MetallicGR

Προβλήματα υπερθέρμανσης και στον Snapdragon 820 δηλώνουν πηγές

Recommended Posts

[NEWS_IMG=Προβλήματα υπερθέρμανσης και στον Snapdragon 820 δηλώνουν πηγές]http://www.hwbox.gr/images/news_images/qualcomm.jpg[/NEWS_IMG] Αναφορές που κυκλοφορούν στο διαδίκτυο, αναφέρουν πως η Qualcomm αντιμετωπίζει και πάλι προβλήματα υπερθέρμανσης του νέου SoC.

Το SoC κατασκευάζεται σε εργοστάσιο της Κορεάτικης Samsung (στα 14nm) και ήδη η τελευταία δουλεύει πάνω στη βελτίωση και τη διόρθωση του φαινομένου όπως αναφέρουν ανεπίσημες πηγές. Τα προβλήματα υπερθέρμανσης δεν ακούγονται για πρώτη φορά μιας και πριν από λίγους μήνες, ο Snapdragon 810 SoC όντας μέρος πολλών flagship συσκευών εμφάνιζε αντίστοιχα προβλήματα. Ο 820, θα είναι πιθανότατα ένας από τους υποψήφιους επεξεργαστές του επόμενου Galaxy, S7, καθώς η Samsung θα έχει έτοιμο μέχρι τότε και τον επίσης οκταπύρηνο Exynos 8890.

[img_alt=Προβλήματα υπερθέρμανσης και στον Snapdragon 820 δηλώνουν πηγές]http://www.hwbox.gr/members/2195-albums570-picture44654.jpg[/img_alt]

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα με ξαφνιάσει καθόλου να επιβεβαιωθεί η φήμη. Εδώ οι άλλοι οι κάφροι της Sony βγάζουν και μηνυματάκι όταν πας να γράψεις 4Κ βίντεο, λες και είναι το πιο φυσικό πράμα ένα public released προϊόν να υπερθερμαίνεται και σταματάει το recording...

Boooohhh!

Link to comment
Share on other sites

Ας κάνει ότι θέλει ο snap μόνο exynos!!!!!!!!!!!

Πάντως ανεβαίνουν ταχύτατα και η mediatek με τη σειρά Helio (x10 και έρχεται και ο x20) και η hisilicon με τη σειρά kyrin. Σε αντίθεση με το desktop, στην αγορά των soc έχουμε υγιή ανταγωνισμό που φυσικά ευνοεί και τους τελικούς καταναλωτές.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως ανεβαίνουν ταχύτατα και η mediatek με τη σειρά Helio (x10 και έρχεται και ο x20) και η hisilicon με τη σειρά kyrin. Σε αντίθεση με το desktop, στην αγορά των soc έχουμε υγιή ανταγωνισμό που φυσικά ευνοεί και τους τελικούς καταναλωτές.

Αν είναι ικανοί να μπουν σε κορυφαία συσκευή τότε βλέπουμε αν υπάρχει ανταγωνισμός και αν βοηθήσει πουθενά το τελικό καταναλωτή που κάθε χρόνο του ζητάνε παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Μετά τον snapdragon 800 μας έχουν βάλει σε ενα παιχνίδι για το κυνήγι εντυπώσεων και μόνο προσπαθώντας να υποστηρίξουν ενα λειτουργικό που κάνει αδικαιολόγητη χρήση πόρων και δεν ασχολείται κανένας με το πραγματικό πρόβλημα που είναι η ανάπτυξη πιο αποδοτικών μπαταριών και πιο power efficiency chip.

Δεν είναι τυχαίο που τα windows mobile με έναν snapdragon 400 και 512-1024 ram δεν κολλάνε ποτέ.

Δεν θα ξεχάσω ποτέ την εμπειρία χρήσης που μου πρόσφερε το αγαπημένο μου lumia 800!

