MetallicGR

Τρεις νέες οθόνες λανσάρει η Dell με αποκορύφωμα την UP3216Q

Recommended Posts

[NEWS_IMG=Τρεις νέες οθόνες λανσάρει η Dell με αποκορύφωμα την UP3216Q]http://www.hwbox.gr/images/news_images/dell.jpg[/NEWS_IMG] Η Dell λανσάρει τρία νέα monitor με κατά 99.5% κάλυψη του Adobe RGB και αναλύσεις έως 4K UHD.

Το κορυφαίο μοντέλο UP3216Q διαθέτει ανάλυση 3840 x 2160 pixels και εμφανίστηκε στο site της Dell. Η κάλυψη του Adobe RGB ανέρχεται στο 99.5% κάτι που σημαίνει ότι οι δημιουργοί περιεχομένου, από επεξεργασία φωτογραφιών μέχρι βίντεο, θα είναι και οι πρώτοι που θα δουν αισθητές διαφορές. Εστιάζοντας στο μεγαλύτερο μοντέλο, διαθέτει IPS panel με ανάλυση 4K στα 60Hz, φωτεινότητα 300 cd/m2 και 6ms χρόνο απόκρισης από γκρι σε γκρι. Η οθόνη συνοδεύεται από πληθώρα συνδέσεων DP, mDP, HDMI (MHL), 4 x USB3 και μια upstream USB 3.0 καθώς και card reader.

Η εταιρία αποκάλυψε και άλλες δύο μικρότερες UltraSharp στις 27 και στις 25 ίντσες με ανάλυση 2560x1440 pixels όμως διατηρούν αναλλοίωτα πολλά από τα χαρακτηριστικά της μεγάλης υλοποίησης της Dell. Μια από αυτές είναι και η εφαρμογή KVM η οποία επιτρέπει τη σύνδεση δύο υπολογιστών σε μια οθόνη. Οι προτεινόμενες τιμές των μικρών ανέρχονται σε $649,99 και $899,99 ενώ δεν υπάρχει ακόμα επίσημη τιμή για την 32άρα.

[img_alt=Τρεις νέες οθόνες λανσάρει η Dell με αποκορύφωμα την UP3216Q]http://www.hwbox.gr/members/2195-albums570-picture53681.png[/img_alt]

Link to comment
Share on other sites

:hehe: :hehe: πόσο αστείο είναι που θα κάνει κ αυτή 2 χιλιάρικα και δεν είναι true 4k!!!

Με τους ανταγωνιστές να πάιζουν από τα 1300 και κάτω? δύσκολα...

Link to comment
Share on other sites

Στα games απο ένα σημείο και μετα φαίνεται η διαφορά η όχι;

Προσωπικά εγώ διαφορά είδα μονο όταν πήγα σε IPS όλα τα αλλα ειναι λεπτομέρεια και δεν τα κατάλαβα ποτε!

Μάλλον επειδή έφτασα μέχρι ένα όριο δηλαδή είχα μια IPS LG σε συνδυασμό με μια 290Χ Lighting!

Link to comment
Share on other sites

[NEWS_IMG=Τρεις νέες οθόνες λανσάρει η Dell με αποκορύφωμα την UP3216Q]http://www.hwbox.gr/images/news_images/dell.jpg[/NEWS_IMG] ενώ δεν υπάρχει ακόμα επίσημη τιμή για την 32άρα.
Δεν έχει φάει ο υπόλοιπος πλανήτης τόσα μνημόνια, τόσες περικοπές σε μισθούς και συντάξεις και τόσα ψέματα. Μην κοιτάς εμείς που είμαστε "εκπαιδευμένοι και αντέχουμε", κάποιος άλλος μπορεί να πάθει εγκεφαλικό και να του έρθει ¨ταμπλάς" που λέγανε και οι παλιοί. Ξέρουν γιατί δεν ανακοινώνουν την τιμή.
Link to comment
Share on other sites

Πες το όπως θες, όσο δεν γράφει 4 για μένα είναι μούφα uhd με μισό εκατομμύριο λιγότερα pixels! Τι έπαθες εσύ με την dell σου?

Κολλημένα pixels. Μίλησα με dell, για να δούμε τι refurbished θα μου στείλουν..

Link to comment
Share on other sites

Εγώ με όλες μου τις οθόνες έχω light bleeding αλλά νομίζω ότι όλα τα μεγάλα μονιτορς έχουν.. ο λόγος που δεν την στέλνω πίσω είναι μην μ στείλουν κάποια χειρότερη..εσύ όμως καλά έκανες και την έστειλες!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ με όλες μου τις οθόνες έχω light bleeding αλλά νομίζω ότι όλα τα μεγάλα μονιτορς έχουν.. ο λόγος που δεν την στέλνω πίσω είναι μην μ στείλουν κάποια χειρότερη..εσύ όμως καλά έκανες και την έστειλες!

Δεν έχω πολύ light bleeding αλλά έχω αυτά τα pixel, που δεν εμφανίζονται σε όλα τα χρώματα, αλλά τώρα που τα είδα και ξέρω που είναι, είναι εκνευριστικό να τα βλέπεις οπότε αλλαγή..

4651-albums675-picture53703.jpg

Link to comment
Share on other sites

Κολλημένα pixels. Μίλησα με dell, για να δούμε τι refurbished θα μου στείλουν..

Το καλό είναι ότι μπορείς να αλλάξεις όσες θες, έχει καλό service η Dell, οπότε θα σου κάτσει worry not :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Το καλό είναι ότι μπορείς να αλλάξεις όσες θες, έχει καλό service η Dell, οπότε θα σου κάτσει worry not :hehe:

Παίξε με τον πόνο μας και η refurbished έχει πρόβλημα, αναβοσβήνει η οθόνη συνέχεια :(..... Βρήκα λύση αλλά δεν είναι σωστά πράματα αυτά. Θα τους πω πάλι για αλλαγή 99%...:o..

Link to comment
Share on other sites

Τι λύση βρήκες για να μην αναβοσβήνει η οθόνη? Χωρίς να της δώσω την ευλογία μου? Αδύνατον :hehe:

Κάπου στις ρυθμίσεις υπάρχει μια επιλογή Displayport 1.2 -> Enable. Έτσι δουλεύει μια χαρά χωρίς πρόβλημα. Αλλά δεν το θεωρώ σωστή λύση, κανονικά θα έπρεπε να δουλεύει και χωρίς αυτή την ρύθμιση, όπως γινόταν με την προηγούμενη..

Link to comment
Share on other sites

Είναι τώρα παράδειγμα ο ολόκληρος υπολογιστής της apple? Πες δεν έχω δει ips μεγάλο panel χωρίς light bleeding δεν είναι κακό.

Δυστυχώς τίποτα δεν είναι τέλειο!

Link to comment
Share on other sites

Είναι τώρα παράδειγμα ο ολόκληρος υπολογιστής της apple?

Ξέρεις ότι το panel δεν το φτιάχνει η Apple σωστά.

Πες δεν έχω δει ips μεγάλο panel χωρίς light bleeding δεν είναι κακό.

Μπα. Η PA328Q τελικά είναι IPS. Και δεν bleedαρε. Οπότε αράζεις ;)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now