Dr.Paneas

Αγορά PC/Workstation

Recommended Posts

Επειδή είμαι αρκετά χρόνια εκτός του sport, δεν έχω ιδέα τι παίζει από hardware και value for money. Ψάχνω να στήσω ένα PC που θα:

  • Τρέχει το Adobe Premiere
  • Τρέχει το Adobe After Effects
  • Κανα FPS παιχνίδι τύπου Call of Duty/Battlefield (για τα άλλα εχω το PS4)
  • nVIDIA CUDA
  • VMWare με διαφορα hosts
  • Cubase για ηχογραφιση και μίξη
  • Adobe Photoshop

Θέλω επίσης να μου προτείνετε 2 οθόνες

Budget: 2k

Αν μπορείτε βάλτε links από Amazon.de :)

Εφτιαξα ένα draft, για πείτε γνώμες:

Επίσης θα ήθελα εναν τρόπο να βγαζω-βάζω δίσκους χωρίς να ανοίγω το PC Case :)

Link to comment
Share on other sites

Σε WS, δεν θα έβαζα AIO με την καμία. Επίσης, τράβα το όσο μπορείς στο θέμα budget για να βάλεις έναν 950 PRO, στα workloads που αναφέρεις θα δεις διαφορά :)

Edited by caution
Link to comment
Share on other sites

Care to elaborate ?

Σκεφτομαι και καποιου ειδους custom υδροψυξη, αλλά φαντομαι θελω και μεγαλύτερο κουτί.

Όταν μιλάμε για Work Station, μιλάμε για το ελάχιστο δυνατό downtime, σωστά;

Επομένως τι νόημα έχει να προσθέτουμε πιθανά failure points (αντλίες, διαρροές, συμπληρώματα, καθαρισμούς κτλ κτλ) σε ένα σύστημα; Από την άλλη, σε μία single tower ψύκτρα το μόνο που μπορεί να χαλάσει είναι ο ανεμιστήρας, που αν είναι καλός έχει τριπλάσιο MTBF σε σχέση με ένα καλό AIO, you dig?

Edited by caution
Link to comment
Share on other sites

Τα 12 cores του 5820Κ θα σου φτάσουν για τα VMWare?

Επίσης όπως είπε ο Τάσος, 950 PRO 512GB και άσε τα RAID0 με 850 EVO.

Τα VM σου, θα είναι επάνω στον SSD ή στον Green? και πόσα είναι σε σύνολο GB?

Γιατί παίζει να είναι καλύτερα να πάρεις ένα φθηνό SSD για OS και κανέναν 1ΤΒ SSD μόνο για τα VM.

Link to comment
Share on other sites

Enermax Revolution 87+ 850W, PC-Netzteil

Τα 12 cores του 5820Κ θα σου φτάσουν για τα VMWare?

Επίσης όπως είπε ο Τάσος, 950 PRO 512GB και άσε τα RAID0 με 850 EVO.

Τα VM σου, θα είναι επάνω στον SSD ή στον Green? και πόσα είναι σε σύνολο GB?

Γιατί παίζει να είναι καλύτερα να πάρεις ένα φθηνό SSD για OS και κανέναν 1ΤΒ SSD μόνο για τα VM.

Ναι, δεν θα τρέχω κάτι τρελό, μιλάμε για headless linux συστηματάκια, οπότε τα 12 cores θα είναι more than enough, γιατί δεν θα τρέχουν όλα πάντα. Σκέψου ότι το πιο βαρύ που θα γίνεται είναι επεξεργασία βίντεο, αλλά δεν έχω τόσα χρήματα ώστε να πάω σε μεγαλύτερο processor.

