MetallicGR

6700Κ vs 5820Κ: Ποια είναι η ιδανικότερη πλατφόρμα για gaming;

6700Κ vs 5820Κ: Ποια είναι η ιδανικότερη πλατφόρμα για gaming;  

46 members have voted

  1. 1. 6700Κ vs 5820Κ: Ποια είναι η ιδανικότερη πλατφόρμα για gaming;

    • Core i7 6700K
      25
    • Core i7 5820K
      12
    • Μόνο AMD!
      9


Recommended Posts

Είναι ικανό το +10% που δίνει η Intel κάθε χρόνο στη Mainstream κατηγορία, να εκτοπίσει τον φθηνότερο Haswell-E CPU του X99 Chipset; Σε μια αγορά που διχάζεται στη σκέψη ότι τα παιχνίδια μπορεί να χρησιμοποιούν περισσότερους από τέσσερις φυσικούς πυρήνες, υπάρχουν δεκάδες χρήστες που σημειώνουν τα πλεονεκτήματα ενός X99 συστήματος έναντι ενός της mainstream αγοράς. Η υποστήριξη μνήμης μέχρι και τα 128GB, οι άφθονες PCIe και οι "extra" πυρήνες για εφαρμογές streaming, είναι μερικά από τα χαρακτηριστικά που θα ακούσετε από τους υποστηρικτές του X99, όμως δεδομένου ότι πηγαίνετε σε έναν επεξεργαστή με λίγες PCIe γραμμές (σε σχέση με τον ανταγωνισμό και τους υπόλοιπους της σειράς) και "μόλις" δύο παραπάνω πυρήνες αξίζει τον κόπο;

Η άλλη πλευρά του νομίσματος είναι φυσικά πως τα games δεν απαιτούν ακόμη πολυπύρηνους CPUs και εστιάζουν περισσότερο στο single threaded performance και γενικά πυρήνες όπως αυτούς που βρίσκουμε στα σωθικά ενός Core i7 6700K. Ο επεξεργαστής χρονίζεται στα 4 με 4.2GHz και είναι ότι ταχύτερο μπορεί να αγοράσει κάποιος στην mainstream αγορά. Παρέα με μνήμη 16GB, μια καλή μητρική που του παρέχει όλες τις απαραίτητες εισόδους-εξόδους και μια ισχυρή κάρτα γραφικών αποτελεί μια πολύ καλή λύση έχοντας συγκρίσιμες επιδόσεις με ένα X99 σύστημα.

Εσείς ποια μεριά υποστηρίζετε και γιατί;

[img_alt=Intel Skylake: Νέα διαρροή με πληροφορίες]http://www.hwbox.gr/members/2195-albums570-picture44603.jpg[/img_alt]

Link to comment
Share on other sites

Για σκέτο gaming νομίζω ακόμα 6700k είναι ο πιο κατάλληλος, γιατί δίνει αυτά που χρειάζεσαι. Αν μιλάμε και για ταυτόχρονο streaming τότε σίγουρα 5820k γιατί είναι 4 ολόκληρα threads παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

αν το budget είναι περιορισμένο 6700 οχι K (μην πω και 6600) και μια μητρική του 100αρικου και τα ρέστα σε vga .

αν πάλι το budget το επιτρέπει και θέλουμε oc τότε πάμε σε 6700κ και μια μητρική των 150 .

τέλος αν το budget είναι αρκετό και θέλουμε μια πιο future proof πλατφόρμα πάμε σε 5820κ με μια μητρική των 250 ( η διάφορα από το πακέτο με τον 6700κ είναι οι πιο ακριβές μητρικές στο χ99 ) και έχουμε λίγο χειρότερο single thread performance αλλά έχουμε 2 cores και 4 threads έξτρα.

αυτά από εμένα .

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα ψηφίσω κάτι γιατί πάει ανάλογα με το τι θέλει να κάνει καθένας στο pc του και πόσα θέλει να ξοδέψει, ο 6700k είναι τέλειος για gaming ο 5820κ είναι καλός για multi καταστάσεις και ο amd για low budget..είναι 3 διαφορετικές κατηγορίες για διαφορετικό κοινό :)

Link to comment
Share on other sites

Το gaming πλεον χωριζεται σε 3 κατηγοριες. απλο - hardcore - competive (streaming κλπ). Για τον απλο και τον hardcore μια χαρα ειναι η z πλατφορμα. Για τον pro που θελει να κανει capture και να streamαρει και ποιος ξερει τι αλλο πιθανοτατα σε σημεια να μην τον καλυψει.

