MetallicGR

Διαθέσιμο το Windows 10 IoT Core Starter Pack για το RPi 2

Recommended Posts

[NEWS_IMG=Διαθέσιμο το Windows 10 IoT Core Starter Pack για το RPi 2]http://www.hwbox.gr/members/2195-albums497-picture35422.jpg[/NEWS_IMG] Ένα πακέτο - headstart για τον κόσμο του IoT προσφέρει η Adafruit με και χωρίς το νέο Raspberry Pi 2 model B.

Το πακέτο περιλαμβάνει όλα τα βασικά υποσυστήματα που θα χρειαστείτε στα δικά σας projects που έχουν σαν φόντο το Internet of Things. Από απλά jumper wires μέχρι κάρτα μνήμης microSD 8GB με το λειτουργικό σύστημα Windows 10 IoT. Επίσης περιλαμβάνονται μερικοί πυκνωτές, αντιστάσεις και LED τριών χρωμάτων αλλά και ειδική θήκη για το Raspberry Pi 2 Model B. Η Adafruit έχει κυκλοφορήσει δύο εκδόσεις του πακέτου, με και χωρίς τον υπολογιστή για όσους διαθέτουν ήδη κάποιο με τιμές $75 και $115 αντίστοιχα. Σημειώνεται ότι η διαθεσιμότητα έχει προς το παρών "στερέψει".

Electronic components

1x Photo Cell

2x Breadboard Trim Potentiometer

5x 10K 5% 1/4W Resistor

5x 560 ohm 5% 1/4W Resistor

1x Diffused 10mm Blue LED

1x Electrolytic Capacitor - 1.0uF

1x Diffused 10mm Red LED

1x Diffused 10mm Green LED

3x 12mm Tactile Switches

[img_alt=Διαθέσιμο το Windows 10 IoT Core Starter Pack για το RPi 2]http://www.hwbox.gr/members/2195-albums570-picture53682.png[/img_alt]

Link to comment
Share on other sites

Λίγο ακριβό μου φαίνεται εμένα, κομμάτι κομμάτι όλα αυτά βγαίνουν λιγότερο από τις τιμές αυτές, αν δεν κάνω λάθος.

Link to comment
Share on other sites

Λίγο ακριβό μου φαίνεται εμένα, κομμάτι κομμάτι όλα αυτά βγαίνουν λιγότερο από τις τιμές αυτές, αν δεν κάνω λάθος.

παντα ετσι ηταν στο ada, απλα εχεις και το community και τα guides εκει κλπ κλπ

δες το overhead σαν support προς το υλικο αυτο και για τη δουλεια που κανουν

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι ότι χρόνια τώρα έχουν δουλευτεί πολλά project σε pi με linux και εμπειρία, κοινότητα και documentation/tutorials υπάρχουν για linux. Δυσκολεύομαι να βρω σοβαρό λόγο να χρησιμοποιήσει κάποιος windows σε pi. Προσφέρουν κάτι που δεν μπορούσες να κάνεις μέχρι τώρα στα Linux; Σε installation-configuration νομίζω είναι σε ίδιο βαθμό δυσκολίας πλέον τα OS.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now