MetallicGR

Τα Lumia 950 και Lumia 950XL της Microsoft εμφανίζονται στο διαδίκτυο

Recommended Posts

[NEWS_IMG=Τα Lumia 950 και Lumia 950XL της Microsoft εμφανίζονται στο διαδίκτυο]http://www.hwbox.gr/images/news_images/microsoft.jpg[/NEWS_IMG] Η Microsoft ανάρτησε τα smartphones στο ηλεκτρονικό κατάστημά της και ετοιμάζεται να τα ανακοινώσει και επίσημα σύντομα.

Τα δύο νέα smartphones προορίζονται για την high end αγορά όπως φαίνεται από τα specs που θα δούμε παρακάτω. Συγκεκριμένα το Lumia 950 έχει οθόνη 5.2 ιντσών ανάλυσης 2560x1440 και κάμερα 20MP με οπτικά μέρη της ZEISS για φωτογραφίες και βίντεο υψηλής ευκρίνειας. Στο εσωτερικό συναντάμε 32GB χωρητικότητας, επεκτάσιμη μέχρι τα 2TB. Το Lumia 950XL όπως δηλώνει και το όνομά του, είναι λίγο μεγαλύτερο, με οθόνη 5.7 ιντσών ίδιας ανάλυσης. Τα χαρακτηριστικά του θα είναι παραπλήσια με την απλή έκδοση και θα μοιράζονται την ίδια κάμερα αλλά και τον ίδιο αποθηκευτικό χώρο.

Οι συσκευές θα τρέχουν Windows 10 και σύμφωνα με τις φήμες που κυκλοφορούν λέγεται ότι η Microsoft θα λανσάρει παράλληλα και το Surface Pen ενώ και τα δύο θα φέρουν θύρες USB Type C. Βέβαια δε βλέπουμε τώρα για πρώτη φορά τα εν λόγω smartphones, καθώς είχαν διαρρεύσει μερικές εβδομάδες νωρίτερα.

[img_alt=Τα Lumia 950 και Lumia 950XL της Microsoft εμφανίζονται στο διαδίκτυο]http://www.hwbox.gr/members/2195-albums570-picture53538.png[/img_alt]

Link to comment
Share on other sites

Γιατί ο ρε κοπελι ??

απλα θα εισαι στο μικροτερο % της αγορας και χειροτερα οσο παει

...αν δεν βγαλει κατι τρελο η ms

και δεν εχεις και apps, κανεις (σχεδον κανεις) δεν γραφει για wp

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι ότι βγαίνει για Win 10 δουλεύει και στο Desktop και στο Phone. Μέσα στο 2016 που σκέφτομαι να αλλάξω κουνιστό πιστεύω θα έχουν βγει αρκετά Win 10 applications. Με Win 10 Desktop και να μπορώ να τρέχω τα ίδια apps και στο Phone είναι χάρμα.

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι ότι βγαίνει για Win 10 δουλεύει και στο Desktop και στο Phone.

Δεν ισχυει. Και να ισχυε, στο κινητο ΔΕΝ θες τα apps που εχεις στο Desktop, και το αντιστροφο,

και σε μερικες περιπτωσεις ΔΕΝ μπορεις κιολας να εχεις τα apps που εχεις στο κινητο, στο Desktop, και το αντιστροφο

...θα έχουν βγει αρκετά Win 10 applications.

αυτο που το βασιζεις? γιατι εγω βλεπω το ακριβως αντιθετο

ps. δεν μιλαω για metro style apps και τετοιες μπουρδες windows store πως το λενε...

Link to comment
Share on other sites

απλα θα εισαι στο μικροτερο % της αγορας και χειροτερα οσο παει

...αν δεν βγαλει κατι τρελο η ms

και δεν εχεις και apps, κανεις (σχεδον κανεις) δεν γραφει για wp

Ενω εσύ που έχεις εκατομμύρια εφαρμογές στην παλάμη σου νιώθες πιο γεμάτος δηλαδή..

Με αυτό εδώ το πραγματάκι..

AI3Vqkr.jpg

qdczfzl.jpg

Κάνω τα πάντα που έκανα σε Android..

Το σημαντικότερο..

Μπαίνω στο Hotmail μου!

