kjtzemis

Αναβαθμιση pc

Recommended Posts

Γεια χαρα σε ολους παλικαρια, κατι μεποιασε και με τρωει το χερι να σκασω κανα φραγκο για καμια αναβαθμιση στο pc, επειδη δεν μπορω να αποφασισω σας αναφερω παρακατω το συστημα μου και προτεινεται μου τι θα ηταν καλυτερο να αναβαθμισω για πρωτη φαση απτο παρον συστημα μου.

CASE:CM Storm SCOUT2 Motherboard:ASUS P8H67-M CPU:Intel Core(M) i5-2500 3.30GHz RAM:2x4Gb RAM DDR3 1333MHz GPU:Asus Radeon R9 280 3Gb SSD:Samsung 840 EVO 250Gb HDD:1Tb Seagate Baracuda, 2Tb Western Digital PSU:Coolermaster G650M KEYBOARD:CM Storm Trigger MICE:Logitech MX518 HEADSET :Steel Series Siberia V2,Sony Wireless MDR-RF810RK SPEAKERS:Philips 2.1 SPA5300/10 MONITOR:DELL P2314H 23" OS:Windows 10 Pro 64bit

Edited by kjtzemis
Link to comment
Share on other sites

Και εγω για μητρικη σκεφτομουν βασικα και μετα cpu γτ ολα τα υπολλοιπα εκτος απο αυτα τα δυο και απο τις ram τα εχω αλλαξει, αυτα τα τρεια τα εχω απο καλοκαιρι 2011....ssd δεν εχω κανενα παραπωνο ισα ισα προσφατα τον τσιμπησα στα 50Ε μεταχειρισμενο απο εναν κολλητο μου.

Για μητρικη εχεις να προτεινεις καμια?Ακριβες ποσο δεν μπορω να σου θεσω αλλα να μην ειναι και αποιαστα τα χρηματα, οσο για το cpu θελω αρκετα ετσι δεν ειναι?

Κατι αλλο που ηθελα να ρωτησω, βρισκω στα 55Ε σετακι 2χ4gb ddr4 ram αξιζει (εμενα οι ραμ ειναι τελειως απλες, ουτε ψυκτρες ουτε τπτ) και συγκεκριμενα οι ddr4 που ειδα ειναι kingkston hyperx fury 8gb ddr4 2400mhz

Link to comment
Share on other sites

ουπς σορρυ δεν ειδα οτι εχεις ssd

πηγαινε σε Χ99 σετακι με 5820Κ

παντως μην ανησυχεις για τις ψυκτρες στις ραμ γτ ειτε εχεις ειτε δεν εχεις αν δεν κανεις oc δεν προκειται να παθουν κατι

Link to comment
Share on other sites

Tonyspanos δεν είναι oc το cpu μου.

Για μόνιτορ δεν το σκέφτομαι καν το dell που έχω το τσιμπησα μτχειρισμενο την άνοιξη που μας πέρασε στα 160? και είμαι φουλ ικανοποιημένος ίσα ίσα που τότε σκεφτόμουν αν μπορούσα να βρω άλλο ένα ίδιο με για να έχω διπλό monitor αλλά τώρα μου έχει φύγει απτό μυαλό.

Θεματακια εχω με την κάρτα γραφικών δεν την έχω δει να κάνει τρομερά πράγματα ή αλήθεια είναι την περίμενα πιο δυνατή λόγο των 3gb αλλά μπα...

Στάλθηκε από το Lenovo S90-A μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

τι παιχνιδια παιζεις ? σε τι settings ? εχεις παρατηρησει οτι σου καταναλωνει κ τα 3GB ?

επισης δεν μας ειπες το budget σου για να δουμε τι μπορεις να αλλαξεις

:)

Link to comment
Share on other sites

Βασικά με ψηλοξενερωσε ή συγκεκριμένη κάρτα αποταν την πήρα (την άνοιξη και αυτή) με τα προβλήματα black screen που είχα στην αρχή και λοιπές χαζομαρες και δεν την ευχαριστηθηκα κατά τα αλλά δεν έχω προλάβει να κάτσω να την λιωσω την κάρτα σε πολλά παιχνίδια για να δω τις πραγματικες αποδόσεις της.τώρα τελευταία τσιμπησα ps4 οπότε κάποια 3rd parties τα πήρα στο ps4 στο οποίο με χαλάει ότι είναι λίγα αυτά που παίζουν στα 1080p για να μην μιλήσω για τα fps...περίμενα πως και πως fifa16 να δω πως είναι σε νέας γενιά κονσόλα και ξενερωσα...ήταν λες και έπαιζα ακόμα στο ps3 σε αντίθεση με το fifa16 στο pc που ή διάφορα είναι αρκετά μεγάλη και φαίνεται ή διάφορα...αλλά άλλο 1080p με 60fps στο pc και άλλο στο ps4 που ούτε ξέρω σε τι ανάλυση τρέχει αλλά τα fps που δεν νομίζω να ξεπερνά τα 30-40 απλά δεν παίζεται άνετα και έτσι όπως θα ήθελα....γιαυτό σκεφτόμουν αναβάθμιση στο pc για να έχω εκεί τα 3rd parties και το ps4 να το εχω μόνο για exclusives.

Ή πρόταση σου για mobo & cpu ήταν μπόμπα αλλά θέλω ένα 650? στο νερό και είναι πολλά...

Δεν έχω συγκεκριμένο και μαζεμένο budget απλά ήθελα προτάσεις για να βάλω μπρος σιγά σιγά σε κάνα μήνα το πολύ μπας και τα μαζευα τα χρήματα.

Στάλθηκε από το Lenovo S90-A μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά είναι το σύστημά σου, αφού έχεις ssd.

