jerrak0s

Ρεύμα υπολογιστή - προβλημα τροφοδοσίας

Recommended Posts

Θα ήθελα αν μπορούσε να με κατευθύνει κάποιος με το εξής πρόβλημα που έχω. Ενα απόγευμα οπως χρησιμοποιούσα το desktop έκανε ενα τσαφ και έπεσε ο γενικός. Με ψάξιμο βρήκα οτι οταν συνδέω το καλώδιο του τροφοδοτικού του desktop σε οποιαδήποτε πρίζα, μου ρίχνει το ρεύμα (πέφτει ο γενικός) . Μπορεί να με βοηθήσει κανείς; Πώς μπορώ να βρώ τί τρέχει και τί μπορώ να κάνω;

Link to comment
Share on other sites

Αν βλέπεις σπίθες, ναι, ανησυχητικό.

Υπήρχαν περιπτώσεις που μεγάλα (1000w+) psu έριχναν ασφάλειες, ειδικά 10Α σε παλιά σπίτια, ειδικά στην εκκίνηση, αλλά αν έχεις σπίθες δεν το συζητάμε. Και βασικά επειδή δεν ξέρω τι ηλεκτρολογικές γνώσεις έχεις, δεν θέλω να σε παρακινήσω και να βάλεις χέρι... Ίσως να δοκίμαζες και άλλες πρίζες, αλλά μέχρι εκεί.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω ηλεκτρολογικές γνώσεις οπότε σίγουρα θα τα κάνω χειρότερα απο οτι είναι. Να το πάω να τον δούν τώρα; Αν δοκιμάσω να βάλω άλλο τροφοδοτικό φίλου παίζει να του το χαλάσω και αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς σχετικά ασφαλώς να δοκιμάσεις με μία μπαλαντέζα το δικό σου, σε μία "μακρινή" πρίζα. Αν στην ρίχνει και εκεί, τότε λογικά κάτι θα έχει βραχυκυκλώσει εντός του τροφοδοτικού αλλά τα ρεύματα του σπιτιού σου είναι ok για να δοκιμάσεις ένα άλλο τροφοδοτικό.

Εκτός αν έχει και άλλα δράματα με την ηλεκτρολογική σου εγκατάσταση που δεν μας έχει πει.

Link to comment
Share on other sites

Ναι το ρίχνει και σε άλλη πρίζα.

Τον υπολογιστή τον λειτουργούσα ακριβώς με τον ίδιο τρόπο στα πολύπριζα 4++ χρόνια, τώρα κάτι έπαθε. Το πολύπριζο λειτουργεί ακόμα και το ρευμα χωρίς τον υπολογιστή συνδεδεμένο ανάβει κανονικά. Είδα ενα βίντεο που δοκιμάζει αν ειναι το τροφοδοτικό ενεργό, να δοκιμάσω κάτι τέτοιο; Παίζει να πάθω καμια ηλεκτροπληξία;

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα πάθεις ηλεκτροπληξία, γιατί στην μεριά του 24pin ΠΡΕΠΕΙ να έχεις χαμηλές τάσεις. Αλλά αν το κάνεις μην το κάνεις με συνδετήρα αλλά με κάτι μονωμένο. Λογικά πάλι θα σου ρίξει την ασφάλεια.

Μάλλον έχει βγει ο μαγικός καπνός από το τροφοδοτικό σου...

Link to comment
Share on other sites

Εχουν βάλει με περιέργο τρόπο τα καλώδια μέσα στο κουτί τα έχουν περάσει σε κάτι εγκοπές και δεν μπορώ να τα βγάλω τώρα για να το δοκιμάσω. Αν έχει καεί το τροφοδοτικό, μπορείς να μου προτίνεις ενα να πάρω; Σε ευχαριστώ πολύ για ολη την βοήθεια

Link to comment
Share on other sites

Γενικά για φθηνό τροφοδοτικό ψάχνω. Αν μπορείς να μου δώσεις 1-2 επιλογές. Δεν πρόκειται να προσθέσω κάτι. Κανα ssd μπορεί αργότερα ή λίγη RAM. 4GB RAM έχω P55M-UD4 Motherboard.

i5-750

AMD RADEON 5770

Link to comment
Share on other sites

Με τις τιμές που βλέπω αυτή την στιγμή, οι πρώτες δύο επιλογές είναι αυτές

PSU :: EVGA Power Supply 500W ATX 24 pin 100-W1-0500-KR Active-PFC Retail - Visionstudio.gr

PSU :: Enermax Power Supply 400W ATX 24 pin Maxpro EMP400AGT Active-PFC Retail - Visionstudio.gr

και το επόμενο στάδιο - αν το έχουν - είναι αυτό

THERMALTAKE Power Supply TR2 500W APFC 80+Plus GOLD www.dshop.gr

που μην ψαρώνεις με το brand, δεν τα φτιάχνει η ίδια ;)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now