Ακόμη μπορώ να μπω και στο Xbox και να χειριστώ

την κονσόλα από το κινητό η σε περιπτωση που μου έρθει

ενα Invite στο Halo και μαγειρεύω ρε παιδι μου να πουμε. να πατήσω

ένα Disinvite / Dislike / Disline. ή μήνυμα και να μου πούνε

Dallas εμπα μέσα αγόρι μου, τους απαντάω με το κινητό φίλε μίσο μην

μου καει η πατάτα και έρχομαι..

Μπαίνω Skype και μιλάω με την Μαμα.. και τον Μπαμπα..

Στελνω μηνύματα στα Whats Appια..

Μιλάω στα Viberια

Μπαίνω Instagram / Facebook / Twitter και δείχνω τι κάνω στην ζωη μου..

Μπαίνω στην GoPro που παραδόξος το Android έτρωγε Crash..

Και ακόμη δεν είναι Windows 10..

το 950XL το κοίταγα και εγώ αλλά 250 που έδωσα για κινητο/θηκες/μεμβράνες

δεν νομιζω να κάνει.. :hehe: για αυτό πήγα και σε αυτό και για δοκιμή πιο πολύ

γιατί δεν ήμουνα και εγώ σίγουρος να πω την αλήθεια..

Το κινητό έχει και άλλα πολλά που δεν τα έχω τσεκάρει ακόμα όπως κάμερα κτλπ..

Δεν έχει βέβαια Apps που θα ήθελα.. όπως Flickr / 500px / Youpic / Youtube σαν app..

Μπαίνεις μόνο από τον Browser και το καλύτερο όταν το κάνεις Minimize δεν σταματάει η μουσική :hehe:

Υπάρχουν μεν αλλά από Third Party.. όχι δηλαδή το Flickr από την Yahoo το 500px από 500px κτλπ..

Μεν μπορείς να κάνεις Login μέσα από το Browser (Πουθενα δεν σε σταματάει τίποτα)

Και το σίγουρο είναι ότι δεν νιώθω άδειος..

@Yoshi νο οφφενσε φίλος αλλά βρήκα το Comments διαβασα και παρακάτω αλλά λέω κάτσε να τα χώσω τώρα

που είμαι παρόν και μπορώ να εκφερω γνώμη..

Το σίγουρο που ξέρω οτι ο δρόμος που παει η Microsoft να διανύσει είναι πολύ δύσκολος και

δεν το κόβω να τα καταφερνει.. μακάρι να μείνει στάσιμη σε αυτό και να μην φουντάρει σαν την Blackberry για παράδειγμα..

Απλά να γίνει πιο βασική.. εκει που λενε αφου δεν θελετε Iphone θέλετε να πάμε σε Samsung? να πουνε και για τα λεφτά που

δίνεται υπάρχει και αυτό εδω το Windows από την Microsoft και μια χαρά θα πουλήσει..

AI3Vqkr.jpg

qdczfzl.jpg

AI3Vqkr.jpg

qdczfzl.jpg

AI3Vqkr.jpg.b0a125724ffc874af3a7c9ffd2e6

qdczfzl.jpg.2a611f87747f2ce96d13d9bfdcfd

Edited by venisk
Link to comment
Share on other sites

Δεν ισχυει. Και να ισχυε, στο κινητο ΔΕΝ θες τα apps που εχεις στο Desktop, και το αντιστροφο,

και σε μερικες περιπτωσεις ΔΕΝ μπορεις κιολας να εχεις τα apps που εχεις στο κινητο, στο Desktop, και το αντιστροφο

αυτο που το βασιζεις? γιατι εγω βλεπω το ακριβως αντιθετο

ps. δεν μιλαω για metro style apps και τετοιες μπουρδες windows store πως το λενε...

Πρώτον, μπορείς να συνδέσεις το Win 10 κινητό σου σε Monitor και να το κάνεις “desktop” με το Continuum για Windows 10 Phone.

Δεύτερον, με το Windows Universal Apps πλέον ότι καινούργια εφαρμογή βγαίνει για Windows 10 δουλεύει σε όλες τις πλατφόρμες των Windows 10 από κινητά, Tablets και Desktop.

[video=youtube;Sc1efHpPIVo]

Edited by Aten-Ra
Link to comment
Share on other sites

Έχω εδώ και 1 χρόνο Windows Phone, και μάλιστα 7 και δεν έπαιρνε αναβάθμιση, δανεικό και αγύριστο επειδή τα έφτυσε το παλιό μου Android :P

Όντως υπάρχει έλειψη εφαρμογών, αλλά αυξήθηκαν πολύ από τα 8/8.1, και τώρα με τα 10 πέραν του universal με τα apps για pc, tablet και κινητά, έχουν βγει αρκετά πράγματα ώστε να γράφει ένας developer εφαρμογές εύκολα και για τα 3 είδη λειτουργικών που υπάρχουν για κινητά.

