fovos

Μητρική με 12 έως 14 sata ports AM3+

Recommended Posts

Νομίζω πως δεν υπάρχει μητρική AM3+ με τόσα Sata Ports.

Όπως και να 'χει ψάχνεις για μητρικές με 990FX/SB950 Chipset που φτάνουν τις 10 στο σύνολο στην καλύτερη

των περιπτώσεων.

ΠΧ.

Gigabyte: GIGABYTE - Motherboard - Ultra Durable? Series

Δες όλες τις κάτω κάτω με 990FX Chipset που έχουν τον παρακάτω συνδιασμό:

6 x SATA 6Gb/s connectors (SATA3 0~SATA3 5)

Support for RAID 0, RAID 1, RAID 5, RAID 10, and JBOD

2 x Marvell? 88SE9172 chips:

2 x SATA 6Gb/s connectors (GSATA3 6/7)

2 x eSATA 6Gb/s connectors on the back panel

Support for RAID 0 and RAID 1

ASRock: ASRock > 990FX Extreme9

- 6 x SATA3 6.0 Gb/s connectors by AMD SB950, support RAID (RAID 0, RAID 1, RAID 0+1, JBOD and RAID 5), NCQ, AHCI and Hot Plug functions

- 2 x SATA3 6.0 Gb/s connectors by ASMedia ASM1061, support NCQ, AHCI and Hot Plug functions

Κάπως έτσι είναι και οι άλλες της σειράς Extreme αλλά με διαφορετικά Chipάκια για τους εξτρα 2 δίσκους

Extreme4: ASRock > 990FX Extreme4

Extreme3

ASUS:

CROSSHAIR V FORMULA-Z: http://www.asus.com/Motherboards/CROSSHAIR_V_FORMULAZ/specifications/

SABERTOOTH 990FX R2.0: M5A99FX PRO R2.0 | Motherboards | ASUS Global

AMD SB950 controller :

6 x SATA 6Gb/s port(s), red

Support Raid 0, 1, 5, 10

ASMedia? ASM1061 controller :

2 x SATA 6Gb/s port(s), red

2 x eSATA 6Gb/s port(s), red,

Γενικά άμα το γεμίσεις δίσκους να το γεμίσεις και ανεμιστήρες γιατί θα βράζουν τα VRM και όλο το σύστημα

Αλλιώς μπορείς να πάρεις μια PCI-E καρτούλα που να το κάνει αυτό και να κρατήσεις την ίδια μητρική που έχεις τώρα.

Γιατι θέλεις τόσους δίσκους επάνω σε AM3+?

Τι θα στήσεις?

Link to comment
Share on other sites

έναν file server σε ένα τοπικό δίκτυο , είδη έχω έναν έτοιμο και παίζω με 12 δίσκους αλλά η μητρική μου έχει 10 sata και έχω βάλει κάρτα , αλλά μου κάνει πολλά προβλήματα χάνει τους δίσκους και έχω αλλάξει και πάλι το ίδιο είναι . Και θέλω να μην αλλάξω λόγω κόστος να αλλάξω όλα μητρική,cpu,ram και να πάω στην Ιντελ .

Link to comment
Share on other sites

γνώμη μου είναι, αν αυτος ο fileserver ειναι 24/7 ανοιχτός και critical για δουλειά, μην ασχοληθεις με mainstream amd πλατφόρμα, θα το βρεις πάλι μπροστά σου και θα τρέχεις.

Βαλτα αγγελία και στήσε ενα νεο μηχανάκι με intel και θα παίζει για χρόνια με το 1/4 σε καταναλώσεις ρεύματος!

Link to comment
Share on other sites

Ήθελα και εγώ να γράψω το ίδιο με τον mortisboy για την mainstream πλατφόρμα αλλά κατάλαβα ότι λόγω κόστους δεν ήθελες να το κάνεις και δεν το έγραψα καν. Αλλά η αλήθεια είναι πως με ένα Intel σύστημα θα είσαι πολύ καλύτερα.