Μετά από αρκετές συζητήσεις, αποφάσισα να αυξήσω το budget στα 3k. Το πρόβλημα είναι ότι δεν έχω τώρα cash 3k, με απότελεσμα να μην μπορώ να χρησιμοποίησω το Amazon.de . Βρήκα όμως ένα πολύ καλό Γερμανικό κατάστημα που κάνει δόσεις, οπότε όλα οκ. Για δείτε το εξής:

Τροφοδοτικό: Enermax Revolution 87+ 850W

SSD: Samsung Samsung 1TB EVO 850 (δυστυχως δεν εχουν τον 950)

HDD: 2x 3TB Wester Digital Black

Επεξεργαστής: Intel Core i7-5820K

Ψύκτρα: Βe quiet! Dark Rock 3

Μητρική: ASUS SABERTOOTH X99

Κάρτα γραφικών: GIGABYTE GTX970 G1 Gaming

Κουτί: Fractal Design ARC XL, Big-Tower

Αντιγραφικό: LG BH16NS40, Blu-ray-Brenner

Οθόνη: Dell UltraSharp U2715H

Βγαινει ~ 3k

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά μου φαίνεται. Δύο παρατηρήσεις:

-προσωπικά θα άλλαζα σε αυτό

https://www.alternate.de/Corsair/RM850X-850W-PC-Netzteil/html/product/1227634?tk=7&lk=8370

κυρίως για το semi passive του και το καλύτερο support.

-βεβαιώσου για την ψύκτρα και την μητρική, γιατί αυτή που κοιτάζεις έχει την πρώτη x16 στην πρώτη θέση του layout.

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά μου φαίνεται. Δύο παρατηρήσεις:

-προσωπικά θα άλλαζα σε αυτό

https://www.alternate.de/Corsair/RM850X-850W-PC-Netzteil/html/product/1227634?tk=7&lk=8370

κυρίως για το semi passive του και το καλύτερο support.

-βεβαιώσου για την ψύκτρα και την μητρική, γιατί αυτή που κοιτάζεις έχει την πρώτη x16 στην πρώτη θέση του layout.

thanks για τις προτάσεις. Ερώτηση: Μπορώ να βάλω την κάρτα γραφικών στο 2ο PCIe ή θα γκρινιάζει το bios?

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως δεν γκρινιάζει. Επίσης το καλό με τα Χ99 είναι ότι τα πρώτα 2 slot παίζουν σε x16, οπότε δεν χάνεις και τίποτα :)

Άψογα :)

BTW με πήραν σήμερα τηλέφωνο και μου είπαν ότι ο Samsung 950 είναι ετοιμοπαράδοτος και με ρώτησαν αν ενδιαφέρομαι ακόμα. Όντως μπηκα στο site και είδα ότι έχουν φέρει και 2 μοντέλα: 256 και 512 . Για να πω την αλήθεια, φαίνεται πολύ αντιπωσιακός στα benchmarks, αλλά δεν ξέρω αν είναι ανθρωπίνως ικανό να καταλάβω διαφορά ανάμεσα σε 2 SSDs. Οπότε σκέφτομαι να συνεχίσω με τον 1 ΤΒ του 850 EVO. Τι λέτε;

Link to comment
Share on other sites

Άψογα :)

BTW με πήραν σήμερα τηλέφωνο και μου είπαν ότι ο Samsung 950 είναι ετοιμοπαράδοτος και με ρώτησαν αν ενδιαφέρομαι ακόμα. Όντως μπηκα στο site και είδα ότι έχουν φέρει και 2 μοντέλα: 256 και 512 . Για να πω την αλήθεια, φαίνεται πολύ αντιπωσιακός στα benchmarks, αλλά δεν ξέρω αν είναι ανθρωπίνως ικανό να καταλάβω διαφορά ανάμεσα σε 2 SSDs. Οπότε σκέφτομαι να συνεχίσω με τον 1 ΤΒ του 850 EVO. Τι λέτε;

Eνημερωτικά, διαφορά υπάρχει. Δοκιμάζοντας έναν απλό 500GB EVO και τον δικό μου Intel 750, αποσυμπιέζοντας 150 RAR τον 350MB, ο EVO ήθελε τριπλό χρόνο σχεδόν.

Link to comment
Share on other sites

^ το αυτό! Ειδικά αν το "χτυπάς" με πολλαπλά IO, είναι και το API που κάνει μια διαφορά. Και το κόστος δεν είναι και απαγορευτικό, αν σκεφτείς ότι είναι ο πιο baller ssd που υπάρχει για την ώρα.

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα! Τι να πω, με πείσατε και εσύ και ο Ζάχος (όχι ότι ήθελα και πολύ για να ψηθώ) :P

Εχω μερικές ερωτήσεις όσον αφορά τις μνήμες... ο 5820k λεει οτι δέχεται DDR4 2133.

