MetallicGR

Η AMD λανσάρει τον Radeon Software Crimson driver

Recommended Posts

[NEWS_IMG=Η AMD λανσάρει τον Radeon Software Crimson driver]http://www.hwbox.gr/images/news_images/amd5.jpg[/NEWS_IMG] Με ανανεωμένη εμφάνιση και πολλά νέα πρόσθετα για τους κατόχους AMD καρτών γραφικών.

Η AMD ανανεώνει την εμφάνιση των drivers της με την κυκλοφορία των Crimson φέρνοντας παράλληλα και νέα χαρακτηριστικά. Το Radeon Settings έρχεται για να αντικαταστήσει το Catalyst Control Center, ένα μέρος όπου μπορούμε να αλλάξουμε τις ρυθμίσεις της εικόνας, αλλά και να υπερχρονίσουμε την Radeon κάρτα γραφικών μας. Η κεντρική σελίδα αποτελείται από ορισμένες καρτέλες οι οποίες αναπτύσσονται κατά το πάτημα, αποκαλύπτοντάς μας λεπτομέρειες.

Με τη κυκλοφορία του νέου driver έρχονται και μερικά νέα όπως είπαμε χαρακτηριστικά όπως η υποστήριξη custom αναλύσεων με διάφορα timings και refresh rates καθώς και pixel clocks. Αυτό προϋποθέτει να γνωρίζετε τους περιορισμούς του μόνιτορ, της κάρτας και του καλωδίου σύνδεσης προτού επιχειρήσετε κάποια αλλαγή. Επιπλέον, υπάρχει πλέον καλύτερη υποστήριξη του Virtual Super Resolution κάτω από τα Windows 10, μιας και το λειτουργικό υποστηρίζει υψηλά DPI. Το χαρακτηριστικό FreeSync αναβαθμίζεται και πλέον κάνει την εικόνα ομαλή ακόμα και όταν τα FPS πέσουν κάτω από το όριο που έχει τεθεί μέσα από τις ρυθμίσεις, ή το monitor.

Επιγραμματικά αναφέρονται και τα παρακάτω:

  • Frame pacing support in DirectX 9 games, ensuring smoother gameplay for CrossFire users in older games.
  • Support for video features such as Advanced Detail Enhancement and reduced motion blur on 6th-series AMD APUs
  • Support for adaptive directional scaling when viewing 1080p content on a 4K display
  • Support for dynamic contrast, increasing image contrast in videos and images through an algorithm (if you have the setting enabled).
  • OpenCL 2.0 additional features support.

Ο νέος driver είναι διαθέσιμος από εδώ.

<iframe width="800" height="450" src="https://www.youtube.com/embed/wcWDcOJipq8" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>

[img_alt=Η AMD λανσάρει τον Radeon Software Crimson driver]http://www.hwbox.gr/members/2195-albums570-picture55636.png[/img_alt]

[img_alt=Η AMD λανσάρει τον Radeon Software Crimson driver]http://www.hwbox.gr/members/2195-albums570-picture55635.png[/img_alt]

[img_alt=Η AMD λανσάρει τον Radeon Software Crimson driver]http://www.hwbox.gr/members/2195-albums570-picture55634.png[/img_alt]

[img_alt=Η AMD λανσάρει τον Radeon Software Crimson driver]http://www.hwbox.gr/members/2195-albums570-picture55633.png[/img_alt]

[img_alt=Η AMD λανσάρει τον Radeon Software Crimson driver]http://www.hwbox.gr/members/2195-albums570-picture55632.png[/img_alt]

[img_alt=Η AMD λανσάρει τον Radeon Software Crimson driver]http://www.hwbox.gr/members/2195-albums570-picture55631.png[/img_alt]

[img_alt=Η AMD λανσάρει τον Radeon Software Crimson driver]http://www.hwbox.gr/members/2195-albums570-picture55630.png[/img_alt]

[img_alt=Η AMD λανσάρει τον Radeon Software Crimson driver]http://www.hwbox.gr/members/2195-albums570-picture55629.png[/img_alt]

Edited by MetallicGR
Link to comment
Share on other sites

Βασικά εμένα σαν ένα theme-skin για το catalyst control center μου φαίνεται. Διαφορές εγώ δεν έχω δει. Ο driver πέρα από optimizations για fallout 4, sw battlefront και άλλα νέα παιχνίδια νομίζω είναι ίδιος με τον προηγούμενο που είχα. Έχει ενεργοποιήσει κανείς το VSR στα windows 10; Το ενεργοποίησα, αλλά μεγαλύτερη ανάλυση δεν υπάρχει πουθενά.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου αν το vsr είναι ότι το dsr της NVidia τότε μετά το μεγάλο update των 10 έπαψε να λειτουργεί στην επιφάνια εργασίας μπορεί να ισχύει

