jax7480

Επιλογή κινητού

Επιλογή κινητού  

18 members have voted

  1. 1. Επιλογή κινητού

    • iPhone 6s Plus 128GB
      9
    • Samsung Galaxy S6 Edge+ 64GB
      7
    • Microsoft Lumia 950 XL 32GB
      2


Recommended Posts

Χαιρετώ την παρέα.

Ανοίγω το thread για να ακούσω γνώμες σχετικά με κινητά τηλέφωνα.

Να αναφέρω πως αν το thread για τον οποιονδήποτε λόγο γυρίσει σε flame, θα ζητήσω να κλειδωθεί.

Το τηλέφωνο που πρόκειται να αντικατασταθεί είναι το Samsung Galaxy Note 4 F, 32GB.

Οι επιλογές που σκέφτομαι είναι παρακάτω:

1) iPhone 6s Plus 128GB

2) Samsung Galaxy S6 Edge+ 64GB

3) Microsoft Lumia 950 XL 32GB+SD Card

Θα ήθελα την γνώμη σας ως το πιο θα αγοράζατε και γιατί σε σύγκριση με τα άλλα δύο.

Να αναφέρω απλά πως δεν έχω κάποια ιδιαίτερη προτίμηση αλλά θα σκεφτώ πολύ σοβαρά την αλλαγή interface, αν και το Android με έχει κουράσει με κάποια πράγματα

ενώ βέβαια άλλα πράγματα που έχει τα θεωρώ κορυφή.

Η χρήση του τηλεφώνου είναι 90% emails, κλήσεις, μηνύματα, internet και 10% όλα τα υπόλοιπα. Με τις φωτό έχω ένα θέμα (να είναι καλές) αλλά χρησιμοποιώ και την DSLR.

Αυτά. Ακούω απόψεις.

Link to comment
Share on other sites

Για μενα η συγκριση που θετεις ειναι S6 vs iphone

Γιατι δεν θα επελεγα κινητο που εχει market share 3% (σταθερο τα τελευταια 3 χρονια), δεν μου αρεσουν τα πειραματα με εργαλεια που θα τα ηθελα για παραγωγικοτητα.

Το S6 edge δεν μου αρεσει σαν συσκευη, αρα με βαρια καρδια ..iphone

Link to comment
Share on other sites

2) Samsung Galaxy S6 Edge+ 64GB

Μ αρέσει πολύ το lumia αλλά θέλουν χρόνο ακόμα για να είναι ανταγωνιστικοί με το android, τι να κάνεις ένα πολύ γρήγορο τηλ που δεν έχει τα βασικά.

Σίγουρα είναι μεγάλη απώλεια η sd card αλλά δεν νομίζω ότι είναι τόσο σοβαρό όσο το θέμα των apps...

Link to comment
Share on other sites

6s plus από εμένα.

Τούμπανο build-in email client από εποχές iOS 7 και δώθε.

Κομπλέ μπαταρία το plus & από τις καλύτερες κάμερες.

Και είναι, το πιο γρήγορο κινητό της αγοράς αυτή την στιγμή. Δεν είναι θέμα flame, σε snappiness ακόμα και το 6 το απλό είναι άπιαστο από τον ανταγωνισμό. Πόσο μάλλον το 6s με τον τερατοCPU του.

Αν καταπιείς τον πρώτο μήνα το θέμα itunes, έρχεσαι to the dark side εύκολα imho.

Edited by caution
Link to comment
Share on other sites

Κουρτίνα 3! Τα αγάπησα τα WP και δεν το κρύβω. Δεν έχω τόσα χρήματα για να κοίταζα κάποιο από αυτά, αλλά και πάλι αν μπορούσα στο Lumia θα πήγαινα.

Όταν βγουν περισσότερα με Windows 10 Mobile θα διαλέξω από αυτά που θα είναι μέσα στο budget μου, που γενικά έχουν βγει αρκετά αξιοπρεπή και με χαμηλές τιμές (καμία σχέση με οικονομικό Android, γκουχ γκουχ :P).

Από εκεί και πέρα, δες αυτά τα δύο που πέτυχα τυχαία προχθες:

1) Battle of the flagships: Lumia 950 versus iPhone 6s | Windows Central

2) Showdown: Lumia 950 versus Nexus 5X | Windows Central

Link to comment
Share on other sites

To lumia επίσης αρνητικό έχει τον 810..ότι

και να του έχουν βάλει αποκλείετε να μην ζεσταίνεται Ζάχο.

