greekvipper

Αναβάθμιση pc

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους.

Θα ήθελα να με διαφωτίσετε σε κάποια πράγματα.

Θέλω να κάνω μια πολύ καλή αναβάθμιση στο σύστημα που έχω . (Και να κρατήσει ο CPU για αλλα 6-7 χρονια όπως έκανε ο i7-920).

Το σύστημα μου :

Case: Cooler Master: HAF X

Τροφοδοτικό: cooler master 80 plus bronze

Processor: Intel Core i7-920 Processor (8M Cache, 2.66 GHz,) Revision C0\C1

Ψυχτρα: Cpu Cooler CP-1220

Motherboard: EVGA 131-GT-E767 Intel X58 SLI3

Memory: Sniper - F3-12800CL9T-12GBSR - G.SKILL DDR3 Memory (x2 = 24 GBytes (Triple-Channel)

Disk drive: Intel SSD 330 Series (180GB, SATA 6Gb/s, 25nm, MLC

Σκληρός δίσκος HDD: Western Digital 2 TB

Monitor: T23C350EW - SAMSUNG x 2

Graphics Card: GIGABYTE - GeForce 700 Series - GV-N760OC-2GD (rev. 2.0)

Αυτά που θελω να κρατήσω είναι τον ssd να βαλω εκει μεσα το λειτουργικο και τα προγραμματα και να παρω ακομα εναν ssd για τα games.

Kραταω και τον Western Digital 2 TB

Aντι για απλη ψυχτρα να παω σε υδροψυξη.

Και οθονες 23αρες το πολυ 24' για games ( αν χρειάζεται )

Case εχω βαλει στο ματι το CoolerMaster Cosmos II , ( αλλα θα ηθελα ενα case που να μπορεις να εχει φιλτρα για την σκονη και να μπορουν να βγαινουν ).

To βασικο βεβαια ειναι αν ειναι εποχη να κανω αυτες τις αγορες γιατι με τα capital control οι τιμες ελλαδα εχουν ανεβει πολυ.

Αν λετε να περιμενω . ας μπει στο ψυγειο το post και να το επαναφερουμε σε 3-4 μηνες :P

Εκτος αν εχετε να προτείνεται καποιο setup .

Edited by greekvipper
λαθος pcu
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι και τόσο "απλή ψύκτρα" αυτή που έχεις, στην ουσία είναι μια Deepcool Ice Blade Pro όπως την βλέπω. Επίσης άνετα κρατάς case / psu κατά την γνώμη μου.

Πάντως για τον χρόνο που λες και κρίνοντας πόσο κράτησες τον 920, κοιτάζεις μόνο για LGA2011-3. Από τα parts που θα διώξεις, η μητρική πιάνει "κάτι", αλλά μην την σπάσεις από τον επεξεργαστή γιατί θα σου μείνει.

Κατά τα άλλα - η προσωπική μου εκτίμηση είναι ότι αν περιμένεις να φύγουν τα capital control, θα περιμένει αρκετά...

Link to comment
Share on other sites

Πόσα λεφτά διαθέτεις για cpu μητρική ram κάρτα γραφικών?

Αν είναι να κρατήσουν cpu ram και mob για 4-5+ χρονια θα έφτανα και με την gpu (που δύσκολα κρατάνε τόσο), λέω 1500 είναι ένα σεβαστό ποσο(για τις μερες μας). Απλά και μονο επειδή θα τα δώσω τώρα και μετά ξανά σε 4-5+ χρονια όπως έκανα τότε .

"sorry για την αργοπορημένη απάντηση."

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλές γιορτές να έχουμε.

Update τις υπόθεσης αναβαθμίσεις.

Μιλάμε οι τιμές ειναι άστα να πάνε και τα μαγαζιά δεν έχουν καν stock... την gtx 980 τι που και έχω βάλει στο μάτι 6 μαγαζιά μονο στο skoutz. και η τιμή στο θεο.

