MetallicGR

Εάν αγοράζατε μια GPU για τα Χριστούγεννα από ποιο στρατόπεδο θα ήταν και γιατί;

Εάν αγοράζατε μια GPU για τα Χριστούγεννα από ποιο στρατόπεδο θα ήταν και γιατί;  

78 members have voted

  1. 1. Εάν αγοράζατε μια GPU για τα Χριστούγεννα από ποιο στρατόπεδο θα ήταν και γιατί;



Recommended Posts

Πόση σημασία έχει το performance/watt σε μια desktop κάρτα...?

δεν απαντάς όμως σε αυτό που ρώτησα...

Για desktop κάρτες δεν μιλάμε? Έχει δηλαδή σημασία να είναι vfm (το ως προς τι είναι το καθορίζει ο καθένας με βάση τις δίκες του ανάγκες.) άλλα να μην έχει κάλο per/w που στην τελική, είναι η εξέλιξη των πραγμάτων στον χώρο των GPUs...

Και ναι, στην επόμενη μου αγορά σε κάρτα γραφικών θα διαλέξω κάτι που θα προσφέρει κάλο per/w, γιατί ετσι μου δείχνει σε πρώτη φάση, ότι η τάδε εταιρία μπόρεσε και κατάφερε να εξέλιξη κάποια πράγματα σε σχέση με παλιότερα μοντέλα δικα της και μη, για αυτό και είπα ότι αν αγόραζα κάτι θα πήγαινα σε μια gtx970.

Link to comment
Share on other sites

δεν απαντάς όμως σε αυτό που ρώτησα...

Για desktop κάρτες δεν μιλάμε? Έχει δηλαδή σημασία να είναι vfm (το ως προς τι είναι το καθορίζει ο καθένας με βάση τις δίκες του ανάγκες.) άλλα να μην έχει κάλο per/w που στην τελική, είναι η εξέλιξη των πραγμάτων στον χώρο των GPUs...

Και ναι, στην επόμενη μου αγορά σε κάρτα γραφικών θα διαλέξω κάτι που θα προσφέρει κάλο per/w, γιατί ετσι μου δείχνει σε πρώτη φάση, ότι η τάδε εταιρία μπόρεσε και κατάφερε να εξέλιξη κάποια πράγματα σε σχέση με παλιότερα μοντέλα δικα της και μη, για αυτό και είπα ότι αν αγόραζα κάτι θα πήγαινα σε μια gtx970.

Τότε μάλλον να πας για την GTX 750Ti αφού έχει καλύτερο perf/w από την GTX970. :P

perfwatt_1920_1080.png

Link to comment
Share on other sites

Για να μην παρεξηγηθώ, είμαι υπέρ του perf/w αλλά πρέπει να καταλαβαίνουμε πως πρέπει να το συγκρίνουμε στις ίδιες επιδόσεις η στην ίδια κατανάλωση.

Link to comment
Share on other sites

δεν απαντάς όμως σε αυτό που ρώτησα...

Για desktop κάρτες δεν μιλάμε? Έχει δηλαδή σημασία να είναι vfm (το ως προς τι είναι το καθορίζει ο καθένας με βάση τις δίκες του ανάγκες.) άλλα να μην έχει κάλο per/w που στην τελική, είναι η εξέλιξη των πραγμάτων στον χώρο των GPUs...

Και ναι, στην επόμενη μου αγορά σε κάρτα γραφικών θα διαλέξω κάτι που θα προσφέρει κάλο per/w, γιατί ετσι μου δείχνει σε πρώτη φάση, ότι η τάδε εταιρία μπόρεσε και κατάφερε να εξέλιξη κάποια πράγματα σε σχέση με παλιότερα μοντέλα δικα της και μη, για αυτό και είπα ότι αν αγόραζα κάτι θα πήγαινα σε μια gtx970.

τοσα λευτα που θα κερδισεις απο τη δεη

αγοραζεις ισα με 2 σουβλακια

... μετα απο 1 χρονο

η καλυτερα καντα καταθεση να γινει και ανακεφαλαιοποιηση στις τραπεζες μην τρεχουμε στους γερμανους!

:με χιουμοριστικο υφος παντα: :P

Link to comment
Share on other sites

hm....per/??

per/w? κάποιος? κάνεις? κάνεις.

Πόσο VFM είναι κάτι το οποίο υστερεί στο per/w?

Εξαρτάται τι κάνεις φαντάζομαι; :hmmm: Οπότε από καθόλου έως πολύ;

Αλλά μάλλον το perf/? μετράει για τους περισσότερους ή το καθαρό perf.

Link to comment
Share on other sites

Πέρυσι τον Ιανουαριο ξαναγυρισα σε nvidia με μια 970 και δεν το μετανιωσα .θες να παιξεις ενα παιχνιδι που θα κυκλοφορησει αυριο, στο nvidia panel σε περιμενει game ready driver για το παιχνιδ απο χθες.ι, Στην AMD επαιζα το παιχνιδι τα εκανα unistall και μετα απο εναν μηνα εβγαινε driver optimized για το παιχνιδι.Καλα κρασια.

Link to comment
Share on other sites

AMD: 35

nVidia: 32

Δεν το περίενα με την καμία...περίμενα έυκολη νίκη της nVidia....

Δεν πειράζει, είναι νικήτρια στις καρδιές μας.

Πάμε τώρα ένα ίδιο poll αλλά για cpu και εκεί AMD θα βγει και με μεγαλύτερη διαφορά!

Sent from my MI 2S using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now