Τo iphone 6plus δεν έχει και τόσο καλή κάμερα από τι είδα σε ένα

με το z5...πολύ κιτρινίλα!
Link to comment
Share on other sites

Να αναφέρω απλά πως δεν έχω κάποια ιδιαίτερη προτίμηση αλλά θα σκεφτώ πολύ σοβαρά την αλλαγή interface

Μετά από 5 Samsung τηλέφωνα πήγα σε iphone. Μέσα σε 2 εβδομάδες το είχα συνηθίσει. Ειδικά, εσύ που έχεις και προηγούμενη εμπειρία με iOS δεν θα είναι τόσο δύσκολο.

αν και το Android με έχει κουράσει με κάποια πράγματα

Οπότε γιατί κοιτάς προς το S6;

ενώ βέβαια άλλα πράγματα που έχει τα θεωρώ κορυφή.

+1 μετά από 1 χρόνο σε iphone 6 μπορώ να πω ότι δεν είναι το τέλειο τηλέφωνο. Είναι 99% user friendly και αξιόπιστο.

Το μεγαλύτερο αρνητικό που βρήκα τελευταία είναι ότι δεν μπορώ να δουλέψω το PayPal app. Πριν το αγοράσεις σιγουρέψου ότι όλα τα apps που χρησιμοποιείς υπάρχουν στο app store της χώρας που είσαι!

Επίσης, μέχρι σήμερα ήμουν συνδεδεμένος στο Αμερικάνικο app store οπότε η Apple μου είπε να αλλάξω app store σε αυτό της χώρας που είμαι. Πάνω στην αλλαγή σου ζητάει να βάλεις πιστωτική κάρτα. Έβαλα την Ελληνική πιστωτική μου και δεν την δέχτηκε. Μου είπαν ότι δέχεται πιστωτική ΜΟΝΟ της χώρας του app store που επιλέγεις.

Για παράδειγμα το λέω...το iOS έχει μικρές τέτοιες βλακειούλες. Το google wallet και κάρτα από το Oυζμπεκιστάν να βάλεις εφόσον είναι verified θα την δεχτεί.

Η χρήση του τηλεφώνου είναι 90% emails, κλήσεις, μηνύματα, internet και 10% όλα τα υπόλοιπα. Με τις φωτό έχω ένα θέμα (να είναι καλές) αλλά χρησιμοποιώ και την DSLR.

Eπειδή, πρόκειται για τηλέφωνο που ουσιατικά θα κάνεις δουλειά ΙΜΟ αν έχεις την δυνατότητα να πας να τα δεις από κόντα και να χαλάσεις 5-10 λεπτά στο καθένα θα ήταν ιδανικό.

Φώτος είμαι σίγουρος πως και τα 3 τραβάνε αρκετά καλές και παραπλήσιας ποιότητας.

Ένα αρνητικό που έχω βρει στο iphone είναι το εξής. Το μαμά keyboard δεν έχει prediction των λέξεων στα Ελληνικά οπότε έχω αναγκαστεί να κατεβάσω το swiftkey keyboard. Αυτό αν τα emails σου έχουν να κάνουν με Ελληνικά. Ενώ το swiftkey δουλεύει άψογα και το έχω βάλει σαν πρώτο keyboard έχω πιάσει το iphone πολλές φορές και χωρίς λόγο να μου πετάει το μαμά keyboard να γράψω.

Επίσης, αν θες να έχεις attachments στα emails σου πράγματα που έχεις κατεβάσει από το internet π.χ ένα pdf δεν γίνεται να το κάνεις save στο τηλέφωνο oπότε ο μόνος τρόπος είναι να το έχεις στο icloud ή σε άλλα clouds. Στο Android απλά το κάνεις download στο τηλέφωνο και το κάνεις attach στο email.

To ίδιο και αν θες να σώσεις στο κινητό ένα attachment που σου έχει έρθει στο email. Δεν γίνεται να το σώσεις στο κινητό και να το βάλεις στο USB να το τραβήξεις. Θα πρέπει να μπεις από το PC.

Αυτός είναι ο κύριoς λόγος που θα αλλάξω σε Android(Z5 Premium) κατά τα άλλα το iphone δεν έχει θέματα με lag, random reboots κλπ.

ΙΜΟ θα πήγαινα σε iphone 6S+ 64GB. Ένα χρόνο μετά με 1600 φώτος και 20 τραγούδια και έχω ακόμα άδεια 37GB.

Link to comment
Share on other sites

Eπειδή, πρόκειται για τηλέφωνο που ουσιατικά θα κάνεις δουλειά ΙΜΟ αν έχεις την δυνατότητα να πας να τα δεις από κόντα και να χαλάσεις 5-10 λεπτά στο καθένα θα ήταν ιδανικό.