Αν τρώγεσαι, 2Κ οθόνη και την απλή non-x-fury από έξω, θα έλεγα και εγώ, πουλώντας τα αντίστοιχα part που έχεις ήδη.

Link to comment
Share on other sites

Εναλλακτική είναι να βρεις μεταχειρισμένο Core i7 3770/K και να περιμένεις να βγουν οι καινούργιες κάρτες γραφικών.

η

να πουλήσεις μητρική, CPU και μνήμη και να πας σε Skylake

Link to comment
Share on other sites

Τι είναι το skylake;

Ποσό μπορεί να ποιασουν πανω κατω αυτά τα τρία κομμάτια μου αν μου έρθει να τα βάλω σε αγγελία;

Στάλθηκε από το Lenovo S90-A μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ωραία και τα δίνω εγώ αυτά πιο σετακι θα μου προτεινες να πάρω από mobo,cpu,ram.

Αν έχεις την δυνατότητα να αναρτήσεις link ακόμα καλύτερα.

Στάλθηκε από το Lenovo S90-A μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μνήμες gskill επεξεργαστή τον 6600k και μητρική την asus z170-a, χρειάζεσαι επιπλέον μια ψύκτρα για τον επεξεργαστή, μια 412s τον κρατάει άνετα και πολύ χαμηλά στα 4.5ghz 24/24. Αργότερα όταν μπορείς βάζεις έναν καλό m2 και βλέπεις έναν άλλο κόσμο :)

Να και μια φωτογραφία πως θα είναι το σύστημά σου.

tQiZutb.jpg

Edited by venisk
Link to comment
Share on other sites

Μαρεσει πολύ :D

Αν θα το έκανα λογικά θα πήγαινα για καμία ψυκτρα της coolermaster.

Το m2 τι είναι;

Στάλθηκε από το Lenovo S90-A μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Φιλέ [MENTION=1118]venisk[/MENTION] ο επεξεργαστής που μου ειπες 6600k δεν μου γεμίζει και πολύ το μάτι γτ είμαι είδη σε 4πυρηνο στα 3,30ghz και αυτός είναι 4πυρηνος στα 3.50ghz...αυτό που θέλω να πω είναι καλός επεξεργαστής δλδ θα δω κάποια διάφορα;θα καταλάβω ότι έχω καινούριο σύστημα ή έχεις να μου προτεινες κάτι καλύτερο έστω και αν ξεφεύγει στα λεφτά κάνα 50? από αυτόν;

Edit: επίσης για ψυκτρα κοίταζα την coolermaster nepton 240 είναι καλή;θα κάνει πάνω στον επεξεργαστή/μητρική;

Σορρυ για τις χαζές ερωτήσεις αλλά το εχω αφήσει το άθλημα κάνα 2 χρόνια τώρα και με τόσες αλλαγές κλπ δεν ξέρω που μου παν τα τέσσερα.

Στάλθηκε από το Lenovo S90-A μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by kjtzemis
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχεις κάνει καμία χαζή ερώτηση μην το ξαναπείς αυτό!

Ο m2 είναι η εξέλιξη των απλών ssd με λίγα λόγια και μπαίνει σε θύρα m2.

Είναι πολύ δυνατός επεξεργαστής ο 6600k αν μπορείς βάλε τα λεφτά για 6700k αλλα είναι πάνω απο 120 ευρώ η διαφορά τους, η neptop εμένα προσωπικά δεν μου αρέσει θα προτιμούσα μια enermax ή μια corsair! Πάντως να ξέρεις ότι και με μια απλή αερόψυξη ο 6600k θα είναι παγωμένος πάντα, ο 6700k θα χρειαστεί ένα τέτοιο συστηματάκι υδρόψηξης!

Link to comment
Share on other sites

Για τον m2 λιγο που το εψαξα καταλαβα οτι ειναι η εξελιξη των ssd αλλα προς το παρον το αφηνω να πεσουν οι τιμες τους κλπ μιας και προσφατα καταφερα και εβαλα ssd μου ειναι αχρειαστο, και παλι προς το παρον εννοειται.

Ειναι πολλα παραπανω για τον 6700κ οποτε η επιλογη μου θα ειναι ο 6600κ, μου ειπες οτι ειναι και καινουρια σειρα της ιντελ οι skylake σωστα θυμαμαι?

Απο υδροψυξη ειμαι αναμεσα στην nepton 240 και στην corsair Η100 αλλα κατι ειχε παρει το αυτι μου οτι ειναι αρκετα καλυτερη η nepton και εκανε καλυτερη δουλεια αποτι της corsair, τωρα αληθεια ψεμματα θα σε γελασω.

Σε υδροψυξη θα παω σιγουρα στον 6600κ και ας μην την χρειαζεται, καιρο σκεφτομουν να προχωρησω σε αγορα υδροψυξης αλλα ολο το αφηνα και μιας και πηγαινω για τετοια αναβαθμιση θα δωσω κατι παραπανω και θα την παρω.

Κανει και η nepton αλλα και η corsair πανω στον 6600κ, κουμπωνει κανονικα ετσι δεν θα εχω καποιο προβλημα?

Εχω βαλει ειδη στο σφυρι τα πραγματα που εχω (τα εβαλα στα 230Ε mobo,cpu,ram μπας και ειναι ακριβα?καπου τοσο μουχε πει ενα παλικαρι απο δω μεσα οτι μπορουν να πιασουν) και σε 2-3 βδομαδες αν πουληθουν θα κανω την παραγγελια (πρεπει να κρατησω και τα βδομαδιατικα στην ακρη αλλιως θα ταχα κανει ειδη παραγγελια. :D

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now