MetallicGR

Φήμη: Αυξάνονται οι πυρήνες των mainstream CPUs με τους Intel Cannonlake

Recommended Posts

[NEWS_IMG=Αυξάνονται οι πυρήνες των mainstream CPUs με τους Intel Cannonlake]http://www.hwbox.gr/images/news_images/intel3.jpg[/NEWS_IMG] Η Intel θέλει να αφήσει πίσω της το κλασικό "4c/8t" και να δώσει περισσότερους πυρήνες στους χρήστες των mainstream πλατφορμών.

Πληροφορίες που έρχονται από ένα προφίλ ενός μηχανικού της Intel μιλούν για τέσσερις, έξι και οκτώ πυρήνες στους νέους Cannonlake επεξεργαστές της εταιρίας οι οποίοι λέγεται ότι θα κυκλοφορήσουν το 2017. Η εταιρία θα κυκλοφορήσει τρεις γενιές επεξεργαστών στα 14nm ξεκινώντας από τους Skylake, περνώντας στους Kaby Lake και φτάνοντας αισίως στους φημολογούμενους ακόμα Ice Lake. Οι Cannonlake θα βασίζεται και αυτή στους Skylake και θα αποτελεί απλά dieshrink των Skylake από τα 14 νανόμετρα στα 10 όπως δηλώνουν οι πηγές και εκεί λέγεται πως η Intel θα καταφέρει να στριμώξει έως και τους διπλούς πυρήνες από τα τωρινά μοντέλα, φέρνοντας στην αγορά τον πρώτο της mainstream 8-πύρηνο επεξεργαστή.

Σημειώνεται ότι τα παραπάνω είναι μέχρι στιγμής φήμες και θα πρέπει να ληφθούν με μια δόση επιφύλαξης, διότι δεν έχει επιβεβαιωθεί κάτι από πλευράς Intel.

[img_alt=Αυξάνονται οι πυρήνες των mainstream CPUs με τους Intel Cannonlake]http://www.hwbox.gr/members/2195-albums570-picture53544.png[/img_alt]

[img_alt=Αυξάνονται οι πυρήνες των mainstream CPUs με τους Intel Cannonlake]http://www.hwbox.gr/members/2195-albums570-picture53581.png[/img_alt]

Link to comment
Share on other sites

Κράτα καημένε 3770k ακόμα ένα χρόνο :D

Εμένα τον βλέπω να κρατάει και το 17.

Εκτός αν αρχίσουν τα παιχνίδια το 2016 να θέλουν 8 πυρήνες οπότε θα τον αλλάξω με τον FX8350 που έχω. :P

Edited by Aten-Ra
Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να γίνει σύντομα. Υπάρχει η τεχνογνωσία για 18 core xeon σε 2011-3 socket. Είναι πραγματικά τόσο δύσκολο να φτιαχτεί ένας 8 core σε λογική τιμή; Μιλάμε ότι το 4 core limit στο mainstream έχει κολλήσει εδώ και 5 χρόνια τουλάχιστον. Why? Ειδικά όταν ο 4c8t i7 σε z170 είναι 50 δολάρια κάτω από τον 6c12t i7 του x99.

Link to comment
Share on other sites

Είναι πραγματικά τόσο δύσκολο να φτιαχτεί ένας 8 core σε λογική τιμή; Μιλάμε ότι το 4 core limit στο mainstream έχει κολλήσει εδώ και 5 χρόνια τουλάχιστον. Why?

Είναι απλό να απαντηθεί, φυσικά και συμφωνώ μαζί σου, όμως ο μέσος χρήστης δεν χρειάζεται πάνω από 4 intel cores για οτιδήποτε κι αν κάνει.

Σήμερα ένας 6600k κάνει ότι χρειάζεται κάποιος που δεν χρησιμοποιεί επαγγελματικά τον υπολογιστή του και αυτό το ξέρει πολύ καλά η intel. Γιατί να μην το καθυστερήσει μερικά χρόνια αφού στα δυνατά cpu παίζει μόνης της ?

Ειδικά όταν ο 4c8t i7 σε z170 είναι 50 δολάρια κάτω από τον 6c12t i7 του x99.