Πιτσεύω ότι θα αυξηθούν λοιπόν και οι εφαρμογές, και η αγορά WP.

Οπότε κι εγώ περιμένω να βγουν για να πάρω ένα με 10, η εμπειρία χρήσης χωρίς κολλήματα είναι φοβερή σε σχέση με το Android!

Link to comment
Share on other sites

Είμαι τώρα 2 χρόνια με WP8 και πήρε και αναβάθμιση σε 8.1 πριν μερικούς μήνες, μια χαρά κάνω την δουλειά μου, ούτε καν ψήνομαι να γυρίσω ποτέ σε Android. Η μόνη εφαρμογή που δεν υπάρχει από αυτές που χρησιμοποιώ είναι το youtube, αλλά μια χαρά κάνεις τη δουλειά σου και με το touchtube. Επίσης δεν έχει εφαρμογές για internet banking πειραιώς/εθνικής, αλλά της πειραιώς όποτε το χρειάστηκα από το κινητό μπαίνω κανονικά από το browser.

Πάρτε όσο γρήγορο android κινητό θέλετε, με όσα GB RAM θέλετε και βάλτε ότι ROM θέλετε. Μετά από 3 μήνες χρήσης βάλτε το δίπλα σε διπύρηνο WP8.1 με 1GB RAM και θα εκπλαγείτε με τη διαφορά. Έχουμε πει ένα εκατομμύριο φορές ότι δεν παίζει σημασία το hardware στα κινητά, αλλά το λειτουργικό, όσον αφορά το 90% των περιπτώσεων. Υπάρχει και ένα 10% που κάνει άλλα τρελιάρικα πράματα σε κινητά και το χρειάζεται το android. Μπορεί να έχει περισσότερες εφαρμογές αλλά μετά από κάμποσο καιρό χρήσης είναι πιο αργό. Εάν για κάποιο λόγο φύγω από windows phone (όταν χαλάσει με το καλό) θα ψαχτώ για iphone γιατί προσφέρουν παρόμοια εμπειρία και αίσθηση όσον αφορά την ταχύτητα του OS.

Edited by George_o/c
Link to comment
Share on other sites

Ας τα παρουμε απο την αρχη.....

1ον. οσον αφορα το 950 και τα Win 10.

- Η νέα Lumia Camera έρχεται και οι λειτουργίες auto-HDR, εγγραφή βίντεο ανάλυσης 4K, Rich Capture (σε κάθε λήψη αποθηκεύει πολλές με διαφορετικά modes ώστε να διαλέξετε) και Dynamic Flash (αποθηκεύει την ίδια φωτογραφία ταυτόχρονα με φλας και χωρίς) θα καθιερωθούν σε όλα τα Windows smartphones, όπου βέβαια επιτρέπεται από hardware τους. Από την άλλη η νέα universal εφαρμογή Φωτογραφιών θα συγχρονίζει τις φωτογραφίες σας σε όλες τις Windows συσκευές σας με τη χρήση τουOneDrive, ενώ πλέον θα αφαιρεί τις διπλότυπες λήψεις και αυτόματα θα βελτιώνει τις φωτογραφίες σας αφαιρώντας τα «κόκκινα μάτια» και όλες τις ατέλειες.

- USB On The Go. Η Microsoft πλέον θα δίνει την δυνατότητα να συνδέετε το Windows 10 Mobile smartphone σας με εξωτερικούς χώρους αποθήκευσης μέσω USB.

- Project Astoria, που θα βοηθήσει στην βελτίωση του Store των Windows 10 mobile. Το Project Astoria θα είναι μία «γέφυρα» όπου ο developer θα ανεβάζει την Android ή iOS εφαρμογή του στο Windows Dev Center το οποίο με τη σειρά του θα προσαρμόζει τον κώδικα αυτής ώστε να «τρέχει» σε Windows 10 συσκευές, όπου τα κατάλληλα εργαλεία θα διαθέτονται στον εκάστοτε developer για τις μετέπειτα βελτιώσεις.

