MetallicGR

Η Xiaomi αποκάλυψε το Redmi Note 3 με οθόνη 5.5 ιντσών

Recommended Posts

[NEWS_IMG=Η Xiaomi αποκάλυψε το Redmi Note 3 με οθόνη 5.5 ιντσών]http://www.hwbox.gr/members/2195-albums497-picture39279.jpg[/NEWS_IMG] Με 1080p οθόνη, μπαταρία 4000mAh και μεταλλικό σώμα, το νέο Redmi Note 3 ξεκινά να πωλείται αρχικά στην αγορά της Κίνας.

Το Redmi Note 3 έρχεται με σώμα εξ' ολοκλήρου κατασκευασμένο από αλουμίνιο, με κυρτές γωνίες. Το πάχος του, βρίσκεται στα 8,65mm ενώ το βάρος του φτάνει τα 165g, περίπου 4g βαρύτερο από τον πρόγονό του. Στο εσωτερικό του νέου smartphone της Κινέζικης εταιρίας βρίσκουμε τον Helio X10 επεξεργαστή της MediaTek, συνοδευόμενο από 2GB RAM και 16GB αποθηκευτικού χώρου. Η Xiaomi θα διαθέσει και άλλη μια έκδοση με 3GB RAM και 32GB μη επεκτάσιμου αποθηκευτικού χώρου.

Η κάμερα των 13MP δε φαίνεται να αλλάζει από το παλιό μοντέλο, ενώ φέρει 4G dual SIM, Wi-Fi 802.11ac και βασίζεται στο MIUI 7 OS. Οι προτεινόμενες τιμές που θα το δούμε ανέρχονται σε $140 για το μοντέλο των 16GB και $172 για αυτό των 32GB σε τρία χρώματα, ασημί, χρυσό και γκρι.

Τέλος, η αποκάλυψή του έγινε σε σχετικό event της Xiaomi στην Κίνα.

[img_alt=Η Xiaomi αποκάλυψε το Redmi Note 3 με οθόνη 5.5 ιντσών]http://www.hwbox.gr/members/2195-albums570-picture55600.png[/img_alt]

Edited by MetallicGR
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι αυτή η εταιρία όντας στο crossover μεταξύ "κινεζιάς" και "σοβαρής" πρέπει άμεσα να αναθεωρήσει πλαστικά κτλ κατασκευαστικά και να βγάλει ένα halo προϊόν με @@!

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι αυτή η εταιρία όντας στο crossover μεταξύ "κινεζιάς" και "σοβαρής" πρέπει άμεσα να αναθεωρήσει πλαστικά κτλ κατασκευαστικά και να βγάλει ένα halo προϊόν με @@!

Όλο αλουμίνιο είναι...

Νομίζω και το κινητό και το tablet που ανακοίνωσαν έχουν σωστό hardware και σαφώς σωστό/καλύτερο OS μιας και το MIUI είναι καλύτερο από ένα average custom Αndroid ΟS. Πάντα σε σωστή τιμή! Όλα σε κάτω από 200 ευρώ!

Link to comment
Share on other sites

Όλο αλουμίνιο είναι...

Καλή φάση!

Γιατί ότι παλιότερο έχω πιάσει στα χέρια μου από αυτή την εταιρία, ήταν αρκετά "βασικό" κατασκευαστικά. Ή εγώ είμαι περίεργος.

Link to comment
Share on other sites

Όλο αλουμίνιο είναι...

Νομίζω και το κινητό και το tablet που ανακοίνωσαν έχουν σωστό hardware και σαφώς σωστό/καλύτερο OS μιας και το MIUI είναι καλύτερο από ένα average custom Αndroid ΟS. Πάντα σε σωστή τιμή! Όλα σε κάτω από 200 ευρώ!

σιγουρα δεν ειναι καλυτερο απο καποιο vanilla, cyanogen, ακομα και το bloated sammy

plus google play store?

Edited by Yoshi
Link to comment
Share on other sites

unibody και χωρίς sd ---> deal breaker για μένα.

Ευτυχώς που πρόλαβα να πάρω το redmi note 2 για να κάνω σωστά τη δουλειά μου. (σε περίπτωση που δεν συνεχίσουν την παραγωγή του).

Δυστυχώς βλέπω και η xiaomi να παίρνει τον "κατήφορο" που επιβάλει "μέταλλο και γυαλί", χωρίς sd και αποσπώμενη μπαταρία... Χωρίς κανένα νόημα (αφού μετά σε θήκη θα τα βάλετε και δεν θα φαίνεται τίποτα), χάνουμε πολύ σημαντικά specs...

Δεν αγχώνομαι... Πάντα θα υπάρχουν και οι "ανώνυμοι" Κινέζοι που θα προσφέρουν συσκευές με χαρακτηριστικά που έχουν πραγματική αξία.

Link to comment
Share on other sites

Καλά δεν νομίζω να σταματήσουν το 2, άνετα μπορούν να συνυπάρξουν.

Το 2 ναι μεν έχει sd και και αποσπώμενη μπαταρία αλλά η αυτονομία του είναι στην καλύτερη μέτρια... Οπότε η μπαταρία του 3 είναι μεγάλο δέλεαρ ώστε να μπορεί να βγάλει μέρα χωρίς να το φορτίσεις...