Απο τότε πέρασαν πολλές συσκευές απο τα χέρια μου και όταν τελικά το s6 edge πήρε τη θέση του sony z1 που είχε δυο 24ωρα μπαταρία βρέθηκα να είμαι μόνιμα με το φορτιστή στο χέρι.

Ευτυχώς μετά απο σοβαρό debloating άγγιξε ένα ικανοποιητικό βαθμό αυτονομίας.

Link to comment
Share on other sites

Μετά τον snapdragon 800 μας έχουν βάλει σε ενα παιχνίδι για το κυνήγι εντυπώσεων και μόνο προσπαθώντας να υποστηρίξουν ενα λειτουργικό που κάνει αδικαιολόγητη χρήση πόρων και δεν ασχολείται κανένας με το πραγματικό πρόβλημα που είναι η ανάπτυξη πιο αποδοτικών μπαταριών και πιο power efficiency chip.

Δεν είναι τυχαίο που τα windows mobile με έναν snapdragon 400 και 512-1024 ram δεν κολλάνε ποτέ.

Δεν θα ξεχάσω ποτέ την εμπειρία χρήσης που μου πρόσφερε το αγαπημένο μου lumia 800!

Απο τότε πέρασαν πολλές συσκευές απο τα χέρια μου και όταν τελικά το s6 edge πήρε τη θέση του sony z1 που είχε δυο 24ωρα μπαταρία βρέθηκα να είμαι μόνιμα με το φορτιστή στο χέρι.

Ευτυχώς μετά απο σοβαρό debloating άγγιξε ένα ικανοποιητικό βαθμό αυτονομίας.

Δεν είναι θέμα android, αλλά bloat και κακογραμμένων εφαρμογών.

Παράδειγμα 1: galaxy s3 ,Η ΑΠΟΘΕΩΣΗ του lag με μαμά 4.3 (παλιό soc και λιγότερο από 1gb ram). Μόλις του πέρασα cyanogenmod 12.1 (lollipop), η συσκευή απλά δεν υπήρχε! Η νύχτα με τη μέρα!!!!

Παράδειγμα 2: πέρασμα aosp android σε οποιαδήποτε συσκευή και απλά ξεχνάςντο lag.

Στα win phones δεν υπάρχουν αντίστοιχες εφαρμογές και bloat και γι αυτό ενδεχομένως δεν παίζει lag. 100 χρόνια στο desktop η ms βγάζει σαβουρο_bloated os και ξαφνικά το πέτυχε στο mobile? Χαχαχαχ

Sent from my Cube U65GT using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι ικανοί να μπουν σε κορυφαία συσκευή τότε βλέπουμε αν υπάρχει ανταγωνισμός και αν βοηθήσει πουθενά το τελικό καταναλωτή που κάθε χρόνο του ζητάνε παραπάνω.

Φίλε μου, αν κορυφαία συσκευή εννοείς του "επώνυμους", πρόβλημά σου που τους τα σκας. Αν έψαχνες την κινέζικη αγορά θα έβλεπες κορυφαίες συσκευές στα μισά χρήματα ή ακόμα και στο 1/3 της τιμής. Οι επεξεργαστές που ανέφερα είναι ήδη σε κορυφαίες συσκευές.

Sent from my Cube U65GT using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω κανένα πρόβλημα αγαπητέ, έχω δει από κοντά one plus one και κατάλαβα γιατί κοστίζει τόσο.. Υπάρχει λόγος που μια συσκευή λέγεται κορυφαία, κ αυτό δεν είναι μόνο τα χαρακτηριστικά της είναι η ποιότητα κατασκευής της, η κάμερα κλπ.

Δεν με απασχολεί ποιος μπορεί να τις αγοράσει κ ποιος όχι, ένα απλό πράγμα είπα και το ξαναλέω, όταν μπει σε κορυφαία συσκευή βλέπουμε ποιον ανταγωνισμό θα βοηθήσει.

Edited by venisk
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now