το ίδιο και για τις amd

Link to comment
Share on other sites

^ η κάρτα σου πρέπει να φταίει σε αυτό, δεν υποστηρίζουν όλες VSR ;)

Κατά τα άλλα αν και έχω φρέσκο install win, θα τους βάλω και εγώ και θα report :hehe:

Και όμως μου επιτρέπει να το ενεργοποιήσω από τις ρυθμίσεις και εδώ λέει ότι η 280x μου μπορεί να χρησιμοποιήσει VSR και ότι το 1440 μπορώ να το κάνω 1800.

Έχω κανονικά σύνδεση με display port και θεωρητικά έπρεπε να δουλεύει.

Link to comment
Share on other sites

Και όμως μου επιτρέπει να το ενεργοποιήσω από τις ρυθμίσεις και εδώ λέει ότι η 280x μου μπορεί να χρησιμοποιήσει VSR και ότι το 1440 μπορώ να το κάνω 1800.

Έχω κανονικά σύνδεση με display port και θεωρητικά έπρεπε να δουλεύει.

Ctrl-F "280x" και δεν την βλέπω κάπου στο link που έδωσες... μπορεί να κάνω και λάθος though.

Link to comment
Share on other sites

Ctrl-F "280x" και δεν την βλέπω κάπου στο link που έδωσες... μπορεί να κάνω και λάθος though.

Βασικά παραξενεύομαι όταν η κάρτα είναι ουσιαστικά 7900 series που λέει ότι παίζει το vsr. Το R7 260 and above gpus το μπέρδεψα και νόμιζα ότι εννοεί και R9 200 series. Μάλλον εννοεί μόνο R7 series και όχι R9. Αλλά έχεις δίκιο επίσημα στην 280x δεν υποστηρίζεται το vsr, η οποία έχει core που υποστηρίζεται. Επίσης υποστηρίζεται σε παλαιότερη γενιά καρτών και σε χειρότερες σε τεχνικά χαρακτηριστικά κάρτες... I give up...

Link to comment
Share on other sites

Και όμως μου επιτρέπει να το ενεργοποιήσω από τις ρυθμίσεις και εδώ λέει ότι η 280x μου μπορεί να χρησιμοποιήσει VSR και ότι το 1440 μπορώ να το κάνω 1800.

Έχω κανονικά σύνδεση με display port και θεωρητικά έπρεπε να δουλεύει.

Να το πιστοποιήσω και εγώ με Asus R9 280X DCII TOP ανίχνευσε και με προέτρεψε να ενεργοποιήσω το VSR (εικονική Υπερυψηλη Ανάλυση ..στα ελληνικα) το οποίο και το έκανα.

Τώρα δέν μπορώ να πώ διαφορές (εκτός από) το ότι στο Metal Gear Solid V The Phantom Pain (το οποίο έπαιξα καμια ώρα) δέν έχω μια μικρή ενόχληση που είχα (λόγω Blur) σε 27άρι Μονιτορ ( SAMSUNG S27D390HS 27'' LED FULL HD )

ΟΘΟΝΗ SAMSUNG S27D390HS 27'' LED FULL HD - ΟΘΟΝΗ (PER.157496)

Link to comment
Share on other sites

Να το πιστοποιήσω και εγώ με Asus R9 280X DCII TOP ανίχνευσε και με προέτρεψε να ενεργοποιήσω το VSR (εικονική Υπερυψηλη Ανάλυση ..στα ελληνικα) το οποίο και το έκανα.