Sent from my MI 2S using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Γενικά σαν specs δεν εντυπωσιάζει, αλλά κάνει την δουλειά του.

Η Xiaomi έχει χάσει λίγο σε έδαφος σε σχέση με την Huawei και επιπλέον μου φαίνεται ότι απευθύνεται σε αναπτυσσόμενες αγορές (εχμ γκούχου γκουχου εμείς τι θεωρούμαστε; ) αλλά καταφέρνει και περνάει ένα premium στυλ μακριά από την συνηθισμένη πλαστικούρα.

Link to comment
Share on other sites

Γενικά σαν specs δεν εντυπωσιάζει, αλλά κάνει την δουλειά του.

Η Xiaomi έχει χάσει λίγο σε έδαφος σε σχέση με την Huawei και επιπλέον μου φαίνεται ότι απευθύνεται σε αναπτυσσόμενες αγορές (εχμ γκούχου γκουχου εμείς τι θεωρούμαστε; ) αλλά καταφέρνει και περνάει ένα premium στυλ μακριά από την συνηθισμένη πλαστικούρα.

Κάνει τη δουλειά του;;; Με το redmi note 2 έχω περίπου 50k antutu με 150? και specs ναυαρχίδας 400?...

Ο helios x10 είναι το καλύτερο vfm soc από καταβολής smart phones....

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Από bloated sammy το βρήκα πιο γρήγορο. Google play store το βάζεις εσύ και να μην το έχει...

απο sammy προσωπικα το θεωρω καπου στο ιδιο επιπεδο απο αποψη επιδοσεων

αλλα play store port απο τον τοπικο κινεζο dev της γειτονιας σου ενα πραμα ε?

δεν μυριζει και πολυ safe.

σιγουρα για το hw του η τιμη του ειναι απιστευτη

επισης εχω την εντυπωση οτι εχει ρυθμιση για root privileges οποτε δεν χρειαζεται "ρουταρισμα"

Link to comment
Share on other sites

απο sammy προσωπικα το θεωρω καπου στο ιδιο επιπεδο απο αποψη επιδοσεων

αλλα play store port απο τον τοπικο κινεζο dev της γειτονιας σου ενα πραμα ε?

δεν μυριζει και πολυ safe.

σιγουρα για το hw του η τιμη του ειναι απιστευτη

επισης εχω την εντυπωση οτι εχει ρυθμιση για root privileges οποτε δεν χρειαζεται "ρουταρισμα"

Εκτώς της κινεζικής επίσημης rom τόσο η international community rom και η Greek community rom έχουν playstore.

Τα redmi δεν έχουν επιλογή μέσα στο ui για root, τα mi που έχουν εβδομαδιαία updates με την developer rom που είναι αυτή που εχει αυτή την επιλογή, αλλά αν τους βάλεις stable rom δεν την έχουν.

Sent from my MI 2S using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά για xiaomi μιλάμε. Τι unsafe και @@? To 3ο brand πάει να γίνει στα κινητά.. Τούμπανα καi VFM όλες οι συσκευές κ με τρομερό support.

και τι με αυτο?

και τα win (το πιο διασημο os) αμα τους βαλεις καμια περιεργη εφαρμογη γραμμενη στα βορειοκορεατικα ποιος σου λεει οτι δε μπορεις να φας ιο και να θες φορματ παλι? Βασικα και σε οτιδηποτε ισχυει αυτο, εδω ομως το play store ειναι απολυτως απαραιτητο οχι κατι που θα τυχει να βαλεις

Εκτώς της κινεζικής επίσημης rom τόσο η international community rom και η Greek community rom έχουν playstore.

Τα redmi δεν έχουν επιλογή μέσα στο ui για root, τα mi που έχουν εβδομαδιαία updates με την developer rom που είναι αυτή που εχει αυτή την επιλογή, αλλά αν τους βάλεις stable rom δεν την έχουν.

Sent from my MI 2S using Tapatalk

Αυτο αναρωτιεμαι, το δινει η xiaomi επισημα και προεγκατεστημενο το play store η βαζεις οτι ναναι και κανεις το σταυρο σου?

Edited by Yoshi
Link to comment
Share on other sites

Αυτο αναρωτιεμαι, το δινει η xiaomi επισημα και προεγκατεστημενο το play store η βαζεις οτι ναναι και κανεις το σταυρο σου?

Μόνο σε κινητά για την αγορά της Ινδίας το έχουν προεγκατεστημενο οι ίδιοι.

Στην Κίνα (china official rom) τo playstore μπορείς να βρεις και να τα εγκαταστήσεις μέσα από το mi store ή κάπως έτσι (app store της xiaomi).

Από εκεί και πέρα όπως είπα τόσο η international όσο και η ελληνική rom έρχονται με playstore.

Φυσικά σε συσκευή που δεν έχει playstore μπορείς να δοκιμάσεις και τα playstore από άλλες δημοφιλείς διανομές.

Τον σταυρό σου τον κάνεις για αυτό που θα σου έρθει όταν αγοράσεις, που δεν αποκλείεται να είναι μια ότι νάνε rom με bloat ή και malware που μπήκαν από το κατάστημα που το αγόρασες.

Edited by FrOsT
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now