MetallicGR

Πως θα χαρακτηρίζατε τον χρήστη ενός Wearable, σήμερα;

Πως θα χαρακτηρίζατε τον χρήστη ενός Wearable, σήμερα;  

53 members have voted

  1. 1. Πως θα χαρακτηρίζατε τον χρήστη ενός Wearable, σήμερα;

    • Επιδειξία. Branding χωρίς καμία χρησιμότητα
      13
    • Γραφικό. Οι λειτουργίες είναι προς το παρόν περιορισμένες και απλά το smartwatch γίνεται αυτοσκοπό
      11
    • Κακόγουστο. Κανένα από τα smartwaches δεν μπορεί να σταθεί απέναντι σε ρολόγια του παρελθόντος
      8
    • Ενδιαφέρον. Τα wearables προσφέρουν κάποιες χρήσιμες υπηρεσίες ακόμα και σήμερα
      6
    • Cool. Οι νέες τεχνολογίες αξίζουν μια ευκαιρία
      7
    • Άλλο. Θα επεκταθώ
      8


Recommended Posts

Μπορεί το Apple Watch να αντιμετωπίστηκε αρκετά "χλιαρά" από τους απανταχού gadget-άκηδες, όμως η αγορά έχει κατακλυστεί από δεκάδες επιλογές, πολλές από τις οποίες έρχονται με σημαντικά χαμηλότερο κόστος και ανταγωνίζονται για μια θέση στον καρπό σας. Pebble Watch, Moto 360, Samsung Gear για να ονομάσουμε μερικά, προσφέρουν πολλές δυνατότητες, για ανάγνωση των πρόσφατων email, την πραγματοποίηση κλήσεων με τις δυνατότητες να αυξάνονται όσο εξελίσσεται το είδος των wearables. Πολλά από αυτά όμως διαθέτουν προς το παρόν ορισμένα μειονεκτήματα καθώς χρειάζονται ένα smartphone για να μπορέσουν να προσφέρουν το 100% των δυνατοτήτων τους.

Ήδη από πέρυσι, έχουν γίνει πολλά βήματα και από μεγάλα ονόματα του χώρου όπως η Intel, η οποία εκτός των άλλων έχει αναπτύξει και το Curie, ένα μικρό SoC ιδανικό για wearables. Παράλληλα η MediaTek έχει φροντίσει να μπει και αυτή δυναμικά στον χώρο, όπως είδαμε από τη περασμένη Computex 2015, με τη νέα πλατφόρμα MT2601 για wearables.

Τελικά όμως, εσείς πως θα χαρακτηρίζατε τον χρήστη μιας τέτοια συσκευής, σήμερα;

[img_alt=Πως θα χαρακτηρίζατε τον χρήστη ενός Wearable, σήμερα;]http://www.hwbox.gr/members/2195-albums570-picture53663.png[/img_alt]

Link to comment
Share on other sites

Άλλο. Θα επεκταθώ

Ωραίο είναι από την μία από την άλλη όμως θα προτιμούσα χίλιες φορές ένα καλό κανονικό κυριλέ ρολόι, ίσως κάποια μέρα με πείσουν αλλά για την ώρα προτιμώ να βγάζω το κινητό από την τσέπη μου παρά να κοιτάζω το καρπό μου..

Edited by MetallicGR
Link to comment
Share on other sites

Ήταν μια εποχή δημοτικό-γυμνάσιο που ζήλευα τα ρολόγια με πολλά χαρακτηριστικά. Πλέον με νοιάζει να δείχνει σωστά την ώρα :wink-new: και να είναι διαχρονικός ο σχεδιασμός του.

Αναλογικά ρολόγια FTW.

Link to comment
Share on other sites

δεν μπορώ με τπτ να φοράω μεγάλα πράγματα στα χέρια μου, απο το λύκειο εχω να φορέσω ρολόι!

Οπότε οχι δεν θα φόραγα κατι τέτοιο γιατί το θεωρώ αχρείαστο gadget.

Edited by mortisboy
Link to comment
Share on other sites

πρεπει να αλλαξει ο σχεδιασμος τους, ειναι τεραστια, καθολου διακριτικα και πολυ ασχημα ολα τους

και πρεπει να ανεβουνε και οι αντοχες τους, τουλαχιστον να μοιασουνε ενα απλο κλασικο ρολοι!

