sofos1990

The "FoodBox" Thread

Recommended Posts

Σόφο τι δουλειά κάνεις είπαμε στην Ταιβάν?

Τρώς και πίνεις? :hehe:

Δοκιμάζω διαφορετικές γεύσεις.

Κάπου ανάμεσα δουλέυω και 10 ώρες την ημέρα. Σήμερα από τις 7.30 το πρωί.

attachment.php?attachmentid=60456&stc=1

20160118_070330847_iOS.jpg

20160118_070330847_iOS.jpg.2f7e357600f9e

Link to comment
Share on other sites

Κοτόπουλο με πένες και λαχανικά

Γράφω τη συνταγή όπως το έκανα σήμερα, για όποιον θέλει να το φτιάξει, είναι ωραίο, ανάλαφρο για καλοκαιριάτικο καιρό, απλά φάτε μικρή μερίδα και μη το μαμήσετε με τα μπαχαρικά :hehe:

- Κόβουμε 2 στήθη κοτόπουλου σε μικρότερα κομμάτια και τα σοτάρουμε με λίγο λάδι σε σχετικά δυνατή φωτιά. Με το που φύγει το ροζέ χρώμα, τα βγάζουμε κρατώντας το λίγο λάδι στην κατσαρόλα

- Σοτάρουμε μισή κόκκινη, μισή κίτρινη, μισή πράσινη πιπεριά, λίγο σκόρδο και ένα κρεμμύδι

- Με το που είναι έτοιμα τα παραπάνω, βάζουμε τα κομμάτια κοτόπουλο πάλι και ξεκινάμε το seasoning. Μισό κουταλάκι αλάτι, μισό πιπέρι, λίγο κύμινο και ένα κουταλάκι chili flakes. Ανακατεύουμε καλά.

- Με το που τελειώσει το ανακάτεμα χαμηλώνουμε τη φωτιά και προσθέτουμε μέσα ~300g πένες και 2.5 φλυτζάνια γάλα. Το γάλα το βάζουμε σιγά σιγά για να το απορροφάει. Εάν οι πένες δεν μαγειρεύονται αυξάνουμε τη φωτιά και προσθέτουμε λίγο νερό. Ανακατεύουμε συνεχώς. Προσθέστε τυρί (εγώ έριξα 100g παρμεζάνα) και ανακατέψτε για να δέσει λίγο το μίγμα. Το τελευταίο step, μου πήρε 16 λεπτά εμένα, αλλά είναι αναλόγως του τι προτιμάτε. Δοκιμάστε και κρίνετε αναλόγως.

3 μερίδες περίπου βγαίνουν με τα παραπάνω υλικά. Μη σας ξεγελάει η photo από κάτω, είναι πολύ ανάβαθο το κατσαρολάκι αυτό, αλλά πλατύ.

AFGI8CB.jpg

Link to comment
Share on other sites

Γλυκό by Crio @ Maritimo @ Akoli Beach Miami, Peloponnese

aNk781E.jpg

Kρεατάκι από τον κρύο πάλι στην Άκολιη :D

fdcI0qp.jpg

1 κιλό ψαρονέφρι για 9?, 1 κιλό κοτόπουλο για 8?, σαλάτα χωριάτικη τερατάκι παρέα με σχεδόν μισό κιλό φέτα για 5.5?... καλή ποιότητα και γεύση, στα Βραχνεΐκα

WvQNogw.jpg

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now