MetallicGR

Η ZOTAC ανακοίνωσε μια νέα σειρά SATA SSD

Recommended Posts

[NEWS_IMG=Η ZOTAC ανακοίνωσε μια νέα σειρά SSD]http://www.hwbox.gr/images/news_images/zotac.jpg[/NEWS_IMG] Με mainstream ελεγκτή και NAND Flash μνήμες της Toshiba.

Η ZOTAC ανακοίνωσε τη νέα οικογένεια δίσκων στερεάς κατάστασης Premium Edition και έρχεται να συμπληρώσει τους πρώτους SSD που αποκαλύφθηκαν στα τέλη Ιουνίου. Τα drives εφοδιάζονται με έναν τετραπύρηνο ελεγκτή της Phison και φέρουν MLC NAND Flash της Toshiba με αντοχή έως και 480 συνολικών TB. Ενσωματώνουν το πρότυπο σύνδεσης SATA III και οι ταχύτητές τους κυμαίνονται μεταξύ 500MB/s και 520MB/s κατά την εγγραφή και την ανάγνωση αντίστοιχα. Επίσης, υποστηρίζουν όλες τις τελευταίες τεχνολογίες προστασίας για να διασφαλιστούν οι βέλτιστες επιδόσεις ακόμα και μετά από καιρό χρήσης. Οι SSD καλύπτονται από περιορισμένη εγγύηση 3 ετών ενώ η τιμή τους δεν έχει ακόμα ανακοινωθεί.

Χαρακτηριστικά:

Capacities: 240GB and 480GB

Phison quad-core controller

3000 PE Cycle and up to 480 TBW

7mm height, 2.5?? SATA III SSD drive

Seq. Read: up to 520MB/s

Seq. write: up to 500MB/s

Up to 512MB DDR3 cache

[img_alt=Η ZOTAC ανακοίνωσε μια νέα σειρά SSD]http://www.hwbox.gr/members/2195-albums570-picture53956.png[/img_alt]

[img_alt=Η ZOTAC παρουσίασε τους πρώτους SSD της]http://www.hwbox.gr/members/2195-albums570-picture53955.png[/img_alt]

Edited by MetallicGR
Link to comment
Share on other sites

Zotac, Hynix, Angelbird, Silicon Power... θέλω να δω στο πρώτο γερό bug του generic firmware ποια θα ξεχωρίσει σε support. Γιατί αν η Samsung κάνει ένα χρόνο+ να φτιάξει του 840, σκέψου αυτές.

Link to comment
Share on other sites

Αν υπάρξει κάποιο bug είμαι 99% σίγουρος οτι θα το λύση η PHISON και όχι κάποιος απο τους κατασκευαστές που απλά βάζουν το όνομα τους,

Link to comment
Share on other sites

Αν υπάρξει κάποιο bug είμαι 99% σίγουρος οτι θα το λύση...

Μην είσαι! Ο controller manufacturer θα βγάλει ένα διορθωμένο generic firmware, αλλά πρέπει και η εταιρία "που βάζει το όνομά της" να του ρίξει validation, να βάλει μέσα τα ID της κτλ και να το δώσει στον κόσμο.

Θυμάσαι με τους sandforce; Κανείς καταναλωτής δεν είχε την πολυτέλεια να πει "α βγήκε η λύση από την sandforce". Έπρεπε να περιμένει την κάθε Corsair, την κάθε Patriot κτλ κτλ να δώσουν την "δική τους" έκδοση που τους αφορούσε. Και δεν ήταν όλες εξίσου σβέλτες στα releases...

Edited by caution
Link to comment
Share on other sites

Ναι θυμάμαι λίγα απο το μακρινό παρελθόν, ελπίζω οτι σήμερα θα έχουν βελτιωθεί κάποια πράγματα, Τουλάχιστον απο την πλευρά του κατασκευαστή του controller,

και ειδικά μετά απο το φιάσκο του V300 θέλω να πιστεύω οτι αν κάποιος απο όλους αυτούς θέλει να ειναι "σοβαρώς" και να εχει κάποιο πελατολόγιο στο μέλλον

θα προσπαθήσει να είναι σχετικά γρήγορος στην περίπτωση που χρειαστεί κάποια αναβάθμιση στο firmware.

Αν και προσωπικά πιστεύω οτι όλοι τους έχουν το generic firmware και απλά αλλάζουν το ID του δίσκου.

Edited by venisk
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πιστευω πως είναι λίγο πιο δύσκολο από ένα generic firmware update για τον απλό λόγο πως μπορεί

όλοι να έχουν τους ίδιους controller αλλά μέσα στο υπόλοιπο hardware έχουν από μικροδιαφορές μέχρι μεγάλες

διαφορές και πολλές φορές ένα generic firmware μπορεί να μην είναι αρκετό...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now