Γενικά ακόμα περιμένω δεν έχω κάνει κάποια αγορά μπας και βάλουν καμια προσφορα τα χριστούγεννα.

Λοιπόν θέλω την γνώμη σας αν κάτι είναι υπερβολή από αυτά να μου το πείτε.

Παίζω σε ανάλυση 1920 x 1080 και 2x οθόνες T23C350EW

Από games τα καινούργια : Fallout 4 , The Witcher 3 , Assassins Creed , BF 4. online rpg Blade and soul κ.τ.λ/π.

Εκτος τα games το pc θα είναι και για streaming.

Θα ήθελα πολύ 4k οθόνη αλλα η τιμές είναι πολύ υψηλές και θέλω μέχρι 24 οθόνη οποτε επειδή η τεχνολογία είναι φρέσκια λέω να περιμένω.

Οποτε το setup που έβαλα στο μάτι είναι :

Τροφοδοτικό : CoolerMaster V-series V1200 Platinum

Intel� Core™ i7-5930K Processor

GTX 980Ti GAMING 6G

X99A GODLIKE GAMING

RAM G.SKILL F4-3000C15D-16GVR 16GB (2X8GB) DDR4 3000MHZ RIPJAWS

Samsung 850 Evo 250GB x2 σε Raid 0 ( win 7 , programs games setup)

Western Digital Red 3TB SATA ΙΙΙ μπορει να παρω 2 για να ειναι σε raid 1 να ειμαστε οκ για bachup. SOS Από τον σκληρό θα διαβάζονται η ταινίες BR που κατεβάζω μέσο του home cinema που είναι συνδεδεμένο με το router και pc. ( SOS ) Δεν ξέρω αν κάνουν οι red δίσκοι για να κάνουν αυτήν την δουλειά. Και οι ταινίες συνήθως είναι πάνω από 20 giga 1 μια :(

Βεβαια υπάρχει και η λύση Western Digital My Cloud 3TB αλλα δεν ξερω αν θα μπορει να διαβασει τις ταινιες Maximum bit rate : 30.0 Mbps

Τελος για Υδροψυξη που παντα ηθλα να βαλω στο pc λεω να παω για εδω :

Αν μου κάτσει καλά μπορεί και να συνδέσω και την GPU πάνω στην υδρόψυξη για καλύτερες θερμοκρασίες. ( kagkouria )

Case : Cooler Master: HAF X ( ηθελα πολυ το cosmos 2 , αλλα δυστηχως εφαγα ακυρο δεν χωραει κατω απο το γραφειο

Συγγνώμη για το μακροσκελές μήνυμα.

Θέλω την γνώμη σας γενικά και αν βλέπετε κάπου υπερβολή να το πείτε.

Γιάytο έγραψα το post για να κάνω όσο λιγότερα λάθη στην αγορά.

Καλές γιορτές σε όλους

Maximum bit rate : 30.0 Mbps

Edited by greekvipper
Link to comment
Share on other sites

απο που να αρχησω και που να τελειωσω

1200 τροφοδοτικο...

2χ8 ραμ

ssd σε raid 0...............

wd δισκους....

και ανοιγεις το θεμα nas στο ιδιο με της αναβαθμισης, δεν ειναι τοσο απλο αν φυσικα θες κατι σοβαρο, και καλυτερα να ανοιξεις ξεχωριστο θεμα για αυτο μονο

ξεχασα και το καλυτερο, 980ti με 1080p αναλυση. Που την ειδες την υπερβολη?

Link to comment
Share on other sites

Οι τιμές ήταν που ήταν χάλια, πήγε και η ισοτιμία εκεί που πήγε, οπότε είναι να κλαις.

Για αυτά που linkάρεις:

-καλύτερα quad kit μνήμης και κάτι πιο "μετριοπαθές" και οικονομικό imho.

-950 Pro για SSD ίσως; Αν και αν μιλάμε μόνο για games, δεν τον έχεις.