Με την μόνη διαφορά ότι στον 4/8 κάνεις sli βάζεις m2 και λοιπά ενώ στο 5820k σου έχουν ήδη τελειώσει τα lanes, αντίστοιχά στον 6/12 αν χρησιμοποιείς τους πυρήνες παίρνει ωμή δύναμη. Το σημαντικότερο δεν είναι τι αγοράζεις αλλά να ξέρεις για τι το θέλεις.

Link to comment
Share on other sites

Με την μόνη διαφορά ότι στον 4/8 κάνεις sli βάζεις m2 και λοιπά ενώ στο 5820k σου έχουν ήδη τελειώσει τα lanes,

Μάλλον το αντίθετο θέλεις να πεις.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον το αντίθετο θέλεις να πεις.

28 lanes έχει o 5820k ο skylake έχει 20 + του chipset που νομίζω συνολικά βγαίνουν παραπάνω δεν θυμάμαι που είναι κ το άρθρο του [MENTION=2195]MetallicGR[/MENTION]

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να γίνει σύντομα. Υπάρχει η τεχνογνωσία για 18 core xeon σε 2011-3 socket. Είναι πραγματικά τόσο δύσκολο να φτιαχτεί ένας 8 core σε λογική τιμή; Μιλάμε ότι το 4 core limit στο mainstream έχει κολλήσει εδώ και 5 χρόνια τουλάχιστον. Why? Ειδικά όταν ο 4c8t i7 σε z170 είναι 50 δολάρια κάτω από τον 6c12t i7 του x99.

Για τον ίδιο λόγο που έχουν φτιάξει 50 διαφορετικά Socket σε λίγα χρόνια. Θές να αναβαθμιστείς σε 6πύρηνο? Πάρε νεό Motherboard με 250+ ευρώ. κτλ. Όλλα για τα λεφτά.

Link to comment
Share on other sites

28 lanes έχει o 5820k ο skylake έχει 20 + του chipset που νομίζω συνολικά βγαίνουν παραπάνω δεν θυμάμαι που είναι κ το άρθρο του @MetallicGR

16 pci-e δίνει ο επεξεργαστής και 20 το Z170, αλλά με έναν Μ.2 ssd pci-e X4, έχεις ήδη χρησιμοποιήσει όλο το διαθέσιμο bandwidth του DMI 3.0. Στο X99, ο M.2 παίρνει και από τα lanes του επεξεργαστή.

-------------------------------------------

Σχετικά με το γιατί δεν δίνει Χ6, Χ8 στην mainstream αγορά, δείτε τα μεγέθη των die και θα καταλάβετε.

Link to comment
Share on other sites

28 lanes έχει o 5820k ο skylake έχει 20 + του chipset που νομίζω συνολικά βγαίνουν παραπάνω δεν θυμάμαι που είναι κ το άρθρο του @MetallicGR

Ο Skylake έχει μόλις 16, το Chipset έχει άλλα 20 αλλά το Bandwidth του DMI 3.0 που συνδέει το CPU με το PCH έχει μόλις 4x PCie Gen 3.0.

Με πρόλαβε ο Nickzzz

Link to comment
Share on other sites

16 pci-e δίνει ο επεξεργαστής και 20 το Z170, αλλά με έναν Μ.2 ssd pci-e X4, έχεις ήδη χρησιμοποιήσει όλο το διαθέσιμο bandwidth του DMI 3.0. Στο X99, ο M.2 παίρνει και από τα lanes του επεξεργαστή.
Ο Skylake έχει μόλις 16, το Chipset έχει άλλα 20 αλλά το Bandwidth του DMI 3.0 που συνδέει το CPU με το PCH έχει μόλις 4x PCie Gen 3.0.

ok και ok

Και πάλι ο 6600k και 6700k θα ανεβεί στα 5 για πλάκα και θα κάνει ρόμπα τον 5820k σε κάθε game δεν υπάρχει τελείως σωστή λύση αυτό θέλω να πω, τώρα σε λίγες μέρες που θα ρθει ο skylake θα τον ανοίξω προσωπικά να σιγουρευτώ ότι βάλαν και τα 16 lanes :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Είναι απλό να απαντηθεί, φυσικά και συμφωνώ μαζί σου, όμως ο μέσος χρήστης δεν χρειάζεται πάνω από 4 intel cores για οτιδήποτε κι αν κάνει.

