Recommended Posts

Η τιμή είναι καλή αλλά νομίζω ότι αυτό το segment βρίσκεται σε απόλυτη αμηχανία.

-πολλές pci δεν έχουν νόημα, γιατί σιγά μην κάνεις SLI με κλειδωμένα.

-καλές τροφοδοσίες δεν έχουν νόημα, γιατί δεν clockάρει.

-οι gamers μπορούν άνετα να πάνε και σε "μικρότερες" μητρικές, 40 ευρώ παρακάτω χωρίς να χάσουν κάτι.

Οπότε τι μένει; Looks; Αυτές οι μητρικές φτιάχτηκαν για να μοιάζει το σύστημά σου δυνατότερο απ' όσο πραγματικά είναι; Αν ναι, meh.

:T: @ review!

Edited by caution
Link to comment
Share on other sites

Η τιμή είναι καλή αλλά νομίζω ότι αυτό το segment βρίσκεται σε απόλυτη αμηχανία.

-πολλές pci δεν έχουν νόημα, γιατί σιγά μην κάνεις SLI με κλειδωμένα.

-καλές τροφοδοσίες δεν έχουν νόημα, γιατί δεν clockάρει.

-οι gamers μπορούν άνετα να πάνε και σε "μικρότερες" μητρικές, 40 ευρώ παρακάτω χωρίς να χάσουν κάτι.

Οπότε τι μένει; Looks; Αυτές οι μητρικές φτιάχτηκαν για να μοιάζει το σύστημά σου δυνατότερο απ' όσο πραγματικά είναι; Αν ναι, meh.

:T: @ review!

Κοίτα, σίγουρα το segment είναι "περίεργο", κυρίως από άποψης τιμής. Θα συμφωνήσω εν μέρει, αλλά αν κάποιος θέλει να κινηθεί σε αυτήν την τιμή (για τους όποιους λόγους), θα βρει τις πρώτες Ζ170 γύρω στα 15-20? παραπάνω και πιο απλές H και B μητρικές παρακάτω. Και μπορεί εκείνες να έχουν κάποια χαρακτηριστικά παραπάνω, δεν θα βρει και τόσο καλές υλοποιήσεις σε θέματα ήχου-lan.

Είναι θέμα σχεδιασμού. Ναι δεν θα κάνεις SLI/CFX, αλλά αν κινείσαι σε έναν πιο τυπικό i5/i3 και μονή κάρτα γραφικών, δεν αξίζει να χρεωθείς τα παραπάνω περιττά, οπότε τα παίρνεις σε added value - είτε αυτό λέγεται ενσωματωμένες λύσεις είτε software.

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, σίγουρα το segment είναι "περίεργο", κυρίως από άποψης τιμής. Θα συμφωνήσω εν μέρει, αλλά αν κάποιος θέλει να κινηθεί σε αυτήν την τιμή (για τους όποιους λόγους), θα βρει τις πρώτες Ζ170 γύρω στα 15-20? παραπάνω και πιο απλές H και B μητρικές παρακάτω. Και μπορεί εκείνες να έχουν κάποια χαρακτηριστικά παραπάνω, δεν θα βρει και τόσο καλές υλοποιήσεις σε θέματα ήχου-lan.

Σύμφωνοι για το Intel NIC, εγώ ας πούμε θα το προτιμούσα. Ο gamer από την άλλη, αμφιβάλω αν ενδιαφέρεται. Για τον ήχο δε, οι gamers πηγαίνουν και παίρνουν Razer ακουστικά οπότε είναι αστείο να μιλάμε για καλύτερες κάρτες ήχους για αυτά τα δημογραφικά.

Ρεαλιστικά, αυτή η μητρική κάνει atm ?120, την ώρα που παίρνεις την "ίδια" gaming-wise μητρική με ?70 (Intel LAN too και ψαγμένοι πυκνωτές για ήχο!)... θα μου πεις "μα για 50 ευρώ τώρα;" - θα σου πω "μα 70% διαφορά γίνεται;!".

Dunno - αμήχανη κατηγορία...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now