κατα τα αλλα τα ονομαζουμε wearables, smart watches κτλ, απλα καποια εξτρα features εχουν, φυσικη εξελιξη του "ρολογιου" ειναι και αν γινει σωστα, θα υπαρξει ανταποκριση

Link to comment
Share on other sites

Οπότε οχι δεν θα φοραγα κατι τετοιο, οπως και γενικά δεν μου αρέσει η φάση ρολόι στο χερι, εχει γίνει και λίγο καγκουριά με τα τεράστια ρολόγια, φάση πουλ μουρ να φαίνομαι τσεπάτος

Θέλεις να πεις κάτι για τον [MENTION=5]GoriLLakoS[/MENTION] apple.....? Πες το ξεκάθαρα :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά αν έβλεπα ένα ΟΜΟΡΦΟ ρολόι και μου έλεγαν "α έχει και μία ένδειξη για τα email που σκάνε στο κινητό σου για να μην το βάζεις και το βγάζεις από την τσέπη σαν ψυχαναγκαστικός" τότε sure, γιατί όχι.

Αλλά όμορφο wearable δεν έχω δει, οπότε για την ώρα πάω στο "κακόγουστος" :D

Link to comment
Share on other sites

Θέλεις να πεις κάτι για τον [MENTION=5]GoriLLakoS[/MENTION] apple.....? Πες το ξεκάθαρα :hehe:

Εγώ φίλτατε δεν έχω Apple Watch. Για την ακρίβεια δεν φοράω πλέον καθόλου ρολόι αφού όλοι έχουμε smartphones

που τα κοιτάμε 60 φορές το λέπτό και λένε την ώρα.

Εγώ ψήφισα αυτό:

Άλλο. Θα επεκταθώ

Αρχικά είμαι κάθετα αντίθετος με τις απαντήσεις όσων ψήφισαν το "Επιδειξία. Branding χωρίς καμία χρησιμότητα"

και σχεδόν κάθετα αντίθετος με όσους έγραψαν για ρολόγια.

Θα ξεκινήσω με αυτούς που έγραψαν για τα ρολόγια. Τα Wearables δεν είναι μόνο ρολόγια. Wearable είναι και το

Google Watch, Wearable είναι και τα παπούτσια της Nike και της Adidas με τα τσιπάκια μέσα, wearable υπάρχουν

και T-Shirts με αισθητήρες και headsets και wristbands και πολλά άλλα.

ForresterWearables.png

Συνεπώς όσους απάντησαν με βάση τα ρολόγια θα έλεγα πως εστίασαν σε ένα και μόνο πράγμα και κυρίως πως

όλοι σκιαγράφησαν στο μυαλό τους το Apple Watch που είναι πανάκριβο και μέρος του οικοσυστήματος της Apple.

Σε όσους ψήφισαν το "Επιδειξία. Branding χωρίς καμία χρησιμότητα" θα έλεγα πως απλά δίνουν πολύ σημασία

στο τι λέει ο κόσμος γύρω τους και πως μπορεί να τους κρίνουν από την εμφάνισή τους. Είναι ο ίδιος ο κόσμος

που είναι mainstream και δεν πρόκειται να δοκιμάσουν κάτι καινούριο πριν να γίνει απόλυτα mainstream...go

with the flow με λίγα λόγια...αλλά στο μέλλον υπάρχει πολύ μεγάλη πιθανότητα να αγοράσουν και να χρησιμοποιήσουν

ο καθένας για τους προσωπικούς του λόγους κάποιο wareable.

Για εμένα, προφανώς και δεν είναι άχρηστα. Για εμένα συνδιάζουν πολλά πράγματα σε ένα.

Κάποιος που κάνει εντατικά γυμναστική και θέλει να έχει τον απόλυτο έλεγχο μπορεί να συνδέσει

ένα ρολόι και να μετράει σφιγμούς, χιλιόμετρα και να ακούει μουσική ταυτόχρονα.

Κάποιος αντί να μετράει την πίεση του με ένα πιεσόμετρο και να καταγράφει τα φάρμακα του σε ένα φύλλο χαρτί,

μπορεί να τα κάνει όλα σε ένα.

Υπάρχουν πάρα πολλά τέτοια παραδείγματα.

Για εμένα όσοι έχουν ήδη wearables, είναι αυτό το segment των ανθρώπων που ονομάζω early adopters.

Είναι αυτοί που δοκιμάζουν νέα πράγματα χωρίς φόβο πρώτοι, είναι αυτοί που δοκιμάζουν την νέα μόδα

πρώτοι και είναι αυτοί που θα το αγοράσουν και θα βρούν την χρησιμότητα του ή ήδη την γνώριζαν πριν

το αγοράσουν και μάλιστα βρήκαν αυτό που αγόρασαν ώς μια τέλεια αγορά με μεγάλη χρησιμότητα αλλά πάνω

απ'όλα δεν τους νοιάζει η γνώμη των άλλων μιας και τα περισσότερα wearables είναι εμφανή και όσοι τα

χρησιμοποιούν - για την ώρα - είναι δακτυλοδεικτούμενοι.

Δεν θέλω να το πάρει κανείς προσωπικά. Δεν μιλάω ή περιγράφω κάποιον προσωπικά.

