Recommended Posts

Ότι είχαμε γράψει και στην προηγούμενη υδρόψυξη.

Οι επιδόσεις πλέον έχουν πάει τόσο κοντά στις εταιρίες και στα μοντέλα που

βασικό ρόλο παίζει η τιμή, η εγγύηση και τα looks ή το brand!

Well Done Τάσιους :T:

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο review @Tasious.

H ερώτηση για μένα είναι η εξής:

Έχω αυτή τη στιγμή το δείνα μηχάνημα. Core i7 από τα 3.5 στα 4.4GHz και παίζω με τους αέρηδες εκεί βραχόσταβλος (NH-D15 Noctua).

Ένα AIO μπορεί να μου προσφέρει το κάτι παραπάνω; Θα μου δώσει μεγάκυκλα παραπάνω; ή απλά θα μου ρίξει θερμοκρασίες για να είμαι άνετος και το καλοκαίρι;

Τα κατά ποιά είναι; θόρυβος από αντλίες; από πολλά ανεμιστήρια;

Παράδειγμα φέρνω για τον επεξεργαστή.

Link to comment
Share on other sites

Για την ώρα, και για το δεδομένο noise level που αναφέρεις, δεν υπάρχει κάτι που θα σου δώσει επιπλέον MHz σε σχέση με μια NH-D15-class ψύκτρα, Το καλό με αυτές τις αερόψυκτρες είναι ότι κρατάνε το μεγαλύτερο κομμάτι του perfomance τους και με < MAX RPMs τους & ότι δεν έχουν τίποτα να χαλάσει πάνω τους.

Από την άλλη, αν βάλεις λίγο νερό στο κρασί σου για τον θόρυβο και μιλάμε αυστηρά για το μεγάλο tier (H240-Χ κτλ) των ΑΙΟ, και έχεις έναν βαρwatto επεξεργαστή (μιλάμε μόνο για FX και LGA2011, όχι τους άλλους) τότε ίσως να πάρεις το επόμενο multi σε χρηστικές θερμοκρασίες από το σύστημά σου. Μειονεκτήματα; Σίγουρα η αξιοπιστία μιας και έχεις πια πολλά parts, ίσως περισσότερη συντήρηση και το αυξημένο κόστος. Και ένα επιπλέον μειονέκτημα για τους silent freaks είναι ότι αν βάλεις το cap των στροφών σου αρκετά χαμηλά σε μια π.χ. H240-Χ θα χάσεις αναλογικά μεγαλύτερο ποσοστό του performance του kit σε σχέση με ένα αντίστοιχο cap σε ένα κορυφαίο air cooler. Για αυτό και βλέπεις όποιος θέλει να στήσει αθόρυβα νερά, βάζει αθροιστικά 4 ή και 5 x 120mm ψυγεία, ώστε να έχει μεγάλο θερμικό overhead που θα αντέξει την τσεκουριά από τις μειωμένες στροφές που θα ορίσει ;)

Edited by caution
Link to comment
Share on other sites

Το ιδιο σκευτομουν κι εγω με την BQ DRP2, για τον 4770Κ. Αν αξιζει να παω σε μια ΑΙΟ.

Αλλα μαλλον δεν για την ωρα. Σιγουρα θα κερδισω κατι σε temps αλλα θα χασω σε db.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now