Astalavista

Ποια είναι η ισχύς του τροφοδοτικού σας;

Ποια είναι η ισχύς του τροφοδοτικού σας;  

72 members have voted

  1. 1. Ποια είναι η ισχύς του τροφοδοτικού σας;

    • Μικρό (έως 550W)
      7
    • Μεσαίο (έως 750W)
      33
    • Μεγάλο (έως 1000W)
      24
    • Extreme (περισσότερο από 1100W)
      8


Recommended Posts

Το κάθε σύστημα έχει και τις δικές του απαιτήσεις ενέργειας - άλλωστε αυτός είναι και ο λόγος για τον οποίο έχουμε τόση μεγάλη ποικιλία και πληθώρα επιλογών στην αγορά. Έτσι, μπορούμε να συναντήσουμε κάθε λογής ισχύος τροφοδοτικά, ξεκινώντας από τα 350W ενώ μπορούν και να ξεπεράσουν τα 1600W.

Η ισχύς όμως ποτέ δεν αποτέλεσε ένα μέτρο σύγκρισης για το πόσο καλό είναι ένα τροφοδοτικό. Και κάπου εδώ ξεκινάει και η σύγχυση στους περισσότερους καταναλωτές οι οποίοι σε αρκετές περιπτώσεις προτιμούν ένα τροφοδοτικό υψηλής ισχύος σε σχέση με ένα άλλο χαμηλότερης ισχύος αλλά ανώτερης ποιότητας. Ειδικά δε τα τελευταία χρόνια, με τις συνεχείς βελτιώσεις στο power efficiency του hardware, ένα δυνατό σύστημα δεν σημαίνει απαραίτητα πως έχει ανάγκη ένα τροφοδοτικό μεγάλης ισχύος.

Εν κατακλείδι, θα μπορούσαμε να κατατάξουμε τα τροφοδοτικά της αγοράς σε 4 βασικές κατηγορίες: 1) Μικρά, με ισχύ έως 550W για συστήματα χαμηλής ισχύος και κάρτες γραφικών που δεν απαιτούν εξωτερική τροφοδοσία 2) Μεσαία έως 650W, που αρκούν για τα περισσότερα συστήματα και μπορούν να "σηκώσουν" μέχρι μια κάρτα γραφικών, 3) Μεγάλα, που κινούνται μεταξύ 750W μέχρι και τα 1000, όπου προορίζονται για high-end συστήματα και 2 κάρτες γραφικών, και τέλος 4) Extreme, που ξεπερνούν τα 1100W και προορίζονται για ιδιαίτερα... "extreme" συστήματα που φιλοξενούν το πλέον δυνατό hardware και πολλαπλές κάρτες γραφικών.

Εσείς τι τροφοδοτικό έχετε;

[img_alt=Ποια είναι η ισχύς του τροφοδοτικού σας;]

http://www.hwbox.gr/members/3682-albums685-picture53714.jpg[/img_alt]

Edited by MetallicGR
Link to comment
Share on other sites

corsair ΤΧ 850W. Στο 35-45% της ισχύος του λειτουργεί, αλλά ήταν μικρή η διαφορά με άλλα μικρότερα και δεν άξιζε. Είμαι 1000% ευχαριστημένος με την απόδοση και τη σταθερότητά του στο σύστημα της υπογραφής μου. Θα ήθελα να το αντικαταστήσω με κάποιο άλλο με "gold" ή "Platinum" efficiency, αλλά δεν υπάρχει η οικονομική δυνατότητα...

Link to comment
Share on other sites

Η πορεια 15 χρονων :

Νοname 450w ->ανεπαρκες για δυνατες καρτες

Φτηνο 850w ->με λαμπακια κλπ. καηκε

ΤhermalΤake toughpower 1000w -> Kτηνος,καλη εγγυηση,αλλα ζοριζομουν να βρω φτηνο ups.

οταν καηκε εντος εγγυησης απο λαθος μου, προς αντικατασταση πηρα

Corsair AX860 -> Σηκωνει ο/c,αντλιες,gtx780 και πι8ανο sli (αν καποτε κανω που δεν το βλεπω).

Link to comment
Share on other sites

Αγαπώ Seasonic.

Silver Power 400W στου δωματίου

M12 850W στο workstation.

Είχα και το Corsair HX620W αλλά μετά από 7 χρόνια κάηκε.

Τίμιο μέχρι αηδίας, είχα κάνει 5970+5870 crossfire με μετρημένα στην πρίζα 700w!!!

Link to comment
Share on other sites

τώρα εγώ να γράψω ή όχι? :stupid:

3 picoPSU στα συστήματα του σπιτιού (με τα αντίστοιχα "τούβλα" τους), από 80W το μικρότερο έως 120W το μεγαλύτερο...!!!!

Link to comment
Share on other sites

Αντε να βαλω και εγω τα δικα μου... Δυο PC Power & Cooling απο μια αλλη εποχη.:D

Eνα PC Power & Cooling Silencer 750W SLI (μαυρο) και

ενα PC Power & Cooling Silencer 750W CrossFire (κοκκινο)

Το πρωτο το εχω στο συστημα που μου κραταει συντροφια ολα αυτα τα χρονια, ενω το δευτερο εχει μπει επανω σε καθε συστημα που εκανα overclocking.

Κλεινουν δεκαετια σε λιγο αλλα δεν παιρνουν χαμπαρι τιποτα, ειναι ακομα σαν καινουργια.:)

stealth

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now