Φώτος είμαι σίγουρος πως και τα 3 τραβάνε αρκετά καλές και παραπλήσιας ποιότητας.

Ένα αρνητικό που έχω βρει στο iphone είναι το εξής. Το μαμά keyboard δεν έχει prediction των λέξεων στα Ελληνικά οπότε έχω αναγκαστεί να κατεβάσω το swiftkey keyboard. Αυτό αν τα emails σου έχουν να κάνουν με Ελληνικά. Ενώ το swiftkey δουλεύει άψογα και το έχω βάλει σαν πρώτο keyboard έχω πιάσει το iphone πολλές φορές και χωρίς λόγο να μου πετάει το μαμά keyboard να γράψω.

Επίσης, αν θες να έχεις attachments στα emails σου πράγματα που έχεις κατεβάσει από το internet π.χ ένα pdf δεν γίνεται να το κάνεις save στο τηλέφωνο oπότε ο μόνος τρόπος είναι να το έχεις στο icloud ή σε άλλα clouds. Στο Android απλά το κάνεις download στο τηλέφωνο και το κάνεις attach στο email.

To ίδιο και αν θες να σώσεις στο κινητό ένα attachment που σου έχει έρθει στο email. Δεν γίνεται να το σώσεις στο κινητό και να το βάλεις στο USB να το τραβήξεις. Θα πρέπει να μπεις από το PC.

Αυτός είναι ο κύριoς λόγος που θα αλλάξω σε Android(Z5 Premium) κατά τα άλλα το iphone δεν έχει θέματα με lag, random reboots κλπ.

ΙΜΟ θα πήγαινα σε iphone 6S+ 64GB. Ένα χρόνο μετά με 1600 φώτος και 20 τραγούδια και έχω ακόμα άδεια 37GB.

Πολυ χρησιμα ειναι αυτα και σε ευχαριστω.

Με εβαλες σε σκεψεις γιατι μερικα πραγματα τα εχουμε δεδομενα ενω βλεπω οτι δεν ειναι.

Link to comment
Share on other sites

Μου αρέσει που έχει τόσα καλά το iphone και το ios που θα πας σε android..με πείθει να πάρω iphone..:hehe:

Μην το κάνουμε flame...αλλά αν θες να σου απαντήσω.

1/10 φορές που δεν μου βγάζει το σωστό keyboard και με 2 clicks(ούτε λιγότερα, ούτε περισσότερα) το γυρίζω στο swiftkey είναι σαν να μου κάνει reboot το Android 2 φορές την ώρα ή να μου κλείνει το app γιατί έτσι αποφάσισε. Μάντεψε τι είναι πιο σπαστικό.

Σε Android θα πάω για το θέμα με τα attachments αλλά φαντάζομαι δεν φλασάρεις bios 5-6 φορές την ημέρα οπότε να πρέπει να πας στo PC, να logάρεις, να ανοίξεις το οutlook, να κατεβάσεις το attachment, να το ξεζιπάρεις, να κάνεις copy-paste το αρχείο στο USB stick και να το βάλεις στο mobo να flashάρεις το bios.

Όσον αφορά το Z5 Premium συγκεκριμένα, πιο πολύ θα πάω επείδη η Sony υπόσχεται 2 ημέρες μπαταρία.

Sorry Ζάχο!

Link to comment
Share on other sites

Η apple ζει στον κόσμο της, η ms είναι ακόμα βρέφος..άρα?.....να την χ@σω την ταχύτητα με περιορισμούς! :)

Δεν κάνουμε κανένα flame, πας σε android γιατί με το ios δεν μπορείς να κάνεις την δουλειά σου και το z5 θα βγάζει 2 μέρες γιατί δεν του προτείνεις αυτό αλλά του προτείνεις να πάρει iphone?..προσπαθώ να καταλάβω τι παίζει. :)

Edited by venisk
Link to comment
Share on other sites

Η apple ζει στον κόσμο της, η ms είναι ακόμα βρέφος..άρα?.....να την χ@σω την ταχύτητα με περιορισμούς! :)

Δεν κάνουμε κανένα flame, πας σε android γιατί με το ios δεν μπορείς να κάνεις την δουλειά σου και το z5 θα βγάζει 2 μέρες γιατί δεν του προτείνεις αυτό αλλά του προτείνεις να πάρει iphone?..προσπαθώ να καταλάβω τι παίζει. :)

Αν ήθελε κινητό για να παίξει και δεν τον ένοιαζε τόσο πολύ το business κομμάτι θα του έλεγα Android αλλά με 90% emails μάλλον δεν το θέλει για Facebook και instagram lol.