-overkill τροφοδοτικό αν δεν έχεις και δεύτερη 980ti στα σκαριά. Αν πάλι σκέφτεσαι δεύτερη 980ti, μόνο σε 4K οθόνη θα είχε νόημα.

-30 Mbps είναι κάτι σαν 4ΜΒ/s; Οποιοσδήποτε σημερινός sata ή έτοιμο NASόπραμα μπορείς να εξυπηρετήσει έναν τέτοιο ρυθμό.

-για τα νερά, έχε στο νου σου συντηρήσεις κτλ, αν δεν έχει ξαναστήσει κάτι τέτοιο.

Καλές αγορές & καλές γιορτές :)

Link to comment
Share on other sites

απο που να αρχησω και που να τελειωσω

Yoshi θα ήταν καλο να δικαιολογούσες την απάντηση σου, για να καταλάβω και εγώ το λάθος μου.

1200 θεωρείς οτι ειναι μεγάλο. στα 850 είναι καλά ?

2x8 ? δεν κατάλαβα τι εννοείς . 16 giga ειναι πολλα ? εκτος αν εννοείς όπως το λέει ο caution να πάω σε 4x4

ssd σε raid 0 . πετυχαίνω πιο καλές ταχύτητες x2 στο read για τα games, εκτος αν εννοείς ότι δεν θα δω καμια διαφορα με εναν ssd.

wd σκληρούς εκεί τώρα έχoyn θέμα oi wd ? η θεωρείς 2 σε raid 1 υπερβολή γιατί θα χάσω 3t τσάμπα στο backup.

Για το Νας επειδή έχω και το home cinema και την tv και laptop συνδεδεμένα μέσο router και περνώ ότι θέλω από το pc και στην αναβάθμιση θα βάλω είτε στο pc τον σκληρό είτε να βάλω το Western Digital My Cloud 3TB και να τα βάλω ολ πάνω σε αυτό :) γιαυτο και το ανέφερα εδώ .

Για την 980ti καταλαβαινω αφου παιζω σε 1080p , η 980 θα κανει δουλεια σε Full ολα ?

Yoshi δεν έρχομαι σε αντιπαράθεση μαζί σου απλός θέλω να καταλάβω το λόγο τις υπερβολής ... για να μαθαίνω , γιαυτο σας ρωτάω κιόλας εσάς, λόγο της εμπειρίας που εχει ο καθένας.

Οι τιμές ήταν που ήταν χάλια, πήγε και η ισοτιμία εκεί που πήγε, οπότε είναι να κλαις.

Για αυτά που linkάρεις:

-καλύτερα quad kit μνήμης και κάτι πιο "μετριοπαθές" και οικονομικό imho.

-950 Pro για SSD ίσως; Αν και αν μιλάμε μόνο για games, δεν τον έχεις.

Καλές αγορές & καλές γιορτές :)

όντως έχεις δίκιο για την mobo απλός με θάμπωσαν τα λαμπάκια :P και το design

Είσαι τις άποψης για 1 ssd τον προ? μια και καλή?

Τροφοδοτικό απότι κατάλαβα και με εσένα όντως υπερβολή αν και ο 850 με το 1200 μονο 60 ευρώ διαφορα.

Για το 30 που λες το έπιασα :)

Για τα νερά όταν λες συντήρηση εννοείς το άδειασμα γέμισμα ή και έξτρα πράματα θα χρειαστώ ?, γιατί αν χρειάζεται τίποτα περίεργα θα μου είναι δύσκολο να το κάνω μονος λόγο κάποιου προβλήματος ( είχα αναφερθεί κάποτε και μου είχατε βρει λύσεις για τα games γιαυτο thnx ).

Αν θα είναι δύσκολο να πάω σε μια Corsair Hydro Series H110i GTX.