- Το Continuum είναι μια επαναστατική μέθοδος της Microsoft ώστε να μετατρέψει το smartphone σας σε υπολογιστή, όσο φυσικά το επιτρέπουν οι δυνατότητες του. Με τη χρήση ενός «dock station» που θα ονομάζεται Munchkin ο χρήστης θα μπορεί να συνδέει το Windows 10 smartphone με τα περιφερειακά ενός υπολογιστή όπως οθόνη, πληκτρολόγιο και ποντίκι.

2ον. Για τα πρασινα ρομποτακια του droid...

Εν ετη 2015, εισαι η GOOGLE!!! επαναλαμβάνω... Η GOOGLE!!!! και βγαζεις νεο OS (Android 6.0) και αντι να τελειωσεις το Memory Leak μου βγαζεις toolάκι να το σκοτωνεις???

Κωμικοτραγικό!!!

Ασε το άλλο! Τι να σου κανει και ο Snapgragon δηλαδη???? Αλλαξαν ακομα και λιθογραφια για να μην βραζουν τα ndroid 5 ρομποτακια.. (Βλ. 810 version 2.1)

H μηπως να δουμε τις ndroid hi-end συσκευες, που η samsung ζηταει καθε 3 και λιγο συγνωμη...? Μια για το GalaxyS6 με διαφορετικούς κινεζικους camera sensors, αλλη μια για το browser κλπ κλπ κλπ

Και ετσι για να κλείσω με το πιο σοβαρο επιχειρημα απο όλα, security.

Τα αποτελέσματα του Kaspersky Lab ειναι διαθεσιμα σε όλους.

Win > ios > ndroid.

H μηπως ξεχναμε τα bug του ndroid του καλοκαιριου???

Η του ios πριν κατι μερες???

Η τα σουρωτηρια stores αυτων των 2????

Βαλτε τα κατω και τα συζηταμε...

Καλο βραδυ!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλά όλα αλλά νομίζω ότι στο θέμα του κακόβουλου λογισμικού έχει να κάνει με το ότι είναι πολλαπλάσιες οι εφαρμογές για ios και android...οπότε λογικό να είναι κ πολλαπλάσιες οι πιθανότητες.. Δεν έχω διαβάζει σχετική έρευνα αν έχεις κάποιο link να δούμε.

Link to comment
Share on other sites

Είμαι τώρα 2 χρόνια με WP8 και πήρε και αναβάθμιση σε 8.1 πριν μερικούς μήνες, μια χαρά κάνω την δουλειά μου, ούτε καν ψήνομαι να γυρίσω ποτέ σε Android. Η μόνη εφαρμογή που δεν υπάρχει από αυτές που χρησιμοποιώ είναι το youtube, αλλά μια χαρά κάνεις τη δουλειά σου και με το touchtube. Επίσης δεν έχει εφαρμογές για internet banking πειραιώς/εθνικής, αλλά της πειραιώς όποτε το χρειάστηκα από το κινητό μπαίνω κανονικά από το browser.

Πάρτε όσο γρήγορο android κινητό θέλετε, με όσα GB RAM θέλετε και βάλτε ότι ROM θέλετε. Μετά από 3 μήνες χρήσης βάλτε το δίπλα σε διπύρηνο WP8.1 με 1GB RAM και θα εκπλαγείτε με τη διαφορά. Έχουμε πει ένα εκατομμύριο φορές ότι δεν παίζει σημασία το hardware στα κινητά, αλλά το λειτουργικό, όσον αφορά το 90% των περιπτώσεων. Υπάρχει και ένα 10% που κάνει άλλα τρελιάρικα πράματα σε κινητά και το χρειάζεται το android. Μπορεί να έχει περισσότερες εφαρμογές αλλά μετά από κάμποσο καιρό χρήσης είναι πιο αργό. Εάν για κάποιο λόγο φύγω από windows phone (όταν χαλάσει με το καλό) θα ψαχτώ για iphone γιατί προσφέρουν παρόμοια εμπειρία και αίσθηση όσον αφορά την ταχύτητα του OS.

George_o/c σε παλαιότερο θεμα εχω απαντησει που οφειλονται όλα οσα περιγραφεις.

Και ναι! ισχύουν όλα τα παραπάνω.

Ημουν ισως απο τους πρωτους που άλλαξε kernel σε ndroid 2.5.6 με υλοποίηση cyanogen os για να σωσω λιγακι την κατασταση.

Ομως η μαχη με το χρονο ηταν τραγικη. οι εφαρμογές ξεφτίλισαν τόσο την μπαταρια όσο και τα επιμέρους elements.