Γιατί όταν έστω και μισή φορά την ημέρα θα του καθυστερεί να του ανοίξει το mail app ή θα του crashάρει θα του την σπάει.

Γιατί όταν απλά με ένα πάτημα στο email app θα μπορεί να γράφει email(Touch 3D) θα τον βολεύει.

Γιατί με ένα swipe προς τα δεξιά θα μαρκάρει τα emails που βλέπει σαν read και δεν θα του βγάζει 2-3 επιλογές του τι θέλει να κάνει.

Γιατί αν ποτέ χρειαστεί να κάνει restore το τηλέφωνό του δεν θα περιμένει ούτε 1 λεπτό να κατέβουν τα emails του. Θα έχουν περαστεί με το restore από το iTunes.

Γιατί όταν θα ανοίγει ένα email από το notification center απλά σε χρόνο 0 θα του εμφανίζεται το email και δεν θα βλέπει ένα κυκλάκι να προσπαθεί εκείνη την ώρα να το κατεβάσει.

Γιατί απλά θα έχει κατεβασμένα όλα τα email του outlook και θα scrollάρει πάνω-κάτω να βρει πιο θέλει χωρίς όταν φτάνει στο τέλος της σελίδας να περιμένει 2-3-4 secs να φορτώσει τα επόμενα.

Γιατί όταν θα θέλει να δει ενα video σε ένα site, πατώντας το play θα του ανοίξει σε full screen και θα το δει και δεν θα χρειαστεί να πατήσει το full screen button αν υπάρχει. Αν δεν υπάρχει θα πρέπει να ανοίξει το youtube app να το δει σε full screen.

Και άλλα διάφορα που δεν μου έρχονται τώρα...

Aν έχω καταλάβει σωστά, το iΟS λειτουργεί με την φιλοσοφία των λιγότερων δυνατών clicks.

Link to comment
Share on other sites

Venisk hater?

Δεν είμαι hater με τίποτα, ο καθένας κάνει την δουλειά του με ότι τον βολεύει, το video το ανέβασα για να δείτε ότι σημερινό κινητό. στα ίδια λεφτά με τα iphone, με android δεν καταλαβαίνει τίποτα σε θέματα απόδοσης.

[MENTION=730]jax7480[/MENTION] σε έχω ρωτήσει ξανά αλλά δεν θυμάμαι τι μου είχες απαντήσει..στο note 4 σου έχεις τον exynos ή τον snapdragon?

Link to comment
Share on other sites

Ο Ζαχος εχει το F οποτε snapdragon. Δεν υπαρχει τελειο κινητο απλα οτι βολευει τον καθενα. Εμπειρια χρησης ειναι το iphone εγω ομως το θεωρω βαρετο και σπαστικο λογο itunes.Επεσε στα χερια μου ενα win phone μεχρι να παρω το new κιν , καλο γρηγορο αλλα το λειτουργικο του ειναι μακραν το χειροτερο. προσφατα πηγα απο galaxy s4 σε s6. τρελη διαφορα αλλα ολο και θα crasharei καποιο app και ολο θα σου σπασει τα νευρα. αλλα παει σφαιρα ανοιγει τα παντα μπαμ η καμερα απιστευτη και φορτιζει απιστευτα γρηγορα και ειναι το πρωτο μου galaxy που δεν ζεστενετε καθολου(περιεργο). εχω σιχαθει να βλεπω ατομα στην δουλεια σε καθε δειαλειμα το iphone στην πριζα. τι διαολο κανουν και την τρωνε εγω ειμαι ολη την ωρα games και data on και γυρναω σπιτι 30%. θα προτεινα νοτε 5 και οχι edge και μ@@ιες αλλα προφανως δεν υπαρχει. παντως οχι win phone.

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα επαιρνα LG G4 / Xiaomi Mi Note Pro αν τα εσκαγα.(Το G4 εχει τρομερη καμερα αν σε ενδιαφερει αυτο)

Είναι πολύ καλή την είδα πριν λίγο στο public!

Link to comment
Share on other sites

θα προτεινα νοτε 5 και οχι edge και μ@@ιες αλλα προφανως δεν υπαρχει.

Αν υπήρχε σαν επιλογή το Note 5, δε θα συζητούσαμε τώρα. Αλλά η μαλ@κω η Samsung αποφάσισε να μας κρεμάσει άσχημα...

Link to comment
Share on other sites

Πήγα είδα από κοντά το S6 Edge+ και δεν μου άρεσε. Οπότε yolo και πάμε για iPhone 6s Plus.

Ελπίζω να βολευτώ και να μην το πετάξω από το παράθυρο σε 2 μέρες.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now