Τώρα δέν μπορώ να πώ διαφορές (εκτός από) το ότι στο Metal Gear Solid V The Phantom Pain (το οποίο έπαιξα καμια ώρα) δέν έχω μια μικρή ενόχληση που είχα (λόγω Blur) σε 27άρι Μονιτορ ( SAMSUNG S27D390HS 27'' LED FULL HD )

ΟΘΟΝΗ SAMSUNG S27D390HS 27'' LED FULL HD - ΟΘΟΝΗ (PER.157496)

To VSR μπορεί να ενεργοποιήθηκε όπως και σε μένα, αλλά μπορείς να επιλέξεις σε παιχνίδι μέσα ή στα windows μεγαλύτερη ανάλυση από αυτή της οθόνης σου;

Εγώ το έχω ενεργοποιήσει, αλλά μεγαλύτερη ανάλυση από την 1440 της 27άρας Dell που έχω, δεν μπορώ να επιλέξω. Αν λειτουργούσε σωστά το VSR στις 280x asus top που έχουμε, θα έπρεπε να βλέπουμε μεγαλύτερες αναλύσεις στις ρυθμίσεις windows και παιχνιδιών. Εγώ 3200 X 1800 και εσύ 2560 X 1440 και 3200 X 1800.

vsr.png

Για κάποιο άκυρο-άγνωστο λόγο μας έχει κρεμάσει η AMD στο συγκεκριμένο θέμα.

Link to comment
Share on other sites

To VSR μπορεί να ενεργοποιήθηκε όπως και σε μένα, αλλά μπορείς να επιλέξεις σε παιχνίδι μέσα ή στα windows μεγαλύτερη ανάλυση από αυτή της οθόνης σου;

Εγώ το έχω ενεργοποιήσει, αλλά μεγαλύτερη ανάλυση από την 1440 της 27άρας Dell που έχω, δεν μπορώ να επιλέξω. Αν λειτουργούσε σωστά το VSR στις 280x asus top που έχουμε, θα έπρεπε να βλέπουμε μεγαλύτερες αναλύσεις στις ρυθμίσεις windows και παιχνιδιών. Εγώ 3200 X 1800 και εσύ 2560 X 1440 και 3200 X 1800.

vsr.png

Για κάποιο άκυρο-άγνωστο λόγο μας έχει κρεμάσει η AMD στο συγκεκριμένο θέμα.

Καλά τα λές....αλλά το Θέμα είναι να υποστηρίζει το Μονιτορ σου της ανάλυση που λές 3200 X 1800 για να είσαι εντάξει.

Επειδή ενεργοποιήθηκε και έχει υποστήριξη απο την GPU δέν σημαίνει αυτόματα οτι θα δείς την ανάλυση των 3200 X 1800 εάν δεν την "σηκώνει" και το Μονιτορ σου ...ούτε οτι αυτόματα θα στην βγάλει στίς ρυθμίσεις.

Εμένα μου βγάζει μέχρι 2560 X 1440 που είναι και η Ανώτερη που "σηκώνει" το Μόνιτορ μου με Reccomended 1920x1080 (Full HD)

Δηλαδή πρέπει να υπάρχει Συμβατότητα GPU+Monitor για να δείς και τίς σωστές Δυνατότητες ρυθμίσεως.

Έχεις το Monitor σου εκτός "της Μαθηματικής εξίσωσης" το οποίο δέν είναι ορθό....όπως και ο τρόπος και το υλικό (καλώδιο ενοώ) με το οποίο έχεις συνδέση την GPU με το Monitor σου (τεχνικά χαρακτηριστικά του....version...ανάλυση κ.τ.λ.π.)

-Και Ναι σε εμένα με αφήνει μέσα απο τα Game να ανεβασω την ανάλυση μέχρι 2560 X 1440 πλέον !!

Εάν δείς στο Link μου παραπάνω το Μόνιτορ μου είναι 1920x1080 (αυτά δίνονται κατασκευαστικά στα τεχνικά χαρακτηριστικά)...το τί "σηκώνουν και πώς" είναι άλλο 'Καπέλο'

Edited by Hellfire
Link to comment
Share on other sites

Καλά τα λές....αλλά το Θέμα είναι να υποστηρίζει το Μονιτορ σου της ανάλυση που λές 3200 X 1800 για να είσαι εντάξει.

Επειδή ενεργοποιήθηκε και έχει υποστήριξη απο την GPU δέν σημαίνει αυτόματα οτι θα δείς την ανάλυση των 3200 X 1800 εάν δεν την "σηκώνει" και το Μονιτορ σου ...ούτε οτι αυτόματα θα στην βγάλει στίς ρυθμίσεις.

Εμένα μου βγάζει μέχρι 2560 X 1440 που είναι και η Ανώτερη που "σηκώνει" το Μόνιτορ μου με Reccomended 1920x1080 (Full HD)

Δηλαδή πρέπει να υπάρχει Συμβατότητα GPU+Monitor για να δείς και τίς σωστές Δυνατότητες ρυθμίσεως.

