MetallicGR

Η καλύτερη overkill αγορά;

Η καλύτερη overkill αγορά;  

56 members have voted

  1. 1. Η καλύτερη overkill αγορά;

    • CPU
      6
    • GPU
      19
    • Keyboard-Mouse
      1
    • Μητρική
      2
    • Storage-RAM
      12
    • Οθόνη
      8
    • Audio
      2
    • Chassis
      3
    • Άλλο; Πείτε μας!
      3


Recommended Posts

Μια overkill αγορά, hardware το οποίο μπορεί να κόστισε ακριβά, όμως μας τίμησε με τη παρουσία του στο σύστημά μας και δεν μας έκανε σε καμία περίπτωση να αναθεωρήσουμε την αγορά του. Εκτός από το hardware στο εσωτερικό του υπολογιστή, πράγματα που χαρακτηρίζονται ως "overkill" συναντάμε και με τη μορφή περιφερειακών, όπως οθόνες, πληκτρολόγια, ποντίκια, συστήματα ήχου και κάθε λογής αντικείμενο που κοσμεί τον χώρο του υπολογιστή μας.

Δε θα παραλείψουμε φυσικά και τις κάρτες γραφικών, τους ταχύτατους SSD, τους επεξεργαστές και πολλά ακόμη μπορεί να μας "τύφλωσαν" με την ομορφιά τους και τις επιδόσεις τους, όμως δε μας έκαναν να το μετανιώσουμε σε καμία περίπτωση. Κάπως έτσι, φτάνουμε στην ερώτηση του σημερινού μας Poll. Ποια ήταν η καλύτερη overkill αγορά σας;

Ίσως να μην είναι εύκολο να πάρουμε στα χέρια μας έναν

Knights Landing συν-επεξεργαστή, όμως το κόστος του ξεπερνά κάθε προηγούμενο και ήταν η μόνη φωτογραφία που πρακτικά ταίριαζε στη δημοσκόπηση!

[img_ALT=Η καλύτερη overkill αγορά;]http://www.hwbox.gr/members/2195-albums258-picture18354.jpg[/img_ALT]

Link to comment
Share on other sites

Γενικά τα pc μου εδώ και χρόνια είναι overkill ακόμα και το κατεβαστήρι μου ειναι :hehe: Όμως με διαφορά αυτό που αξίζει είναι η οθόνη, τι να κάνουν οι κάρτες τα cpu κλπ κλπ όταν αυτό που βλέπεις δεν είναι τέλειο? Η οθόνη είναι η επαφή μας με τον κόσμο της τεχνολογίας, επενδύστε σε αυτό ακόμα και αν είναι overkill!!

Οι 2 overkill πιο ηλίθιες αγορές που έχω κάνει ever ήταν ο p4 670 και ο revodrive x2, ο p4 κόστιζε 820 ευρώ χωρίς κανένα νόημα και ο revodrive σε αίσθηση ήταν πιο αργός από τον postville.

Link to comment
Share on other sites

Intel X25-E 32GB. 270? τότε - 2009 - (όταν στη λιανική είχε 550?) και είδαμε τον κόσμο με άλλα μάτια.

Μετά από μερικές μέρες αγόρασα άλλον ένα για RAID0.

Νομίζω πως ήταν με διαφορά η καλύτερη αγορά που έκανα ποτέ στον υπολογιστή. Πραγματικό πολιτισμικό σοκ.

Η δεύτερη καλύτερη ήταν το iPhone 3GS πάλι το 2009, όταν έκανα τη μετάβαση από ένα Nokia N73. Πολιτισμικό σοκ νο.2 για το ίδιο έτος.

Link to comment
Share on other sites

Storage-RAM

Οταν πηρα τον 1ο μου SSD. Η αγορα που με εκανε να αγαπησω ξανα τον υπολογιστη,

και πιστευω οτι ειναι η αγορα της δεκαετιας για ολους. Πανω κατω, πας σε καλυτερο

επεξεργαστη ή καρτα γραφικων και βλεπεις μια αποδοση της ταξης 5-15%. Αλλα η διαφορα

απο τον hdd σε ssd απλα δεν περιγραφεται.

Link to comment
Share on other sites

έχω αρκετά, δύσκολο να αποφασίσω

2002 Viewsonic VX 2000, 1600x1200, 20 inch monitor, όταν και η 1 ίντσα έκανε τη διαφορά, amazing!

2003 Compaq TC 1000 το πρώτο tablet! όπου πήγαινα όλοι με ρωτούσαν για αυτό, λειτουργούσε και ως navigator - gps στο αυτοκίνητο με custom mount

2004 O2 XDA II (qtek- 2020) smartphone, όταν οι άλλοι πατούσαν κουμπιά εγώ πατούσα με το πενάκι την οθόνη

2005 Emagin z800 3dvisor oled ! 3d stereoscopic head tracking και τα μυαλά στα κάγκελα 2Κ ευρώ πεταμένα στο καλάθι χαχαχα!