Edited by greekvipper
Link to comment
Share on other sites

θα διαλεγα hgst απο wd για λογους αξιοπιστιας. περισσοτερα εδω https://www.backblaze.com/blog/hard-drive-reliability-q3-2015/

τροφοδοτικο καλυτερα να προτιμησεις καποιο γυρω στα 850 ποιοτικο (οχι δεν ενοω το efficiency) παρα ενα που δεν θα το αξιοποιησεις πληρως ποτε

ssd γενικα οχι για καινουριο χ99 μηχανημα, καλυτερα nvme ( [MENTION=1118]venisk[/MENTION] για πες)

το raid δεν σε σωνει απο λαθος εγγραφης, μονο σε ξαφνικη αποτυχια, πραγμα σπανιο αμα επιλεξεις σωστους δισκους και εχεις και την "βασικη" τυχη :hehe:

για nas κανε νεο θεμα, ειναι μεγαλη η ποικιλια, αναλογα και τις απαιτησεις φυσικα

απο ψυξη ενοειται ειμαι φαν μιας ek custom λυσης παρα ενος aio, οχι οτι δεν ειναι καλες και οι 2. Αλλα να εχεις τοπ cpu και aio cooler μου μοιαζει σαν lada με μοτερ ferrari. Συν οτι η custom ειναι παντα καλυτερη, εστω και λιγο.

Edited by Yoshi
Link to comment
Share on other sites

καλυτερα nvme ( @venisk για πες)

Εννοείτε ότι θα πας σε nvme m2 και όχι σε raid 0 που τίθεται και το θέμα της αξιοπιστίας (αν χαλάσει ο ένας ssd χάνεις τα δεδομένα σου) αλλά και ειναι πιο αργό το raid 0 με 2 ssd απο τις παλαβές ταχύτητες του m2..

Εννοείτε ότι θα πας σε 4x4gb ώστε να εκμεταλευτείς το quad channel του χ99!

Μια 980 νομίζω ότι αρκεί και για 2 1080p οθόνες.

Για κανένα λόγο πάνω απ 850w τροφοδοτικό.

Link to comment
Share on other sites

Κάποιο όριο τιμής έχουμε; :hmmm:

κοντά στα 2.500 - 3.000.

Έχω βρει να πουλήσω αυτό to setup που έχω χωρίς το κουτί, γιαυτο ανέβηκα τόσο :P

Μια 980 νομίζω ότι αρκεί και για 2 1080p οθόνες.

Για κανένα λόγο πάνω απ 850w τροφοδοτικό.

πιστεύεις η 980 θα τα παίζει full ? η σε μερικά θα βγάζουμε τα shadows για να είμαστε κολλημένοι στα 60 fps ...

Αν 850w θα αρκεί για οθόνη 4k μελλοντική αναβάθμιση τότε μπορώ να κρατήσω και αυτόν που έχω τον Corsair 850 Watt 80 PLUS Gold

Μην αλλάζω τροφοδοτικό σε 2 χρονια ξανά . αν πάρω καλύτερη οθόνη 4k. Με την αναλογη αναβαθμιση της gpu φυσικά.

Το τροφοδοτικό κρατιέται χρονια πιστεύω. η gpu όμως σε 2 χρονια έχει παλιώσει όπως πάνε οι εταιρίες και οι απαιτήσεις των game.

Link to comment
Share on other sites

Κολλημένος 60fps σε pc στα πάντα γίνεται μόνο με μικρές αναλύσεις φίλε..με 2 1080p θα παίζεις άνετα τώρα πόσα fps δεν μπορώ να στο υπογράψω..τροφοδοτικό είσαι μια χαρά μην αλλάξεις.

Sent from my iPhone 6s using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

όντως έχεις δίκιο για την mobo απλός με θάμπωσαν τα λαμπάκια :P και το design

Είσαι τις άποψης για 1 ssd τον προ? μια και καλή?

Τροφοδοτικό απότι κατάλαβα και με εσένα όντως υπερβολή αν και ο 850 με το 1200 μονο 60 ευρώ διαφορα.