Την γνώμη μου λέω και βρήκα το Poll από τα πιο ενδιαφέροντα που έχουμε ανεβάσει.

Τα wearables είναι μόδα και θα συνεχίσουν να ανεβαίνουν όπως την εποχή που περάσαμε από τα

κινητά στα smartphones και στα tablet.

Είναι ίδια ακριβώς όπως η μόδα με τα ρούχα.

Όλοι μπορούμε να ντυθούμε με τα ρούχα μας. Υπάρχει όμως το κλασσικό ντύσιμο.

Το διαχρονικό ντύσιμο. Το μοδάτο ντύσιμο. Το υπερβολικό ντύσιμο. Το trendy ντύσιμο

και πολλές πολλές ακόμα υποκατηγορίες.

Για μένα τα wearables είναι το μοδάτο ντύσιμο. Αυτό που για να το κάνεις και το θέλεις,

και μπορείς και μπορείς να το υποστηρίξεις αλλά και σου αρέσει και πολλές φορές επειδή

πάει πρός το εκκεντρικό - όπως το κάθετι καινούριο που δεν το έχουμε συνηθίσει και δεν το

γνωρίζουμε - να μην σε νοιάζει τι θα πεί ο κόσμος για εσένα.

Link to comment
Share on other sites

Ψήφισα "Άλλο. Θα επεκταθώ." Συμφωνώ αρκετά με τον GoriLLakoS. Ειδικά όταν σκεφτείς τι wearables μπορείς να φτιάξεις με 3D εκτυπωτές και εγώ νομίζω ότι θα συνεχίσουν να ανεβαίνουν. Τα wearbles έχουν χρησιμότητα και μελλοντικά θα είναι ακόμα πιο χρήσιμα. Τώρα για αυτούς που έχουν πάρει ήδη, δυστυχώς εκτός από early adopters και enthusiasts υπάρχουν και μερικά πρόβατα του marketing που αγόρασαν smartwatch "γιατί έτσι". Αν κάποιος έχει smartwatch και κάνει έστω και ένα πράγμα παραπάνω από το να βλέπει την ώρα, τότε οκ. Αλλιώς είναι λίγο... πως να το πω ευγενικά... παραπλανημένος. Πολλά gadget-accessories δεν είναι απαραίτητα ή όμορφα, αλλά η μόδα είναι αρκετά ανεξέλεγκτη.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά, πρέπει να έχω ένα ιδιαίτερο πρόβλημα με τα ρολόγια. Έχω αγοράσει στη ζωή μου 2 "καλά" ρολόγια αλλά πάνω από 1-2 εβδομάδες ποτέ δεν τα άντεξα. Δεν μπορώ να φορέσω ρολόι οτιδήποτε μάρκας, μεγέθους κλπ είναι. Το ίδιο και με τα γυαλιά ηλίου...

Ενώ μου αρέσουν και όπου δω μαγαζί με ρολόγια θα σταθώ να κοιτάξω όταν βλέπω κόσμο να αγοράζει ρολόι απορώ :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά εγώ φοράω πάντα ρολόι(κανονικό) ακομα και στον ύπνο!

Κάτι τέτοιο δεν θα αγόραζα αφού μπορώ να βγάλω το κινητό απο την τσέπη και να κάνω κατευθειαν ότι θέλω!

Link to comment
Share on other sites

Άλλο, θα επεκταθώ...

Not a single fuck was given, δεν το πλήρωσε με την τσέπη μου...

Μην το πάρεις προσωπικά, αλλά κάνω quote γιατί μου έδωσες αφορμή να πω κάτι για την αγορά και τις αξίες μας.

Οι μόδες στην αγορά μας επηρεάζουν όλους. Επειδή μπορεί η apple να πουλάει 10.000 δολάρια ένα smartwatch και υπάρχουν κάποιοι που το αγοράζουν, αλλάζουν οι αξίες και οι ισορροπίες της οικονομίας. Και αυτό γίνεται ακριβώς επειδή υπάρχουν κάποιοι που το αγοράζουν και κάποιοι που αδιαφορούν για το τι κάνει ο άλλος με τα λεφτά του. Όλες αυτές οι περιπτώσεις όμως οδηγούν σε αδικίες-ανισορροπίες στις αξίες μας και στην οικονομία. Εγώ δηλαδή το θεωρώ άδικο ένας ποδοσφαιριστής, όσο show και να προσφέρει να βγάζει σε ένα μήνα όσα θα βγάλει ο πατέρας μου στην ζωή του ως παιδοχειρουργός. Και αυτή η αδικία έγινε γιατί κάποιοι οπαδοί αγόρασαν 2000 ευρώ το ένα εισιτήριο και πολλοί αδιαφορήσαμε. Just a thought. Ελπίζω να μην το βάρυνα πολύ το thread.

