MetallicGR

Πόσες ώρες τη μέρα μένει ανοικτό το κύριο PC σας;

Πόσες ώρες τη μέρα μένει ανοικτό το κύριο PC σας;  

81 members have voted

  1. 1. Πόσες ώρες τη μέρα μένει ανοικτό το κύριο PC σας;

    • Μισή ώρα.
      0
    • 1 ώρα την ημέρα.
      0
    • Έως 2 ώρες την ημέρα.
      1
    • Έως 4 ώρες την ημέρα.
      5
    • Έως 6 ώρες την ημέρα.
      8
    • Έως 8 ώρες την ημέρα.
      7
    • Έως 10 ώρες την ημέρα.
      20
    • Πάνω από 10 ώρες την ημέρα.
      40


Recommended Posts

Οι εργασίες που μπορούμε πλέον να κάνουμε στον υπολογιστή είναι τόσες πολλές, που ειδικά στην περίπτωση ενός enthusiast αγγίζουν και το "άπειρο". Ταινίες, παιχνίδια, σερφάρισμα στο διαδίκτυο και πολλά άλλα είναι μερικές από τις εργασίες που μας "καρφώνουν" αρκετές φορές μπροστά από την οθόνη του υπολογιστή για αρκετά λεπτά, ή πολλές ώρες. Κατά τη διάρκεια της χρήσης του υπολογιστή, τα Windows, ή όποιο άλλο λειτουργικό σύστημα διαθέτουμε, μετρά τον συνολικό χρόνο όπου βρίσκεται σε λειτουργία, κάτι που ονομάζεται uptime.

Φυσικά, εκτός από τον task manager στα Windows, μπορούμε να παρακολουθήσουμε τον χρόνο αυτόν και με προγράμματα τρίτων όπως το WhatPulse, το οποίο προσφέρει και επιπλέον δυνατότητες όπως άθροισμα των sessions του υπολογιστή, παρουσιάζοντας τον συνολικό αριθμό λειτουργίας από την ημέρα που εγκαταστάθηκε το πρόγραμμα. Ανάλογα με τον φόρτο εργασίας, οι ώρες μπορεί να διαφέρουν γι' αυτό θα θέλαμε να μας πείτε, κατά προσέγγιση φυσικά, πόσες ώρες την ημέρα αφήνετε ανοικτό τον κύριο υπολογιστή σας;

Ο χρόνος λειτουργίας, εμφανίζεται στη καρτέλα performance του task manager των Windows, από τα Vista μέχρι και τα πρόσφατα 10.

[img_alt=Πόσες ώρες τη μέρα μένει ανοικτό το κύριο PC σας;]http://www.hwbox.gr/members/2195-albums570-picture53894.png[/img_alt]

Edited by MetallicGR
Link to comment
Share on other sites

Που ειναι το tank manager??? :P:P

Αν κατεβαζω και μετα seedαρω το αφηνω 3-4 μερες..

Παλια εμενε και εβδομαδες!!

Οταν εμενα με τους δικους μου και κοιμονουν στο δωματιο με το pc ηταν πραγματικα αθλος!! (πολυ θορυβος αεροπλανο σε απογειωση!!)

Αλλα τοτε τα downloads ηταν πιο γλυκα!!

Link to comment
Share on other sites

επειδή χρησιμοποιώ το laptop για downloads/seed

το tablet και το κινητό για serf

Το κύριο pc ανάβει μόνο για gaming όπου αν είμαι τυχερός και το mini me κοιμηθεί νωρίς το βράδυ θα παίξω κάνα δίωρο! :P

Link to comment
Share on other sites

Έως 10 ώρες ψήφισα, εξαρτάται όμως από την μέρα, τις καθημερινές γύρω στις 8-9 ώρες τις Κυριακές πάνω από 10.

Το κατεβαστήρι το μικρό και αδύναμο με τον 6600k :hehe: 24/24 και το pc στο μαγαζί γύρω στις 8-9 ώρες την μέρα.

Link to comment
Share on other sites

24/7 και εγώ το κυρίως, πολύ σπάνια να κλείσει κάνα βράδυ έτσι για το καλό ή αν φύγω από 'δω αλλά και πάλι το ανοίγει η μάνα μου να παίξει πασιέντζα :hehe:

Θυμάμαι τον 4770Κ τον είχα ένα μήνα συνεχόμενο ανοικτό στα 4.5GHz μέχρι που έβγαλε μια μπλε οθόνη και έκλεισε μόνο του :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Αυτόν που μου πουλησες ρε αλιταμπουρα? :hehe:

:hehe::hehe:

Ναι δεν σε πείραξε ότι έχει παίξει 20 φορές στο μονοβάθμιο ξέρω 'γω :hehe:

Αλλά παίζει μια χαρά και σου είχα και προφίλ στο BIOS έτοιμα για τα 4.5 ε :P

Edited by George_o/c
Link to comment
Share on other sites

τα κύρια είναι τα εξής τρία :P

όποιο μείνει περισσότερο θα είναι για κάνα 8ωρο αλλά αμέσως μετά ανοίγει κάποιο άλλο (αναλόγως next task).

παίζει κι ένα 4ο μικρό που ξενυχτάει κυρίως ανεβάζοντας giga ενώ το laptop περιμένει πάντα sleep

συνολικό on MO 21-22ώρες, κανένα μόνο του τόσο

Link to comment
Share on other sites

Από τότε που άρχισα να πληρώνω εγώ τoν λογαριασμό του ρεύματος, οι ώρες μειώθηκαν δραματικά!! :hehe:

Από τότε που ήρθε και ο μπόμπιρας μειώθηκαν και άλλο τόσο :hehe: :hehe: Έβαλα 6 ώρες για τα ΣΚ που το ανοίγω από το πρωί και ακούω ράδιο :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now