Έχεις υψηλές θερμοκρασίες στο σύστημα?

Ποιά κάρτα έχεις και τι πρόβλημα αντιμετωπίζεις?

Link to comment
Share on other sites

Ήθελα και εγώ να γράψω το ίδιο με τον mortisboy για την mainstream πλατφόρμα αλλά κατάλαβα ότι λόγω κόστους δεν ήθελες να το κάνεις και δεν το έγραψα καν. Αλλά η αλήθεια είναι πως με ένα Intel σύστημα θα είσαι πολύ καλύτερα.

Έχεις υψηλές θερμοκρασίες στο σύστημα?

Ποιά κάρτα έχεις και τι πρόβλημα αντιμετωπίζεις?

Όχι δεν εχω σχετικά υψηλές θερμοκρασίες κοντά στους 60 βαθμούς το καλοκαίρι , το κουτί είναι της lian-Li και έχει αρκετό χώρο μέσα. Η κάρτα ειναι η SYBAUSA - SI-PEX40062 >> 4-port SATA III PCIe, x2, Revision 2.0, (Full & Low Profile); Marvell Chipset . Χάνει τους δίσκους συνέχεια , και για αυτό έλεγα εάν υπάρχει σε AM3+ με 12 sata για να αποφύγω της κάρτες.

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται πως δεν χρειάζεται να αλλάξεις πλατφόρμα. Απλά να πάρεις έναν καλό SAS to SATA controller και θα μπούνε αρκετά drives επάνω.

Ένας Perc 6/i με μπαταρία είναι πολύ φθηνός. Βάλε εκεί επάνω τους 8 και τους άλλους 4 στον onboard.

Πάρε και έναν 2ο perc 6/i για να έχεις έναν backup και τέλος.

Επίσης αν είναι να ξοδέψεις χρήμα, πάρε κατ'ευθείαν εναν LSI contoller με 16 θύρες και τελείωσες. Θα σου βγει κανέναν 350αρι από το ebay.

Link to comment
Share on other sites

Είπαμε, Perc 6/i από αγγλικό Ebay.

αυτός παίζει σε jbod? επίσης επειδή είδα ότι είναι dell παίζει σε μη dell μητρικές?

Edited by fovos
Link to comment
Share on other sites

αυτός παίζει σε jbod? επίσης επειδή είδα ότι είναι dell παίζει σε μη dell μητρικές?

Παίζει κανονικά σε non Dell μητρικές αλλά νομίζω πως δεν παίζει σε jbod ή ίσως και να παίζει με κάποιο mod/firmware αλλά δεν έβγαλα άκρη από το google που έριξα μια ματιά.. :(

Link to comment
Share on other sites

pass through device θέλεις so lets do this in cheap way

2x New LSI Internal SAS SATA 9211 8i 6Gbps 8 Ports HBA PCI E RAID Controller Card | eBay

and you are ready to go!!!! RAID 0 1 jbod and fast as hell

τελικά έφταιγε ο δίσκος παρολου που έτρεξα το scan με το εργαλείο της SeaTools μέσω Dos και δεν έβγαλε κανένα error , αλλά δεν μπορούσα να τον κρατήσω και έτσι το έστειλα στο e-shop και μετά από μια εβδομάδα μου τον αλλάξανε και τώρα εδώ και 3 μέρες δεν μου τα έχει κάνει ξανά να χάνει τον δίσκο.

Link to comment
Share on other sites

τελικά έφταιγε ο δίσκος παρολου που έτρεξα το scan με το εργαλείο της SeaTools μέσω Dos και δεν έβγαλε κανένα error , αλλά δεν μπορούσα να τον κρατήσω και έτσι το έστειλα στο e-shop και μετά από μια εβδομάδα μου τον αλλάξανε και τώρα εδώ και 3 μέρες δεν μου τα έχει κάνει ξανά να χάνει τον δίσκο.

Τελικά τι πήρες?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now