MetallicGR

Το iPhone 6S με TSMC SoC είναι πιο αποδοτικό σύμφωνα με πληροφορίες

Recommended Posts

[NEWS_IMG=Το iPhone 6S με TSMC SoC είναι πιο αποδοτικό σύμφωνα με πληροφορίες]http://www.hwbox.gr/images/news_images/apple2.jpg[/NEWS_IMG] Σε πολλές δοκιμές πραγματικής χρήσης, το iPhone 6S με επεξεργαστή TSMC, φαίνεται πως είναι πιο "ευγενικό" με τη μπαταρία, απ' ότι η έκδοση με το Samsung.

Το διαδικτυακό vortex που έχει δημιουργηθεί τις τελευταίες ώρες με αφορμή τις δύο εκδόσεις του Apple A9 επεξεργαστή που εξοπλίζεται το νέο iPhone 6S έχει πάρει μεγάλες διαστάσεις. Εδώ και μερικές μέρες, γνωρίζουμε ότι η Apple προμηθεύεται το A9 SoC της τόσο από την Samsung όσο και από την TSMC, με την πρώτη να το κατασκευάζει στα 14nm FinFET και η δεύτερη στα 16nm FinFET. Τα δύο chip φέρουν την ίδια αρχιτεκτονική ενώ οι διαφορές τους έχουν εντοπιστεί στις θερμοκρασίες, όπου και εδώ ξεκινάνε τα περίεργα. Το chip της Samsung είναι γενικά πιο ζεστό από αυτό της TSMC, κάτι που φάνηκε από τις μετρήσεις θερμοκρασίας και είναι αξιοπερίεργο ειδικά λόγω της μικρότερης μεθόδου ολοκλήρωσης.

Επιπλέον, διαφορές εντοπίστηκαν και στη διάρκεια της μπαταρίας. Τα τεστ πραγματοποιήθηκαν με μπαταρία φορτισμένη στο 100% κάνοντας stress test μέχρι να αδειάσει εντελώς, μετρώντας την συνολική διάρκεια. Το iPhone 6S με Samsung chip τελείωσε έχοντας λειτουργήσει για 6 ώρες και 5 λεπτά, ενώ αυτό της TSMC έτρεχε αδιάλειπτα για 7 ώρες και 50 λεπτά, μια διαφορά που σίγουρα δε περνά απαρατήρητη. Αξίζει βέβαια να τονίσουμε πως δε γνωρίζουμε την κατάσταση στην οποία ήταν οι μπαταρίες των δύο τηλεφώνων.

Η Apple, έσπευσε και απάντησε για το συγκεκριμένο θέμα, λέγοντας πως εκτός από τις υψηλές επιδόσεις που προσφέρει η νέα έκδοση του τηλεφώνου, χάρη στον νέο επεξεργαστή A9, οι διαφορές από ορισμένα υποσυστήματα τρίτων (δείχνοντας τον επεξεργαστή) είναι της τάξης του 2 με 3%.

[img_alt=Το iPhone 6S με TSMC SoC είναι πιο αποδοτικό σύμφωνα με πληροφορίες]http://www.hwbox.gr/members/2195-albums570-picture53880.png[/img_alt]

[img_alt=Το iPhone 6S με TSMC SoC είναι πιο αποδοτικό σύμφωνα με πληροφορίες]http://www.hwbox.gr/members/2195-albums570-picture53882.png[/img_alt]

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει πλάκα έχουν τα "σκάνδαλα" αλλά μόνο και μόνο που βλέπω το ένα να είναι no sim και το άλλο κανονικά σε δίκτυο, δεν με εμπνέει σαν test.

Είμαι σίγουρος ότι σε λίγες μέρες κάποιος θα κάνει ένα καλύτερο και πιο προσεγμένο test. Εκείνο, θα έχει πράγματι ενδιαφέρον.

edit:

, είναι αρκετά μεγάλη η διαφορά τελικά! :whip: Edited by caution
Link to comment
Share on other sites

Κι αν σου κάτσει έκανες την τύχη σου! Αγοράζεται έτσι τηλ στην τύχη :hehe: Τουλάχιστον η sammy σου λέει αυτό έχει exynos αυτό snapdragon ποιο θέλεις? H apple είναι πολύ μπροστά για να έχεις επιλογή! Ντροπή τους!

Link to comment
Share on other sites

Απλά για να πούμε την αλήθεια. Αυτά με Samsung CPU φτιάχνουν. Αρκεί να φλασάρεις το iOS από το itunes. Δοκιμάστηκε σε ένα 6S+ και δουλεύει οκ. Τώρα σε σύγκριση πάλι με το TSMC δεν ξέρω τι κάνει αλλά νομίζω είναι τα ίδια πλέον.

Λάθος της Apple αν το ήξερε από πριν απλά το άφησε...

Link to comment
Share on other sites

Απλά για να πούμε την αλήθεια. Αυτά με Samsung CPU φτιάχνουν. Αρκεί να φλασάρεις το iOS από το itunes. Δοκιμάστηκε σε ένα 6S+ και δουλεύει οκ. Τώρα σε σύγκριση πάλι με το TSMC δεν ξέρω τι κάνει αλλά νομίζω είναι τα ίδια πλέον.

Λάθος της Apple αν το ήξερε από πριν απλά το άφησε...

Το εξηγεις λιγο παραπανω το bold αν μπορεις Σοφοκλη?

Link to comment
Share on other sites

Το εξηγεις λιγο παραπανω το bold αν μπορεις Σοφοκλη?

http://www.ibtimes.co.uk/ios-9-how-clean-install-manually-update-iphone-ipad-ipod-touch-1519956

Το είχε και το δικό μου iPhone 6 όταν έκανα update στο iOS 9. Μέσα στο βράδυ έτρωγε 10-15% μπαταρία ενώ στο 8.4 2%. Όταν το πέρασα έτσι το 9 τώρα πλέον ξαναχάνει μόνο 2%. Ένας συνάδελφος πήρε το 6S+(Samsung CPU) και είχε το ίδιο πρόβλημα οπότε δοκίμασε έτσι και λειτουργεί κανονικά κι αυτουνού πλέον.

Edited by sofos1990
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now