greekvipper

το pc κάνει restart μονο του και μετα η ram από 24 στα 16

Recommended Posts

Καλησπερα.

Αν και ετοιμάζομαι να φτιάξω ένα νέο setup pc , σήμερα μου έκανε ένα κουλό.

Έκανε restart μονο του και από εκεί που είχα 24gb ram τώρα μου λέει 16gm

Βάζω μερικές photo για να δείτε.

attachment.php?attachmentid=55099&stc=1

Χωρίς να ανεβάζει θερμοκρασία χωρίς να κάνω τίποτα ... οποτε του έρθει κάνει restart.

Κάνω restore το σύστημα ξανά πάει η ram 24 και μετά ξανά μονο του restart και 16gb

Δεν ξέρω αν είναι το μέρος που πρέπει να μπει το πρόβλημα.

Screenshot_4.png

Screenshot_4.png

Screenshot_4.png

Screenshot_4.png.75c7566442d77acbcd47406

Link to comment
Share on other sites

Τρέξε το διαγνωστικό μνήμης των Windows, πολύ πιθανό κάποια μνήμη να είναι στα τελευταία της.

Το δοκίμασα και με windows και με το memtest86.

Δεν βρήκε κάτι .

Έβαλα μια μια τις ram στο pc . τις "στρεσαρα". τίποτα.

Το μονο που μου πάει κατά νου είναι κάποιο slot από το δεύτερο triple chanel να έχει πρόβλημα . τώρα έχω βάλει και τρέχω 12gb στα slot 2.3.5 και όλα ok ... από αύριο θα δοκιμάζω να βάζω 1 extra σε κάθε slot από 1.3.6 να δω τι θα γίνει.

Link to comment
Share on other sites

Διάλεξε ένα DIMM που πέρασε επιτυχώς memtest και βάλτο σε κάθε slot της μητρικής για να δεις μήπως υπάρχει πρόβλημα με κάποιο συγκεκριμένο. Μετά βάλτες μια μια όπως είπες και τέλος βγάλε το CPU καθάρισε τα pads του από κάτω. Κάνε το ίδιο πιο προσεκτικά και στη μητρική και ξαναβάλε τη ψύκτρα.

Link to comment
Share on other sites

Διάλεξε ένα DIMM που πέρασε επιτυχώς memtest και βάλτο σε κάθε slot της μητρικής για να δεις μήπως υπάρχει πρόβλημα με κάποιο συγκεκριμένο. Μετά βάλτες μια μια όπως είπες και τέλος βγάλε το CPU καθάρισε τα pads του από κάτω. Κάνε το ίδιο πιο προσεκτικά και στη μητρική και ξαναβάλε τη ψύκτρα.

Υπάρχει πιθανότητα να έχω κάνει ζημια επειδή είχα βάλει να δουλέυουν με XMP profil στα 1600 ??? (το εχω πανω απο 1,5 χρονο ετσι)

τον intel i7 920 c0/c1 λέτε να έκανα πατάτα τόσο καιρό και να δημιούργησα πρόβλημα ?

attachment.php?attachmentid=55414&stc=1

Screenshot_1.jpg

Screenshot_1.jpg

Screenshot_1.jpg

Screenshot_1.jpg.31b36f0703eed3a28147511

Edited by greekvipper
Link to comment
Share on other sites

Εάν δοκιμάσεις όλα τα slot και δουλέυουν...τότε πιθανόν ο IMC του CPU σου να έχει πάει κάπου κοντά στον Άγιο Πέτρο.

Πολλοί λόγοι μπορεί να υπάρχουν και όχι μόνο το XMP...μπορεί να είναι από άσχημα/σφιχτά βιδωμένο cooler μέχρι και spikes

στο VCore!

Link to comment
Share on other sites

Εάν δοκιμάσεις όλα τα slot και δουλέυουν...τότε πιθανόν ο IMC του CPU σου να έχει πάει κάπου κοντά στον Άγιο Πέτρο.

Πολλοί λόγοι μπορεί να υπάρχουν και όχι μόνο το XMP...μπορεί να είναι από άσχημα/σφιχτά βιδωμένο cooler μέχρι και spikes

στο VCore!

(άσχημα/σφιχτά βιδωμένο cooler).

Σήμερα μετά από Full καθάρισμα με την βοήθεια του Verto 52G505 :P . Άλλαξα pasta και στον Cpu , όπου εκεί είδα αν είχα κάνει κάτι τέτοιο τραγικό λάθος που λες , όλα ok όμως ήταν φυσιολογικά βιδωμένος.

Μετά το καθάρισμα έκανες Δοκιμες με τις μνήμες και τα slot , βγάζε - βάλε - stress ktlp. όλα έξειξαν μια χαρά.

Στο τέλος έβαλα ξανά όλες τις ram στα slot και με το AIDA64 Engineer stresara τα πάντα για 3 ώρες.

Δεν έδειξε κάτι, η κάποιο σφάλμα ...

Βεβαια μέχρι τώρα δεν μου έχει κάνει κάτι.

Ελπίζω να ήταν κάτι τυχαίο.

(η πτώση στις τιμές είναι επειδή έβγαλα τις photo μετά το stop τους stess. Στην τελευταία photo φαίνεται οταν το ξαναρχίζω)

attachment.php?attachmentid=55504&stc=1attachment.php?attachmentid=55501&stc=1attachment.php?attachmentid=55502&stc=1attachment.php?attachmentid=55503&stc=1attachment.php?attachmentid=55505&stc=1attachment.php?attachmentid=55506&stc=1

stabilitytest1.png

stabilitytest2.png

stabilitytest3.png

stabilitytest.gif

stabilitytest4.gif

stabilitytest5.gif

stabilitytest1.png

stabilitytest2.png

stabilitytest3.png

stabilitytest.gif

stabilitytest4.gif

stabilitytest5.gif

stabilitytest1.png

stabilitytest2.png

stabilitytest3.png

stabilitytest.gif

stabilitytest4.gif

stabilitytest5.gif

stabilitytest1.png.e8e3b93ac5bd52b3318d1

stabilitytest2.png.7021e862ec97df1391928

stabilitytest3.png.38e4aa0a77dbdaa0f3b2c

stabilitytest.gif.8859cb0803b5b258d095e2

stabilitytest4.gif.ddf6d619d1434a4c97ada

stabilitytest5.gif.85595e6f8f3fd8e11c3ec

Edited by greekvipper
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now