Ερωτηση 1

~~~~~~~~~

Έστω ότι αγοράζω DDR4 2133 μνήμες. Τι συμβαίνει κατά το Turbo Boost; Αυξάνεται το bclk ή ο multiplier; Σκέφτομαι πως αν αυξάνεται το bclk τότε θα επηρεαστεί και η συχνότητα των μνημών, δηλαδή θα αναγκαστούν να τρέξουν σε υψηλότερη συχνότητα. Γεγονός που μπορεί να οδηγήσει σε αστάθεια. Οπότε, μήπως θα ήταν καλύτερα να έπερνα λίγο πιο γρήγορες μνήμες; (πχ DDR4 2400 ή 2666 ; )

Ερωτηση 2

~~~~~~~~~

Στην περίπτωση που αγοράσω πιο γρήγορες μνήμες (πχ 2666), τότε τι ισχύει μόλις ανοίξω το PC και όλα είναι στο auto; Φαντάζομαι ότι θα γίνουν underclock από τα 2666 στα 2133, αλλά πιθανώς με καλύτερα timings.

Ερωτηση 3

~~~~~~~~~

Στην περίπτωση που αγοράσω τις πιο γρήγορες μνήμες (πχ 2666) και επιλέξω να χρησιμοποίησω το XMP profile τους μέσω του BIOS, αυτό σημαίνει ότι θα γίνει overclocking και στο bclk και άρα θα αυξηθηεί και η ταχύτητα του CPU (πχ από 3.3GHz στα 3.6GHz). Ας πούμε ότι είμαι οκ με αυτό. Στην περίπτωση του turbo boost, υπάρχει πιθανότητα να αυξηθεί κι άλλο η συχνότητα του CPU; Κι αν γίνει αυτό, τότε σημαίνει ότι και οι μνήμες θα αναγκαστούν να παίξουν σε υψηλότερη συχνότητα (πχ 2800 αντί 2666). Σωστα;

Γενικά, ποιες μνήμες θα μου προτείνατε να πάρω; Πιστεύω ένα κιτάκι 32GB με καλύπτει. Δυστυχώς όμως δεν έχω ιδέα για το τι παίζει στην αγορά, και δεν ξέρω πως να αποφασίσω ποιο κιτάκι είναι το καλύτερο στην περίπτωσή μου.

Αύριο θα αρχίσω να διαβάζω και τα reviews του hwbox για τις κάρτες γραφικών... κ εκεί δεν έχω ιδέα τι συμβαίνει, το σίγουρο είναι ότι θα φάει αρκετό ζόρισμα σε CUDA Computing.

Link to comment
Share on other sites

1) Το Turbo Boost παίζει με τα multi των cores, οπότε nothing to worry there.

2) H πιο απλή συνταγή για αυτές τις "out of spec" δυνατές μνήμες, είναι απλά να μπεις στο BIOS (καλά είναι να είσαι σε latest) και να φορτώσεις το XMP profile τους. Timings, ρεύματα κτλ μπαίνουν μόνα τους με αυτό τον τρόπο. Από εκεί και πέρα αν θέλεις είτε να σφίξεις τις μνήμες σε δεδομένα Freqs είτε να πας στα επόμενα dividers, είσαι πράγματι σε overclock χωράφια.

3) Αν θυμάμαι καλά τα περισσότερα memory deviders βγαίνουν με το 100 strap και κάποια άλλα με το 125άρι και αναλόγως το XMP σου η μητρική θα ανεβάσει ότι χρειάζεται να ανέβει. Και ναι με το μεγαλύτερο strap (125) θα πάει πιο πάνω και το CPU αυτόματα, που όμως αν θέλεις το "μαζεύεις" με το mutli του. Πάντως αυτή η πλατφόρμα, τετρακάναλη ούσα δεν πεινάει τόσο για bandwidth, ψώνισε κάπως value (up to 2400 θα έλεγα) και με κριτήρια τιμή / support / looks θα έλεγα...

p.s. αν σε ψήνει να ψαχτείς με μνήμες έτσι για το sport, στα κριτήρια μπαίνει πρώτο το τι IC θα έχουν οι μνήμες σου ;)

Edited by caution
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now