Έχεις το Monitor σου εκτός "της Μαθηματικής εξίσωσης" το οποίο δέν είναι ορθό....όπως και ο τρόπος και το υλικό (καλώδιο ενοώ) με το οποίο έχεις συνδέση την GPU με το Monitor σου (τεχνικά χαρακτηριστικά του....version...ανάλυση κ.τ.λ.π.)

-Και Ναι σε εμένα με αφήνει μέσα απο τα Game να ανεβασω την ανάλυση μέχρι 2560 X 1440 πλέον !!

Εάν δείς στο Link μου παραπάνω το Μόνιτορ μου είναι 1920x1080 (αυτά δίνονται κατασκευαστικά στα τεχνικά χαρακτηριστικά)...το τί "σηκώνουν και πώς" είναι άλλο 'Καπέλο'

Το έψαξα λίγο παραπάνω. Έχω την Dell U2713HM. Τα windows 10 την βλέπουν κανονικότατα και λειτουργεί και το display manager μια χαρά. Αφήνω το monitor εκτός εξίσωσης διότι κανονικά είναι μια διεργασία που κάνει μόνο η κάρτα γραφικών και μετά σου βγάζει το αποτέλεσμα στην οθόνη. Το VSR δεν πειράζει κάτι στην οθόνη από αυτά που διαβάζω και καταλαβαίνω. Δεν κάνει κάτι σε overclock ή κάτι παρόμοιο. Υπολογίζει στην κάρτα γραφικών την σκηνή σε μεγαλύτερη ανάλυση και μετά κάνει scale down στην πραγματική ανάλυση της οθόνης μου. Έχω οθόνη με digital σύνδεση (display port) 2560x1440 @ 60Hz για την οποία στο site για το VSR λέει ότι θα μπορούσα με το VSR ενεργό να επιλέξω 3200 X 1800 mode. Αυτό δεν μπορώ να το κάνω ούτε στα windows, ούτε σε 4 παιχνίδια που δοκίμασα.

Πρακτικά η οθόνη σου έχει 1920x1080 pixel ανάλυση. Δεν μπορεί το VSR να το πειράξει αυτό. Όπως λέει και το όνομα της τεχνολογίας είναι εικονική η 1440 ανάλυση που μπορείς να χρησιμοποιήσεις και δεν έχει να κάνει με τις πρακτικές δυνατότητες της οθόνης σου. Τουλάχιστον αυτό καταλαβαίνω. Δεν λέει κάπου ότι μόνο συγκεκριμένες οθόνες μπορούν να εφαρμόσουν την τεχνολογία.

Οπότε συνεχίζω να μην καταλαβαίνω γιατί δεν βλέπω την μεγαλύτερη ανάλυση.

Link to comment
Share on other sites

Το VSR δεν πειράζει κάτι στην οθόνη από αυτά που διαβάζω και καταλαβαίνω. Δεν κάνει κάτι σε overclock ή κάτι παρόμοιο. Υπολογίζει στην κάρτα γραφικών την σκηνή σε μεγαλύτερη ανάλυση και μετά κάνει scale down στην πραγματική ανάλυση της οθόνης μου.

Το αυτό^. Όλη η διαδικασία γίνεται στη GPU οπότε το θέμα βρίσκεται είτε στο λειτουργικό, είτε στο καλώδιο, είτε σε κάποιο bug/glitch του driver. Δε θυμάμαι να είχα συναντήσει θέμα στην 27άρα Dell με την ίδια ανάλυση που έχουμε εδώ. Θυμάμαι όμως κάτι άλλο. Σε κάρτες όπως η 7850 η επιλογή χάνεται μετά από επανεγκατάσταση του driver ή αναβάθμιση σε νεότερη έκδοση, κάτω από W10 οπότε ίσως να είναι driver related.

Link to comment
Share on other sites

Το αυτό^. Όλη η διαδικασία γίνεται στη GPU οπότε το θέμα βρίσκεται είτε στο λειτουργικό, είτε στο καλώδιο, είτε σε κάποιο bug/glitch του driver. Δε θυμάμαι να είχα συναντήσει θέμα στην 27άρα Dell με την ίδια ανάλυση που έχουμε εδώ. Θυμάμαι όμως κάτι άλλο. Σε κάρτες όπως η 7850 η επιλογή χάνεται μετά από επανεγκατάσταση του driver ή αναβάθμιση σε νεότερη έκδοση, κάτω από W10 οπότε ίσως να είναι driver related.