Το παιχνιδι φτιαχνεται απ τους "μεγαλους" και αυτοι οριζουν οτι ενας mainstream i7 μεχρι πριν λιγους μηνες καλυπτε τα παντα αλλα ξαφνικα για εναν pro gamer δεν θα ειναι αρκετος.

Link to comment
Share on other sites

μια χαρα είναι ο ΑΜΔ για gaming μην λεμε οτι θελουμε.

τώρα ο φίλος ο [MENTION=1779]Dr_Nikiforos[/MENTION] καπου τα έχει μπερδέψει τα πράγματα με το gaming....

Link to comment
Share on other sites

Η ερώτηση είναι καθαρά για gaming ναι. Ως εκ τούτου, διαλέγω 6700K. Για τις καλύτερες επιδόσεις και τη χαμηλότερη συγκριτικά κατανάλωση.

Μπα κύριε MetallicGR, τώρα μας ενδιαφέρει η κατανάλωση; Πόσο gaming κάνετε και ανεβαίνει ο λογαριασμός της Δ.Ε.Η.; :shifty:

Link to comment
Share on other sites

Το gaming πλεον χωριζεται σε 3 κατηγοριες. απλο - hardcore - competive (streaming κλπ). Για τον απλο και τον hardcore μια χαρα ειναι η z πλατφορμα. Για τον pro που θελει να κανει capture και να streamαρει και ποιος ξερει τι αλλο πιθανοτατα σε σημεια να μην τον καλυψει.

Το παιχνιδι φτιαχνεται απ τους "μεγαλους" και αυτοι οριζουν οτι ενας mainstream i7 μεχρι πριν λιγους μηνες καλυπτε τα παντα αλλα ξαφνικα για εναν pro gamer δεν θα ειναι αρκετος.

Και μην ξεχναμε και τις "happy medium" καταστασεις 860k-7650k-fx 6300k η i3 6100... Κοντα στα 500 ευρω

Link to comment
Share on other sites

Ολα τα intel funboys εδω!

fanboys*

Υπάρχει και η AMD στο παιχνίδι, δικαιολόγησε την απάντηση σου, τι πάει να πει αυτό που λες? είναι τελείως άκυρο.....

Είχα AMD, και πίστεψε με δεν μου κάνει την ίδια αίσθηση με την Ιντελ...

Edited by ChameZX
Link to comment
Share on other sites

Core i7 5820Κ από εμένα. More Futureproof. More Powerfull.

Λουκά, μπορείς να κάνεις μια πράξη από περιέργεια να μας πείς τι κατανάλωση έχει ο 6700K και τι ο 5820

και στο τέλος του χρόνου εάν παίζεις 200 ημέρες τον χρόνο επί 10 ώρες πόσα ??? θα γλιτώσεις?

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι μόνο η κατανάλωση, είναι και η θερμότητα και το form factor για εμένα. Αλλά και πάλι δεν ξέρω τι να διαλέξω. Το X6 είναι γλυκό, αλλά υπάρχει αξιοποίηση του σήμερα στα παιχνίδια;

Link to comment
Share on other sites

Το X6 είναι γλυκό, αλλά υπάρχει αξιοποίηση του σήμερα στα παιχνίδια;

H σύντομη απάντηση - αν δεν θέλω να ψάξω τις εξαιρέσεις - είναι: όχι.

Αλλά όχι, αν δεν κάνει κάτι τo σύστημα από πίσω ενώ παίζω (που πάντα κάτι κάνει). Και με τις τιμές να είναι τόσο κοντά και τον 10c/20t να είναι στον ορίζοντα, για εμένα δεν υπάρχει vs. Παίρνεις ή τον ξεκλείδωτο 4c/4t ή πας απευθείας για τον μικρό 2011-3. Το ενδιάμεσο σκαλοπάτι (6700k) δεν μου βγάζει νόημα.

Edited by caution
Link to comment
Share on other sites

μια χαρα είναι ο ΑΜΔ για gaming μην λεμε οτι θελουμε.

τώρα ο φίλος ο @Dr_Nikiforos καπου τα έχει μπερδέψει τα πράγματα με το gaming....

Παρακαλω διαφωτισε με, που εχω μπερδευτει ακριβως? Σε ποιο σημειο αναφερεσαι?

Kανω λαθος οτι η gaming κοινοτητα πλεον εχει κατηγοριες οπου αναλογα σε ποια βρισκεται ο καθενας προχωραει σε αναλογη αγορα parts?

Edited by Dr_Nikiforos
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now