μην ξεχνάς G4 κτλ δεν κώλωνε τότε που τα chip της υστερούσαν, θα κωλώσει τώρα που φαίνεται να έχει βρει την μαγική σάλτσα; Μια χαρά θα πάει σε δικά της chip και θα διπλασιάσει τα margin της (Money talks indeed) σε όλα τα laptop και οι "κλειδωμένοι" MACάδες θα γουστάρουν κιόλας και το 90% των non-enthusiast ούτε που θα καταλάβουν την μετάβαση!

Κοίτα ξανα τα bench κόντρα στο surface 3 pro. Φαντάσου ένα "διπλό" Α9 με αμολημένο TDP... Προβλέπω "reinvent CPU" και εδώ θα είμαστε και θα τα λέμε...

Edited by caution
Link to comment
Share on other sites

Και με τα Mac Pro τι θα κάνει που εκεί δίνει xeon κ.τ.λ.;

Τα Mac Pro έχεις προσέξει ότι πλέον τα αφήνει με τεράστιους upgrade cycles σαν να μην την νοιάζει ένα πράμα; Θυμάσαι πoιο είναι το προηγούμενο πριν από τον "σκουπιδοτενεκέ"; Excactly. Λογικά θα τα κρατήσει με Xeon, σιγά μην της κάνει ναζάκια η Intel... πάντως το ενδιαφέρον είναι σε iphone/ipad/macbook, τα άλλα είναι "δεινόσαυροι" χωρίς τζίρο. Και όλοι ξέρουμε τι κάνει η Apple στα "χωρίς τζίρο" ε XServe; :hehe:

Edited by caution
Link to comment
Share on other sites

Δύσκολο. Αν ήξερες τι λεφτά παίζονται και πόσα παίρνει η Apple για να βάζει Intel...δεν θα πήγαινα σε δική μου λύση γιατί αύριο βαράει μια επίθεση η Intel και το θάβει το chipάκι της Apple. Θα γίνει κάτι τέτοιο μόνο αν το θέλει η Ιntel. Money talks.

Σόφο η Intel είναι μεγαθήριο...αλλά όχι περισσότερο γνωστή από την Apple στον κύκλο των smartphones.

Οτι επίθεση και να κάνει θα της πάρει χρόνο και τα αποτελέσματα είναι αμφίβολα.

IMHO η apple κρατάει και το καρπούζι και το μαχαίρι σε αυτό το segment και παίζει όπως θέλει.

Συν ότι δεν έχει ανάγκη τα "λεφτά που παίζονται"...οπότε κάνει πάλι ότι θέλει!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ γελάω με το ότι υπάρχουν ακόμα 16GB μοντέλα. Η ίδια π@παριά 16gb από το iphone 3gs και από τότε οι τιμές του flash storage έχουν πέσει στο 1/4 τουλάχιστον;

Καλά οι τιμές δείχνουν το μονοπώλιο της apple. Τις βλέπω εγώ που πήρα Jolla 250 euro και είναι το ίδιο smooth και δεν ξέρω αν πρέπει να γελάσω ή να κλάψω.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά μιας και αγόρασα πρόσφατα το 6 εχω να πω ένα πράγμα μονο

Δεν κολλάει πουθενά όσες εφαρμογές να εχω να τρέχουν απο πίσω!

Όποτε το 6S με 2GB Ram πιστεύω θα ειναι θηρίο!

Νομίζω ότι σημαντικό ρόλο παίζει το λογισμικό εδώ γι αυτό δεν κολλάει με 2gb ram

Link to comment
Share on other sites

Για να μην λέμε μόνο τα καλά...τι έγινε apple; Οικονομία στην ποιότητα και στον έλεγχο;

Some iPhone 6s Processors Can Give 20 Per Cent Less Battery Life | Gizmodo Australia

Ε αναμενόμενο να γινόταν αυτό με δύο διαφορετικές εταιρίες για fabs...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now