Link to comment
Share on other sites

Κι αν δεν αδιαφορεί ο άλλος τι θα κάνει? Νταβατζής στην τσέπη του άλλου? Θα τον κράξει?

θα τον γράψει στα @@ του και θα το αγοράσει έτσι κι αλλιώς...

Οπότε γιατί να ξοδεύει χρόνο για κάτι που δεν τον αφορά...

Link to comment
Share on other sites

Για μένα, είναι άκρως ενδιαφέρον ακριβώς γιατί προσφέρουν μερικές "γρήγορες λειτουργίες". Μέχρι να φτάσουμε σε σημείο τα smartwatches να είναι ανεξάρτητα όμως δε με συγκινούν.

Link to comment
Share on other sites

Κι αν δεν αδιαφορεί ο άλλος τι θα κάνει? Νταβατζής στην τσέπη του άλλου? Θα τον κράξει?

θα τον γράψει στα @@ του και θα το αγοράσει έτσι κι αλλιώς...

Οπότε γιατί να ξοδεύει χρόνο για κάτι που δεν τον αφορά...

Ότι μπορείς κάνεις. Αποτρέπεις ένα γνωστό σου από το να πάρει το 10000 smartwatch. Δεν χρειάζεται κράξιμο, δεν είναι όλοι τόσο κολλημένοι, έχουν παραπλανηθεί από το hype-μόδα-marketing-κοινωνικό status κλπ. Λες στον φίλο σου να δείτε τον αγώνα στο καφενείο-καφετέρια και όχι στο γήπεδο. Μερικοί χρυσοχόοι έχουν υπηρεσία που τους στέλνεις ένα smartwatch των 600 euro και στο κάνουν επίχρυσο που αξίζει 500 ευρώ για να γίνει περίπου και άρα με 1100 έχεις αυτό που θα έπαιρνες 10000 από την apple. Εξήγησα παραπάνω ότι σε επηρεάζει, άρα σε αφορά και αφιερώνεις χρόνο για ότι μπορείς να κάνεις (συμβουλές, ανταγωνισμός κλπ).

Δεν έχουμε βρει λύση, αν είχαμε βρει δεν θα υπήρχαν οι αδικίες, αλλά από κάπου πρέπει να ξεκινήσεις.

Για μένα, είναι άκρως ενδιαφέρον ακριβώς γιατί προσφέρουν μερικές "γρήγορες λειτουργίες". Μέχρι να φτάσουμε σε σημείο τα smartwatches να είναι ανεξάρτητα όμως δε με συγκινούν.

Η samsung έχει βγάλει ανεξάρτητα και έχει πάρει ένας φίλος! Τώρα πόσο κρατάει η μπαταρία και κατά πόσο μπορείς όντως να τα χρησιμοποιήσεις για βασικό κινητό, είναι άλλη ιστορία.

Link to comment
Share on other sites

δεν μπορώ με τπτ να φοράω μεγάλα πράγματα στα χέρια μου, απο το λύκειο εχω να φορέσω ρολόι!

Οπότε οχι δεν θα φόραγα κατι τέτοιο γιατί το θεωρώ αχρείαστο gadget.

Ακριβώς ό,τι λες Κωστή με τη διαφορά ότι σταμάτησα να φοράω ρολόι από το γυμνάσιο 'γω :hehe:

Αχρείαστο gadget, πραγματικά αχρείαστο.

Link to comment
Share on other sites

Ότι μπορείς κάνεις. Αποτρέπεις ένα γνωστό σου από το να πάρει το 10000 smartwatch. Δεν χρειάζεται κράξιμο, δεν είναι όλοι τόσο κολλημένοι, έχουν παραπλανηθεί από το hype-μόδα-marketing-κοινωνικό status κλπ. Λες στον φίλο σου να δείτε τον αγώνα στο καφενείο-καφετέρια και όχι στο γήπεδο. Μερικοί χρυσοχόοι έχουν υπηρεσία που τους στέλνεις ένα smartwatch των 600 euro και στο κάνουν επίχρυσο που αξίζει 500 ευρώ για να γίνει περίπου και άρα με 1100 έχεις αυτό που θα έπαιρνες 10000 από την apple. Εξήγησα παραπάνω ότι σε επηρεάζει, άρα σε αφορά και αφιερώνεις χρόνο για ότι μπορείς να κάνεις (συμβουλές, ανταγωνισμός κλπ).

Δεν έχουμε βρει λύση, αν είχαμε βρει δεν θα υπήρχαν οι αδικίες, αλλά από κάπου πρέπει να ξεκινήσεις.

Τπτ δεν μπορείς να κάνεις αν το έχουν αποφασίσει, εδώ πετάνε λεφτά για τσιγάρα, τι να λέμε τώρα...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now