Christopher

Memory Leak

Recommended Posts

Καλησπέρα σας! Τον τελευταίο καιρό έχω παρατηρήσει ότι η μνήμη μου τελειώνει πάρα πολύ γρήγορα. Αυτό συμβαίνει κατά κύριο λόγο σε games. Όταν παίζω κάτι για ώρες, βλέπω να μειώνεται η μνήμη μου τόσο, που βλέπω στο τέλος να λέει 50-100 ΜΒ ελεύθερη μνήμη στο task manager. Δεν κρασάρουν τα windows αλλά το σύστημα κολλάει κάπως. Δεν είναι δυνατόν με ένα game και κάποιον browser ανοιχτό να τελειώνουν 8 (!) GB μνήμης! Μετά από λίγο ψάξιμο, είδα ότι μπορεί να φταίει το Page file. Εγώ είχα page file στον μηχανικό δίσκο κι όχι στον ssd , μεγέθους 4 GB. Τώρα το άλλαξα να το διαχείρίζεται το σύστημα, και μου το έβαλε στα 8 GB . Θέλω να δω αν υπάρξουν διαφορές. Πάντως τι μπορεί να φταίει? Κάποια ρύθμιση των δίσκων? Κάτι άλλο? Από υλικό δεν έχω πειράξει τίποτα τους τελευταίους μήνες και από λογισμικό, μερικά πράγματα, αθώα.

Έχω windows 7, btw.

Ευχαριστώ!

Edited by Christopher
Link to comment
Share on other sites

Ναι το ξέρω, βλέπω ότι το εν λόγω game καταλαμβάνει μέχρι και 1,000,000 Κ στο task manager. Το θεμα είναι ότι δεν θα ΄πρεπε με ένα game + browser να εξαντλείται η 8αρα μνήμη μου. Αναγκάζομαι να κάνω restart για να έχω πάλι ελευθερη μνήμη.

Link to comment
Share on other sites

ναι

το os ειναι λιγακι "εξυπνο" και σου εχει αποθηκευμενα στην μνημη καποια πραγματα που χρησιμοποιησες προσφατα. παιχνιδια, browsers κτλ

οποτε η πιθανοτητα να τα ξανα-ανοιξεις αυτα ειναι μεγαλη, και το os φροντιζει να κρατησει καποια μερη αυτων στη μνημη ετσι ωστε οταν τα ξανα-ανοιξεις να μην περιμενεις να φορτωθουνε απο το δισκο

ετσι κ αλλιως, η διαγραφη απο τη ραμ γινεται απιστευτα γρηγορα και αν ζητησεις κατι διαφορετικο (που δεν ειναι ηδη cachαρισμενο στη ram) διαγραφει κατι παλιο και σου φορτωνει αυτο που θες με σχεδον μηδενικο εξτρα κοστος

το ιδιο ισχυει και για τα smartphones και γενικα για ολα τα λειτουργικα, και βασικα ειναι λιγο παραλογο να μην υπαρχει αυτη η δυνατοτητα το 2015

γενικα, ραμ με μηδενικα (free οπως το βλεπεις εσυ) ειναι αχρηστη ραμ και τζαμπα καιει ρευμα στην κυριολεξια

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now