Το καλώδιο πως μπορεί να φταίει; Λειτουργικό είμαι σε windows 10 pro x64 10586. Την επιλογή του VSR την έχω και όταν το ενεργοποιώ ή απενεργοποιώ σβήνει για λίγο η οθόνη (όπως όταν γίνεται εγκατάσταση driver ή αλλάζεις ανάλυση-ρυθμίσεις σε παιχνίδια) και μετά όλα εντάξει. Να δοκιμάσω να κάνω πάλι εγκατάσταση του νέου driver; Έχει κάποια σχέση το gaming evolved app? (δεν το βάζω ποτέ)

Link to comment
Share on other sites

Το καλώδιο πως μπορεί να φταίει; Λειτουργικό είμαι σε windows 10 pro x64 10586. Την επιλογή του VSR την έχω και όταν το ενεργοποιώ ή απενεργοποιώ σβήνει για λίγο η οθόνη (όπως όταν γίνεται εγκατάσταση driver ή αλλάζεις ανάλυση-ρυθμίσεις σε παιχνίδια) και μετά όλα εντάξει. Να δοκιμάσω να κάνω πάλι εγκατάσταση του νέου driver; Έχει κάποια σχέση το gaming evolved app? (δεν το βάζω ποτέ)

Sorry, εννοούσα τύπο καλωδίου, αλλά απ' ότι βλέπω δεν έχεις κάποιο πρόβλημα όσον αφορά αυτό. :)

Έμμεση σχέση.. ναι ίσως έχει το app, εάν αναλογιστείς ότι σου βελτιστοποιεί τα settings ανάλογα με το game. Τώρα αν κάτι σκαλώνει όταν δεν είναι εγκατεστημένο, θα σε γελάσω. :P

Link to comment
Share on other sites

Έκανα πάλι εγκατάσταση και με το gaming evolved και το μόνο που έκανε είναι να κάνει record το menu του rome 2 total war για 19 δευτερόλεπτα που είδα τις ρυθμίσεις πάλι μπας και έγινε κάτι. Τίποτα, μηδέν, nada, kaput. Το έκανα απεγκατάσταση πάλι. Προς το παρόν το αφήνω στην άκρη το θέμα. Κρίμα πάντως. Ευχαριστώ για τις απαντήσεις παρόλα αυτά!

Edited by GregEl
Link to comment
Share on other sites

Σε εμένα πάντως όταν απενεργοποιώ το VSR και σε windows ( και φυσικά και στα Games) Αναλυση μου αφήνει να βάλω μόνο μέχρι την εγγενή της Οθόνης (1920x1080).

Όταν το ενεργοποιήσω(κάνει το ίδιο με την οθόνη δηλαδή μαυρίζει ...κοινώς κλείνει για 1-2 sec και επανέρχεται) δίνωντας μου την επιλογή σε Windows κατευθείαν (και φυσικά σε όλα τα Games -- GW2 -- Assassin Greed Syndicate -- Metal Gear Solid V The Phantom Pain -- Witcher 3) να ανεβάσω την ανάλυση εώς 2560 X 1440.

Αλλά να προσθέσω οτι αντιμετωπίζω γενικώς με τον Driver ενα προβλημα .....κρασάρει σε τακτα χρονικα διαστήματα ...μπορεί σε 30 min απο το που ανοίξω τον υπολογιστή ....μπορεί και καθόλου.

Και να το πώ ποιό συγκεκριμένα δεν κρασάρει όπως ξέρουμαι απλά κλείνει η εφαρμογή (το περιβάλων) όλες οι ρυθμίσεις παραμένουν ...δηλαδή συνεχίζει να "τρέχει" στο παρασκήνιο (διεργασίες κτλπ)

Edited by Hellfire
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή σε εμένα που max το monitor βγαζει 1920χ1200 δεν θα παίζει το vsr με την 290?

Αν θυμάμαι καλα μια φορά πηγα να το ενεργοποίησω και έφαγα blacksod. :P

Θα έχεις απλά θα έχουν λίγο περισσότερα pixel στον κάθετο άξονα ρε! Δες το link που είχε ποστάρει πιο πάνω ο Greg.

Link to comment
Share on other sites

Σε εμένα πάντως όταν απενεργοποιώ το VSR και σε windows ( και φυσικά και στα Games) Αναλυση μου αφήνει να βάλω μόνο μέχρι την εγγενή της Οθόνης (1920x1080).