Καλά όλα αλλά νομίζω ότι στο θέμα του κακόβουλου λογισμικού έχει να κάνει με το ότι είναι πολλαπλάσιες οι εφαρμογές για ios και android...οπότε λογικό να είναι κ πολλαπλάσιες οι πιθανότητες.. Δεν έχω διαβάζει σχετική έρευνα αν έχεις κάποιο link να δούμε.

Καποιος που αγοραζει win phone, αγοραζει και λογισμικο με το support που αυτο συνεπάγεται.

Τοσο σε αναβαθμίσεις (3 χρονια εγγύηση), όσο και σε security.

Με ενα γρηγορο search μπορεις να βρεις πολλα για αυτο που ανεφερα πριν.

πχ.

Windows Phone is better than iOS and Android in security measures: Kaspersky CEO | WinPhans

Ασε που ξεχασα το αλλο...

USB Type-C.

Για να δουμε το ndroid το 6αρι...

Ουτε για φορτιση λεει δεν κανει στα ndroid 5!

xaaaaxaxaxaxaxaxaa

Edited by venisk
Link to comment
Share on other sites

George_o/c σε παλαιότερο θεμα εχω απαντησει που οφειλονται όλα οσα περιγραφεις.

Και ναι! ισχύουν όλα τα παραπάνω.

Ημουν ισως απο τους πρωτους που άλλαξε kernel σε ndroid 2.5.6 με υλοποίηση cyanogen os για να σωσω λιγακι την κατασταση.

Ομως η μαχη με το χρονο ηταν τραγικη. οι εφαρμογές ξεφτίλισαν τόσο την μπαταρια όσο και τα επιμέρους elements.

Φυσικά και θυμάμαι ότι το έχουμε ξανασυζητήσει, αφού σε κάθε winmo thread συναντιόμαστε :P

Για το θέμα της ασφάλειας δεν το έχω ψάξει για το πιο OS υπερτερεί, αλλά νομίζω ότι σχετίζεται λιγάκι και με αυτό που αναφέρει ο Νίκος. Όταν το μέγεθος του app market είναι πολλαπλάσιο στα άλλα λειτουργικά, αυξάνεται και η πιθανότητα να τη πατήσεις. Αυτό όμως δεν αναιρεί το γεγονός ότι επειδή ακριβώς βασίζονται στην Windows φιλοσοφία, τα WP 8.1 & 10 είναι ένα ασφαλές mobile OS.

Το πρόβλημα που έχουν για μένα τα WP είναι ότι πολλές από τις εταιρείες που αναπτύσσουν apps δεν τα εκλαμβάνουν ως ένα σοβαρό OS λόγω του ότι έχει μικρό market share. Οπότε σου λένε γιατί να δαπανήσω χρόνο και χρήμα την στιγμή που σε Android & iOS το return θα είναι 10-20-30 φορές μεγαλύτερο. Δυστυχώς το market share σε αυτήν την άκρως ανταγωνιστική αγορά, κατ' εμέ δεν είναι θέμα ταχύτητας λειτουργικού ή αριθμού εφαρμογών. Όποιος το πιστεύει αυτό, έχει λανθασμένη αντίληψη. Το πρόβλημα έγκειται στο customer education. Είναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ δύσκολο αρχικά να ενημερώσεις τον κόσμο και ακόμη πιο δύσκολο να τον πείσεις ώστε eventually να τον πάρεις από ένα στρατόπεδο και να τον φέρεις στο δικό σου. Όταν ακούς ότι η Microsoft απέλυσε 7800 άτομα από το phone division με την πρόφαση ότι δεν θέλουν να είναι στο mass market business, αλλά να αναπτύξουν μικρότερο αριθμό ποιοτικότερων τηλεφώνων, πάει να πει ότι δεν τα πάνε και πολύ καλά. Κρίμα γιατί σαν λειτουργικό είναι πάρα πολύ καλό!

Link to comment
Share on other sites

[NEWS_IMG=Τα Lumia 950 και Lumia 950XL της Microsoft εμφανίζονται στο διαδίκτυο]http://www.hwbox.gr/images/news_images/microsoft.jpg[/NEWS_IMG] Η Microsoft ανάρτησε τα smartphones στο ηλεκτρονικό κατάστημά της και ετοιμάζεται να τα ανακοινώσει και επίσημα σύντομα.

Απο μνήμη πόση θα έχουν?

Δεν το διαβάζω πουθενά. Θα ανέβουν στα 2GB RAM τουλάχιστον ?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now