2008 qx 9770, 8 gb ram, sli gtx 280, mtron ssd 32gb, watercooled ακόμη τον χρησιμοποιώ, κτήνος

2013 dell u 3014, 2560x1600 (έπρεπε να πάρω την Nec, είμαι τελειομανής)

2014 2x nec multisync 2090uxi, αριστερά και δεξιά από την dell και 4960χ1600 plp setup

Edited by darkled
Link to comment
Share on other sites

Vetrex 2 120GB 254 euro τότε, ο πρώτος μου SSD. Με έβαλε στον κόσμο των SSD και πλέον όταν κάθομαι μπροστά από pc/laptop με μηχανικό για OS θέλω να σηκωθώ να φύγω αμέσως μακρυά του.

Και η πρώτη custom υδρόψυξή μου νομίζω ήταν overkill. Είχα πάρει πράγματα 600 ευρώ περίπου, συμπεριλαμβανομένης της ίδιας D5 αντλίας που χρησιμοποιώ και σήμερα.

Link to comment
Share on other sites

Οθόνες!

Ποτέ δεν είχα τον ενθουσιασμό που έχω για μια gpu, όταν αγόραζα οθόνη. Αλλά λίγες εβδομάδες μετά που κοίταζα την παλιά μου πλέον οθόνη, καταλάβαινα γιατί άξιζε η αγορά :)

Edited by venisk
Link to comment
Share on other sites

G9 + G15 250 ΕΥΡΑ ΑΟΥΤΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣςςςςςςςςςς αλλά ακομα παίζουν απο τοτε που βγηκαν....

και την 27"αρα οθόνη 600........προ 8-9 χρόνια...

Link to comment
Share on other sites

350? περίπου για μνήμες 2x1GB.... γενάρη 2008 αν θυμάμαι καλά, τις οποίες τις εχω ακόμα. Συναισθηματικά δεμένος με τις τσατσάρες...

Supertalent Project X W1600UX2GP DDR3-1600 7-6-6-18

http://www.supertalent.com/datasheets/W1600UX2GP.pdf

Link to comment
Share on other sites

Η πρωτη overkill αγορα=Το 2010 i7 980x 1050e+Rampage 3 Extreme 440e + Dominator GT 320e + GTX 480 SLI 1000ε, στα καπακια 580 sli 1100ε και πιο μετα 680 sli 1150ε.Δεν μετανιωσα για ολα αυτα γιατι δεν προκειται να ξαναπαρω τιποτα σχετικο ποτε :hehe:no point και no τοσα money.

Μετα αρχισα να μιλαω με venisk :hehe: οποτε η επομενη super duper overkill αγορα ηταν η dell 2713HM 500ε με την οποια ειδα το φως το αληθινον πραγματικα ηταν η μοναδικη αναβαθμιση που αξιζε τα λεφτα και ειπα τι εχανα ο βλακας τοσα χρονια σε overall εικονα πετωντας χρηματα σε αλλα :whistling:

Link to comment
Share on other sites

H 980G1 της Gigabyte, όσον αφορά στο κόστος και στην απόλαυση

SSD για τις επιδόσεις και την ευκολία.

Α, και μη ξεχάσω στα περιφερειακά το φθηνό μεν, αλλά σωτήριο ηλεκτρικό σκουπάκι USB... για την παντόφλα.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά σαν overkill νομίζω λέμε αυτά που χρυσοπληρώσαμε, χωρίς όμως να άξιζε η διαφορά κόστους από κάτι αντίστοιχο και φτηνότερο, που όμως δεν θα καταλαβαίναμε διαφορά. Η αν αυτό που πήραμε, πραγματικά δεν το χρειαζόμαστε (τις δυνατότητες του). Αν η διαφορά είναι αντιληπτή (π.χ. SSDs όπως είδα πιο πάνω) ή το ευχαριστιόμαστε βάση των δυνατοτήτων του προϊόντος, τότε γνώμη είναι μου ότι δεν θα έπρεπε να θεωρείται overkill αυτή η αγορά...

Δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι πραγματικά overkill για τις ανάγκες μου... ότι έχω πάρει, το έχω ευχαριστηθεί, χρησιμοποιήσει, ενίοτε ξεζουμίσει...

* κατά λάθος πάτησα το audio, αντί για το "άλλο"

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now