Όταν το ενεργοποιήσω(κάνει το ίδιο με την οθόνη δηλαδή μαυρίζει ...κοινώς κλείνει για 1-2 sec και επανέρχεται) δίνωντας μου την επιλογή σε Windows κατευθείαν (και φυσικά σε όλα τα Games -- GW2 -- Assassin Greed Syndicate -- Metal Gear Solid V The Phantom Pain -- Witcher 3) να ανεβάσω την ανάλυση εώς 2560 X 1440.

Αλλά να προσθέσω οτι αντιμετωπίζω γενικώς με τον Driver ενα προβλημα .....κρασάρει σε τακτα χρονικα διαστήματα ...μπορεί σε 30 min απο το που ανοίξω τον υπολογιστή ....μπορεί και καθόλου.

Και να το πώ ποιό συγκεκριμένα δεν κρασάρει όπως ξέρουμαι απλά κλείνει η εφαρμογή (το περιβάλων) όλες οι ρυθμίσεις παραμένουν ...δηλαδή συνεχίζει να "τρέχει" στο παρασκήνιο (διεργασίες κτλπ)

Δηλαδή και εσύ δεν βλέπεις την 3200x1800, ενώ κανονικά θα έπρεπε. Μήπως λόγω επιδόσεων ή vram έχει ρυθμιστεί για τις κάρτες μας (280x) 2560x1440 το max playable resolution; Και σε εμένα δεν κάνει κάτι επειδή έχω ήδη 1440p οθόνη; Θα δοκιμάσω κάποια στιγμή να συνδέσω ένα monitor φίλου με μικρότερη ανάλυση και ίσως δω μέχρι 1440 σε εκείνο.

Μήπως το impact του VSR σε 3200x1800 είναι τέτοιο που για 3GB vram και tahitiXT core χαλάει η εμπειρία; Μάλλον ισχύει αυτό που λένε στο reddit thread εδώ.

Εμένα πάντως δεν έχει κάνει κάποιο crash o driver. Μόνο πριν την επανεγκατάσταση παρατήρησα ότι κάθε φορά που έκανα restart το σύστημα μου έβγαζε ένα μύνημα λάθους των windows (ότι κάτι δεν μπορεί να γίνει read) για το πρόγραμμα των ρυθμίσεων (Cnext.exe) Έκανα μια επανεγκατάσταση και πλέον είναι όλα καλά με εξαίρεση το vsr.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή και εσύ δεν βλέπεις την 3200x1800, ενώ κανονικά θα έπρεπε. Μήπως λόγω επιδόσεων ή vram έχει ρυθμιστεί για τις κάρτες μας (280x) 2560x1440 το max playable resolution; Και σε εμένα δεν κάνει κάτι επειδή έχω ήδη 1440p οθόνη; Θα δοκιμάσω κάποια στιγμή να συνδέσω ένα monitor φίλου με μικρότερη ανάλυση και ίσως δω μέχρι 1440 σε εκείνο.

Μήπως το impact του VSR σε 3200x1800 είναι τέτοιο που για 3GB vram και tahitiXT core χαλάει η εμπειρία; Μάλλον ισχύει αυτό που λένε στο reddit thread εδώ.

Εμένα πάντως δεν έχει κάνει κάποιο crash o driver. Μόνο πριν την επανεγκατάσταση παρατήρησα ότι κάθε φορά που έκανα restart το σύστημα μου έβγαζε ένα μύνημα λάθους των windows (ότι κάτι δεν μπορεί να γίνει read) για το πρόγραμμα των ρυθμίσεων (Cnext.exe) Έκανα μια επανεγκατάσταση και πλέον είναι όλα καλά με εξαίρεση το vsr.

Μήπως λόγω επιδόσεων ή vram έχει ρυθμιστεί για τις κάρτες μας (280x) 2560x1440 το max playable resolution;....Ακριβώς για αυτό Ναι !!!

-- Και σε εμένα δεν κάνει κάτι επειδή έχω ήδη 1440p οθόνη;<<<>>>Επίσης Ορθά το αντιλαμβάνεσαι !!!

---Μήπως το impact του VSR σε 3200x1800 είναι τέτοιο που για 3GB vram και tahitiXT core χαλάει η εμπειρία;....Κοινώς αυτό που λέγαμε " τί σηκώνει η Κάρτα" !!!

μου έβγαζε ένα μύνημα λάθους των windows (ότι κάτι δεν μπορεί να γίνει read) για το πρόγραμμα των ρυθμίσεων (Cnext.exe)<<<< αυτό έκανε και σε εμένα 1-2 φορές ...είδωμεν.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now