Σήμερα ένας 6600k κάνει ότι χρειάζεται κάποιος που δεν χρησιμοποιεί επαγγελματικά τον υπολογιστή του και αυτό το ξέρει πολύ καλά η intel. Γιατί να μην το καθυστερήσει μερικά χρόνια αφού στα δυνατά cpu παίζει μόνης της ?

Με την μόνη διαφορά ότι στον 4/8 κάνεις sli βάζεις m2 και λοιπά ενώ στο 5820k σου έχουν ήδη τελειώσει τα lanes, αντίστοιχά στον 6/12 αν χρησιμοποιείς τους πυρήνες παίρνει ωμή δύναμη. Το σημαντικότερο δεν είναι τι αγοράζεις αλλά να ξέρεις για τι το θέλεις.

Για δείτε λίγο στο ark intel παίδες και κάντε μια απλή πρόσθεση. i7 6700k (16 lanes) + z170 (20 lanes)= 36 lanes. i7 5820k (28 lanes)+ X99 (8 lanes)= 36 lanes. Ίδια lanes δηλαδή, αν και δεν ξέρω τι είναι καλύτερο, να παίρνεις κατευθείαν lanes από cpu ή από το chipset;

Επίσης για το θέμα της χρήσης, για αυτό υπάρχουν και επιλογές i5 και i7 κλπ. Επειδή ο μέσος χρήστης είναι καλυμμένος από 4c/4t i5 εδώ και 5 χρόνια, αλλά ποιος μέσος χρήστης που θέλει i7 για τα 8 threads θα έλεγε όχι αν είχε την επιλογή με 50-100 ευρώ πάνω να πάει σε i7 6c/12t; Αν ασχολούμασταν με το τι είσαι καλυμμένος θα μπορούσε να έχει η mainstream μόνο με i3 και i5. Όπως λες ο 6600k κάνει ότι χρειάζεται κάποιος που δεν χρησιμοποιεί επαγγελματικά τον υπολογιστή του, άρα ο 6700k γιατί υπάρχει; Για κάποιο λόγο υπάρχουν και οι i7 στο mainstream και για τον ίδιο λόγο νομίζω θα μπορούσαν να προσφέρουν περισσότερα cores. Εδώ λέμε ότι τελικά θα γίνει, άρα αυτό που ουσιαστικά είπα είναι γιατί άργησε 5 χρόνια να το πάρει απόφαση η intel. Δυστυχώς η απάντηση νομίζω είναι ότι παίζει μόνη της στα δυνατά cpu όπως είπες, αλλά αυτό είναι κακό για εμάς.

Σχετικά με το γιατί δεν δίνει Χ6, Χ8 στην mainstream αγορά, δείτε τα μεγέθη των die και θα καταλάβετε.

Για το μέγεθος των die ανέφερα ότι σε 2011-3 die χωράει ένας 18 core xeon. Νομίζω μπορούν να χωρέσουν 8 cores στο die των mainstream socket. Μπορεί να μην είναι φθηνό, αλλά νομίζω γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Όπως λες ο 6600k κάνει ότι χρειάζεται κάποιος που δεν χρησιμοποιεί επαγγελματικά τον υπολογιστή του, άρα ο 6700k γιατί υπάρχει; Για κάποιο λόγο υπάρχουν και οι i7 στο mainstream και για τον ίδιο λόγο νομίζω θα μπορούσαν να προσφέρουν περισσότερα cores.

Υπάρχει για τους enthusiast της κατηγορίας του που θέλουν το κάτι παραπάνω, σίγουρα θα πρότεινα στα λεφτά τον 5820k αλλά υπάρχει κ αυτή η κατηγορία που ξέρει ότι θα πάρει πολλά extra mhz + 600 χαλαρά που όπως ξαναείπα είναι σημαντικότερα για το gaming από τους πυρήνες του μικρού-μεγάλου 5820k.

Link to comment
Share on other sites

Για το μέγεθος των die ανέφερα ότι σε 2011-3 die χωράει ένας 18 core xeon. Νομίζω μπορούν να χωρέσουν 8 cores στο die των mainstream socket. Μπορεί να μην είναι φθηνό, αλλά νομίζω γίνεται.

Αυτή η εικόνα μήπως βοηθάει;

4651-albums675-picture53620.PNG

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now