Για το 30 που λες το έπιασα :)

Για τα νερά όταν λες συντήρηση εννοείς το άδειασμα γέμισμα ή και έξτρα πράματα θα χρειαστώ ?, γιατί αν χρειάζεται τίποτα περίεργα θα μου είναι δύσκολο να το κάνω μονος λόγο κάποιου προβλήματος ( είχα αναφερθεί κάποτε και μου είχατε βρει λύσεις για τα games γιαυτο thnx ).

Αν θα είναι δύσκολο να πάω σε μια Corsair Hydro Series H110i GTX.

-Δεν είπα κάτι για την μητρική, για τις μνήμες πρότεινα κάτι πιο μετριοπαθές (και τετρακάναλο).

-950 PRO > raid 850, ναι.

-Το 30 είναι το bitrate που αναφέρεις στο αρχικό σου post.

-Άδειασμα, καθάρισμα, orings κτλ κτλ - έχει επιπλέον δουλίτσα το custom watercooling, ναι.

Link to comment
Share on other sites

-Δεν είπα κάτι για την μητρική, για τις μνήμες πρότεινα κάτι πιο μετριοπαθές (και τετρακάναλο).

Συμφωνώ! Η ταχύτητα σκέτη στις ram δεν λέει πολλά το quad είναι το θέμα!!

-Άδειασμα, καθάρισμα, orings κτλ κτλ - έχει επιπλέον δουλίτσα το custom watercooling, ναι.

Δεν νομίζω ότι χρειάζεται πάνω απο 10 λεπτά το χρόνο ειδικά τα πρώτα χρόνια που είναι όλα καινούρια, το μόνο πρόβλημα είναι το πολλαπλάσιο κόστος για να πάρει κάτι που να αξίζει.

Link to comment
Share on other sites

Update 2

Καλησπέρα σε όλους. Ευχαριστώ όλους όσους ασχολήθηκαν με το post και τις απορίες μου.

Είπα να σας ενημερώσω τι έκανα με την αναβάθμιση.

Αποφάσισα επειδή έβλεπα ότι οι τιμές είναι πολύ υψηλές λόγο ότι τα skroutzomagaza δεν έχουν και μεγάλο stock είπα να κάνω μια mini αναβάθμιση να βγάλουμε το 2016 και να ξαναπροσπαθήσω για full build το 17 :) .

Τελικά αγόρασα μια Gigabyte GeForce GTX970 4GB G1 Gaming της έκανα ένα μικρό OC και αγόρασα τον Samsung 850 evo 500GB !

ο i7 920 που έχω τρέχει στα 3351 ( Δεν θέλω να τον ζορίσω γιατί ήδη έχει κλείσει 7 χρόνια οπότε μην πάθουμε καμιά στραβή ) Τον ψηλόφοβόμουν λίγο στα νέα games αλλά είδα ότι δεν μασάει καθόλου , MGS5 / AC Syndicate / Fallout 4 , όλα μια χαρά σε ανάλυση 1920 !!! Οπότε κάνω υπομονή και ελπίζω το 2017 να είμαστε καλύτερα.

Έβαλα και κάποιες φώτο για να δείτε.

Screenshot_1.png

Screenshot_2.png

Screenshot_3.png

Screenshot_4.png

as-ssd-bench Samsung SSD 850  19.2.2016 12-45-46 μμ.png

Screenshot_1.png

Screenshot_2.png

Screenshot_1.png.34765f3a2dd0a61df5b7475

Screenshot_2.png.12c835137ca1fd33e26ab40

Screenshot_3.png.14c6c3e453e5f85b5fa95e1

Screenshot_4.png.63d91d3147ca4ebe63426fb

57fd095996d60_as-ssd-benchSamsungSSD8501

Screenshot_1.png.e4a1af1033500d9e207b34d

Screenshot_2.png.cf4b90bf0680c5f394bff50

Edited by venisk
Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικα τα καινούρια σου πράγματα όμως κλείσε το rapid της samsung στο ssd σου γιατί τα νούμερα που βλέπεις είναι εντελώς ψέμα :)

Για να το λες κάτι θα ξέρεις.

Rapid : off

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now